Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

Prestiz   Stajnia Prestiż
15 kwietnia 2023 09:14
Mam dwie klacze które chciała bym pokryć w tym sezonie. Zależy mi głównie na wyhodowaniu poprawnego konia z dobra głowa. Źrebaki maja być na sprzedaż. Nie mam dużego doświadczenia i może ktoś doradzi coś sensownego? Nie jest to priorytet ale uwielbiam malowane 😅

Pierwsza klacz kara, sp, Baretka po Car/Cabrol. Fajnie gdyby ogier poprawił plecy.

Druga kasztanowatotarantowata, wlkp, Bonilla po Iloczyn/Lombardo, duża i mocna, ma brzydkie kopyta.

Rozważam ofertę prohipo bo mam ich na miejscu i było by to wygodne.
7104C61C-6156-4DE4-B00A-EA0358CF4890.png 7104C61C-6156-4DE4-B00A-EA0358CF4890.png
DF683D75-2135-4D13-8B5B-C45CDB551605.png DF683D75-2135-4D13-8B5B-C45CDB551605.png
Prestiz, Bingo boy nie jest złym rozwiązaniem. Jeśli ma być w koło komina to rozważ Calico lub Chicos boy z Redzikowa albo Silverado z Kwidzyna.
Prestiz   Stajnia Prestiż
16 kwietnia 2023 10:46
melehowicz, dziekuje 🙂 trochę mam obiekcje na siwka, raz ze nie przedapadam po prostu za siwymi a dwa ze może być ciężko siwka sprzedać? Ale Bingo Boy mi siedzi w głowie. Podoba mi się tez Ayrton Sitte, może masz jakieś zdanie o nim?
Prestiz, Fajny jest ten Ayrton Site, miałe, nawet kontakt z właścicielem. Miał przygotować ofertę na grupę FB ,ale coś zacichło. Obawiam się jednak ze nie osiągniesz oczekiwanego efektu z twoimi klaczami. Osobiście obstawiałbym VHS Silverado..... lub folbluty.
Witajcie! Chce zamówić nasienie schłodzone z Hiszpanii. Przewoźnik DHL Express. Wszystko ogarnelam jak zamówić etc jedyne co to nie wiem co wpisać w opis zawartości przesyłki. Dodam ze to punkt państwowy i powiedzieli ze to ja mam zaaranżować kuriera. Teoche się boje kontroli itd bo z tego co przeczytałam płyny ustrojowe są na liście zakazanej… pomożecie?🙏🙂
Passada, Normalnie DHL Express przewozi nasienie przesyłką Medical.
melehowicz, ok a czy ja w jakiś sposób zaznaczam ze to ma być medical czy poprostu oni w dhl już sami sortują ze względu na zawartość. Czyli mam się nie bać ze zatrzymają mi paczkę na kontroli bo w paczce nasienie? Sory ze tak mecze ale jak dzwoniłam do dhlu to tam nikt nic nie wie nawet powiedzieli mi ze nie mogę nadać paczki z Hiszpanii będąc w Polsce,…a na hasło nasienie ogiera jest popłoch…🙄
A i jeszcze jak zaloguje się na my dhl to oczywiście jest opcja z Hiszpanii ale muszę mieć nr konta importowego. Jeśli robiłam to nie przez Polska stronę bez logowania wszystko niby gładko szło…
Passada, Niestety nie nadawałem w tym trybie, a tylko ciągle odbieram jako Medical Express - nawet dziś odebrałem z depotu na lotnisku. https://dhlexpress.pl/nasze-uslugi/medical-express/
Passada, zwykle konto w DHL ma nadawca a nie odbiorca, stacja się zachowuje mocno dziwnie. Normalnie jedyne co im musisz dać to UELN i imię klaczy, imie, nazwisko i adres wysyłki (do TRACE) i jeśli na fakturę to dane firmy i NIP. Nigdy żadna stacja nie wymagała żebym sama załatwiała kuriera (chyba że to odbiór busem). Inna sprawa że warto podpowiedzieć jaki kurier działa najlepiej w danej lokalizacji i czy wysyłka na adres czy do zostawienia w depocie do odbioru.
Może głupie pytanie, ale nigdy nie korzystałam z tej opcji i nie mam pojęcia jak to działa 😜😜😜 - czy ktoś korzystał z przesyłki konduktorskiej przy transporcie nasienia (chodzi mi na terenie Polski)? czy przesyłka też się "przesiada" jak połączenie jest z przesiadkami?
Nadać można tylko na stacji, która ma zaznaczone przesyłki konduktorskie i potem dojedzie do oznaczonej stacji docelowej (z przesiadkami)?
elita17, paczki się" nie przesiadają" - najpewniejsze informacje uzyskasz na stronach operatorów kolejowych. raczej nie posiłkowałbym się wywiadem na forum. odebrałem już kilka przesyłek tego typu. Na stronie więcej: https://magazyn.koleo.pl/przesylki-konduktorskie-pkp-intercity/
Czytałam to wcześniej, ale nie rozwiało to moich wątpliwości, a dodzwonić się nijak nie można. Dlatego pytanie było do osób, które temat przerabiały, więc mają doświadczenie. Posiłkować się zawsze można 😉

Ogier od rana (w końcu dziś poniedziałek 😉 ) nie chciał współpracować, więc szukałam szybkiej opcji transportu na jutro. Na szczęście dał się namówić..
Na ten moment już na szczęście mój problem nieaktualny, bo udało się dziś pobrać i wysłać kurierem.
Przesyłki konduktorskie wymagają bezpośrednich połączeń, nie ma możliwości wysłania z przesiadką
Czy ktoś ma może jakieś informacje skąd nagle taka dobra oferta na Dominatora? Kontuzja?
Christian Ahlmann leczy złamaną rękę więc siłą rzeczy koń ma przerwę w startach...tak myślę.
Mam pytanie do orientujących się w skoczkach, coś fajnego młodego nowego w tym roku w Polsce jest dostępne? Szukam dobrej głowy, nowoczesnego typu, raczej wysokiego min 170. Nie orientowalam się bo chciałam klaczy zrobić wolne, ale teraz myśle ze może szkoda i trzebaby coś poszukać 😉 będę wdzięczna za pomysły. Chodzi mi tylko o nowo dostepne ogiery, te z poprzednich lat znam
Polecicie jakiegoś spokojnego, odważnego, silnego ogiera skokowego? Żeby niczego się nie bał i miał dużo siły w skoku. Zaczynam się powoli rozglądać za potencjalnym kandydatem.
mindgame,
Moim zdaniem w te kryteria idealnie wpisze się Leonardo da Vinci JPP.
savil, dzięki za podpowiedź 🙂 Popatrzyłam na filmiki, i kurcze sama nie wiem bo mój kobył też tak wali z zadu do góry w skoku. W sumie to nie wiem czy to jest coś co warto wzmacniać, czy wręcz przeciwnie?
mindgame, Tzw "otwarcie" zadu jest pożądaną cechą, choć jak koń przesadza, to trudno czasem wysiedzieć jakiś soczysty skok. Ogiery sportowe raczej do spokojnych nie należą, w tym sensie że muszą być pobudliwe - nie mylić z trudnymi czy niejezdnymi. Jedno nie ma z drugi nic wspólnego.
Ostatnie dwa zapytania są mało precyzyjne wiec trudno coś doradzić. Potrzebna informacja o księdze stadnej dla źrebaka, pułapie cenowym, nasienie schłodzone czy mrożone. najlepiej wogóle ogiera dobierać do konkretnej klaczy.......
melehowicz, no szukam kandydata dla mojej 😉 nie mam zielonego pojęcia o hodowli itd, więc pewnie oddałabym ją gdzieś gdzie się znają, ale kandydata muszę znaleźć sama. Klacz jest SP, dobry skokowy papier, bardzo dobra technika skoku, ale właśnie jest z niej patrzałek dlatego chciałabym żeby ogier przekazywał odwagę. Klacz jest też dość wrażliwa emocjonalnie, taki lekki wypłosz, gorąca pod siodłem dlatego piszę o spokojnym ogierze, żeby nie potęgować tej reaktywności. Chciałabym zostawić sobie źrebaka dla siebie - amatora - więc nie potrzebuję super skaczącego konia z którym docelowo poradzi sobie tylko profesjonalista. Księga nie ma dla mnie większego znaczenia. Cena za stanówkę raczej też nie jest jakimś mega limitem. Jak trzeba będzie to klacz zawiozę na krycie.

edit: takie nagminne i przesadne otwieranie zadu raczej też nie jest zdrowe dla stawu biodrowo-krzyżowego, stąd moje rozterki czy to na pewno jest cecha warta wzmacniania.
mindgame, Pod amatora pewnie nie warta,bo i po co.
W Polsce masz La Calidad, na pewno przekazuje i stabilny charakter, z tego co mam okazję znać jego pootmostwo.
Podaj pochodzenie swojej, wstaw jakieś fotozootechniczne, wzrost to będzie łatwiej na pewno komuś doradzić Tobie konkretnie.
Perlica, ten La Calidad prezentuje się super 🙂
tutaj jest drzewo mojej: https://www.bazakoni.pl/database,op-show_tree,horse-235837.html
zdjęcia zootechnicznego na razie nie mam, ale ma 167-169cm wzrostu w zależności od tego kto mierzy 😉 i jest trochę długa. Z zalet jest bardzo uważna w skoku, ale brakuje jej odwagi. Jeśli ktoś może coś doradzić to byłoby super 🙂
Pisałaś o dobrym skokowym papierze, a klacz ma jednostronne pochodzenie?
mindgame, La Calidad to dobra propozycja. Dodałbym do tego Farezzo i jeszcze mrożonka Chacco Nann - określanego jako damski koń, choć duży.
Księga jaką wybierzesz dla źrebaka jest ważna bo można się rozczarować.
Otwieranie zadu nie jest przyczyną urazów czy zwyrodnień.
melehowicz, dzięki za odpowiedzi😀 przyjrzę się tym ogierom. A czemu można się księgą rozczarować? Jestem zupełnie zielona w tym temacie.

Equigrav, fakt że w tamtej bazie brakuje danych. Pochodzenie ma obustronne i w moim odczuciu całkiem dobre skokowo. Chyba, że tylko mnie tak się wydaje😉
mindgame, Jest artykuł w HiJ "Ogier-którego wybrać". Tam sporo na ten temat. Jest też dostępny na FB grupy Ogiery I Hodowla.
Ogólnie rzecz biorąc chodzi prawo do wpisu do księgi , dalej do księgi głównej vs tylko księgi wstępnej , a ostatecznie wydadzą paszport bez prawa wpisu do księgi. Są takie księgi jak AES lub Z gdzie opiszą prawie wszystko , pozostałe księgi mają określone ogiery których potomstwo wpisują do KG I jeszcze dodatkowo musi matka spełniać wymogi rodowodowe. Nawet do księgi wstępnej są określone wymogi. Jeśli źrebak ma być bez prawa do wpisu do księgi stadnej to tak naprawdę liczy się to kto najtaniej da paszport.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się