Wady budowy, ocena eksterieru

Thilnen   Dżamal Ad-Din
08 kwietnia 2009 23:25
Zastanawiam się bardzo wstępnie nad kupnem pewnego konia. Powiedziano mi, że ma on różne wady budowy. Kiedy mu się przyjrzałam z bliska, zauważyłam, że z tyłu ma trochę krowią postawę, a z przodu lekko beczkowatą. Czy to są duże wady (dodam, że nie potrzebuję konia do sportu, a raczej do tzw. ambitnej rekreacji)? Dodam parę zdjęć, może ktoś mógłby mi powiedzieć, czy ona ma bardzo złą budowę?


nie lepiej wezwac weta zeby go przebadal?
Thilnen   Dżamal Ad-Din
09 kwietnia 2009 09:00
Weta wezwę, jak już będę zdecydowana. Zastanawiam się po prostu, czy te wady budowy są poważne i lepiej sobie darować takiego konia, czy też po prostu sprawiają, że nigdy nie będzie czempionem, co mi nie przeszkadza.
hmm. ja tam widzę jakieś dziwnie duże kopyta.... Nie wiem, ja się tam nie znam, ale może odpowiednie wystruganie "zmniejszyłoby" te wady? Znajoma dawno temu kupiła konia z krowią postawą tylnych nóg...ale była to wina nieodpowiedniego kucia -> konik malutki, a kopyta miał wielkie jak u ślązaka, jeszcze kuty na cztery. Po kilku wizytach kowala postawa konia się znacznie poprawiła.
Warto sprawdzić czy to nie wynika z czegoś innego np. stawów czy innych cudów. Szkoda, że nie masz zdjęcia na całkiem płaskim i równym terenie.
ushia   It's a kind o'magic
09 kwietnia 2009 09:46
niestety ani jedno zdjecie nie nadaje sie do oceny budowy konia

za to ogolnie moge Ci cos podpowiedziec - nie ma koni idealnych
ja pracuje w szkolce, gdzie mam przeglad wszelkich mozliwych nieprawidlowosci w budowie
i konie chodza po 4 godziny dziennie juz dlugie lata
należy pamiętać, że zakup konia z wadami budowy wiąże się później z wydatkami finansowymi właściciela takimi jak specialne werkowanie i kucie przy wadach budowy kończyn i kopyt(często trudno jest także znaleść odpowiedniego specialistę), częsta pielęgnacja uzębienia jeśli koń ma krzywy zgryz (wtedy zęby narastają nierównomierni i trzeba czasem nawet co kilka miesięcy wzywać specialnego weta dentystę, w przeciwynym wypadku pojawiają się "dziwne" problemy z utrzymaniem wagi konia czy pracą na wędzidle pod siodłem), jeśli koń ma wadliwą czy specyficzną budowę kłody i grzbietu to też jest problem bo okazuje się że większość siodeł nie pasuje...no i tak naprawdę dla dobra konia powinno się zakupić specjalne siodło robione na miarę za sumę 5 cyfrową  😉 itd itp
Mazia   wolność przede wszystkim
09 kwietnia 2009 13:13
Sankarita duże kopyta to zaleta a nie wada!
Ja dopatrzyłam sie nieco rozwartego stawu skokowego i być może niewielkiego kozińca
Thilnen, wszystkie konie mają mniejsze lub większe wady, jeżeli podoba Ci się koń, jest zdrowy i nie do sportu to kupuj i bądźcie szczęśliwi;-)
Bardziej niż nogi nie podoba mi się bardzo stroma łopatka, osadzenie szyi i kształt grzbietu. Ale żadna z tych "wad" nie wygląda na dyskwalifikującą do użytkowania "ambitnie rekreacyjnego".
Mi się w oczy nic nie rzuca ale żaden ze mnie ekspert.

Znam konie z wadami budowy które chodzą wysoki sport.

Moja kobyła ma cofnięte nadgarstki i też jej to w niczym nie przeszkadza..ani nie sprawia kłopotu..
Dodam jeszcze, że znałam też konie bez najmniejszego "wizualnego" zarzutu, które literalnie się do niczego nie nadawały! Takim koniem był np. Pistolet (ach, co to za ciacho było, i jeszcze ta czekoladowo - kara maść  :kocham🙂, który w dodatku swoją "żadną" użytkowość genialnie potomstwu przekazywał  😁
a w jakim on jest wieku? mi się najbardziej w oczy rzuca szyja niezbyt...
To, ze konia bez wad nie ma - wiedzą wszyscy,
a mądra osoba kiedyś mi powiedziała:  nie jest sztuką znaleźć wady - sztuką jest ocenić całosć 😉
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
09 kwietnia 2009 21:03
zadek ma za to chyba dośc fajnie rozbudowany oraz sporą objętościowo klatkę - w sensie że nie śledź i jest na czym usiąść
Thilnen   Dżamal Ad-Din
09 kwietnia 2009 22:55
Dzięki za opinie, dziewczyny. To jest klacz po Rolandzie, czyli papier ma niezły, 7 lat. Na co dzień pracuje z nią trener, więc stąd ładnie rozbudowany zad. Ta szeroka klatka piersiowa też mi się podoba (z tego co czytałam przy szerokiej klatce beczkowata postawa przednich nóg nie jest wielkim problemem). Trener mówi, że jest diablo skoczna, ale jak zapytałam o budowę, to się złapał za głowę, ale nie chciał wchodzić w szczegóły, dlatego zaczęłam się baczniej przyglądać.

Jak by należało zrobić zdjęcie, żeby lepiej jej budowę ocenić?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
09 kwietnia 2009 23:01
Na równej powierzchni, najlepiej na betonie, na płaskim, koń z profilu, z uniesioną, ale nie zadartą głową.
Thilnen   Dżamal Ad-Din
09 kwietnia 2009 23:03
Będę w sobotę w stajni to cyknę kilka zdjęć na betonie. Niestety jestem lajkonikiem w kwestii poprawnej budowy konia, a nie mam za bardzo kogo poprosić o pomoc w wyborze, więc wrzucę na forum i może ktoś mi coś podpowie.
Thilnen   Dżamal Ad-Din
23 kwietnia 2009 15:56
Udało mi się cyknąć zdjęcie konia wg. wytycznych:


nie martw się moje dwie klacze mają wady budowy ;] jedna zarzuca nogą, druga ma beczkowatą postawę i strychuje tylną nogą. jak ktoś wspomniał nie ma koni idealnych więc jeśli uważasz że to ten koń to warto kupić ^^ powiem Ci że kręci tylną nogą. a chodzi pod siodłem czy jeszcze nie? raczej te konisko jest nieproporcjonalne.
Thilnen   Dżamal Ad-Din
23 kwietnia 2009 18:03
Wiem, że nie ma koni idealnych i nie o takiego mi chodzi, tylko o to, czy jej wady budowy mogą w przyszłości sprawić jakieś poważniejsze problemy, czy tylko jest to niewielka wada, którą nie trzeba się przejmować. Klacz ma 7 lat i jak najbardziej chodzi pod siodłem.
jak dla mnie nie ma tragedii
wiadomo, ze zawsze mozna by bylo cos poprawic
ale nie przesadzajmy
jest ok
Thilnen   Dżamal Ad-Din
24 kwietnia 2009 00:02
Dzięki 🙂
spokojnie możesz ją kupić 🙂
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
24 kwietnia 2009 22:24
Thilnen moja ma bardzo podobną wadę
 
nie mam lnarazie lepszego zdjęcia ale tu chyba widać 
będziemy razem z tym walczyć
moja kobyła z tyłem miała identycznie i jeszcze wciąż nie jest idealnie ale odpowiednie kucie powinno znacznie poprawić sytuacje. Na pewno nie wyklucza to konia z rekreacji ale przy takim tyle trzeba uważać z podkowami bo bardzo łatwo o kontuzje.
moja konina tez ma bardzo podobna postawe i chodzi i zyje 🙂
Thilnen   Dżamal Ad-Din
25 kwietnia 2009 10:33
Dzięki za pocieszenie 🙂 Czyli mówicie, że trzeba by ją kuć na tyły i to się z czasem powinno troszkę wyrównać? Z przodu ona ma jedną nogę bardziej ustawioną do środka niż drugą, to pewnie łatwiej będzie z tym walczyć... Ja myślałam o tym, żeby w ogóle ją rozkuć i werkować naturalnie, zastanawiam się czy ta metoda mogłaby pomóc czy raczej nie bardzo?
co do kucia na tyl - moj byl kuty moze ze 3 razy,ale z powodu slabych kopyt a nie postawy. a czy kucie na postawe pomoze? nie wiem, nie znam sie na tyle.
asiowe   after a hurricane comes a rainbow
05 maja 2009 20:08
Zakładam wątek ponieważ nie znalazłam nic na ten temat a mam dylemat.
Planuje kupić konia ma on niższy zad i chce się dowiedzieć czy nie grozi to jakimiś
późniejszymi chorobami lub kontuzjami?


scaliłam oba wątki / a.
Co oznacza "niższy zad", Twój opis jest zbyt ogólnikowy..
CeraŁ   dużo dużo zmian..
05 maja 2009 20:35
ma wadę budowy  - ma niżej położony zad niż normalne konie. Jutro może wstawie foto.

Wyobraź sobie normalnego konia któremu odcieli zad i na photoshopie podczepili go ok 10-15 cm niżej  😁

Sama nie umiem bardziej tego ukazać szczegółowo.
caroline   siwek złotogrzywek :)
05 maja 2009 20:38
trudno mi to sobie wyobrazic, ale mimo to brzmi to dla mnie jak kłopoty z kręgosłupem. lub bardzo źle prowadzone tylne kopyta.
w kazdym razie - dla mnie to brzmi bardzo niezachęcająco.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się