Biomechanika jazdy konnej

Już dawno miałam założyć ten temat, ale myślałam, że może najpierw sama poszukam i poszukałam, ale ciekawych informacji wcale nie jest w nadmiarze na ten temat. W związku z tym jeśli ktoś ma dostęp do informacji na temat mechaniki jazdy konnej, głównie interesuje mnie jeździec, a nie koń będę bardzo wdzięczna. Z chęcią przeczytam wszystko czym chcielibyście się podzielić na ten temat, głównie rozkłady sił działających na jeźdźca i obciążających jego stawy (mnie głownie interesuje kolanowy ale wszelkie inne inf mile widziane) w różnych fazach ruchu, jakby ktoś znalazł albo miał informacje choćby przybliżone na temat nacisków wywieranych na strzemiona to już w ogóle byłoby pięknie, bo ja nigdzie nie mogę niestety nic na ten temat znaleźć a bardzo by mi się to do pracy przydało.

Nieco z innej beczki ale przy okazji jeszcze zapytam czy pamiętacie lub macie pod ręką informacje na temat mięśni działających u jeźdźca podczas jazdy? Wiadomo łatwo powiedzieć, że działają wszystkie, ale gdyby ktos miał dokładniejsze informacje na temat najbardziej wykorzystywanych mięśni głownie nóg byłoby mi bardzo miło.

Z góry bardzo dziękuję za każdą informację, są mi one potrzebne do pracy, w której chciałabym przeanalizować wpływ długości strzemion na obciążenia głównie stawu kolanowego i jak one zależą od zgięcia nogi w kolanie.
"Gimnazjum Jeździeckie" H i V Schuzzdziara (Pisowni nazwiska autora nie jestem pewien) Książka wydana w 80-tych latach nakładem ZT Zbrosławice
Książka tyleż interesująca, co oparta na zgadywankach (mocno błędnych). Ale przestudiować warto.
Magdzior, ciężko mi się dziś przypomina, ale pewnie ktoś pomoże. Jest takowa pani, która regularnie prowadzi badania naukowe nt. jeździectwa, w oparciu o centrum badawcze w Holandii (?) Re-voltowicze na pewno podadzą nazwisko (spłynęła na mnie pomroczność  :icon_redface🙂 i przeszukując dostępne publikacje z owego ośrodka i z konferencji naukowych gdzie występuje jej nazwisko, można znaleźć całkiem sporo badań nt. pracy mięśni jeźdźca.
Np. mnie kiedyś zaskoczyło, że w ręce mocno pracuje prostownik ramienia (trójgłowy), a jeszcze mocniej mięśnie przedramienia, w tym nawrotny obły. I takie tam...
Które mięśnie ud i okolic miednicy najmocniej pracują - też to gdzieś tam było. To była jakaś konferencja w Kanadzie.
Po nitce do kłębka i znajdziesz.
edit: bo za szybko wysłał się post
pewnie Ameryki nie odkryję tym co napiszę, ale...

ja na codzień jeżdżę w siodle ujeżdżeniowym, ale z ujeżdżeniowego punktu widzenia na niezbyt długich strzemionach (po prostu jestem zdania, że noga powinna mieć oparcie na strzemieniu min. po to by łydka mogła działać, a nie żeby strzemion palcami dotykać...) do sedna: po 2wu godzinnym terenie we wszechstronnym siodle na krótszych strzemionach nie czułam kolan!

Warto też zwrócić uwagę na "zużywanie" się kolan przy zeskakiwaniu z konia, często gęsto na twarde podłoże, moje kolanka wtedy lubią się odezwać...
No no - dziś stwierdziłam, że czas już nauczyć konia, że będę zjeżdżać po szyi  🤣
Bardzo ciekawie to wygląda w west. Już dawno zauważyłam,że ciężar rzędu, butów,
ostróg, nawet klamry do pasa ma znaczenie w jeżdżeniu tym stylem. 
Z jednej strony pomaga, bo jakby bezwładność tych rzeczy ułatwia przenoszenie ciężaru,
z drugiej utrudnia bo łatwo o błąd.
I jestem przekonana, że wszelkie syntetyczne, lekkie siodła west mają zastosowanie tylko w rekreacji.
Gillian   four letter word
25 lutego 2011 08:33
No no - dziś stwierdziłam, że czas już nauczyć konia, że będę zjeżdżać po szyi  🤣


po zadzie! 🙂
hihihi albo jak się ma stołek do wsiadania, to trzeba mieć też grubu materacyk do zeskakiwania!! 🙂🙂
majek   zwykle sobie żartuję
25 lutego 2011 09:41
wartą przejrzenia książką jest pozycja Mirosława Mrozkowiaka "trening uzupełniający i odnowa biologiczna jeźdźca" AWF POZNAŃ troszkę takie masło maślane ale coś ciekawego można wyłapać.
napewno beda pracować mięśnie odwodziciele nóg
pracują przede wszystkim mięśnie pomaturalne grzbietu i brzucha, następnie zginacze i prostowniki ud, oraz dwugłowy łydki i mięśnie stopy.

wszystko trzeba trenować i wzmacniać nasze wytrenowanie wpływa na trening konia.
pracują przede wszystkim mięśnie pomaturalne grzbietu i brzucha, .......

Czyli co przed maturą, albo w ogóle bez matury, to nie mają szans, by dobrze jeździć  😀
dobre  😂 tak to jest jak się ukradkiem w pracy neta włączy  🤣

chodzi o mięśnie posturalne(odpowiadające za prawidłową sylwetkę np. m wzdłużne kręgosłupa)
polecam ta ksiazke "Równowaga w ruchu" Susanne von Dietze, dla wnikliwych  😎 jest dobrze opisane dzialanie poszczegolnych partii ciala w dosiadzie ujezdzeniowym. sa takze zalecenia jesli chodzi o cwiczeniea i korekcje.
napewno beda pracować mięśnie odwodziciele nóg


a nie przywodziciele będą pracować podczas jazdy?? 😉
odwodziciele to w innej dyscyplinie pracują 😉 😀
Bardzo Wam dziękuję na pewno zerknę do wspominanych przez was pozycji. Moje umiejetności nie są jeszce na takim poziomie by rozpatrywać jakies złożone modele, dlatego i tak będe musiała dużo uprościć, gdyby się chciało na wszystkim skupić to możnaby zwariować, ale dodatkowe informacje i ogólny zarys na pewno się przyda.
Wiem, że chodzi bardziej o jeźdźca niż konia, ale jestem w trakcie pisania pracy inżynierskiej nt biomechaniki ruchu konia, dokładnie przyspieszeń w stawach, prędkości, i w niedługim czasie zamierzam robić badania nt nacisków kopyt na podłoże w rożnych chodach i skoku. Może mogę jakoś pomóc z człowiekiem, dysponuję literatura biomechaniczna nt człowieka :] Zapraszam na pw :]


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się