monitoring w stajni, koniowozie - kamery

Zastanawiam się nad opcją montażu kamery w boksie konia.Wstępnie orientowałam się, że taka przyjemność nie jest bardzo droga-a nie w każdym miejscu jest zapewniona efektywna kontrola tego co się dzieje z koniem w nocy.
Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z montażem takich urządzeń w stajni? O ile kwestia montażu kamer dzień/noc w stajni nie jest szczególnie droga ani skomplikowana, o tyle życie komplikuje się przy kamerach z możliwością oglądania
obrazu przez internet. Pomijając już kwestie łącza w stajni, czy ktoś ma/używa? Jak to sie sprawdza w używaniu na co dzień?

Rozszerzyłam trochę temat.
Zajrzyj do wątku "ciąża, wyźrebienie, źrebak". Kilka ostatnich stron.
Deidre  :kwiatek:  z tymże tam jest niestety o kamerkach tylko parę zdań  🙁
Chętnie przyłączę się do dyskusji, gdyż sam właśnie instaluje u siebie monitoring (narazie na padoku).

Mam kartę DVR na 4 kamery, do tego (narazie) jedna kamera biało czarna.
Oprogramowanie dołączone do tych kart najczęściej obsługuje udostępnianie przez internet.
Ja musiałem się posłużyć oprogramowaniem typu freeware. Ale wszystko łatwo znaleść na necie.

Jeśli nie ma się stałego IP (np. przy neostradzie) trzeba jeszcze zainstalować np. NO-IP i zarejestrować się na ich stronie.
Umożliwia to uzyskanie domeny z dynamicznie przydzielanym IP.

Można też posłużyć się tanimi kamerkami internetowymi, natomiast USB ma ograniczenie, co do długości kabla, a więc o ile się nie myle konieczne jest zainstalowanie w tym przypadku w stajni sieciowego HUBa USB.
Zaletą tego rozwiązania jest bardzo niska cena kamer i brak konieczności kupna karty DVR, ponadto przy użyciu prostych narzędzi kamerkę taką można przerobić na kamerą na podczerwień i mieć podgląd nocny. 😉

Trzecie rozwiązanie to sieciowe kamery IP. Rozwiązanie najprostsze i najdroższe.
ash   Sukces jest koloru blond....
16 marca 2011 13:15
Precelek, my montowaliśmy kamerę na 2 miesiące przed wyźrebieniem naszej kobyłki.
Kamera mała, zamontowana tak by było widac cały boks. Mieliśmy opcję on-line, siedzieliśmy non stop i patrzyliśmy. W domu, w pracy, wszędzie gdzie był dostęp do internetu.
Koszt kamery to coś ok 350zł, montował i instalował nam znajomy informatyk.
Najciekawsze rozwiązanie to kamera WIFI. Jeśli mamy już router to koszt wynosi jakieś 300zł max. Konfigurację rozkminimy sami /z reguły jest instrukcja instalacji/ lub pomoże nam znajomy informatyk. Dołączone oprogramowanie z reguły pozwala na obsługę kilku/dziesięciu!!!/ kamer wifi jednocześnie. Odpowiednio skonfigurowany router pozwala na podgląd z każdego miejsca na świecie 😉
ash   Sukces jest koloru blond....
16 marca 2011 16:43
Wawrek, my waśnie taką mieliśmy.
Podgląd mieliśmy z każdego miejsca, gdzie był net! Super sprawa!
No tak, tylko koszt kamery WIFI to min 300zł, a koszt zwykłej analogowej 50zł :]
Dlatego o kamerach WIFI napisałem najdroższe, choć najprostsze.
Wszystko zależy od dostępnych funduszy i ilości kamer, jaką się chce zamontować.

Opcja podglądu przez WWW jest przy wszystkich opisanych przeze mnie przypadkach.

W przypadku kamer WIFI, jeśli mamy dużą odległość pomiędzy routerem, a kamerami można zbudować antenę WIFI, która podłączona do zwykłego routera zwiększa jego zasięg paru krotnie. Mnie koszt takiej anteny wyniósł koło 10zł 😉
Czy ja dobrze rozumiem?
Jeśli kupię odpowiednią kamerę ( WIFI) do boksu i antenę to mogę oglądać obraz w necie? Nawet 15 kilometrów dalej? 
Tylko musisz mieć w stajni wifi...
ash   Sukces jest koloru blond....
16 marca 2011 21:34
tunrida, nawet na wakacjach w Turcji oglądałam co się dzieje w stajni  🤣 Pełna inwigilacja stajennych 😅
Tylko musisz mieć w stajni wifi...


I oczywiście stałe łącze z stałym IP, lub dynamiczne przekierowanie na domenę przez np NO-IP.
[quote author=kudłaty_durnowaty link=topic=49945.msg938920#msg938920 date=1300301242]
No tak, tylko koszt kamery WIFI to min 300zł, a koszt zwykłej analogowej 50zł :]

[/quote]

a gdzie można kupic taka analogową  i jak to się montuje Żeby w domu[obok stajni]mieć podgląd? jest to możliwe?
[quote author=kudłaty_durnowaty link=topic=49945.msg939304#msg939304 date=1300312441]
Tylko musisz mieć w stajni wifi...


I oczywiście stałe łącze z stałym IP, lub dynamiczne przekierowanie na domenę przez np NO-IP.
[/quote] Albo wystarczy zainstalować TeamViewer 😉
Wawrek,kudłaty mówcie po polsku 🤣
od początku,
1.co to jest TeamViewer
2.wifi w stajni??/Rozwińcie to.
Ja np mam internet radiowy.odbiornik mam na strychu z kablem  do rutera w domu.
Zakładam ze nie o taka kombinację chodzi i nie wystarczy postawić w stajni jakieś wifi np bezprzewodowe.

I jeszcze jedno,ponieważ jak widać mamy tu o niebo lepszych specjalistów od użytkowników forum elektroda to od dziś będę zamęczać tutaj:czy w odbiorniku od kamery bezprzewodowej można wymienić ta wykręcana antenkę  na dłuższą żeby wzmocnić odbiór??Niby jest ok ale trochę szumi i jak jest duzy wiatr to czasem ekran mruga.
Ja też bym prosiła po polsku. Zwłaszcza, że kiedy pytam męża "znasz się na wifi i kamerkach" odpowiedział "nie".  🤔 ( no akurat ma prawo nie znać się na wszystkim)
Ładnie proszę o łopatologiczny przekaz jak dla przysłowiowej blondynki.  :kwiatek:
No właśnie przyłączam sie do pytań dziewczyn. Kamerę wi-fi paruje z roturerem w domu i co dalej? A wiecie jak to jest w przypadku posiadania mobilego interenetu? Ktoś korzystał?
Oczywiście można kupić gotowe zestawy do monitoringu, ale to są inne pułapy cenowe 😉
Ja wole rozwiązania home-made 😉

Więc tak, kamera wi-fi ma własny nadajnik wifi i lokalny numer IP, a więc dla zwyczajnego routera jest w uproszczeniu widziany tak, jakby był osobnym komputerem. Wtedy wystarcza skonfigurować router i śmigamy.

Jeśli mamy mobilny internet, to sprawa jest prosta jeśli mamy modem z wbudowanym routerem wi-fi (w Playu mi takie coś kiedyś proponowali).

Jeśli chodzi o podgląd z kamery bez udostępniania w internecie wystarczy sama kamera, która podłączamy pod TV, lub kartę telewizyjną w komputerze. Tu trzeba uważać na zgodność kamery z takiego typu odbiornikiem, bo nie każda kamera zadziała z telewizorem.
Ta np. zadziała http://allegro.pl/kolorowa-kamera-przewodowa-zasilcz-super-cena-i1514177786.html, a już kamera z przetwornikiem CCD - nie.

Oczywiście jeszcze można się pobawić w kupno HUBa USB i podłączanie kamerek internetowych (są najtańsze, więc można założyć ich duzo) - fajne rozwiązanie dla kogoś, kto się lubi pobawić w elektronice 😉

TeamViever to to: http://www.teamviewer.com/pl/index.aspx, ale zupełnie mnie to nie przekonuje, prościej udostępnić podgląd przez WWW, niż łączyć się zdalnie z komputerem.
u nas w stajni siedliskach, według właściciela są kamery.... nie  wiem bo nigdy nie patrzyłam po ścianach czy są a jestem od bardzo niedawna... W sumie fajna sprawa w przypadku np. kradzieży sprzętu
Jak przyjdzie co do czego, to na złodzieja nawet kamery nie pomogą 😉


Poza tym na wypadek kradzieży konieczna jest jeszcze rejestracja obrazu.
Do tego już obowiązkowy jest uruchomiony na stałe komputer z dużym dyskiem.

Chociaż... ciekawe, czy dało by się podłączyć pod router z jakimś oprogramowaniem typu dd-wrt, dysk sieciowy i na nim rejestrować obraz. To byłoby fajne rozwiązanie i myślę, że do zrealizowania. 😉
dempsey   fiat voluntas Tua
24 marca 2011 02:51
kudłaty_durnowaty, czy Ty masz od tego padoku do domu z komputerem jakąś odległość typu kilkaset metrów?
i po prostu w tymże domu oglądasz na ekranie komputera co się dzieje z końmi?

pytam, bo dawno dręczy mnie możliwość monitoringu na  następujących warunkach:
- pastwisko odległe od zabudowań stajennych ok 250 m (edit, za bardzo oddaliłam te pastwiska..)
- w zabudowaniach stajennych jest tylko prąd 😉 rozumiem, że trzeba by tam postawić laptopa z mobilnym netem i jakiś routerem czy cuś....
- i jak teraz zrobić by mieć podgląd online z dowolnego miejsca na świecie, a nie tylko z tych zabudowań

i jeszcze czy istnieje kamerka dająca sensowny obraz z odległości kilkuset metrów.. pewnie nie. Czyli trzeba ją umiejscowić na granicy pastwiska i ciągnąć do niej kabel zasilania po słupach przez łąki. hmm.
Dziewczyny - najprościej chyba będzie poprosić informatyka o pomoc. Za naprawdę nieduże pieniądze pomoże wybrać sprzęt dostosowany do tego co oferuje nam nasz dostawca internetu, a potem skonfiguruje wszystko jak należy i po sprawie. Jeśli ktoś nie wie jak przekierować porty, albo zgrać IP kamery z IP sieci bezprzewodowej to szkoda czasu i nerwów.
W rzęszycach mamy dwie kamery na wieży między padokami. Niezbędny jest jakiś przekaźnik sygnału, im gęściej, tym lepiej. U nas jest to chyba router z anteną kierunkową. Znajduje się na południowej ścianie hali (obsługuje również kamerę w hali), a słup stoi jakieś 200m dalej:

zerknij tu:

[url=[[a]]http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=rz%C4%99szyce,[[a]]+poland&sll=37.0625,-95.677068&sspn=49.357162,95.712891&ie=UTF8&hq=&hnear=Rz%C4%99szyce,+Warszawski+Zachodni,+Mazowieckie,+Polska&ll=52.274027,20.367537&spn=0.004694,0.011684&t=h&z=17]klik[/url]

Halę poznasz, a słup koło stawu w połowie padoków.

Proszę tagować takie długie linki!!! 🤬

DOBRRRA!  🙇
dempsey   fiat voluntas Tua
24 marca 2011 08:58
Dziewczyny - najprościej chyba będzie poprosić informatyka o pomoc. Za naprawdę nieduże pieniądze pomoże wybrać sprzęt dostosowany do tego co oferuje nam nasz dostawca internetu, a potem skonfiguruje wszystko jak należy i po sprawie. Jeśli ktoś nie wie jak przekierować porty, albo zgrać IP kamery z IP sieci bezprzewodowej to szkoda czasu i nerwów.

nie no jasne, sama bym się za to nie brała  🤣
chodziło mi tylko o to, czy to w ogóle możliwe 🙂

el_Bandito dzięki
Wszystko jest możliwe. Kwestia odpowiednio mocnej anteny na kamerze i routerze.
Tylko gdzie u mnie takiego informatyka znaleźć 🙄
Zostaję przy mojej bezprzewodówce,narazie spisuje się świetnie a dodatkowo kupię dłuższa antenę na kablu co by wzmocnić jakość przekazu.
A jeśli mam juz kamere , odbiornik.Wszystko podłączone, tylko okazało się że nie łąpie  z takiej odległości. Można to jakoś wzmocnić?
być może za daleko np okna stoi albo w innym miejscu,myślę(ale nie mam pewności)że można przedłużyć antenę takim kablem http://allegro.pl/przedluzacz-h155-rpsma-m-rpsma-z-4m-wifi-antena-i1524464311.html i poszukać lepszego sygnału,ja natomiast chyba kupię http://allegro.pl/antena-wifi-dookolna-12dbi-41cm-rp-sma-i1511652575.html
No jasne, że jeśli ktoś nie lubi się poobawić, to niech lepiej weźmie fachowca.
Natomiast zalecam ostrożność z informatykami, z nimi jak z instruktorami rekreacji.... Jeden się zna, a dziesięciu nie ma takich podstaw, jak np. wiedza, ile trwa ciąża u klaczy. 😉

dempsey Ja mam od komputera do stajni, na której montuje kamere jakieś 20 metrów. Podgląd jest dostępny przez WWW. W Twojej sytuacji jest troszkę gorzej. Gdyby było dostępne zasilanie wtedy najprościej można zrobić tak:
- Podłączyć w miejscu umieszczenia kamer acces point, który zbierał by z nich sygnał i przekazywał do routera podłączonego po inernetu.
- Podłączyć zamiast access pointa router z podłączonym mobilnym netem. Wersja prostrza, ale droższa, jak zwykle...

Jako, że nie masz zasilania, to hmm... albo akumulator - słabe rozwiązanie 😉, albo ciągniesz kabel zasilający i/lub eternetowy i wtedy masz do wyboru, czy sygnał po kablu, czy po WIFI.
Teoretycznie mozna by wszystko puscić jednym kablem, bo zasilanie kamer jest na 12V DC, ale to lepiej skonsultować z elektrykiem, bo odległość jest spora. No i nie wiem, jak z zabezpieczeniem przed burzą....
TŁUMACZĘ ŁOPATOLIGICZNIE:

1. Do stajni/ budynków, ośrodka musicie mieć doprowadzony net- stałe łącze. (radiówka też może być tylko pytanie jaka wydolna). Net z telefonu, przy satndardowych taryfach w miesjcach gdzie są zazwyczaj stajnie (na odludziach a nie w centrum miasta) może nie wydolic przy przekazywaniu obrazu life.
2. Do tego netu montujecie bezprzewodowy rooter (tak jak w domu macie np. podporwadzony kabel od neostrady i do niego montujecie rooter i wtedy bezprzewodowo  z kazdego miejsca w chacie macie dostęp do netu)
3. kupujecie kamerke wifi i ona się łączy z rooterem (dzięi temu nie ciagniecie kabla od kamerki do "źródła netu" (to całe sedno przewagi kamerki wifi nad kablową).
4. instalujecie odpowiednie oprogramowanie, które powoduje to, że obraz z kamery trafia do internetu.
5. Oglądacie sobie obraz w internecie wszędzie tam gdzie macie internet. CZyli np. w pracy itd.



Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się