Własna firma - co i jak?

troszkę odkopuję wątek. 😉 planuję otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą, jednak pojawiła się jeszcze opcja start upu. Jego warunki są tak idylliczne, że aż podejrzane. czy ktoś miał z nim do czynienia i mógłby przybliżyć metodę działania? czy się opłaca, czy jednak lepiej dłubać na swoim i na własną rękę, bez wsparcia?
Kahlan, jednoosobowa działalność gospodarcza to forma prowadzenia działalności gospodarczej. StartUp to potoczna nazwa rozpoczynającego działalność biznesu. Może być w formie działalności gospodarczej, spółki z o.o., jakiejkolwiek innej spółki przewidzianej przez Kodeks Handlowy. Więc ja na przykład nie rozumiem w czym Twój problem. Możesz trochę dokładniej napisać?
w jednoosobowej DG sama muszę pokrywać koszty zusu zdrowotnego (pozostaję zatrudniona na etacie, moja DG to dodatek), podatki, vat, księgowość etc. Natomiast w startupie mam stalą kwotę do zapłacenia co miesiąc (niższą niż zus zdrowotny), a fundacja, pod której skrzydłami mogę być w ramach startupu rozlicza się z zusem, fiskusem, prowadzą księgowość etc etc więc ja nie mam żadnych dodatkowych kosztów. I jest to dla mnie bardzo podejrzane i zastanawiam się, czy ktoś z tego korzystał i czy to pic na wodę, czy faktycznie takie udogodnienia są.
Kahlan, są. Na inkubatory przedsiębiorczości są dofinansowania. Ale zawsze warto dokładnie czytać co się podpisuje itd.
Kahlan, nie ma darmowych lunchów. Bardzo dokładnie przeczytaj umowę i czego ona dotyczy. Jak chcesz to mi możesz ją podesłać. Nie jestem prawnikiem ale wiem jak się roluje ludzi na takich różnych przedsięwzięciach. Albo przynajmniej podaj nazwę tej fundacji.
Dance Girl, jeszcze nie ma żadnej umowy, po prostu czytam o startupach i praktycznie na każdej stornie przewijają się podobne warunki. jedna ze znajomych, która korzysta ze startupu podała mi niniejszą stronę www.twojstartup.pl
ale raczej będę się decydowała działać na własną rękę. mniej podejrzane to jest, choć na pewno skok na głęboką wodę. :P
Kahlan
inkubator ma swoje plusy, ale to nie jest tak, że płacisz tylko te 300zł netto miesięcznie 😉
Jak coś - pisz priv 😉
Kahlan, to jest miejsce, które za opłatą użycza Ci swoich danych rejestrowych, a pieniądze przez Ciebie zarobione trafiają do nich na subkonto do którego masz dostęp. Zakładam, że cała paleta "doradztwa"  z oferty jest płatna osobno. Oni zarabiają głównie na doradztwie, księgowości (bo używasz ich danych księgowych), wynajmie sal i wirtualnych biurach.

Jeśli jesteś sama ze sobą ogarnięta pod kątem tego, co chcesz robić i znasz realia to nie wiem czy jest sens się wikłać w taki układ. ZUS i księgowość to nie jest czarna magia. Jak Ci biznes ma wyjść to i ten ZUS przebolejesz. Chyba że w ogóle nie masz żadnego pojęcia o przedsiębiorczości, systemie podatkowym w tym kraju i że VAT istnieje - to wtedy zdecydowanie lepiej najpierw się  ogarnąć w takim miejscu.
troszkę pojęcia już mam, bo parę mądrzejszych głów mam obok i sama co nieco poczytałam. ale wciąż się boję, że wiem za mało.  😁 problem jest tylko taki, że zysków nie będę miała praktycznie żadnych, chciałabym móc coś sprzedawać, żeby sobie zarobić na materiały, by dalej móc... robić, bo mnie to wciągnęło bez reszty. boję się, że nie zarobię na zusy i księgowość, ale chyba muszę po prostu spróbować. 🙂 liczę się z tym, że na początku (być może nawet ciut dłuższym) będę musiała dokładać z własnej kieszeni. 🙂
Założyłam firmę z dofinansowania unijnego przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości i to było bardzo korzystne (minęły już cztery lata i żadnych haczyków nie wykryłam). Pół roku pomostówki, czyli opłacenia księgowości, promocji (!), ZUS-u. 40 tys. bezzwrotnej dotacji na sprzęty. Byłam bardzo zadowolona.

Teraz jestem w trakcie realizacji dofinansowania na rozwój firmy, i tu mam wątpliwości czy warto i finansowo i nerwowo się w to mieszać. Ale już powiedziałam A, więc brnę dalej 😉
Atea, ja nie mam szans na dofinansowanie unijne, bo jestem zatrudniona na etacie. 😉
Czy ktos prowadzi 2 lub wiecej DG (interesuje mnie wylacznie forma DG, nie jako spolki) ?
Jak to wyglada w przypadku rozliczen, rozdzialu obu (lub wiecej) DG - dzialalnosc w niezwiazanych ze soba obszarach.
Np. ZUS zaczal juz od pazdziernika wysylac poleconym numer rachunku składkowego, na ktory bedziemy wplacac srodki jednym przelewem, a sam ZUS bedzie rozdzielac na skladki emery, ch, zdr etc. - ale to jest zwiazane z jedna DG. A co jesli tych DG jest 2+ (chwilowo pomijajac, ktore skladki sa obowiazkowe, a ktore dobrowolne przy kolejnych DG) ?
baba_jaga, ale dokładnie o co ci chodzi? Firm można prowadzić wiele, ale działalność gospodarczą masz jedną, więc jak na przykład masz pod tą działalnością doradztwo finansowe oraz firmę transportową i działalność hotelu to jest wszystko na jednym rozliczeniu, jednym ZUSie, jednej deklaracji VAT etc.

Ja tak prowadzę działalność. Przychody z wszystkiego mam w przychodach a koszty w kosztach. Dopóki wszystko ma mniej więcej substancję to działa. 



Nie możesz dzielić "różnej działalności" w obrębie jednej DG - czytać firmy. Jeśli chcesz np. prowadzić sklep z odzieżą, a dodatkowo otworzyć restauracje to oba biznesy będziesz prowadzić pod jedną DG. Jeśli chcesz to rozbić to musisz założyć spółkę np. zoo. Wtedy jedno nie wchodzi do drugiego, ale prowadzisz księgowość oddzielnie dla każdej firmy więc i koszty rosną. Ja mam kilka sklepów gdzie sprzedaje sobie (ciach) Każdy mam pod jedną działalnością, ale mam program fakturowy, który pozwala mi rozróżnić sprzedaże towaru z każdego z nich co w razie problemów jest proste do rozdzielenia. Musisz zadbać o dobra numerację faktur dla urzędu skarbowego.
Jeśli kogoś interesują tematy związane z prowadzeniem biznesu, to polecam portal... (CIACH) spam gdzie można poczytać i o finansach firmy i o marketingu.
 spam
Odkopuje 😉
Poszukuje osoby, która prowadzi działalność gospodarczą i była na ZUSie, a przeszła na KRUS 😉
Proszę o priv, mam kilka pytań  :kwiatek:
Odkopuje. Wiem, że są dofinansowania z urzędu miasta bodajże, ale dla osób bezrobotnych chcących założyc swoją działalnośc. Interesuje mnie czy na tym bezrobociu trzeba być jakiś określony czas? Obecnie studiuję, a po studiach chciałabym otworzyć swoją działalność, tylko nie wiem czy opłaca się z tym czekać jeśli wymagany jest określony czas bezrobocia. Wie ktoś coś na ten temat?  :kwiatek:
warta2009, zależy od danego programu. Łatwiej o dofinansowanie z programów prowadzonych przez różne organizacje niż z urzędu pracy. Zazwyczaj musisz być bezrobotna na moment składania wniosku i przyznawania dotacji.
epk, dziękuję bardzo, sprawdzę to  🙂
Hej,
wiecie może jaki kod PKD (polska klasyfikacja działaności) będzie odpowiadać treningom jeździeckim? (trening koni i jeźdzców, opieka nad końmi)
Będe wdzięczna za pomoc  :kwiatek:
Hej,
wiecie może jaki kod PKD (polska klasyfikacja działaności) będzie odpowiadać treningom jeździeckim? (trening koni i jeźdzców, opieka nad końmi)
Będe wdzięczna za pomoc  :kwiatek:
edit: nie ten wątek, przenoszę do wątku: wlasna firma

http://www.klasyfikacje.gofin.pl/pkd/5,2,1501,edukacja.html#D85
85.51.Z
"Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych"
bardzo dziękuję za pomoc 🙂
To skoro już wątek odkopany doradźcie proszę gdzie, gdzie najlepiej pójść na kurs/szkolenie na temat zakładania i prowadzenia własnej jednoosobowej DG? Dopiero zgłębiam temat, sporo czytam, ale pewnie na takim kursie byłoby łatwiej dowiedziałabym się tego czego nawet nie wiem, że nie wiem itd🙂
To skoro już wątek odkopany doradźcie proszę gdzie, gdzie najlepiej pójść na kurs/szkolenie na temat zakładania i prowadzenia własnej jednoosobowej DG? Dopiero zgłębiam temat, sporo czytam, ale pewnie na takim kursie byłoby łatwiej dowiedziałabym się tego czego nawet nie wiem, że nie wiem itd🙂

Przesłuchaj sobie podcast na Spotify ,,Mała Wielka Firma" Bardzo fajne i przystępne
Jasmine Dziękuję! Na razie to kwestia przyszłościowa, ale w wolnym czasie na pewno tam zajrzę.
Można  skorzystać z inkubatorów przedsiębiorczości, które za stałą opłatą prowadzą księgowość, rozliczają. Wtedy formalnie jesteśmy na umowie o dzieło czy zlecenie, a więc nie prowadzimy działalności gospodarczej. A jeśli już ktoś myśli o samodzielnym prowadzeniu działalności gospodarczej to powinien dobrze się przygotować. Pomogą w tym kursy: (ciach)
Cześć, czy ktoś z Was włączał jeździectwo do działalności gospodarczej? Będę wdzięczna za pw, mam kilka pytań  :kwiatek:
Macie może do polecenia jakąś sensowną i godną polecenia księgową w okolicach Warszawy dla JDG? 😀 Chodzi mi o kogoś kto nie tylko dobrze rozliczy, ale i dobrze doradzi.
kamcia665, ja prowadze typowo działalność jeździecką produkcyjną
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się