siodła bezterlicowe

Wiem, że do lata jeszcze daleko, ale powiedzcie mi jak się końskie grzbiety sprawują w barefootach latem? Tam jest tyle futra, że młody jesienią przy niezbyt intensywnej jeździe na grzbiecie był dosyć zgrzany a jak u was? Latem pod zwykłe siodło zawsze był jakiś cienki potnik aby za bardzo nie grzać a teraz to futro? :P
caroline   siwek złotogrzywek :)
28 lutego 2011 20:15
to, że koń się poci to BARDZO DOBRZE i tak ma być!
pracuje, biega, poci się - normalność. futro latem w niczym nie przeszkadza. nawet powiem więcej -  takie owcze futro (moim zdaniem) jest zdrowsze niz wiele sztucznych tkanin, którymi są podszyte czapraki, a które maja "odprowadzać" pot, żeby koń był zawsze suchy pod czaprakiem/siodłem. pot ma byc tam gdzie kon sie poci - bo poci się zeby się schłodzic, to mu jest potrzebne, nie jest szkodliwe i tak ma byc.

Czy istnieje gdzieś możliwość wzięcia na testy Freemaxa? 🙂
picadero, niestety nie
caroline   siwek złotogrzywek :)
28 lutego 2011 20:42
Fantazja, co tak pesymistycznie? 😉

picadero, przede wszystkim - skąd jesteś? bo kto wie... paru bezterlicowców na forum już mamy, może wśród nich jest ktoś niedaleko ciebie i jest np. bardzo uczynny...? 😉
caroline, bo strasznie się ciągnie to zamówienie, ja już bym chciała swojego freemaxa
Jestem z okolic Bydgoszczy. 😉
Zastanawiam się, czy w przyszłości jeszcze raz nie spróbować z bezterlicówką i rozmyślam właśnie nad Freemaxem... Czy istnieje np. opcji wzięcia na testy siodła od przedstawiciela?
caroline   siwek złotogrzywek :)
28 lutego 2011 21:04
picadero, przedstawiciela freemaxa chyba jeszcze się nie dorobilismy w Polsce 😉 (mamy barefoota i freeforma 😉)

Fantazja, rozumiem 😉
Jestem z okolic Bydgoszczy. 😉
Zastanawiam się, czy w przyszłości jeszcze raz nie spróbować z bezterlicówką i rozmyślam właśnie nad Freemaxem... Czy istnieje np. opcji wzięcia na testy siodła od przedstawiciela?

Ja jestem z Bydgoszczy i zamawiam freemaxa w tej turze zamówień, jak przyjedziesz do mnie do stajni to "dam Ci sie gaznąć" 😁
picadero, przedstawiciela freemaxa chyba jeszcze się nie dorobilismy w Polsce 😉 (mamy barefoota i freeforma 😉)

Fantazja, rozumiem 😉


A mnie dzis sluchy doszly, ze jak dobrze pojdzie to bedzie przedstawiciel Sensation na Polske  😜
caroline   siwek złotogrzywek :)
28 lutego 2011 22:08
A mnie dzis sluchy doszly, ze jak dobrze pojdzie to bedzie przedstawiciel Sensation na Polske  😜


dawaj więcej info jak tylko coś więcej bedziesz wiedziec 🙂

poleciałam z wujkiem googlem pogadać kto zacz, te siodła sensation. i taką perełke trafiłam! http://ridetreeless.com/saddles/suitability.html - podział koni podług charakterystyki grzbietu! ciekawe 😀 (ide się wczytywac 😉 na razie obrazki mi się bardzo podobają 😉)
kujka   new better life mode: on
28 lutego 2011 22:35
caroline, ale ciekawa stronka! wlasnie czytam (i moj kon ma ewidentnie plecy typu B)
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
03 marca 2011 06:47
...i chyba ja po woli dorosłam do zakupu bezterlicówki.  😉 Jestem na etapie umawiania się na jazdę próbną siodła Barefoot - interesuje mnie podstawowy model Cheyenne. I moje pytanie - jak jest z długością tybinek i ogólnie siedziska ? jeżdżę na co dzień w 16 ujeżdżeniówce, a mam zamiar zakupić 17 i boję się, że może okazać się za duże  🙄 czy mamy na forum kogoś moich gabarytów aby mogła się wypowiedzieć  😁 ( mam równe 150 cm )  😎

Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
03 marca 2011 07:17
Ja też mam zapytanie do właścicieli Barefootów. Jak długo czekaliście na swoje siodła ? Pytanie kieruję do osób, których siodło było sprowadzane ze względu na przykład na brak danego koloru w magazynie. Ja czekam i czekam, za tydzień miną dwa miesiące od złożenia zamówienia  🙁 .
Strasznie długo to trwa.
zduśka pytaj Wiwianę choć już chyba pisała że w teorii powinna mieć 0, a ma 1 i jest ok 😉
kto produkuje Freemaxy??
Bo google na 1szym mc wypluwa h - y -h, a ja szukam ww producenta
caroline   siwek złotogrzywek :)
03 marca 2011 11:19
o prosze - kolejne siodła bezterlicowe dostępne w Polsce i do testów 😅

🏇 JAZDY TESTOWE NA SIODLE BEZTERLICOWYM CAN EQUI 🏇

Od maja będą dostępne w Polsce nowe siodła bezterlicowe CAN EQUI. Na początek 1 model. Siodło wg opini pierwszych jeźdzców testowych będzie miało zastosowanie w szczególności do jazdy:
- do pracy szkoleniowej- ujeżdżeniowej z młodymi końmi, korygowanie podstaw,
- do rajdów, w tereny
- dla osób, które mają problemy z kręgosłupem swoim lub/i konia.
Na mazowszu i w lubelskim możliwość szybkiego terminu, w pozostałych województwach chętnie przy zebraniu kilku osób chętnych.

Więcej informacji na PW.


fotka z ogłoszeń: [img]http://re-volta.pl/forum/index.php?action=dlattach;topic=45077.0;attach=84968;image[/img]


Epikea, a nie Acavallo?
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
03 marca 2011 11:23
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
03 marca 2011 11:27
[quote author=kasia-pala link=topic=519.msg922041#msg922041 date=1299143091]
zduśka pytaj Wiwianę choć już chyba pisała że w teorii powinna mieć 0, a ma 1 i jest ok 😉
[/quote]

a no widzisz.. szukałam tego wpisu  😉 bo coś mi świtało.
ok. napisze do niej PW - dzięki  :kwiatek:
caroline   siwek złotogrzywek :)
03 marca 2011 11:28
Edytka, zgińprzepadnijsiłonieczystaprecz! (tak, na jednym oddechu :emota2006092🙂
freemax class 💘
dzięki laski faktycznie Acavallo
mają podane, że ich przedstawicielem w Pl jest Inter-Api ale z tego co wiem oni nie mają freemaxów?
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
03 marca 2011 11:53
Edytka, zgińprzepadnijsiłonieczystaprecz! (tak, na jednym oddechu :emota2006092🙂
freemax class 💘

to za Szokmola  😎

Epikea- myślę, że na indywidualne zamówienie mogliby zamówić jeden egzemplarz. tylko taniej i szybciej wychodzi zamówienie w h-y-h 😉
Dziewczyny, ja jeszcze na chwile chcialam wrocic do pasowania siodla, szerokosci lekow i uzywania padow, tudziez testow sznurkowych.
Po tej calej akcji z obtartym grzbietem mojej kobyly, wyjelam ten nieszczesny lek (jak radzilyscie) i zalozylam siodlo bez zadnego czapraka, padu, niczego. Moje obserwacje sa takie, ze przedni lek, owszem, lezy nizej niz tylni ale nieznacznie :/ Jakies 2 cm roznicy w poziomach. I tak sie tym zafrapowalam, ze spedzilam wczorajszy wieczor na dokladnym studiowaniu opisow na temat pasowania siodel bezterlicowych.
Problem polega niestety na tym, ze w kilku miejscach podawane sa rozne informacje ale sa takie rzeczy, ktore dla wszystkich siodel sa wspolne:
- odleglosc pomiedzy przednim lekiem a grzbietem konia musi wynosic minimum 1 palec,
- odradza sie jezdzenie bez leku,
- zaleca sie uzywanie specjalistycznych padow (grubych z wyrazna przestrzenia na kregoslup).
I teraz wracajac do Freemax Classic, ktore Wam pokazywalam na mojej kobyle- otoz, kladac to nowe siodlo na grzbiecie konia obserwuje, ze nie przylega ono dokladnie w kazdym z miejsc, w ktorych bym sobie zyczyla. Zastanawia mnie to i martwi ale jednoczesnie probuje miec w pamieci fakt, ze to jest siodlo bezterlicowe, ktore dopasowuje sie do konia po rozgrzewce.
Ten wyjety przedni lek okazal sie byc za waski ale! Mam taki problem: moja kobyla nie ma w ogole miesni plecow, co powoduje, ze tuz za klebem jest pustka po bokach. Ta pustka rozszerza sie dopiero nizej. Jesli przykladam lek bez siodla, to jego ramiona nie biegna wzdluz ciala konia tylko sa ulokowane tak, ze w gornej czesci jest bardzo duzo miejsca (bo nie ma tam miesni) a w dolnej jakby wbijaja sie w boki konia.
Zdaje sobie sprawe, ze to oznacza, iz lek musi byc szerszy ale jak to sie bedzie mialo do faktu ochrony klebu?  🤔 W tej chwili mam wrazenie, ze jesli zaloze szerszy lek, to przod siodla opadnie bezposrednio na klebie i jego okolicach, co jak wiadomo, jest niedopuszczalne, nawet w siodlach bezterlicowych.
Kurcze... Czy ja to dosc jasno opisalam? Czy ktos z Was rozumie moja obawe?  :emot4:
Moj kon nie jest jakos wybitnie wyklebiony, jedynie ten brak miesni po bokach stwarza problemy. Zanim kupie ten szerszy lek chcialabym po prostu miec pewnosc, ze to sie sprawdzi i ze nie uszkodze zwierza... Rozmyslam tez nad innym zamocowaniem leku- moze jego nieznaczne cofniecie by pomoglo? Hm...
Bede wdzieczna za mala burze mozgow albo jakies sugestie z Waszej strony. Moze ja o czyms zapominam albo nie biore pod uwage?
Zdjecia moze uda mi sie dzis wieczorem zrobic. Wczoraj nie bylo takiej mozliwosci.
- I teraz wracajac do Freemax Classic, ktore Wam pokazywalam na mojej kobyle- otoz, kladac to nowe siodlo na grzbiecie konia obserwuje, ze nie przylega ono dokladnie w kazdym z miejsc, w ktorych bym sobie zyczyla. Zastanawia mnie to i martwi ale jednoczesnie probuje miec w pamieci fakt, ze to jest siodlo bezterlicowe, ktore dopasowuje sie do konia po rozgrzewce.

martik, Nie wiem jak chciałaś pasować siodło, ale bezterlicowe z którym ja mam do czynienia ma w środku żel, który dopiero podczas rozgrzania przy rozstępowaniu konia dokładnie przylega. Siodło zakładałam na grubasa o szerokim grzbiecie i po 10 min leżało super. Zakładaliśmy na szczupłego, średnio wykłębionego konia i efekt był taki sam. Siodło ułożyło się po kilku minutach.
Ok, to super to slyszec, bera7. Czyli przynajmniej w tym aspekcie nie mam omamow i nie nalezy sie przejmowac 😉 Sprawdze jeszcze zatem jak siodlo wyglada zaraz po jezdzie- to powinien byc wyznacznik dobrego dopasowania.

A masz moze jakies doswiadczenia z lekami? Jestes w stanie odpowiedziec na pytanie o zaleznosc: szerokosc leku vs. ochrona klebu?  :kwiatek:
martik ja też do końca nie rozkminiam tego dopasaowania (Caro miałaś wkleić tłumaczenie dopasowywania freemaxów 😀iabeł🙂 ale tak na oko to chyba nawet jak się opiera o kłąb to nic, tzn. łęk tu stabilizuje siodło, a nie chroni kłąb więc ten "palec" nie jest chyba wymagany - ja miałam na teście za szeroki w moim mniemaniu łęk bo się mocno opierał na kłębie ale kobyłka chodziłą w 3 chodach rozluźniona i nie marudizła na to, więc chyba jej źle nie było z tego tytułu
martik, póki co zbieram doświadczenia, więc nie chcę pisać głupot. Ale narazie wygląda na to, że siodło dopasowuje się do różnych kłębów, właśnie dlatego że nie ma jako takiego łeku. Jak koń jest typu ogórek, bez zaznaczonego kłębu, to siodło się rozpłaszcza, jak ma to siodło ładnie się dopasowuje. Generalnie siodło całością przylega do konia a nie punktowo więc ciężar równomiernie się rozkłada i kończy się problem ucisków punktowych.
Nie miałam okazji jeszcze widzieć jak zachowa się na mocno wykłębionym koniu, z wystającym kręgosłupem. Wtedy przednia część siedziska mogłaby powodować ucisk. Ale na zdrowy rozum to rzadne siodło (bez podkładek) nie ułoży się dobrze na takim koniu, chyba że kulbaka wojskowa. I żal mi by było na takim koniu jeździć 😉
Kasiu, na stronie, ktora podlinkowala kiedys Caroline wyraznie napisano o tym, ze trzeba nalezycie chronic okolice klebu (min. 1 palec), bo inaczej mozna wyrzadzic siodlem bezterlicowym wiecej szkody niz pozytku 🙁 Tak mi to zdanie utkwilo w pamieci, ze teraz ciagle nad nim rozmyslam. I wiadomo, na moje rozmyslania maja wplyw lata jazdy w siodlach terlicowych, gdzie wyraznie jest zarysowana przestrzen pomiedzy klebem a lekiem ale to moze jest spaczenie terlicowe, ktore nie powinno az tak bardzo rzutowac na ocene siodla bezterlicowego 🤔

Bera, siodla Freemax maja lek (ku mojemu ogromnemu zdziwieniu 😉)! To taki kawalek metalu obszyty rzepem, ktory wplywa na balans siodla i jego dobre umiejscowienie na grzbiecie konia.

Edit: lit
martik, a widzisz 😉 dlatego napisałam, że nie będę pisać głupot, bo mam do czynienia z jednym siodłem i mogę podzielić się jedynie tym co do tej pory sama zaobserwowałam lub uwagami osób, które je testowały. W Can Equi nie ma tego metalu, stąd inne wymagania. Wcześniej siedziałam na jakieś bezterlicówce pseudo rajdowej, ale moje doświadczenie nie było sympatyczne więc przez wiele lat omijałam temat tych siodeł.
ano widzisz ja po obcojęzycznu nie czaje 😉 a translator tego nie wypluł z siebie. Tylko coś mi świta (może ktoś pisał o tym) czy ten jeden palec to samo siodło czy już z jeźdźcem??  👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się