Wady budowy, ocena eksterieru

busch   Mad god's blessing.
21 sierpnia 2009 09:57
Moim zdaniem koń po odpowiednim treningu i żywieniu poprawi kształty i sprosta niewielkim parkurom.
Ta część Twojej wypowiedzi była dla mnie jednoznaczna, ale już dajmy temu spokój  😉 . Chodziło mi bardziej o taki typ myślenia; przywiązywania wagi do budowy, nawiżet jeśli chodzi o konia do nieco mniejszych rzeczy (ale większych, niż L i LL).
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
21 sierpnia 2009 10:34

(nie mam zdjecia w pozycji zootechniczje)
nerwina ma podobna budowe do tamtego rekordzisty ( tylko jest dluzsza) - i wiem jak trudno jest podstawic takiego konia, szczegolnie w klusie ale przy odpowiedniej jezdzie pomocy z dolu powoli costam wychodzi 😉 i mimo swoich wad pare lat temu przed RAO potrafila przeskoczyc 5 przeszkod 150cm ( u siebie, na zawodach nikt wczesniej nie konczyl przejazdow nawet LL )
vissenna   Turecki niewolnik
21 sierpnia 2009 11:15
margaritka ten koń to WEBER na któremu Szymonowi Hartmannowi udało się dwa razy pobić rekord Polski w skoku na wysokość.
Z tego co pamiętam to bardzo wysoki koń (ponad 170cm).
Tu jego skok na 212 cm:
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
21 sierpnia 2009 20:05
visenna dokladnie! dzieki za szczegoly ( czy ja wiem czy 170 wie wielki kon?  😁 )
To jest akurat pojęcie względne. Dla osoby 160 cm, 170 cm to duży koń, a dla kogoś kto ma 170, tego samego wzrostu koń nie będzie aż taki wielki, prawda?
Taki znowu wielki nie jest... ten z mojego zdjęcia tez ma ponad 170 😉

Wiecie - rekordów pobijać nie bede, lecz miałam już próbki tego "pokurczonego" konia przy np. wyskakiwaniu z padoku i problemów chłop nie ma 🤣
A co z niego wyrośnie... dam znać 😉
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
22 sierpnia 2009 08:44
Rtk: kobyłka ładna, szczególnie jej szyja. Wydaje się że grzbiet ma długi "słabo związany" z tendencją do zapadania się
Mógłby ktoś ocenić mojego 2-latka?  :kwiatek:
haaalo
ja jeszcze czekam na ocenę 3latka  🙇


Moim zdaniem nieszczesliwie strzelona fota, b z gory, przez co daje wrazenie lekowatosci. Powinnas kucnac i fotografowac z wysokosci lopatki. 🙂 Inaczej mozna niefortunnie zanizyc ocene konia.
Koleżanka prosiła mnie o wstawienie fotki jej wałacha - proszę więc w jej imieniu o ocenę  👀

edit: klops - padł fotosik  🙁
Nie ma zdjęcia...
[quote author=lets-go link=topic=4885.msg321139#msg321139 date=1250976944]
Koleżanka prosiła mnie o wstawienie fotki jej wałacha - proszę więc w jej imieniu o ocenę  👀

edit: klops - padł fotosik  🙁
[/quote]

Działa fotosik: Nadrabiam: Proszę o ocenę dla koleżanki

Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
25 sierpnia 2009 09:16
jako następna w kolejce po lets-go ustawiam się do oceny z tą klaczką, wiem że zdjęcie słabej jakości ale nie dysponuję innym.

Edit:
klacz
młp.
3,5 roku
a i ja mam okaz do oceny 😉  🏇

Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
25 sierpnia 2009 10:12
Szanowna komisjo prosimy o oceny bo się tłok robi  🤣
ja mam jeszcze propozycję, zacznijmy numerować konie (od następnego wstawionego) i pisać kilka słów np : koń nr.., płeć..., lat.., rasa..

let's go

kiepskie zdjęcie, koń stoi nierówno, z odwróconą głową (nie mozna ocenić połączenia głowa-szyja), dodatkowo padają cienie
to co widać to przede wszystskim nienajlepsza kondycja, prosta, nisko osadzona szyja, db długości, duże oko, głowa chyba ciut duża, ale słabo to widać stroma łopatka, dobrze wykształcony kłąb
klatka piersiowa raczej głęboka, ale pierś mogłaby być szersza, nadpęcia lekko butelkowate
zad mógłby być lepiej skątowany, staw skokowy zbyt otwarty, nieco słabe związanie "góry"

LoveHorses
głowa ok, ładne uszy, szyja lekko jelenia, łopatka ok
nogi ciężko ocenić poprzez ochraniacze, ale wydaje mi się, że pęciny są miękkawe, a nadgarstki zeszlifowane, klatka piersiowa ok, grzbięt łękowaty z deka, a to młody koń, zad skatowany ok, moze nieco zbyt "dachówkowaty", kanciasty zad, ale stawy skokowe lepsze niz u konia powyżej,
rtk
Patrząc na tego konia mam ważenie, że obręcz barkowa należy do innego konia. Brakuje "motoru". Przebudowany przód. Krótka kłoda. Spadzisty zad. Grzbiet wydaje się karpiowaty.
Zdjęcie bardzo ujmuje zalet temu koniowi, wydaje się jeszcze krótszy niż jest, ma nienaturalnie wyciągniętą głowę do przodu i nie za bardzo jest jak ocenić szyję, na przednie nogi pada cień, sprawia wrażenie jakby 80% masy swojego ciała opierał na przednich nogach.
Znam bardzo dobrze klacz o podobnej budowie. Ma bardzo duże problemy z grzbietem, bolesności, wrażliwość, być może nawet zwyrodnienie, często się odbija na kłębie. Jeśli chodzi o ruch-bardzo wydajny, zad samoczynnie wkracza pod kłodę.




Moje zdjęcie się średnio nadaje do tego wątku (ale nie było robione z myślą o nim 😉 )
Ta klacz nie ma aż takiego karpiowatego grzbietu, kłoda jest nieco dłuższa.
Ale myślę, ze to porównanie może bardziej przybliżyć w "czym" tkwi problem.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
25 sierpnia 2009 13:26
Czy w przypadku zadu tak spadzistego da sie to jakoś wyprowadzić, zaokrąglić? czy to  już taki urok tego ogona?
Na pewno odpowiednim treningiem można zdziałać cuda. Odpowiednie mięśnie zaczną się wypracowywać gdy zad zacznie wkraczać pod kłodę. Na razie widać jeśli chodzi o zad duże braki w okolicy odcinka krzyżowego i ogonowego (taki podłużny dołek).
(A ustawienia biodra i miednicy nie zmienisz  😁, możesz jedynie starać się o poprawę przez nabudowanie mięśni).
mogę już? mój NN około 4 lat ogier, nie wiem o nim totalnie nic. Może macie pomysł co do rasy?🙂
proszę o ocenę
Może macie pomysł co do rasy?🙂

Pierwsze co mi wpadło do głowy to sp ( :hihi🙂 lub xo
Chyba źle zrozumiałam kontekst za pierwszym razem co do tego NN.

Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to nogi. Butelkowate nadpęcie, ale dobrze skątowana łopatka. Wydaje się dość krótka szyja, niezbyt ładnie osadzona. Dobrze zarysowany kłąb. Dobre, długie udo.
To ja się za jaskrą ustawiam 🙂 (kiedyś już wrzucałam zdjęcia ale nie zostałam zauważona  😉)

10-letnia kobyłka SP, ma wadę kręgosłupa(na drugie oko nie widzi) w bardzo lekkim treningu

w wyniku zaniedbania bo kupiony od handlarza a oni nie przywiązują wagi do takich rzeczy;] podobno po xx więc pewnie jakiś sp bo czystego folbluta mimo szczerych chęci się nie da z niego zrobić😀
Ach czyli jednak dobrze zrozumiałam. Już myślałam, ze to jakiś zupełnie przypadkowy koń. Po xx na pewno odziedziczył kilka ważnych cech m.in tak jak już pisałam długie, dobrze umięśnione udo, bardzo dobre skątowanie stawów skokowych. "Dobre podwozie"


Mia
To zdjęcia nijak nie nadaje się do oceny, po 1. jest strasznie małe a po 2. koń stoi na nierównym terenie i w ochraniaczach.
dziękujemy bardzo 🙂 czyli jednak dobrze myślałam że ma coś z folbluta 🙂
może ktoś jeszcze?
Obejrzane przed chwilą zdjęcia tego kasztana w innym wątku skłoniły mnie do pewnych refleksji.
Otóż jak bardzo może być mylące to "na pierwszy rzut oka" oraz nietrafne zdjęcie. Na tej fotce, którą tu wrzuciłaś napisałam, ze jego szyja wydaje mi się krótka (i dobrze, ze napisałam wydaje mi się). Na tym wyżej dodanym zdjęciu ma przekrzywioną nieco szyję i głowę w prawo co daje efekt skrócenia wizualnego. A tak na marginesie-dużo lepsze zdjęcie do oceny jest gdy koń jest pokazany w tą stronę gdzie nie ma grzywy.
nie mam niestety zdjęcia bez grzywy na którym dobrze stoi, dziękuje bardzo marta-kara cieszę się że kabanosek się niektórym podoba 🙂
marta-kara, Tak myślałam z tym, że w tym momencie nie mam lepszego zdjęcia ... ale postaram się zrobić 😉
armara W imieniu Derii (właścicielka) dziękuję  :kwiatek: - dodam: faktycznie Lukas nie ma kondycji, ze względu na zaawansowany szpat "odpoczywa" od 3 miesięcy.

Mam także dwie fotki mojego kaleki, koń, od jesieni w bardzo lekkim treningu. (Ponieważ nie mam poprawnej fotki, wstawię dwie). Z góry dzięki za ocenę, zawsze fajnie poczytać co inni myślą 🙂



Thilnen   Dżamal Ad-Din
30 sierpnia 2009 02:12
To ja znów Was pomęczę 🙂 Tym razem link z Allegro, zdjęcia nie są fenomenalne...
http://allegro.pl/item727228693_sprzedam_ogiera_2_5_roku_sp.html

Może spróbuję własnych sił w ocenie eksterieru, ciekawa jestem, czy jestem w stanie cokolwiek sama powiedzieć o koniu, proszę o poprawki moich błędów 🙂 Wg mnie ma trochę krótką, nieco jelenią szyję i chyba dosyć wystający kłąb, choć tu chyba trening powinien coś zmienić (w sensie obłożenie mięśniami). Długość grzbietu i lędźwi wydaje się ok, zad trochę wyżej niż kłąb, ale koń ma 2,5 roku, więc to mu chyba można wybaczyć. Zad się wydaje dość spory i umięśniony, ale na to wrażenie może też wpływać maść. Nogi ma chyba dobrze skątowane, odrobinę miękka pęcina, ale w normie. Nie wiem jak ocenić połączenie głowy i szyi, mi się podoba, ale nie wiem, czy jest prawidłowe. Tak samo przejście szyja/korpus. I czy ta szyja może jakoś przeszkaszać w użytkowaniu, czy też mieści się w akceptowalnych granicach?

Co sądzicie?  👀

Edit: Byłam go dziś obejrzeć, zrobiłam mu jeszcze jedno zdjęcie, może będzie bardziej coś widać:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się