Jakie AUTO, czyli czym i dlaczego jeździmy? ;)

trzeba bylo jechac, moze wydaliby drugiego...  🤣
Czy kupując pojazd mam obowiązek sprawdzić, czy poprzedni właściciel zapłacił za niego podatek ( bo go nie przerejestrował na siebie)? Myślę, że jak nie zapłacił i się w US zorientują to będzie miał delikatnie mówiąc nieciekawie.
Likwidacja szkody z AC: bezgotówkowo czy gotówkowo? Zależy mi na faktycznej naprawie a nie na zarobieniu paru złotych.
espana, Nie ma większej różnicy, ale polecam znaleźć zaufany warsztat, który nie wynajdzie ci "dziwnych" uszkodzeń "koniecznych" do naprawy ponad koszt z ubezpieczenia - co wyjdzie oczywiście "potem". Ja mimo wszystko wolę gotówkowo - wiem, jak wygląda wycena i o czym rozmawiam z warsztatem.
Czy kupując pojazd mam obowiązek sprawdzić, czy poprzedni właściciel zapłacił za niego podatek ( bo go nie przerejestrował na siebie)? Myślę, że jak nie zapłacił i się w US zorientują to będzie miał delikatnie mówiąc nieciekawie.
nie musi przerejestrowywać na siebie jak szybko sprzedał, a podatek pcc to zupełnie niezależny byt od rejestracji samochodu. Co do US to jeśli nie zapłacił to zapłaci z odsetkami karnymi, może mandatem i wsjo, żadnych batów nie dostanie 😉
adriena, - dzięki. Nie jest niezależny, bo jak nie opłacisz w US to nie zarejestrujesz. Więc chodziło mi o to, że jak mam dowód rej,. na poprzedniego właściciela ( nie tego od którego kupuję) to nie mam pewności, że opłacił.
marysia550 ale na podstawie dowodu rejestracyjnego to przecież nic nie stwierdzisz, ta osoba mogła kupić auto na fakturę i nie ma wtedy pcc. Przy kupnie auta nikt Ci nie da swojej umowy/faktury bo nie ma takiego obowiązku chyba że 1 raz rejestrujesz auto w kraju albo wykupujesz z leasingu.

Poniżej lista dokumentów które musisz mieć przy rejestracji pojazdu, nie ma tam pcc:
Wymagane dokumenty (załączniki):
1. dowód własności pojazdu;
2. wyciąg ze świadectwa homologacji;
3. karta pojazdu;
4. dowód wpłaty, o którym mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, lub oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewniania sieci zbierania pojazdów, o którym mowa w art. 11 ust. 4 tej ustawy, albo faktura zawierająca takie oświadczenie, jeżeli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy.
5. dokument potwierdzający zapłatę akcyzy.
marysia550, kiedyś sprawdzali zapłacenie podatku (to był inny podatek wtedy). Obecnie nie sprawdzają. Co więcej - to wydział komunikacji wysyła do US informację o tym, że ktoś nabył samochód od osoby prywatnej (tak US ścignął mojego męża za zapomnianą deklarację i podatek pcc). Natomiast to czy ktoś zapłacił podatek absolutnie ciebie nie dotyczy i nie dotyka. Nie ma to nic wspólnego z samochodem bo jest to podatek od czynności cywilno prawnych a więc od zawarcia umowy a nie kupna samochodu 😉
Widać myliłam się, ale rok temu, jak kupowałam samochód, to dałabym sobie rękę uciąć, że musiałam pokazać. Albo sama pokazałam, bo przyzwyczajona byłam z lat ubiegłych.
Juz trzecia osoba wsrod znajomych/sasiadow miala jazde z policja po sprzedazy auta. Nie chcialo im sie tego samego dnia zglosic w starostwie sprzedazy i wyrejestrowania auta, a wieczorem byly uzyte do kradziezy paliwa ze stacji benzynowej.
espana ja robiłam i tak i tak. Gotówkowo w przypadku starego auta, które juz jakieś tam przejścia miało, a uszkodzenia nie były bardzo duże, wzięłam kasę i za to co dostałam naprawiłam uszkodzenia plus kilka innych rzeczy zrobiłam i jeszcze cos tam zostało.
W przypadku nowszego, salonowego, nie ruszanego do tej pory auta robiłam bezgotówkowo. Uszkodzenia były większe, auto lepsze i nowsze. Robiłam w autoryzowanym serwisie, naprawa prawie 40tys... "Normalnie" byłoby pewnie dużo mniej ale chciałam miec zrobione profesjonalnie na oryginalnych częściach i nie zawracać sobie zbytnio głowy naprawa.
Potrzebuję pomysł na samochód 🙂
Mały *, bezawaryjny, ekonomiczny w miarę. Do około 16~18 tyś.

* dla mojej mamy, teraz jeździ saxo. Może być coś o podobnych wymiarach lub mniejsze. Nie większe.
Muffinka nie wiem czy da się kupić do 18 tyś, ale znajomy bardzo chwalił suzuki swift (w tej nowej budzie). Nie wiem jaki ma silnik ale albo 1.0 albo 1.2 i twierdził że paliło mu to ok. 4 litry benzyny/100 km.
Muffinka peugeot 206/207, renualt clio, opel corsa 🙂  mamy w rodzinie, wszystkie trzy sztuki spisują się bardzo dobrze. Może jeszcze ford fiesta ?
Fieste ma mój tata. Jest wi3ksza niż saxo. To ma być małe autko na zakupy 🙂 coś w stylu citroena c3 🙂
Muffinka, może Honda Jazz, Suzuki Swift lub Toyota Yaris?
Muffinka to moze Seicento  😁  ?  a serio to jeszcze VW Up/Fox albo Skoda Citigo przychodzą mi na myśl. Albo Audi A1 ?
Tylko A1 i Up! to za 16 000 nie kupisz. Może A2, Polo, Fox?
Sisisa oczywiście, że chodziło mi o Audi A2  🙇  mój błąd!
Podobne są też Mercedesy Aklasa, aczkolwiek słyszałam już kilka opinii że niestabilne.
Dzięki, na razie mama napalona na c2 lub c3 albo yaris lub aygo. Zobaczymy

A ja mam jeszcze inne pytanie. Jakie samochody, z tych większych ( niedługo będziemy zmieniać więc celujemy w rodzinny wóz) mają przesuwane tylne drzwi? Prócz berlingo/partner i mazdy 5?
Chrysler Voyager / Grand Voyager, Citroen C8, Peugeot 807
Dzięki🙂
Muffinka, VW Sharan II generacji ma przesuwane tylne drzwi.
Dziękuję.
Dziewczyny i chlopaki, czy jakos skladki za OC podrozaly? Bo ja wlasnie w szoku jestem, gdzie nie patrze, to OC na mojego subaraka zaczyna sie od 1000zl po znizkach 😲 😲 😲 😲
Ja za SUVa 2,5l właśnie teraz płacę 666 zł OC + 33 zł NW w PZU.
Mi tez PZU zaproponowalo najtaniej, ale come on, tysiak za OC?! Kiedy jeszcze rok temu bylo 800....... 😵
Szukasz sama czy przez brokera?
Znajoma mi szuka i PZU wychodzi najtaniej.
Mi szuka brokerka i naprawdę jest ogarnięta (nic mnie to nie kosztuje). W razie czego mogę podać Ci namiary.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się