Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

Myślę że to podchwytliwe pytanie. Ty jestes hodowca więc w sumie wiesz jakie sa odpowiedzi na te pytania.
patkahm, mam 2.5 latke po Millennium. Moja niestety nie wyrosła, będzie niższa od matki albo może podobnego wzrostu, nie ma niestety dłuższych od matki nóg. Millennium też bardzo wydelikacil już delikatna klacz (polska trakenka, dużo xx, dużo angloaraba), wydłużył szyję, ogólnie ta jego córka jest śliczna. To na co trzeba uważać, poza bardzo delikatnym kośćcem to na pewno tendencja tego ogiera do przekazywania długich zadnich nóg, trzeba patrzeć żeby klacz była zbudowana w miarę pod górkę. Charakterem córka nie odbiega od matki, jest odważna, ma swoje zdanie, nie jest to koń dla laika albo dziecka. Matka była bardzo jezdna (w sensie natychmiastowej i adekwatnej reakcji na pomoce) ale i gorąca, czy córka jest inna będę mogła powiedzieć jesienia, bo ona jest późno urodzona (lipiec). Co ciekawe, Millennium nie odjął nic ze zdolności skokowych matki, młoda jest taka sama guma w korytarzu. Poprawił kadencję, ale trochę pogorszył motorykę przodu, w sensie tendencji do podnoszenia prostej nogi do góry. Teraz spodziewam się podobnego połączenia, źrebaka po Integer (Millennium x Songline) od matki tej Millenniaczki, mam nadzieję że ten przekaże swoje długasne nogi i wzrost.
kotbury, jak masz klacz ze słabymi tkankami miękkimi (zakładam że też elastyczną w ruchu) to Fürstenballa bym się bała. Chociaż jak działa to na De Niro może być to spektakularne połączenie, patrz Heiline's Danciera. Niestety hodując konie do sportu (a nie handlowe źrebięta) trzeba trzymać umiar między elastycznością a siłą. Na szczęście jest parę ogierów super steplujacych elastycznośc na klacze które tego potrzebują, w tym Fürstenball. I tak samo jest parę bardzo steplujacych siłę, świetny zad, równowagę i koordynację.

Na koniec trzeba jeszcze umiec na tym reaktywnym, szybko myślącym i "wyrywającym protezy" ruchem koniu pojechać
kotbury, ja nie wiem czy ja piszę po chińsku czy o co chodzi…

Na pierwsze krycie klaczy z wadą weź ogiera możliwie zdrowego, najlepiej sprawdzonego w hodowli, gdzie są dane nt cech przez niego przekazywanych… wtedy gdy urodzi się zrebie to się przekonasz czy poszło po ogierze stemplu czy matka go przebiła.
Czy teraz jest to zrozumiałe?

Iskra de Baleron, ale ja nie kryję więc nie wiem czemu do mnie.
Ja się zgadzam z teza KaNie, że są ogiery, które umieją wykorzystać doświadczeni hodowcy, a nie nadają się dla amatorów.
Ty się z tą tezą nie zgadzasz. I tyle.
kotbury, Klacze w dobrych stajniach hodowlanych róznia się od ideały niuansami, a klacze z takimi wadami jak szpat, mieka pęcina, krowia postawa, francuska postawa, łęgowate, z nisko osadzona szyja (wyjatek xx) itp itd trafiają do rekreacji, sportu lub do Polski, a tu do hodowli niestety lub do Rawicza.

melehowicz, i tak i nie.

Ponad dekadę temu w stajni (hodowlanej) brata Anky van Grunsven,którą zwiedzała znajoma z nią bardzo dużo kobył miało francuza. Robiliśmy gały jak 5 zł, i komentarz (Anky) był taki,że nie ważne jakie giry, ważne jak się rusza i czy się nie rwie za bardzo...
Także ten tego, co hodowca to "obyczaj"...
Wydaje mi się że rozmawiamy niejako rownolegle. Skoro nie umiem wyjaśnić o co mi chodzi to sobie odpuszczę 🙂
kotbury,
Dalera np ma krzywe przody jak fiks a kolejne rekordy zdobywa. Wiec moze cos w tym jest..

Epikea, Koń dobry użytkowo to o wiele za mało na konia hodowlanego.
A ja podpytam jakiego w ciemno doradzicie mi ogiera ( dyscyplina skoki) jedyny warunek- koniecznie na terenie Polski (bez limitu cenowego) 😁
Główna wada klaczy? Nawet w szczytowej formie "masywna" bądź jak kto woli wydaje się "ciężka".. oraz niezbyt wysoka tzn.167cm.. oraz trudny i specyficzny charakter 😅 lecz do skoków jest wręcz idealna dla mnie.. uważam że ma świetny styl ,ratuje d. I nigdy nie odmówiła skoku
Mało wiecie ale tak jak pisałam.. co byście doradzili w CIEMNO ?
Screenshot_20230119-101917_Chrome.jpg Screenshot_20230119-101917_Chrome.jpg
Screenshot_20230119-101956_Chrome.jpg Screenshot_20230119-101956_Chrome.jpg
A ja podpytam jakiego w ciemno doradzicie mi ogiera ( dyscyplina skoki) jedyny warunek- koniecznie na terenie Polski (bez limitu cenowego) 😁
Główna wada klaczy? Nawet w szczytowej formie "masywna" bądź jak kto woli wydaje się "ciężka".. oraz niezbyt wysoka tzn.167cm.. oraz trudny i specyficzny charakter 😅 lecz do skoków jest wręcz idealna dla mnie.. uważam że ma świetny styl ,ratuje d. I nigdy nie odmówiła skoku
Mało wiecie ale tak jak pisałam.. co byście doradzili w CIEMNO ?
Screenshot_20230119-101917_Chrome.jpg Screenshot_20230119-101917_Chrome.jpg
Screenshot_20230119-101956_Chrome.jpg Screenshot_20230119-101956_Chrome.jpg
Triers, Poradziłbym Silverado, ale może nie poprawić wzrostu. Czyli raczej Diakato lub C-Quatro. Znam konie po Lord Star i nie łatwo przełamać ten stary typ konia u nich. Ale uzdolnienia skokowe mają duże.
karolina_, dziękuje za konkretną odpowiedź 😀
patkahm, prosze. Co do krzyżowania Millennium x Schwarzgold, to ja bym je potraktowała jako marketingowe w rasie (dwa bardzo dobre, znane, szeroko używane ogiery dające przynajmniej cukierki z wyglądu jeśli nic ponad jak Ci nie wyjdzie). Popatrz i zrób research co dobrze się łączy z córkami Schwarzgolda. W Neumünster był teraz ciekawy młody ogier po Ivanhoe (hodowlanie obok Helium może najciekawszy syn Millennium w rasie) z matki po Schwarzgold, a u Ivanhoe masz bardzo mocną linie żeńską - matka to pełna siostra Insterburg, który brylował długo przed Dalera a nawet na dziś galop ma zajeb*sty, kłus dający się wypracować, i dużo potomstwa w PSG i wyżej.
A co Waszym zdaniem dobrze się łączy z takimi rodzicami - chce wyżej bo jest mała 162, jezdna, kumata, bardzo ładnie zbudowana, dobry stęp, dobry galop. Coś bardziej odważnego, jezdnego i nie siwe.
IMG_3514.jpg IMG_3514.jpg
Kuniaa, To taki rodowód co pasuje prawie wszystko, potrzebne byłoby więcej punktów zaczepienia, typu: do jakiej księgi chcesz zapisać źrebaka, ile kasy chcesz wydać, czy tylko inseminacja świeżym, czy może być mrożonka ? (mam tu propozycję dobra i w dobrej cenie)
Kobyła jest DSP i nic innego się nie uda wpisać, może być mrożonka, budżet bez ograniczeń. Mam wybranego Vleuta ale martwi mnie wzrost bo on 165 więc znowu raczej małe będzie.
Kuniaa, Myślę że uda się wpisać jeszcze Z, AES i sp ale to nie wpływa na wybór ogiera. Z polskiej oferty proponowałbym mrożonkę Chacco Nann, Bardzo przyjazne konie daje w dużych ramach, dobra jakość nasienia.Vleut - trochę bałbym się o jezdność, Z zagranicznych to może Brantzau, Harley,Grand Slam, Casallco, może Varihoka du Temple (zdaje się że mrożonka)
melehowicz, Ja mam klacz Chacco Nann, jest ogromna ( monster jakiś) i piękna, bardzo jezdna, ale nie nazwałabym jej przyjazną 😁aczkolwiek u mnie to niesie specyficzna linia matki na pewno.
Foto jak jeszcze nie była monsterem całkowitym, bo z lata, a jeszcze się jej urosło niestety
IMG_8635.jpg IMG_8635.jpg
IMG_8601.jpg IMG_8601.jpg
Moja wyszła kara od gniadej matki. Ma się nowym właścicielom wyźrebic lada dzień, a potem chyba do sportu. Maskotka stajni. Zajrzyj na profil Black Horse Team
melehowicz, tak słyszałam że nie należy Vleuta dawać na szalone/gorące/niejezdne kobyły. Podoba mi się, nie jest popularny w pl, jest sprawdzonym ogierem. Też nie chce kryć czymś popularnym w pl, dlatego szukam i czytam i pytam. W stacjach doradza to co mają oczywiście, a nie o to mi chodzi. Jeśli Vleut nie będzie dostępny na ten sezon to potrzebuje pomysłu. Harley, Brantzau - zgłębię co i jak bo wstępnie mi się podobają. Dziękuje🌻
melehowicz, zajrzałam, ale nie widzę tam nic poza rekreacją i zawodami.
Moja też jest maskotką stajni, bo zawsze każdego zaczepia i jest przyjazna bardzo, do momentu kiedy stwierdzi, że coś jest nie tak jak ona to widzi 🤣 Wtedy się przeistacza.
No, ale mnie to akurat nie zaskoczyło, bo znam linię matki.


melehowicz, moja robie takie same głupie miny 😅
Chacco Nann sam w sobie był kochany, jezdny i nastawiony na pracę z człowiekiem.
Kontuzja niestety go wykluczyła ze sportu chyba na zawsze.

Perlica, Oooo! To nawet nie wiedziałem, że tak przykra sprawa go dotknęła. Ostatnie 8nfo jakie miałem to o sprzedaży chyba amerykańskiej zawodniczce trenującej w Niemczech
karolina_, póki co kryć nie będę, po prostu robię rozeznanie wśród ewentualnych kandydatów. Czekam co urodzi teraz, a kolejne krycie dopiero za kilka lat jak obie się wyszalejemy 😉
patkahm, a z ciekawości czym jest teraz zrebna?
karolina_, napiszę dopiero jak maluch będzie na świecie, bo jest to dosyć nietypowe krycie. Ale pozostaje w rasie trakeńskiej 😊
patkahm, no to jestem ciekawa, kiedy termin? Brzmi jakbyś wykopała z pod ziemi jakąś interesującą mrożonkę 😉
melehowicz, ostatni start w 2019 i po karierze:
https://horsetelexresults.com/horseTelex/extern/1105286?page=1

Perlica, Dzięki za info. Tym lepiej ze zapas nasienia jeszcze jakiś jest i to dobrej jakości.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się