Syndrom Head Shaking

Hej,

Zastanawiam się nad wykonaniem rezonansu / tomografii głowy u mojego headshakingowca.. Posiada ktoś może informację, czy można gdzieś w PL / DE / CZE wykonać to badanie na stojąco,bez konieczności kładzenia konia ?

Będę bardzo wdzięczna za informację!
Ja po badaniach okazało się że kobyłka przy potylicy jakieś zgrubienie przez usg czeka na  rtg głowy żeby lepiej widzieć co to jest  miała badane oczy (kanaliki łzowe były  zatkane) dostaliśmy krople do wpuszczania na tydzien, w zębach czysto w badaniu  endoskopowym dróg oddechowych pokazało  zapalenie,  dostajemy antybiotyk.. i jeszcze badanie uszow endoskopem też nic nie pokazoło został zabrany wymaz czy nie ma żadnych pasożytów i pobralismy krew do badania i czekamy...  🙁 🙁
Czy ktoś badał swojego konia pod kątem niedoboru albo nadmiaru manganu?? Niedobór i nadmiar  manganu u ludzi powoduję zaburzenia neurologiczne. Robiłam swojemu koniowi jakoś w kwietniu badanie włosia w wersji rozszerzonej i wyszedł mi niedobór manganu. Zaczęłam uzupełniać chelatem i  koń zaczął rzucać coraz mniej. Na dzień dzisiejszy minęło kilka miesięcy, a on jest znowu szczęśliwym i nierzucającym  koniem  😀 Rzucał 4 lata. Próbowałam wszystkiego tylko maska jako tako coś dawała. Był badany pod wieloma kątami i nic, a tu taki nie pozorny mangan  😲. Dodam,że w tamtym czasie nic innego nie podawałam, ani nic nie zmieniałam w żywieniu, sposobie jazdy czy choćby miejsca pobytu konia.
Badanie na mangan zlecone. Zobaczymy.

Edit:
karoszata,
Badanie manganu z krwi wyszło w normie (ok. 30 [czegośtam] gdy norma to 10-40)
Czyli w naszym przypadku to niestety nie to, ale dzięki za trop. Warto sprawdzić wszystko.

Dopiero zajrzałam na ten wątek.Miło,że ktoś skorzystał z mojej rady ale przykro mi,że jednak nie jest to u was. Warto zdecydowanie bo nikt nie sprawdza z tego co wiem, a mangan też jest istotny.
Witam. Czy ktoś może polecić weta z okolic Warszawy, który ma wiedzę praktyczna, na temat HS?
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
17 maja 2019 18:34
Sądzę, że dr Trela. Zajmuje się m.in. ostrzykiwaniem takich koni.
Hej.Wałach sześcioletni  SP po Małopolaku .Od zeszłej wiosny pierwszy rzut HSS,w tym roku na początku lutego już były pierwsze objawy 🙁(,Konia można użytkować tylko po zachodzie słońca,w deszczu zimą, i w bardzo pochmurne dni-najlepiej jak dżdży 🙂😉.Na hali nie miałam okazji spróbować.W słońcu-a zwłaszcza pod słońce-koń rzuca głową,parska,spina się,jest nie do ogarnięcia,niesterowny sztywny-zero przyjemności a i widać ,że koń cierpi.W zeszłym roku maska na hrapy działała-w tym już nie.Maska na oczy z filtrem UV-nie działa.Mangan i magnez suplementowane przez pół roku-bez różnicy-odstawione 🙁( Próba masowania głowy-dramat .Obecnie praktycznie odstawiony od pracy-czasem w nocy przy sztucznym świetle coś się udaje zdziałać-ale z kolei wtedy koń ma taki pooooower-bo go nic nie boli-i daje czadu 🙂😉,więc stoi na garstce owsa.Obecnie padokowany na łąkach-ma opcję do wyboru trawa w słońcu lub cień w sadzie-męczy się parskając i rzucając głową-ale wybiera słońce.Jak się założy maskę-jest jeszcze gorzej-przeszkadza.Stoi w boksie angielskim-nie ma szoku dla oczu ciemno-jasne-zdecydowanie koniowi lepiej.
BASZNIA   mleczna i deserowa
31 maja 2019 12:35
gosiartg, to jest ten koń na zdjęciu? Czy on ma wszystko ok z oczami? Możesz podlinkowac więcej fotek?
vissenna   Turecki niewolnik
31 maja 2019 18:37
gosiartg A wykluczyłaś możliwość napadów padaczkowych wywołanych słońcem albo właśnie ostrym oświetleniem? Prostym sposobem jest ściągnięcie na telefon aplikacji "stroboskop" i poświecenie takim światłem latarki telefonu w ciemnym pomieszczeniu... Znałam konia z podobną reakcją i pomogło mu używanie na jazdy... okularów zaprzęgowych, z czasem właścicielka zrobiła mu "okulary" z wyciętego stanika i o ile nie było ostrego słońca, to koń nadawał się do treningu w dzień.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
02 czerwca 2019 20:53
W razie czego można dobrać okulary wyścigowe (różny poziom zasłonięcia oczu) lub specjalne okulary dla koni, typu: https://www.evetdrug.co.uk/medical-supplies/eye-protection/guardian-horse-mask, https://www.equick.it/evysor i ostatnio w ogłoszeniach widziałam okulary dla koni podobne do okularków do pływania.
czy ktos mialby pozyczyc takie okulary?
nie jestem  pewna przyczyny machania glowa u jednego z koni, bo brakuje reguły .  wszystko sprawdzone obecnie kon na magnezie i po elektroterapii. mam wrazenie, ze glownie przeszkadza mu slonce i kurz.  ale tez nie zawsze. najlepiej chodzi w deszczu. jestesmy przed zabiegami znieczulajacymi  nerw.
a czy ktoś z was słyszał o terapii na HS polegającej na zatykaniu dziurek w nosie konia??
podobno zatyka/zasłania się jedną dziurkę na 5 min, tak żeby stymulować przepływ powietrza drugą, a po 5 min zamiana i tak ze 2-3 powtórki, najlepiej stymulować codziennie. Dla mnie brzmi to trochę.... farmazoniarsko 🤔wirek: (aczkolwiek ja z HS mam bardzo mało doświadczenia)
Koleżanka ze stajni, z koniem z dość zaawansowanym HS, wynalazła to gdzieś na necie i teraz pieje z zachwytu nad skutecznością. Niestety nie udało mi się doprosić o jakieś szczegóły, czy tekst źródłowy  🙁.
hej, ja mam niestety stycznośc od niedawna z koniem, który ma od niedawna HSS i to dośc mocny, Nie wiemy co jest przyczyną, wcześniej koń funkcjonował normalnie. Ale jakieś da miesiące temu był chory, dostał antybiotyk o szerokim spektrum działania i miał przerwe w pracy, po ponad tygodniu wrócił do pracy i zaczeło się machanie głową. z początku myslałam, że to przez owady, ale nie wiem co z tym zrobić, jak pomoć temu koniowi.
Jakie były objawy tamtej choroby? Jaki był antybiotyk? Mam pewne spostrzeżenia, koń z rao, miał też shs, wygląda na to że przestał machać głową.
osowiałość, gorączka 40stopni, kaszel ale dość rzadko, żólta flegma z pyska po odkaszlnieciu,  nie wiem niestety co to był za antybiotyk, teraz kon jest w klinice (usuniete czipy), nie wiem czy jeszcze macha głową (wraca w sobotę), po tym jak koń wyzdrowiał zaczęły sie objawy z machaniem głową, jakby coś koniowi przeszkadzało.
a czy ktoś z was słyszał o terapii na HS polegającej na zatykaniu dziurek w nosie konia??
podobno zatyka/zasłania się jedną dziurkę na 5 min, tak żeby stymulować przepływ powietrza drugą, a po 5 min zamiana i tak ze 2-3 powtórki, najlepiej stymulować codziennie. Dla mnie brzmi to trochę.... farmazoniarsko 🤔wirek: (aczkolwiek ja z HS mam bardzo mało doświadczenia)
Koleżanka ze stajni, z koniem z dość zaawansowanym HS, wynalazła to gdzieś na necie i teraz pieje z zachwytu nad skutecznością. Niestety nie udało mi się doprosić o jakieś szczegóły, czy tekst źródłowy  🙁.


udało mi się doprosić o źródło tej metody z zatykaniem nosa. Koleżanka dalej zachwycona, więc wklejam. Zaszkodzić pewnie nie zaszkodzi, a może komuś się przyda.
https://www.facebook.com/groups/254822961365383/
a czy ktoś z was słyszał o terapii na HS polegającej na zatykaniu dziurek w nosie konia??
podobno zatyka/zasłania się jedną dziurkę na 5 min, tak żeby stymulować przepływ powietrza drugą, a po 5 min zamiana i tak ze 2-3 powtórki, najlepiej stymulować codziennie. Dla mnie brzmi to trochę.... farmazoniarsko 🤔wirek: (aczkolwiek ja z HS mam bardzo mało doświadczenia)
Koleżanka ze stajni, z koniem z dość zaawansowanym HS, wynalazła to gdzieś na necie i teraz pieje z zachwytu nad skutecznością. Niestety nie udało mi się doprosić o jakieś szczegóły, czy tekst źródłowy  🙁.


Hej, ja taką terapię stosuję dla siebie - może to komuś pomoże zrozumieć o co chodzi.
NIkt na świecie nie jest tak symetryczny aby z jednakowa siłą używać "obu dziurek". Tym samym pewne nasze obszary są zawsze niedotlenione (niewystarczająco dotlenione).
Zatkanie jednej dziury wymusza lepsze użycie drugiej i dotlenienie tego, co normalnie jest deficytowe w tlen.
Mam do tego zalecony specjalny sposób tego oddychania tzn. wydech musi być dwa razy dłuższy niż wdech. Najpierw wydycham dziurą, a potem po paru razach ustami. Wdychać mam mega wolno i niejako "do samego pempka".
Gdy to robię (bo jednak to trwa dobry kwadranasik jak nie lepiej) co rano, to nie potrzebuję porannej kawy, a mój stan zaplany się wygasza.
Kotbury w tej metodzie oddychania chodzi o przytrzymanie dwutlenku węgla wtedy lepiej się natleniamy.Żeby to zobrazować: idziesz np do lasu gdzie świeże powietrze 😉 robisz wszybkie wdechy i po chwili kręci ci się w głowie, masz mroczki przed oczami( niedotlenienie). Tak samo osoby z astmą, hiperwentylacją jak zaczynają szybko oddychać i jest brak dotlenienia często pomaga zrobić kilka oddechów do torebki i z powrotem zwiększa się ilość dwutlenku węgla i niedotlenienie przechodzi. Zamykając jedna dziurkę u konia ograniczamy wszybki wydech i tym samym zwiększamy natlenienie.
hej, koń juz od 3 dni chodzi pod siodlem, nie macha głowa na padoku, ani na karuzeli. Macha pod siodłem, co jakis czas lekko,i duzo parska jakby cos jej w nosie przeszkadzało, mysałam, że od kurzu, ale to na padoku tez by jej przeszkadzał (padoki tylko piaszczyste). Pytałam weta, mowi ze mam jezdzic do jego kolejnej wizyty i obserowac czy objawy sie zmniejsza. W sumie w pierwszy dzien najbardziej rzucała.
my mamy konia, u ktorego od 3 lat bylo widac nasilone objawy. sprawdzone byly zęby, grzbiet, siodlo, nogi, zmieniane wedzidla, jazda na kantarze, hacku, cordeo itp. na poczatku roku machal na padoku jak i na jezdzie, bez maski mozna bylo zeby stracić z maska szło  jechać, najlepiej stepem i galopem. po rozmowie z wetem, ktory ogolnie odradzil diagnostyke ze wzgledu na mnogość  przyczyn i duze koszty, zdecydowalismy sie na elektrostymulcje  nerwu u zwyklego fizjoterapeuty ( o polowe tansze niz w klinice) oraz na podanie magnezu z tryptofenem fimry nutri horse. efekt przyszedł  po 2 miesiącach  od zakonczenia terapii i po wprowadzeniu suplementu. obecnie kon zachowuje sie normalnie.
u mnie koń rzuca tylko pod siodlem (przy tym parskajac i to dosc sporo jakby cos jej zalegało w nosie), i nie odrazu i bardzo rzadko. w sumie od tygodnia klusa pod siodlem (usuwane czipy) z dnia na dzien rzuca coraz mniej,na padoku jak i w boksie nie rzuca w ogóle. Czy może to być na tle nerwowym?
Mój headshakingowiec dostaje od roku bez przerwy suplement z zielarni BOR, witaminę e+selen oraz magnez z tryptofanem. Wit e+selen - z różnych firm i to samo magnez też zmieniam firmy.
Różnica w zachowaniu konia jest ogromna.
Pod siodłem rzuca głową na ostry wiatr ale da się jeździć, na padoku tylko w deszcz ma problem ale z innymi warunkami pogodowymi nie ma żadnego, może być silny wiatr, ostre słońce - nie przeszkadza mu już nic. Zobaczymy co będzie dalej.
Są jakieś artykuły naukowe/książki o tym syndromie?  Bede wdzieczna za cokolwiek  :kwiatek: :kwiatek:
Odkopuję z czeluści...

Pytanie do osób suplementujących swoje head shakingowe konie magnezem (z tryptofanem):
Czy podajecie suplement przez cały rok, czy na zimę (lub w okresie, gdy koń nie rzuca głową) przestajecie? Który sposób suplementacji jest skuteczniejszy - ciągły, czy tylko podczas występowania objawów?
Z góry dziękuję za wszelkie pomocne informacje :-)
Odkopuję ponownie a mianowicie przybywam z pytaniem do Was drodzy właściciele koni z syndromem head shaking. Czy według Was jest w Polsce zapotrzebowanie na wykonywanie terapii PENS u koni? Bardzo proszę o kontakt tutaj lub na priv do mnie o Waszych odczuciach na ten temat czy gdyby była taka możliwość to zgłosilibyście się ze swoim koniem to przeprowadzenia przezskórnej stymulacji nerwu trójdzielnego jeśli tak to jaka kwota byłaby dla Was taka, która umożliwiałaby wykonanie takiej terapii.

Rozważam sprowadzenie urządzenia do Polski, jestem na etapie rozmów z producentem, jednak muszę rozezna temat czy wraz z rozsnącą liczbą koni z dignozowanym w ostatnich latach HSS rośnie też liczba właścicieli chętnych na spróbowanie tej metody terapii. Po więcej szczegółow zapraszam na priv, nie chcę tutaj zamiecać tym bardziej, że tamt na razie w toku i jeszcze nie mam żadnej potwierdzonej informacji, którą mogłąbym się tutaj podzilić.

https://www.horseandhound.co.uk/features/pens-therapy-headshaking-613798 w UK jak wynika z tego artykułu cena za serię trzch zabiegów oscyluje w granicy 1800 funtów, w Polsce na pewno byłoby to mniej.
Odkopuję z czeluści...

Pytanie do osób suplementujących swoje head shakingowe konie magnezem (z tryptofanem):
Czy podajecie suplement przez cały rok, czy na zimę (lub w okresie, gdy koń nie rzuca głową) przestajecie? Który sposób suplementacji jest skuteczniejszy - ciągły, czy tylko podczas występowania objawów?
Z góry dziękuję za wszelkie pomocne informacje :-)


Również się podłączam do pytania. U nas od sierpnia zeszłego roku apogeum.
Magdzior,
Ciekawe ta metoda, szkoda, że (jak zwykle) nie ma zbytnio o tym nic po polsku (bo mimo wszystko takie fachowe rzeczy to lepiej czyta się w ojczystym języku). Pytanie kluczowe, to jakie mogłyby być koszty w Polsce. Bo 1800 funtów to dla mnie fortuna, niestety. Piszesz, że u nas byłoby taniej, ale czy na tyle mniej, by był na to popyt?
Chętnie będę obserwować temat i jeśli można prosić, informuj o sprawie. Z góry dziękuję.

kojot,
Jak widzisz pytanie zadałam chyba w martwym okresie, bo odpowiedzi brak. Teraz słonko wychodzi i sądzę, że niebawem zacznie się sezon "głowo-machania".

Mój koń nie był diagnozowany przez żadnego weta w kierunku HSS. Po zrobieniu standardów - zęby, wyleczenie grudkowatego zapalenia gardła, osteopatia itp. sama obserwowałam co i kiedy się dzieje i szukałam rozwiązań. Więc diagnoza jest moja autorska.
Biorąc pod uwagę fakt, iż w zeszłym roku cały sezon świetnie funkcjonowaliśmy z koniem w oparciu o maskę na nos na jazdy i codzienną suplementację magnezem z tryptofanem, sądzę, że coś tam z tą diagnozą trafiłam. Koń pracował pod siodłem bez zarzutu, mogłam normalnie trenować, brać udział w zawodach itp.
Wznoszę modły, by w tym roku też to działało.
Od tygodnia znów podaję ten sam preparat, co w zeszłym roku. W okresie zimowym zrobiłam przerwę.


ibmoz, co to za magnez konkretnie?
U mnie niestety sezon aktywny trwa od sierpnia. Od tego czasu koń praktycznie miał niewielkie przerwy w machaniu głową. Obecnie nie pomaga maska na chrapy, która wcześniej pomagała. Z racji zalecenia regularnego ruchu jeździmy codziennie, z tymże po zmroku, przy świetle sztucznym. Problem cudownie znika o zachodzie słońca 😀 Tak źle nie było przez naście lat.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się