Wady budowy, ocena eksterieru

Lordowa, z tego zdjecia mozna wywnioskowac, ze kon ma krotką szyje, krótką kłode, cierpi na szczudlowatosc i depcze sobie po piętach.  😎 Zrób normalne zdjecie, bo z tego nic sie nie da wyczytac.
Dzięki za uwagi!

Rzeczywiście wpisując klacz w prostokąt, widać zdecydowaną nierównowagę między przodem, a niestety słabym zadem.

Co do grzbietu - mimo swojej dłuugości, pod siodłem - okrągły, ale tu było bardzo, bardzo dużo pracy w dole, tak naprawdę nigdy nie odważyłam się jeździć jej wyżej.

Mam jeszcze pytanie. Jak to jest z tą klatką piersiową? Ta wyraźnie "wysunięta" do przodu pierś (czy może postawa podsiebna?) ma jakieś znaczenie?

Na tym zdjęciu dobrze widać:

Klacz Grenadyna w wieku 2 lat 😉
chętnie wysłucham Waszych ocen 🙂

zmniejsz zdjecie!
correttamente, ja to taki troche laik jestem, ale nigdy wczesniej nie widzialam tak krotkie szyi  😲 Jaki kobylka ma rodowod?
Matka Sp
ojciec rasy śląskiej

pojutrze kończy 3 lata i troche juz inaczej wygląda ta szyja ale owszem nadal jest krótka i to nawet bardzo ;P
correttamente, zrób może aktualne zdjęcie i takie, żeby oś konia była dokładnie prostopadła do obiektywy, żeby nie stała skosem. Po co ma kobyłka "obrywać" za a) wiek brzydkiego kaczątka b) dodatkowe deformacje optyczne.
A nie za duże to zdjęcie czasem  🤔
Bo na pewno pod niekorzystnym kątem  😉
Mam jeszcze pytanie. Jak to jest z tą klatką piersiową? Ta wyraźnie "wysunięta" do przodu pierś (czy może postawa podsiebna?) ma jakieś znaczenie?

ma 🙂 gleboka klatka piersowa to porzadana cecha. daje duzo miejsca dla narzadow wewnetrznych- serca, pluc 🙂
czy głębokość klatki to na pewno "wysunięcie" jej w przód? Nie jest to przypadkiem jej eeee.. obszerność(?) w - nazwijmy - to popręgu?
W sensie, że kłoda konia nie jest cienka tylko właśnie obszerna w płaszczyźnie pionowej (nie poziomej)?
moja klacz ma pojemną klatę (204 cm) i wcale do przodu wysunięta nie jest  🤣
nie jest i nie będzie
jedynie nie ma mięśni piersiowych rozbudowanych  ponieważ w ogóle od dawna nie pracuje
klatka piersiowa IMO  może być płytka i szeroka oraz głęboka i wąska
głęboka i szeroka
777
wiem, wiem  😉 moje pytanie tyczyło tej wymiany zdań między dziewczynami: 👀

[quote author=Losse link=topic=4885.msg1740277#msg1740277 date=1365198092]

ma 🙂 gleboka klatka piersowa to porzadana cecha. daje duzo miejsca dla narzadow wewnetrznych- serca, pluc 🙂
[/quote]
glebokosc klatki piersiowej to z przodu. prznajmniej tak mnie uczono.
Glebokosc chyba ocenia sie z boku wlasnie. Jesli jest ponizej łokcia (tak okolo 5 cm), to głeboka, jesli  powyzej, to plytka. Ten "koguci" typ klatki nie jest raczej wadą, chyba, ze u koni bryczkowych. Z tego, co w książkach mądrego napisali, to częst towarzyszy  temu typowi wąska klatka piersiowa.
A to na zdjeciu ciezko ocenic, jak jest w takiej pozycji i w ruchu 🙂
Edit: to ta sama klacz co na poprzedniej stronie? Na poprzednich zdjeciach nie wyglada na az tak wysunieta do przodu...
katija,
ja całe życie żyłam w przekonaniu, że jest tak jak napisała 777 i Megane, dlatego zapytałam - żeby się upewnić bądź zweryfikować swoją wiedzę :kwiatek:
Glebokosc chyba ocenia sie z boku właśnie.

bez chyba 😉 na pewno
mi chodzilo o to, ze z przodu, jak patrzy sie z boku 😉
777 Wiem, ze bez chyba 😉 ale na tym forum dostaje sie pstryk w nos, jak sie jest zbyt pewnym siebie  😉
Dlatego tez teraz bede pisala chyba, mozliwe, czesto, itp.... 😉
Głębokość klatki piersiowej to raczej jest obwód klatki, jak obergurtem 😉
Z przodu - jak patrzeć z boku, hahah - jest mostek, on nie bardzo ma coś wspólnego z miejscem na serducho czy płuca (te ostatnie są przecież schowane pod żebrami, a między nogami z przodu żeber już nie ma).
Jeśli na konia patrzymy z boku i ma on mocno wystający "cyc" od frontu, to duże szanse, że to jest tzw. koguci mostek. Przednie nogi są wtedy względem mostka cofnięte. To daje mało wydajne chody, tendencję do zaburzeń równowagi, chwiejność konia, problemy z galopem.
Ponoć jednak u AQH koguci mostek nie jest wadą i nawet przyczynia się do większej zwrotności, ale o Quarterach nie mam zielonego pojęcia, one w ogóle są zbudowane po swojemu i pokryte taką warstwą mięśni, że pewnie działają zupełnie inaczej niż "normalny" koń 🙂

Tu mam zdjęcie konia z typowym kogucim mostkiem:

głębokość z boku - tak jak pisała megane a szerokość z przodu
no ciekawe - odezwał by się jakiś fachowiec w tym temacie
mam w stajni konia z wąską klatką ale głęboką..... jak się na nim siedzi to nogami można objąć ale z boku klatka jest głęboka tzn sięga poniżej łokcia
Jak się na piego patrzy od przodu to widać łopatkę
jak się od przodu patrzy na moją O. to widać "żebra" - klatkę
mnie tez uczono tak jak dziewczyny pisaly wyzej
" klatka piersiowa moze byc plytka lub gleboka, okresla sie przez polozenie mostka w stosunku do łokcia. Klatka piersiowa moze byc rowniez waska i szeroka."
Głębokość na pewno  😉 określa się "w dół". Co do mostka, to trzeba się przyjrzeć bliżej/dokładniej, dużo zależy od konkretnego kształtu. Gdzieś natrafiłam na badania, że sterczący mostek faktycznie nie jest pożądany, że utrudnia kształtowanie mięśni obręczy barkowej. Ale taki sterczący. Na tym zdjęciu nie wygląda na taki, tylko klatka mocno w przód wysunięta (ew. nogi "cofnięte" 🙂😉. Tłumaczono mi kiedyś, że własne taka klatka - szeroka (bo wygląda na szeroką) i "wysunięta" (ale bez "ostrego" mostka) jest doskonała dla... zaprzęgowców - świetna na pas uprzęży i gwarantująca efektowną pracę przednich nóg.
emptyline   Big Milk Straciatella
10 kwietnia 2013 21:48
Mógłby mi ktoś powiedzieć jak rozpoznaje się szpat u koni?
Mógłby mi ktoś powiedzieć jak rozpoznaje się szpat u koni?

Robiąc zdjęcia RTG
10 kwietnia 2013 22:07
armara, a tak naocznie? Chodzi mi generalnie o objawy. Doczytałam, że widoczna kulawizna tyłów przy początkowym ruchu, przy wyższych chodach/dłużej pracy coraz mniej widoczna. Oczywiście wiem, że jeśli chodzi o pewną diagnozę, bez weta się nie obędzie.
10 kwietnia 2013 22:29
Dzięki i przepraszam za kłopot.
Kameleonik   Bo życie jest piękne...
14 kwietnia 2013 20:49
Bardzo proszę o ocenę:

Kameleonik średnie te zdjęcia (za bardzo od dołu i od przodu robione)
Kameleonik   Bo życie jest piękne...
15 kwietnia 2013 17:03
Nie da się wywnioskować czegoś z tych zdj.? Niestety ale raczej nie będę miała jak zrobić innych przez dłuższy czas, bo u konia zawsze jestem sama... Zależy mi bo już któryś raz wstawiam tu zdj. i jakoś nigdy nie zostały ocenione.
ceffyl   Niektórzy ludzie są taktowni. Inni mówią prawdę.
22 kwietnia 2013 10:24
To i ja poproszę o ocenę 🙂 
Koń 4-letni, niepracujący, podjeżdżony, przez zimę nie ruszany

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się