Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

edzia69   Kolorowe jest piękne!
28 czerwca 2015 18:49
Z początkiem czerwca odbyło się szkolenie z Przewodniczącym Komisji oceniającej konie w Holandii. Piękne diagramy pomagające opisać konia dostaliśmy do ręki hodowcy i kilka dni wcześniej inspektorzy. Kilka godzin intensywnego szkolenia. Oczywiście żadnym specem oceniając 3 konie nie można zostać, zawsze jednak otwiera oczy na wiele rzeczy. Dręczy mnie pewna myśl. PO CO to szkolenie jest organizowane skoro jakoś nie widać aby PZHK miało jakikolwiek zamiar spróbować  z gotowca odstąpionego przez Holendrów skorzystać. Jako hodowca w trakcie szkolenia doszłam do smutnego wniosku, że to bardziej reklama ich rasy {KWPN} niż de facto próba wprowadzenia nowego spojrzenia na problem selekcji koni hodowlanych w naszym kraju.
Dava   kiss kiss bang bang
28 czerwca 2015 18:52
Silver
Umiesz czytac?
GRO KONI, czyli wiekszosc.
Tak sie sklada, ze na maxa na bierzaco jestem z zawodami ZO i to najwyzszej rangi i moge Ci spokojnie napisac, ze 90% tych koni, ktore wkleiles nie chodzi i nie chodzilo nigdy GP, ba wiekszosc nigdy nie chodzila DR, ani SR bez wstydu 🤣
Tak sie sklada, ze na maxa na bierzaco jestem z zawodami ZO i to najwyzszej rangi i moge Ci spokojnie napisac, ze 90% tych koni, ktore wkleiles nie chodzi i nie chodzilo nigdy GP, ba wiekszosc nigdy nie chodzila DR, ani SR bez wstydu 🤣


Na chwilę obecną podany przeze mnie wykaz zawiera 80 koni. Wg. Ciebie 90% z nich nie chodzi i nie chodziło nigdy GP. Podejdźmy do sprawy matematycznie i skorzystajmy z proporcji

80 szt. koni w wykazie = 100%
x - liczba koni nie chodzących GP - 90%

x=(80*90)/100
x = 72 szt.

wynika z tego, że według Ciebie 72 z wyżej wymienionych nie chodziło GP

ile zatem wg. Ciebie powinno na poziomie GP chodzić ? policzmy 80 szt. - 72 szt. = 8 szt.

gwarantuje Ci, że wśród wymienionych jest więcej niż 8 koni chodzących GP tak samo jak DR i ŚR.

to nie była prośba żebyś to dla mnie zrobił, bo ja te wyniki znam, zestawienia mam, z podziałem co jest naszej hodowli a co nie (bez podziału na miejsca w mpmk niestety). Kolorowo już nie jest 🤔.
aaa i mówmy tylko o koniach polskiej hodowli😉 żeb nie było podczepiania pod zachód
Jest jednak pewna prawidłowość, jak jest db koń plus db jeździec to i start i ciąg dalszy łatwiejszy. Jak koń do d, to nawet ten start na mpmk z db wynikiem pod db zawodnikiem, który przepchnie zwierza, nie jest żadną gwarancją, że koń pokaże się dobrze na poziomie ZO i wyżej.
Generalnie chodziło mi bardziej o to, że tak jak obecne ZT nie jest żadną wykładnią wartości użytkowej konia czy potencjału jako reproduktora tak i wynik w MPMK niewiele mówi o tym czy koń nadaje się do sportu (bo nie rekreacji na poziomie 120-125😉)

ps kurcze gdyby nie te personalne "piłeczki" to dyskusja byłaby całkiem rzeczowa, a takiej tu dawno nie było🙂
Edzia napisz coś więcej o szkoleniu, formularzach oceny itp.


edzia69   Kolorowe jest piękne!
28 czerwca 2015 19:08
Karla szkolenie było z liniowej oceny pokroju koni. Holendrzy opisują i oceniają w taki sposób wszystkie konie KWPN [a także krowy...]. Gromadzą dane odnośnie wyników w sporcie, a następnie kojarzą wyniki z pozyskanymi w diagramach ocenami za budowę i ruch i na tej podstawie są w stanie w dużym stopniu przewidzieć użytkowość konia i dobrać pary rodzicielskie. Taka matematyka hodowlana.Postaram się zrobić skan z diagramu.
Dava   kiss kiss bang bang
28 czerwca 2015 19:12
Silver -> zawsze jak nie masz racji, to wytaczasz dziala typu 'ile masz lat' 'nie znasz sie' 'doucz sie'
Nie wiem no, tak sie sklada, ze statystyka i zwykla kalkulacja jest przeciwko temu co tu piszesz. I chocbys pisac xxx razy cos, to niestety nie stanie sie to prawda.
Nie napisalam nigdzie, ze ani jedwn kon po wygranym MPMK nie chodzi wysokich konkursow, chodza, kilka sztuk zaledwie. A cale setki nie chodza juz w ogole, albo do 130.
I dalej podtrzymuje to co napisalam. 90% wymienionych przez Ciebie koni nie chodzi dla mnie sportu, czyli 130plus na poziomie Ogolnopolskim z normalnymi wynikami

Karla -> slaby kon nie wygra MPMK (w sensie do d) tak calkiem, czyli co. Zakladamy, ze wygrywa najlepszy, a pozniej nie chodzi wyzej niz 130.
Juz dawno ludzie przestali 'szukac koni po MPMK' i wsrod takich wybierac. Kiedys to byl jakis wyznacznik, przynajmniej spolecznie, teraz wiekszosc osob omija ogloszenia, gdzie ogloszeniodawca wymienia udzial konia w tej imprezie.

Edzia69 -> napisz cos wiecej  :kwiatek:
Wydaje mi sie, ze zeby odniesli to dobrze do hodowlii w PL itd. To nie wystarczylby jeden weekend
Dava, na stylówkach jak jest db jeździec to serio często koń był lepiej oceniany niż ten, który miał mniej znanego, doświadczonego jeźdźca- kwestia kto jak konia przeprowadził przez parkur. Spora grupa koni traciła wioząc na plecach amatora, bo a to właściciel konia, a to dziecko hodowcy itp.
Nie wiem czy omija się taki e ogłoszenia, nie zauważyłam takiej tendencji, raczej szukanie aktualnych wyników z regularnych startów na normalnych zawodach.

Dava- chodzą, ale te zagraniczne i nie za 5zł😉 nie naszej hodowli, ale kupione przez mądrych ludzi🙂 a to tez cieszy, bo może dzięki temu "nasze" będzie lepsze🙂
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
28 czerwca 2015 19:23
BTW. A co z Agatem? Gdzieś chodzi, pokazuje się?
Dava   kiss kiss bang bang
28 czerwca 2015 19:27
Karla -> masz racje, jak konia pokazuje amator albo ktos niedoswiadczony to wiele moze stracic. Ale tez calkowite trupa nie pokaze profesjonalista tak, zeby wygral 😉

Oczywiscie pisalam o koniach polskiej hodowlii, nie zagranicznej  🙂
Dava

[quote author=SILVER_GOLD link=topic=5087.msg2384042#msg2384042 date=1435514176]
Tak sie sklada, ze na maxa na bierzaco jestem z zawodami ZO i to najwyzszej rangi i moge Ci spokojnie napisac, ze 90% tych koni, ktore wkleiles nie chodzi i nie chodzilo nigdy GP, ba wiekszosc nigdy nie chodzila DR, ani SR bez wstydu 🤣


Na chwilę obecną podany przeze mnie wykaz zawiera 80 koni. Wg. Ciebie 90% z nich nie chodzi i nie chodziło nigdy GP. Podejdźmy do sprawy matematycznie i skorzystajmy z proporcji

80 szt. koni w wykazie = 100%
x - liczba koni nie chodzących GP - 90%

x=(80*90)/100
x = 72 szt.

wynika z tego, że według Ciebie 72 z wyżej wymienionych nie chodziło GP

ile zatem wg. Ciebie powinno na poziomie GP chodzić ? policzmy 80 szt. - 72 szt. = 8 szt.

gwarantuje Ci, że wśród wymienionych jest więcej niż 8 koni chodzących GP tak samo jak DR i ŚR


[/quote]

i uwierz mi są to konie polskiej hodowli, wstydu nie było a jak nie chcesz wierzyć, to sprawdź wyniki
Dava-Wygrać raczej nie wygra, ale jeszcze jak MPMK były w Łącku, a ja siedziałam w budzie lub na placu ze stylowcami to czasem nawet głośno podkreślali w grzeczny acz dosadny sposób, że jeździec pozwolił lub nie pokazać się koniowi😉
Dava   kiss kiss bang bang
28 czerwca 2015 19:36
A ile razy jeszcze bedziesz edytowal post i dopisywal coraz to wiecej koni?
Kiedy pisalam te posty nie bylo na Twojej super liscie 80koni tylko mniej i chyba nie wszystkie WYGRALY MPMK prawda?  🤣

Nie bede tutaj przeciagala z Toba liny, skoro wiesz lepiej  🤣

Karla -> jakos tak mowia 'jezdziec pozwolil koniowi' 'kon bardzo dobrze pokazany'  🙂
A ile razy jeszcze bedziesz edytowal post i dopisywal coraz to wiecej koni?
Kiedy pisalam te posty nie bylo na Twojej super liscie 80koni tylko mniej i chyba nie wszystkie WYGRALY MPMK prawda?  🤣

Nie bede tutaj przeciagala z Toba liny, skoro wiesz lepiej  🤣


masz racje w momencie jak pisałaś post było ich 70 (bez 10 ostatnich) co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem bo wtedy min. stanowi 7 koni, co do wygrania to na samym początku mojego posta  jest napisane jakie konie zawiera ta lista i nie chodzi o to czy wiem lepiej czy nie, opieram się na wynikach jakie te konie uzyskały, rozumiem że według Ciebie są one sfałszowane ?
Gro koni wygrywających 4,5,6,7 nie ma później na parkurach


W latach 2009 - 2013 MPMK  skokach wygrało 17 koni:
Artimus
Timus
Czarodziejka
Debet
Cantanis Son
Vulcano Hippica
Denetor
Roxavel (dwukrotnie)
Diokles (dwukrotnie)
Janczar
Perfect Pleasure
Szambelan
Nevados S (dwukrotnie)
Dionizos
Elear
Iton
Okarino

tylko jeden z nich zakończył karierę na MPMK (Cantanis Son) i jest czynny w hodowli
Vulcano Hippica startuje w konkursach kl L
Janczar satrtuje na poziomie MR
Timus sprzedany do Belgii startuje pod juniorką
Czarodziejka startuje w wkkw
Iton ma dopiero 7 lat
cała reszta (11 koni) czyli "gros" (to jest francuskie słowo i oznacza większość) a dokładnie  65% ma za sobą konkursy od kl C do CC1 i jest czynna w sporcie


nie pisz bzdur
Dava   kiss kiss bang bang
28 czerwca 2015 19:53
Silver
W momencie kiedy to pisałam na liście było 50koni (stad moje 500 ktore napisałam dodając jedno zero) wybacz, ze nie cofam sie o stronę do tylko zeby zobaczyć ile razy ktoś wyedytuje posta  😀iabeł:

70 szt.
dokładnie zaznaczyłem co edytowałem (po ilu wprowadzonych sztukach). Pierwszego posta z 50 końmi napisałem o 18😲7, o 18:39 napisałem drugiego posta będącego odp. na Wasze i kontynuowałem edycję umieszczając kolejnych 20 szt. a dalej następne 10 by zakończyć edycję o godz. 18:58 czyli niewiele później jak TY napisałeś swojego 90% posta.

Nie moja wina, że masz w nosie to co inni piszą, nie będę specjalnie dla Ciebie dublował postów, podawanie tych samych informacji w kilku kolejnych postach jest przesadą, a w odróżnieniu od zasad tutaj panujących lubię podawać sprawdzone informacje, niestety ich sprawdzenie trochę czasu zajmuję. Tyle w temacie. Resztę dopisał s.heykowski

------------------------------------------------
edit:

ale żeby nie było że jestem świnią niech będzie 50 koni, powiadasz 90% nigdy GP nie chodziło, że o DR czy ŚR nie wspomnieć, więc wykorzystując wcześniejsze proporcję na poziomie GP wg. Ciebie powinno chodzić 5 koni.

wśród tej 50-tki jest więcej niż 5 koni GP chodzących (zgodnie z oficjalnymi wynikami)
sei   . let's grow old together & die at the same time .
28 czerwca 2015 20:43
edzia69, byłam na zeszłorocznej edycji tego szkolenia. świetna sprawa. sposób w jaki opisują konie, dokładna informacja jaką hodowca otrzymuje na temat swojego zwierzaka. nie że szyja nie taka czy noga, tylko co dokładnie w tej szyi jest nie tak, a co dokładnie w nodze itd.

edit: literówka
Dręczy mnie pewna myśl. PO CO to szkolenie jest organizowane skoro jakoś nie widać aby PZHK miało jakikolwiek zamiar spróbować  z gotowca odstąpionego przez Holendrów skorzystać. Jako hodowca w trakcie szkolenia doszłam do smutnego wniosku, że to bardziej reklama ich rasy {KWPN} niż de facto próba wprowadzenia nowego spojrzenia na problem selekcji koni hodowlanych w naszym kraju.


PZHK ma zamiar ten sposób oceny konia wprowadzić  u nas i chce przeszkolić i hodowców, i specjalistów od oceny.
za 2,5,10 czy 15 lat ?
[quote author=SILVER_GOLD link=topic=5087.msg2384145#msg2384145 date=1435522186]
za 2,5,10 czy 15 lat ?
[/quote]

No to pytanie do PZHK. To chyba zależy od tego czy górę wezmą rdzewiejące młode pistolety, czy zramolała stara gwardia.
ciekawe co będą oceniać , chyba siebie na wzjem i wyjdzie ze jeden od drugiego ma więcej wad .
sei   . let's grow old together & die at the same time .
28 czerwca 2015 22:58
ten sposób oceny to za szybko chyba niestety nie wejdzie w życie...
poza tym w KWPN mają podział konia wierzchowego ze względu na jego przeznaczenie - ujeżdżenie czy skoki. a u nas nadal te konie chociażby na ZT są wrzucane do jednego worka. a to jest zmiana, którą zdaje się najłatwiej byłoby wprowadzić w życie. i nie chodzi o to żeby osobne ZT były dla "ujeżdżeniówek", osobne dla "skoczków", ale arkusze ocen lub mnożniki powinny być inne.

jest jeszcze coś (może edzia69 pamięta dokładnie jak to się prezentuje w liczbach) - w KWPN osób upoważnionych do oceny koni jest relatywnie mało. jest to spowodowane tym, że dobry specjalista musi w ciągu roku obejrzeć liczną stawkę koni żeby nie wyjść z wprawy i żeby mieć odpowiednie odniesienie.
poza tym w KWPN mają podział konia wierzchowego ze względu na jego przeznaczenie - ujeżdżenie czy skoki. a u nas nadal te konie chociażby na ZT są wrzucane do jednego worka. a to jest zmiana, którą zdaje się najłatwiej byłoby wprowadzić w życie. i nie chodzi o to żeby osobne ZT były dla "ujeżdżeniówek", osobne dla "skoczków", ale arkusze ocen lub mnożniki powinny być inne.


To, że zdają zakład razem nie znaczy, że wrzuca się je do jednego worka i tak jest już od lat. Wcześniej były indeksy - ogólny, ujeżdżeniowy i skokowy, od 2014 roku ogier po zakończeniu otrzymuje trzy oceny w punktach - ogólną, ujeżdżeniową (uwzględniająca wagę cech ujeżdżeniowych - wszystkie 3 chody i ocena przydatności ujeżdżeniowej dokonywana przez dresażystę) i skokową (analogicznie  - galop, skoki  i ocena przydatności skokowej oceniana przez skoczka).
Ogier dostaje licencję, jeśli któraś z tych trzech ocen spełnia wymagane minimum (jest powyżej średniej). To tak w skrócie.
Wracając do ostatnich kwalifikacji na ZT. Podejrzewam , że cały zakład wygra Nirgun S
Wracając do ostatnich kwalifikacji na ZT. Podejrzewam , że cały zakład wygra Nirgun S


A dlaczego myślisz , że to najgorszy koń ze stawki ?
Pytam, bo skoro twierdzisz,że przy kwalifikacji :

Moim zdaniem komisja po prostu się ośmieszyła.


to zapewne będzie tak robić dalej i na zwycięzcę wybierze najprawdopodobniej najgorszego. No chyba, że przez te trzy miesiące rzucą się różne fora internetowe i z nich jako tako nauczą się oceniać konie, w co jednak wątpię.
Nie wkladaj mi tego czego nie napisałam . Włóż troche wysiłku i zobacz co mówiłam wcześniej.
Na pewno nie napisałam ,że wszystkie konie są do niczego.
Z tej stawki Nirgun S , akurad był to bardzo dobry koń, ładnie i poprawnie zbudowany, z fajnym ruchem i techniką, zastrzeżenia miała bym co do jego odwagi. Bał się podchodzić do przeszkód,  zachowywał się bardzo asekuracyjnie w obec nich. Moim zdaniem brak mu odwagi. Na pewno były lepiej skaczące konie, ale nie weszły.
W tej stawce, co została  jest  najlepszy.
Bardziej niż kandydat na reproduktora Nirgun S zastanawia mnie lekkość w kreowaniu radykalnych opinii i relatywizm. Jeśli komisja orzeka niezgodnie z naszym widzimisię to się ośmiesza, jeśli zgodnie - to jest fachowa ? Nie może tak być, że po prostu więcej wie albo więcej widzi ?
a nie może tak być, że "pewnych rzeczy nie zauważa"?
o wpadkach komisji było głośno chyba na bogusławickim zakładzie, jak pewnych rzeczy z zębami i nie tylko nie zauważono...albo po dopuszczeniu konia do rozrodu okazało się, że... jest wnętrem...
oczywiście nikt nie jest nieomylny, ale skoro podnosi się takich dyskusji kilka-kilkanaście, na fb, tu, przy kawie w stajniach to może jednak coś jest na rzeczy?
sei   . let's grow old together & die at the same time .
29 czerwca 2015 21:42
[quote author=sei link=topic=5087.msg2384189#msg2384189 date=1435528713]
poza tym w KWPN mają podział konia wierzchowego ze względu na jego przeznaczenie - ujeżdżenie czy skoki. a u nas nadal te konie chociażby na ZT są wrzucane do jednego worka. a to jest zmiana, którą zdaje się najłatwiej byłoby wprowadzić w życie. i nie chodzi o to żeby osobne ZT były dla "ujeżdżeniówek", osobne dla "skoczków", ale arkusze ocen lub mnożniki powinny być inne.


To, że zdają zakład razem nie znaczy, że wrzuca się je do jednego worka i tak jest już od lat. Wcześniej były indeksy - ogólny, ujeżdżeniowy i skokowy, od 2014 roku ogier po zakończeniu otrzymuje trzy oceny w punktach - ogólną, ujeżdżeniową (uwzględniająca wagę cech ujeżdżeniowych - wszystkie 3 chody i ocena przydatności ujeżdżeniowej dokonywana przez dresażystę) i skokową (analogicznie  - galop, skoki  i ocena przydatności skokowej oceniana przez skoczka).
Ogier dostaje licencję, jeśli któraś z tych trzech ocen spełnia wymagane minimum (jest powyżej średniej). To tak w skrócie.
[/quote]

wszystko fajnie, chociaż naszych zakładów i tak "nie kupuję", ale co z pokrojem, typem? czy przy ocenie jest uwzględniana dyscyplina do jakiej koń ma być przeznaczony?
Zupełnie nie :/ 
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się