Wady budowy, ocena eksterieru

bo każdy koń ma tyle samo kręgów, tyle samo żeber itd,

Nie każdy 😉

Strzyga szukałam, czy mam zdjęcia naszych hucułów, tylko jakieś takie kiepskie z ostatniej burzy... ale szyje widać. Haflinger też ma niezłe karczycho, ale nie mam fotki.
Dla porównania moja, no nie jest to dużo przy tym zestawieniu 😉

Sama ocena nie, ale określenie jej właściwości "na sucho" w oderwaniu od aktualnego stanu muskulatury uzależnionego od pracy (mniej lub bardziej poprawnej) to zdaje się temat rzeka, chętnie o tych standardach poczytam.

Murat serio? Spotkałaś takiego delikwenta? Od nowości czy powypadkowo? 😉
lillid, a poczytaj o arabach - ile mają żeber i kręgów 😉
Murat wow, faktycznie, niesamowite  😜 wiedziałam, że araby są specjalnie, ale nie sądziłam, że aż tak.
Lillid: coś tam mam nawet po polsku, ale dotyczy oceny konia eg metody liniowej- tłumaczone materiały z KWPN.
melechowicz dzięki, po angielsku też dam radę w razie czego.
Wybitnych fot zootechnicznych nie posiadam ale czy mogę prosić o ocenę.... ?  Młodziak, trzylatek  🙂


Mogę prosić o ocenę? Zdjęcia z różnych okresów, kondycja różna, bo pierwsze dwa zdjęcia robiłam po powrotach z L4, żeby mieć potem porównanie. 😉 Teraz w sumie też za wiele nie robi poza żarciem trawy. Ostatnie dwa aktualne (niestety łaził za osobą, która go trzymała, i ciężko go było ustawić tak, żeby obciążył oba zady...). Wałach wlkp, lat 6.
To w takim razie moja 14 letnia klacz Tennessee Walker jest ogierem  🤣
A tak serio, mysle, ze sporo jednak zmieniaja cwiczenia i chow wolnopastwiskowy, kiedy kon nie stoi w stajni tylko lazi i ciagle pracuje szyja.
Tak wygladala ponad 2 lata temu, u poprzedniej wlascicielki:

A tak teraz:


Koń koleżanki lewy nadgarstek ma dwa razy większy od prawego, dodatkowo nogę z pogrubionym nadgarstkiem stawia do środka, kopyto z wewnętrznej strony rośnie mocniej. Nie mam na razie zdjęć, ale koleżanka obawia się tej nogi, koń nie kuleje. Wiecie co to może być?
Edit: jednak utyka, przed rozstępowaniem, jak się rozgrzeje to przestaje
Może byc gdzieś "u góry " problem ( w stawie) co powoduje krzywe kopyto, ale może tez byc problem  odwrotnie: w krzywym kopycie, które wymusza złe stawianie nogi i problem ze stawem 😉
Ktoś się podejmie oceny pana z moich zdjęć parę postów wyżej? :kwiatek:
Sumire -ja od strony kopytowej: cos jest nie tak z kopytami. Wygląda, że za niskie piętki za stroma linia koronki). I zasiebna postawa tyłem, co  może sugerowac ból kopyt.
Planta - koń nie do poznania 🤣 (wcześniej -jakiś taki wypłosz chudawy :hihi🙂
rzepka, od strony kopytowej się zgodzę, że jest nie tak, niestety kiedyś nie miał szczęścia do kowala i teraz walczymy z za długim pazurem i zbyt niskimi piętkami... W sumie i tak jest znaczna poprawa w tym względzie, niestety z tych starych czasów (z początków naszej współpracy i tuż przed zmianą kowala) mam tylko parę zdjęć i nieszczególnie coś na nich widać, ale jak je znajdę, to wstawię dla porównania. Dodatkowo w tej chwili mamy problem ze strzałką w jednym tyle (i jednym przodzie), więc to też pewnie nie jest bez znaczenia. Do ideału kopytowego na pewno mu daleko, ale tytułem usprawiedliwienia dodam, że dwa ostatnie zdjęcia (i środkowe chyba też) serio były łapane na zasadzie "no weźże się nie ruszaj przez chwilę", bo już się szykował do tego, żeby iść. Jak stanął jako tako tyłem, to zaraz robił krok-dwa do przodu, no bo przecież czemu ten człowiek się odsuwa i odsuwa... A chciałam, żeby było widać wszystkie nogi i to jedyne zdjęcia, które jako tako wyszły. Normalnie aż tak zasiebnie nie staje.
brzezinka, sumire, i wszyscy chętni. To nie fair tak robić koniom krzywdę zdjęciami!
brzezinka, twojego sprytnie (a zootechnicznie) ustawić, to mógłby być wzorcowy. Tak jak jest - to bardzo widać złą linię grzbietu, za mocny zad - za słaby kłąb, takie "wiotkie" wejście grzbietu w kłąb. Odczekaj z pół roku (bo na bank będzie się teraz rozbudowywał w kłębie) i zrób zdjęcie zoo-ideolo.
sumire, konik ma wiele wad, a zdjęcia wręcz je sugerują. Albo i sugerują błędnie, bo za część pokrzywień odpowiadają na pewno.
Jak będziesz walczyć o porządne zdjęcia, to ustaw konia na poziomym (ew. ciut z górki), ustaw dobrze nogi, ustaw dobrze szyję i łeb, weź długą ogniskową, większą odległość od konia, i miejsce obiektywu takie, jak ludzkie oko patrzy - gdzieś w okolice łopatki, dokładnie prostopadle.
halo, postaram się zrobić lepsze zdjęcia (pierwsze dwa były robione w sumie do porównania pod względem kondycji i wrzuciłam z tego względu, że na aktualnych ogon trochę zasłania nogi; przyznaję, że pierwsze mogłam sobie całkiem darować 😉). Ale co poza ustawieniem nóg jest nie tak z trzecim zdjęciem? Starałam się celować właśnie w okolice łopatki, ale to, że nie bardzo chciał stać, nieszczególnie ułatwiało...
Jeśli przez sugerowanie pokrzywienia masz na myśli kozińca - to ten koziniec tam jest. 😉 Choć odkąd współpracujemy z obecnym kowalem, to przy równym obciążeniu obu nóg jest praktycznie niewidoczny.
sumire, koń stoi zadem z górki, odstawionym jak u krowy, szyi nie ma naturalnie uniesionej, a zad jest bliżej obiektywu niż łeb. Nogi od strony obiektywu mają być w pionie (w zadniej - nadpęcie) żeby wyglądały jak podpory, te głębiej schowane nieco do środka, pod kłodę. W takiej pozycji większość koni wygląda korzystniej. Bazową sylwetkę można modyfikować z korzyścią dla konia, ale po co ze stratą?
Oprócz mało poprawnych nóg koń ma stromą łopatkę - to widać na każdym ujęciu. Skątowanie całego zadu może być dobre, ale nie sposób ocenić w tych ustawieniach.
brzezinka, sumire, i wszyscy chętni. To nie fair tak robić koniom krzywdę zdjęciami!
brzezinka, twojego sprytnie (a zootechnicznie) ustawić, to mógłby być wzorcowy. Tak jak jest - to bardzo widać złą linię grzbietu, za mocny zad - za słaby kłąb, takie "wiotkie" wejście grzbietu w kłąb. Odczekaj z pół roku (bo na bank będzie się teraz rozbudowywał w kłębie) i zrób zdjęcie zoo-ideolo.

halo, masz rację, zad ma mocny a kłąb 'słabo widoczny' może przez to, że on teraz nieco otłuszczony jest.  🙂  Mierzyłam go ostatnio i jeżeli wierzyć cygańskiej miarce to urośnie jeszcze ze 3-4 cm.
Może kiedyś mi się uda zrobić, jak to nazwałaś zoo-ideolo  🤣
desire   Druhu nieoceniony...
24 sierpnia 2016 10:02
brzezinka, mi sie on tak podoba, że jakbyś chciała sprzedać to... pewnie zmaltretowałabym męża że to ma być właśnie ten, co mi go obiecał.   😡  😍 😍
desire,  :kwiatek:  Zamiar jest taki, że ma to być docelowo koń dla córki. Ale wiesz jak to bywa z planami.....  😉 
Czy to są miękkie pęciny?


Są. Można polemizować, że "miękkie" odnoszą się do funkcjonalności, uginania, że na zdjęciu widać jedynie źle skątowane i za długie, ale...
desire   Druhu nieoceniony...
26 sierpnia 2016 12:17
halo, a patrząc na filmik?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
26 sierpnia 2016 12:40
halo, a patrząc na filmik?



w ruchu wygląda jakby miał kozińca
skacze fajnie
ale jakoś zbudowany chyba nieszczęśliwie
🤔 dawno nie widziałam tak beznadziejnego skakania w korytarzu. Koń wygląda jakby był w korytarzu po raz pierwszy, albo co najwyżej po raz drugi. Ostatnia przeszkoda 140cm?? (serio? Dla 3 latka??). Dlaczego tam stoi tylko 1 człon? Brak jakichkolwiek pomocy dla konia, żeby mógł skakać z prawidłowej odległości. Wali jak popadnie. Przed każdą przeszkodą się zastanawia czy skoczyć, po co tak robić młodemu koniowi?!
Dodatkowo na zdjęciu bardzo nie podoba mi się prawa tylna noga. Na filmie tylko się utwierdza że coś jest nie tak. Za każdym razem koń ląduje na lewą stronę. Oszczędza prawą tylną nogę.
W ogóle te tyły jakieś dziwne... Na filmie pod siodłem mam wrażenie, jakby był nieregularny? On ma tak nisko kolano czy ja źle widzę? Ktoś mi powie, co jest nie tak z tymi nogami? Poza pęciną i stawem pęcinowym, bo to akurat wyjątkowo widzę. 😉
Co do regularności chodów to trudno się wypowiedzieć, bo mało widać. Jeśli chodzi o skoki to byłbym bardziej liberalny, Oglądamy dużego konia, możliwe ok 175 w kłębie, młodego, bo trzylatka. Koń pewnie pierwszy raz w korytażu. Koń nie ma jeszcze koordynacji ruchowej. Znajdzie się wiele wad, ale ja chcę wskazać na zalety: uczy się że skoku na skok, dobrze pracuje zadem, ma niezły grzbiet. Zważcie,że to co oglądamy na keurungach to wynik kilkumiesięcznej pracy pod okiem fachowców. Często pracy nastawionej na uzyskanie doraźnego efektu. Nie wnikałem w całą ofertę i nie zamierzam zachęcać do kupna tego konia, ale wskazuję możliwość pochopnego osądu. Zwróćcie uwagę na to że w czempionatach skoków luzem wygrywa nie ten który ma najlepsze predyspozycje do skoków tylko ten najlepiej przygotowany. Przykład: ten który raz puknie przegrywa z tym, który lata pół metra nad drągami. Takie są zasady.


Rzeczywiście pod siodłem jest nieregularny tyłem. Przyczyny pewnie urazowe, a ponadto złe proporcje długości poszczególnych elementów nóg tylnych i skątowania stawów skokowych i pięcinowych.
Pomijając ustawienie korytarza (pusta przeszkoda, zero wskazówek, nawet drążka) to wydaje mi się, że koń technicznie skacze dobrze, jest elastyczny i widać dużą siłę odbicia. Co do budowy to mam wrażenie, zwłaszcza w stępie, jakby te tylne nogi miał za długie... czy takie dysproporcje mogą się jeszcze z wiekiem wyrównać? W końcu to 3-latek... Żeby nie było - nie rozważam kupna tego konia 🙂
Rzepko-dzieki  :kwiatek:

Tu lepiej widac jej kark 😀


i nabudowanie miesni
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się