abre oczywiście miałam na myśli zaraźliwą ... Juz edytuje
edit: można bardzo dużo informacji znaleźc w internecie
[quote="
http://therios.strefa.pl/porady/slepota_mies.html"]
Ślepota miesięczna jest jedną z najczęściej występujących przyczyn utraty wzroku u koni. Charakteryzuje się ciągłym lub okresowym, jedno- lub obustronnym zapaleniem błony naczyniowej oka (uveitis). Może przebiegać łagodnie lub ostro, jednak często łagodne zapalenie jest dla konia bardziej niebezpieczne niż ostre, ponieważ właściciel nieświadom katastrofalnych skutków choroby zwleka z wezwaniem lekarza weterynarii.
Przyczyny: Ślepota miesięczna jest chorobą na podłożu immunologicznym. Najlepiej udokumentowano reakcję immunologiczną na mikrofilarie pasożyta Onchocerca cervicalis oraz bakterie z rodziny Leptospira. Często zapalenie błony naczyniowej oka towarzyszyło m. in. takim chorobom jak rodokokoza, zołzy, zakażenia herpeswirusowe (EHV-1).
Objawy: Najczęściej pierwsze objawy zaobserwowane przez właściciela zwierzęcia to zmętnienie rogówki, bolesność, zaciskanie powiek, ropny wyciek z worka spojówkowego, łzawienie i światłowstręt. Spojówki są silnie zaczerwienione, nastrzykane, a rogówka obrzęknięta. W komorze oka mogą być widoczne pływające twory, powstające w wyniku przechodzenia białek i komórek z objętej stanem zapalnym tkanki. Czasem widoczna jest krew lub ropa.
Zwężenie źrenicy jest objawem, który zawsze towarzyszy ślepocie miesięcznej. Jest spowodowane przez zapalenie w obrębie ciałka rzęskowego oraz jego skurcz.
Często spotykanym objawem (zwłaszcza, gdy zbyt późno rozpoczęto odpowiednie leczenie) są zrosty tęczówki z rogówką (zrosty przednie) i/lub tęczówki z soczewką (zrosty tylne).
W postaci przewlekłej występować może przerastanie naczyniami rogówki (waskularyzacja), zmętnienie oraz zwichnięcie soczewki, a w stadium końcowym zanik gałki ocznej.
Zmiany dotyczące tęczówki - obrzęk, zmatowienie, ściemnienie. W ostrym, zaawansowanym stadium możliwe poprzerastanie naczyniami (neowaskularyzacja). Brzeg tęczówki może być zniekształcony, możliwe jest całkowite zamknięcie źrenicy.
Ciśnienie gałki ocznej - zazwyczaj jest zmniejszone (spadek produkcji cieczy wodnistej przez zaatakowane stanem zapalnym ciałko rzęskowe), rzadziej zwiększone (gdy dochodzi do zwichnięcia soczewki lub zrostów przednich, prowadzi do jaskry).
U chorego konia występuje ograniczenie widzenia, w późniejszym stadium może dojść do całkowitej ślepoty.
Jako powikłanie wystąpić może zapalenie siatkówki, jej odklejenie i zapalenie nerwu ocznego.
Leczenie: Cele leczenia:
Zachowanie funkcji narządu wzroku przez przeciwdziałanie zapaleniu
Porażenie akomodacji oka (zapobiega zrostom oraz działa przeciwbólowo)
Działanie przeciwbólowe
Ograniczenie ryzyka nawrotów
Glikokortykosteroidy. Mogą być podawane miejscowo (krople i maści oczne oraz iniekcje podspojówkowe) lub ogólnie (w zastrzykach lub doustnie). Najlepiej podawać je w kroplach lub maściach, jednak aby w tej postaci odniosły skutek, należałoby podawać je 6-12 razy dziennie (krople) lub 4-6 razy (maści). Iniekcje podspojówkowe długo działających kortykosteroidów są podawane znacznie rzadziej, jednak niosą ze sobą ryzyko - przy nieumiejętnym podaniu leku istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia gałki ocznej oraz utrudnione gojenie ewentualnych (występujących w czasie pomiędzy kolejnymi iniekcjami) ran rogówki. Podawanie kortykosteroidów należy kontynuować przez minimum 4 tygodnie od ustąpienia objawów choroby - takie przedłużone stosowanie leków zmniejsza ryzyko nawrotów. W zaawansowanych przypadkach można podać kortykosteroidy ogólnie.
Leki niesterydowe przeciwzapalne (NSAIDs) - mają dobre działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Porażenie akomodacji oka (tzw. cykloplegia) jest uzyskiwane przez miejscowe podawanie atropiny. Ma na celu zmniejszenie bólu związanego ze skurczem ciałka rzęskowego oraz ogranicza mrużenie powiek, łzawienie i światłowstręt. Dodatkowo dochodzi do rozszerzenia źrenicy, przez co zapobiega się tworzeniu zrostów i zarośnięciu źrenicy.
Miejscowo i/lub ogólnie można stosować leki przeciwbakteryjne, które mają zapobiec wtórnym infekcjom.
Czasem konieczne jest leczenie przez całe życie!!!
Rokowanie: Rokowanie zazwyczaj jest niepomyślne, ale możliwe jest kontrolowanie objawów choroby, przez co zapewnia się koniowi możliwość normalnego użytkowania, a także chroni go przed konsekwencjami choroby.
lek. wet. Maja Ingarden (2004-10-20)
[/quote]
I jeszcze jedno:
[quote="[[a]]http://www.gabinetkoni.pl/index.php?content=slepota%20miesieczna%20koni"[[a]]]
Ślepota miesięczna koni i możliwości jej leczenia
Przyczyny
Nawracające zapalenie błony naczyniowej u koni w 95% przypadków jest wywołanie zakażeniem leptospirami. Leptospiry to bakterie wydalane z moczem gryzoni. Konie zakażają się bakteriami na łące lub w stajni. Bakterie przedostają się do krwiobiegu poprzez błony śluzowe lub przez zranienia w skórze. Leptospiry mają zdolność przeżywania długi okres czasu w mokrej ściółce. W ciągu swojego życia prawie każdy koń ma kontakt z bakterią, ale tylko u częśći z nich bakteria z krwiobiegu dostaje się do gałki ocznej. Leptospiry mogą miesiącami a nawet latami nie wywoływać zmian zapalnych w oku.
Zmiany zapalne powtarzają się w odstępach czasu(niekoniecznie regularnych), co powoduje nieodwracalne zmiany w wewnętrznych strukturach oka i prowadzi do ślepoty.
U niektórych koni zmiany zapalne dotyczą przedniego odcinka oka i są łatwiej dostrzegane przez właściciela, natomiast u koni z zapaleniem głębszych struktur tylko badanie okulistyczne umożliwia uchwycenie toczących się w oku zmian.
Zmiany zapalne prowadzą do zrostów pomiędzy tęczówką i soczewką.Zrosty te wraz z fragmentami włóknika w obrębie ciała szklistego przyczyniają się do zaćmy soczewki.
Ponadto może dochodzić do odklejania siatkówki, co jest przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku. Rzadziej rozwija się wtórna jaskra.
Leczenie
W ostrej fazie zapalnej podejmy miejscowo atropinę i maść sterydową kilka razy dziennie, jeżeli nie ma uszkodzenia rogówki!!
Leki przeciwzapalne powinny być także podawane ogólnie.
Pomimo zastosowanego leczenia nie można skutecznie zapobiec kolejnym atakom.Jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg operacyjny na ciele szklistym-witrektomia. Operacja polega na usunięciu ciała szklistego w którym znajdują się bakterie i produkty toczących się procesów zapalnych. Skuteczność tej metody jest oceniana na 95%.Po zabiegu koń przez 4-5 dni porusza się stępem, po dwóch tygodniach może powrócić do normalnego treningu.
[/quote]
Więcej informacji w google: [url=[[a]]http://www.google.pl/search?hl=pl&q=%C5%9Blepota[[a]]+miesi%C4%99czna+u+koni&lr=&aq=f&oq=]WYNIKI W GOOGLE[/url]