Kącik komputerowy

Jak wydrukować mapy z internetu (albo zapisane jako jpg na komputerze) w skali?
tzn. skąd mam wiedzieć że skala została zachowana a nie np obraz został dostosowany do papieru A4 albo A3? Jak drukuje normalnie w kreatorze drukowania fotografii to zmniejsza - bo widać.

Aż mi wstyd że tego nie wiem ale jakoś do tej pory nie posługiwałam się mapami ściąganymi z netu..  😡
qwash Też się nigdy nie zastanawiałam nad tym  😂 Oprócz druku jest jeszcze problem skalowania na jpg chyba? W każdym razie drukować trzeba z programu (większość sensownych przeglądarek), który ma możliwość "autorskiego" rozciągania wydruku - i trzeba by chyba na piechotę linijką! na ekranie i na wydruku porównać. No chyba, że we właściwościach drukarki wszystkie "rozciągnij/dostosuj do marginesów/skaluj powyłączane będą i "zachowaj skalę" wystarczy. Z drukarkami to ogólnie kiepsko jest - bo (szczególnie A3) skali nie trzymają - zmieniają przy brzegach. Mój brat kiedyś potrzebował wydrukować dokładnie siatkę globu, taką owalną - i okazało się, że laserowy niby-profi HP w ogóle na brzegach wprowadza zniekształcenia. Użerał się z HP kilka miesięcy i w końcu by Szwajcaria wymienili mu drukarkę na taką o lepszych parametrach. Uzasadniali, że przecież nie obiecywali, że kwadrat będzie zawsze kwadratem - i to, że profi to wcale nie znaczy, że profi naprawdę  🤔wirek:
Jeśli Ci bardzo na dokładności zależy - to może warto z płytką przejść się do profesjonalnej przygotowalni druku?
Właśnie tym razem bardzo mi zależy - muszę (tzn nie ja tylko urzędnicy muszą) koniecznie wiedzieć na ile dokładnie jest oddalona Polibuda Rzeszowska od planowanego obszaru ochrony NATURA 2000  😎
W km im nie wystarczy. 😵
Właśnie linijką po ekranie już jeździłam, a mój biurowy też niby profesjonalny sprzęt drukuje tą mapę na A3 obciętą i pomniejszoną.. A ja ją potrzebuje na papierze bo papier najważniejszy 😉
Faktycznie wyślę do Reprocentrum i już.

a jakbys trzasnela print screena i wydruowala to nie bedzie ok?
dempsey   fiat voluntas Tua
06 maja 2009 09:36
oj ja czasem z tym walcze. ale posluguje sie wtedy narzedziem ktore duzo ulatwia - program typu cad
bo w cadach czesto sie np. podklada skan dajmy na to rzutu budynku jako jedna z warstw, aby zlapac skale, lub po prostu stworzyc element. i wtedy zgodnosc ze skala jest kluczowa sprawa.
tego samego sposobu bym uzyla gdybym musiala wydrukowac mape.
wkleilabym ja jako obrazek do cadowskiego programu, ustalila skale dokumentu taka jaka chce miec skale mapy i tak dlugo manewrowala rozmiarem obrazka az by mi sie zgodzilo
a cad jest w stanie wydrukowac dokument zgodnie z narzucona skala. z tym ze tez z pewnymi obwarowaniami - trzeba rozkminic jak porozumiewa sie konkretny program z konkretna drukarka, droga prob i bledow.

zastanawiam sie jaki by tu program ci polecic do sciagnieca szybko i za darmo - moze jakas wersja edu. hm ale te co znam to wielkie kobyly nie wiem czy jest sens armate wytaczac

(inna sprawa to ze moj sposob dziala w przypadku skal 1:50, 100 czasem 200. tam milimetr jest wazny ale nie tak bardzo jak w przypadku mapy 1:45 000. )

pewnie najlepiej do firmy jak to jednorazowa sprawa
tzn. skąd mam wiedzieć że skala została zachowana a nie np obraz został dostosowany do papieru A4 albo A3?
Tak na okrętkę - może nie jest to rozwiązanke, ale przynajmniej diagnoza byłaby lepsza: może na jpg'u zrobić kwadracik 1cmx1cm (czy jaki tam pasuje) i potem porównać, jak to się "psuje" na wydruku?

Ja mam pytanie, które nie wiem, czy do tego wątku pasuje, czy bardziej do zdjęciowego. Szukam jakiegoś nieskomplikowanego, darmowego programu do obróbki zdjęć. Na kształt GIMP'a - tylko żeby się dało przejść do CMYK'a (bo w gimpie chyba się nie da?).
okwiat   Я знаю точно – невозможноe возможно!
07 maja 2009 09:54
Czy może mi ktoś powiedzieć co zrobiłam i co powinnam zrobić teraz jeśli nagle rozciągnęłam wszystkie strony internetowe na szerokość i pojawił mi się suwak w poziomie... Jak wrócić do poprzedniego normalnego formatu stron?
Pewnie juz masz odpowiedz, a jak nie, to trzeba wcisnac "Strg" oraz "-".
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
17 maja 2009 21:09
aaa, potrzebuje (jak zwykle) pilnej pomocy 🙇
program Picasa 3 mi zwariował. Najpierw zmienił się język z ang na pl, a teraz suwak w ostrości mi nie działa i cały czas się zacina 😤
Znowu mam problem, tym razem z połączeniem z netem (neostrada TP - livebox). Livebox podłączony jest z kompem stacjonarnym, dodatkowo 'obsługuje' dwa laptopy. I pojawił mi się komunikat, że jest jakiś "konflikt z ... IP", potem następuje bach i koniec z połączeniem z netem (komp stacjonarny), a mimo wszystko laptopy nie są odłączane  🤔 Wiem, że u nich też pojawił się komunikat z konfliktem IP, ale net działał. Jedynym wyjściem, żeby stacjonarny znowu był podłączony jest resetowanie livebox'a (resetowanie kompa nic nie dawało, tak samo jak "naprawianie błędów..." - które mi się pokazuje jak stracę 'łączność'... ). Ktoś wie co to może być? Dzisiaj musiałam już 3 razy resetować livebox'a, a nie ukrywam, że to uciążliwe - ze względu że pozostałe osoby tracą wtedy połączenie z netem  🤔
Nie wiem jak to jest w tym liveboxie... A jak klikniesz (w XP) Start->Połącz z ->Pokaż wszystkie poloczenia  i na to połączenie prawym  i potem wlasciwosci TCP/IP to masz ze wybiera adres IP automatycznie? Prawdopodobnie komputery dostają ten sam adres IP i jeśli tak można to z puli adresów dozwolonych najlepiej wpisać każdemu kompowi adres na stale.
"konflikt z ... IP"

Tak jak już to zostało napisane - przez właściwości połączenia, ustawienia protokołu TCP (znajdziesz, znajdziesz 🙂 ), powinno być wybrane - "pobierz automatycznie" lub jakoś tak.

Pozdrawiam
Tleniony
Czy w prezentacji w PowerPoint można tak ustawić, żeby wyrazy, które są hiperłączami nie były granatowe i podkreślone, tylko "zwykłe"?
jur, Tleniony  :kwiatek: póki co jest ok, ale jakby od nowa była jazda to napewno tak zrobię  🙂
Czy w prezentacji w PowerPoint można tak ustawić, żeby wyrazy, które są hiperłączami nie były granatowe i podkreślone, tylko "zwykłe"?


Czy chodzi o zamienienie adresu na "po prostu" tekst? Jeśli tak, to: kliknij prawym przyciskiem myszki na hiperlinku, rozwinie się menu kontekstowe, i wybierz ... usuń hiperłącze. 🙂
A czasami wystarczy w czasie pisania po prostu wcisnąć Backspace, i też "hiperlink" znika.

Pozdrawiam
Tleniony
nie, nie o to mi chodzi. chodzi mi o to, że chcę, zeby tekst, który jest hiperłączem był czerwony i niepodkreślony, a robi się granatowy i pokreślony 😁
nie, nie o to mi chodzi. chodzi mi o to, że chcę, zeby tekst, który jest hiperłączem był czerwony i niepodkreślony, a robi się granatowy i pokreślony 😁

Hmmm. No to  ... poświęciłem 30 sekund i znalazłem w Pomocy:

Zmienianie koloru hiperłącza 

W menu Format kliknij polecenie Projekt slajdu.
W okienku zadań kliknij łącze Schematy kolorów, a następnie kliknij przycisk Edytuj schematy kolorów.
Kliknij kartę Niestandardowe.
W obszarze Kolory schematu kliknij opcję Akcent i hiperłącze lub Akcent i użyte hiperłącze, a następnie kliknij przycisk Zmień kolor.
Wykonaj jedną z poniższych czynności:
Kliknij kartę Standardowy, aby wybrać kolor z palety Standardowy. Kliknij wybrany kolor, a następnie przycisk OK.
Kliknij kartę Niestandardowy, aby utworzyć własny kolor. Kliknij, aby wybrać kolor, a następnie kliknij przycisk OK.

Kliknij przycisk Zastosuj

Pozdrawiam
Tleniony
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
24 maja 2009 21:58
Teodora do GIMPa sa pluginy, ktore obsluguja CMYK. bez problemu sciagniesz to z inernetu 😉
a jeśli mam power pointa 07 i nie ma takich opcji? 😵
Dzięki, Edytka, poszukam  :kwiatek:
Mam pytanie.
Musze opublikować strone www. Wiem, że jest ten spacjalny język html, w którym sie pisze strony, umime to zrobić, tylko,że ...
nie wime gdzie😉
Byłam na zajęciach,ale jakos tego nie ogarnęłam.
Facet prosił żeby utworzyć folder public_html (mam),w nim dokument tekstowy w notatniku o nazwie p1.txt i w nim napisać
pierwsza strona http🤔tudents.mimuw.edu.pl/~t17/pl.txt i nie wiem co dalej...
dostaliśmy też taka instrukcje

Publikowanie stron
Na wydziale serwerem jest np. students.mimuw.edu.pl
Nasze strony tworzymy na swoim koncie katalog public_html
dajemy do niego prawo dostępu x dla wszystkich, a w katalogu do wszystkich plików prawo do czytania
możemy tworzyć strukturę katalogów
Różnica między przeglądaniem lokalnym (file://) i przez sieć (http://)
Adres naszych stron: http://students.mimuw.edu.pl/~p130/...

no i nie wiem jak to zrobić... Pomocy  😵
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
27 maja 2009 21:26
I tam mam krok po kroku robić jak jest napisane?
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
27 maja 2009 22:29
Przynajmniej na republice było napisane jak się wrzuca na serwer. Nie pamiętam jak na webparku było.
mam problem z przeglądarką... (ja trochę głupia jeślichodzi o komputery)

Nowy internet explorer, a właśicwa aktualizacja. Cały czas mam wyświetlony malutki pasek u góry ekranu" Program IE obecnie działa z wyłączonymi dodatkami. Kliknij, aby zarządzać dodatakmi, wyłączyć je lub usunąć"

i co mam z tym fantem zrobić?? WKyrza mnie to okienko niemiłosiernie a nijak nie wiem jak się go pozbyć.

Ja też mam pytanie.
Mam płytę photoshopa, normalnie się instaluje na innych komputerach, ale u mnie wyskakuje błąd --->
Jest ktos mi w stanie wyjaśnić czemu nie moge go zainstalować?  :kwiatek:
I odkad mam en nowy upload IE strona Howrse nie działa mi normalnie... Ehh chyba z desperacji zdradzę IE i zainstaluję zaraz jakś Mozille ;/;/
Potrzebuję pomocy kogoś z dobrą znajomością excela  👀

Pracuję nad pewnym arkuszem przy pomocy opcji Wstaw-Obiekt-Utwórz z pliku, tu wybierałam z odpowiedniego folderu zdjęcie, które zapisywało się jako taka ikonka z tytułem, po podświetleniu w pasku funkcji pojawiało się =OSADŹ("Pakiet";""😉.
W pewnym momencie nie wiem czemu (zmieniłam niechcący jakieś ustawienie domyślne?) przy takim samym działaniu z mojej strony wstawia się zamiast ikonki cała fotka, a w pasku funkcji pojawia się =OSADŹ("Fotografia Photo Editor";""😉

Próbowałam coś wyczytać z excelowskiej pomocy, próbowałam coś wyklikać, niestety nie poradziłam sobie. Chciałabym wrócić do tego, żeby te obrazki znów zapisywały się jako ikonki.
strzelam: jak masz to okno Utwórz z pliku to po prawej musisz zaznaczyc "wyświetl  jako ikone"
No właśnie nie o to chodzi 🙂
Do tej pory nie zaznaczałam i było tak jak chciałam (i nie, nie było zaznaczone jakoś automatycznie)

Coś się zmieniło nie wiem czemu i nie potrafię odmienić z powrotem
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się