Klub jeździecki, pensjonat dla koni - jak założyć?

Czy ktoś z forumowiczów zakładał klub? Jakie formalności są potrzebne do tego, przybliżone koszty itp.? Doszperałam tyle, że trzeba wystąpić o numer KRS, czyli najprawdopodobniej założyć trzeba fundację i jest tam rozgraniczenie na dwa rodzaje... tam też poległam zupełnie o co chodzi. Bardzo proszę o pomoc  :kwiatek:

Rozszerzyłam temat wątku.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
19 maja 2011 15:20
chyba już kiedys gdzieś o tym pisałam.nie koniecznie fundację,wystarczy np.stowarzyszenie.
jak nie uda mi się znaleźć -to napiszę wieczorem elaborat.
Najprościej - z tego co mi wiadomo - jest założyć Uczniowski Klub Sportowy. Rejestruje się go w starostwie i tam trzeba pytać o szczegóły.
Druga wersja to stowarzyszenie - masa papierów, ale przy dobrze wypełnionych można zaliczać darowiznę z firmy w poczet kosztów tejże firmy. Rejestruje się najpierw u notariusza a potem w sądzie, urzędzie statystycznym i urzędzie skarbowym.
Nie wiem czy miałabym siłę przechodzić powtórnie koszmar załatwiania tego wszystkiego
Jest jeszcze fundacja oraz możliwość zarejestrowania firmy - ale nie znam szczegółów
nie tylko UKSy, ogólnie klubu sportowe są tym szczególnym przykładem organizacji pozarządowej, że można je założyć rejestrując w starostwie powiatowym. Pdoobnie jak w przypadku stanadrdowego stowarzyszenia trzeba mieć statut ale minimalna liczba czlonków jest o wiele mniejsza.

Ale najlepiej założyć stowarzyszenie, bo mimo licznych obowiązków są też korzyści. Notariusz tu nie jest zupełnie potrzebny i jak się odpowiedzialnie podejdzie do tematu, to to nawet nie jest aż tak trudne i można spodziewać się pomocy od różnych insytucji. Bardzo dużo praktycznych informacji i przykładów jest tu http://poradnik.ngo.pl/x/339576

W naszym województwie, warmińko-mazurskim, działa sieć COPów, takie Centra Organizacji Pozarządowych, gdzie można otrzymać wszelką pomoc od założenia organizacji po dalsze jej prowadzenie - szkolenia, pozyskiwanie dotacji, doradztwo prawne i taka zwykła formalna pomoc w papierkach. W wielu gminach są też w urzędach pracownicy wyznaczeni do współpracy z organizacjami i oni też bardzo często pomagają w takich sprawach. Warto sie najpierw dobrze rozejrzeć, bo po co "zaliczać traume" bez sensu zupełnie. - między innymi moja praca na tym polega i jak jakaś grupa ludzi chce założyć stowarzyszenie to przychodzą do nas a my razem z nimi obrabiamy papiery (statut, przygotowanie zebrania założycielskiego, uchwały, protokół, lista obecności, potem wnioski o wpisanie do KRS). Trzeba się u siebie rozglądać, zobaczyć na stronach starostwa i gminy czy coś takiego jest, zwrócić się o pomoc, po co "zaliczać traume" skoro te drzwi już tylu otwierało.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
20 maja 2011 07:22
To może wypunktujmy.

Klub Jeździecki,jezeli nie będzie prowadził działalności gospodarczej,rejestruje się w Starostwie Powiatowym.
jeżeli chce prowadzić działalność gospodarczą,musi zarejestrować się w KRS.
jest jeszcze jedna opcja, SPortowa Spółka Akcyjna.

natip, jaka forma Cię interesuje?to napiszę ci krok po kroku co trzeba zrobić.
edit:
1. Listę założycieli klubu (minimum 15,dla pewność lepiej więcej, zawierającą imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania, własnoręczny podpis (czasami wymagany jest też numer PESEL))
2. Zebranie założycielskie, na którym sporządzamy następujące dokumenty:
-protokół zebrania założycielskiego
-listę obecności uczestników zebrania (jeżeli w zebraniu uczestniczą nie tylko założyciele, to osoby biorące udział w zebraniu też się podpisują)
- projekt statutu klubu (do zatwierdzenia przez Starostwo)
- oświadczenie członków założycieli o pełnej zdolności do czynności prawnych (założyciele muszą być minimum 18 latkami, nie pozbawionym praw)
5. Występujemy do Starostwa Powiatowego o rejestrację klubu:
-lista założycieli
-protokół z zebrania założycielskiego podpisany przez przewodniczącego zebrania i protokolanta wraz z załącznikami: uchwałą o powołaniu organizacji, uchwałą o przyjęciu statutu, uchwałą o powołaniu 3-osobowego komitetu założycielskiego wraz z umocowaniem do wszelkich czynności związanych z wpisem do ewidencji
-lista obecności z zebrania założycielskiego
-projekt statutu klubu (do zatwierdzenia przez Starostwo)
-oświadczenie członków zebrania o pełnej zdolności do czynności prawnych
- wniosek komitetu założycielskiego o wpisanie do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej, zawierający datę sporządzenia wniosku, nazwę organu, do którego kierowany jest wniosek, adres siedziby stowarzyszenia, numer telefonu kontaktowego do komitetu założycielskiego, podpisy członków komitetu założycielskiego
- jeżeli chcesz aby wszystkie sprawy załatwiała jedna osoba musisz wyznaczyć pełnomocnika procesowego i przygotować dla niego dodatkowe pełnomocnictwo
6. Po złożeniu kompletu dokumentów w Starostwie, cierpliwie czekamy na odpowiedź organu rejestrującego.
7. Po uzyskaniu rejestracji w Starostwie Powiatowym należy w ciągu 30 dni: .
-zwołać zebranie członków klu
- wybrać władze klubu
5. Następnie w ciągu 14 dni od wyboru należy podać, do Starostwa Powiatowego skład władz klubu (zarząd, komisja rewizyjna) załączając protokół z walnego zebrania klubu
6. Po tych formalnościach, przychodzi czas  na następną rejestrację, tym razem w kolejnych urzędach:
- należy wystąpić do Urzędu Statystycznego o nadanie numeru REGON.
- założyć konto bankowe.
- wystąpić do Urzędu Skarbowego o nadanie Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP)
Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych numerów (REGON, NIP, bankowych) możesz już przyjmować członków Klubu. Pamiętaj, każdy członek musi wypełnić deklarację członkowską.
A potem, jeżeli jego członkowie chcą startować w zawodach, rejestrujemy klub w WZJ i PZJ jeżeli chcemy się ścigać na poziomie ZO.
9.Jeżeli ktoś potrzebuje wzory dokumentów, w tym wzór statutu, to służę 😉

Jak w przyszłości chce się myśleć o 1% to też KRS. Rejestracja w KRS nie oznacza konieczności prowadzenia działalności gospodarczej (osoba zupełnie zielona w temacie mogłaby taki wniosek z postu ktoś wyciągnąć). W podlinkowanym przeze mnie poradniku jest baaardzo dokładnie krok po kroku napisane, jak założyć stowarzyszenie/fundację.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
20 maja 2011 07:42
oczywiście ,że nie musi.Ale jeżeli chce,to KRS jest niezbędny,samo starostwo nie wystarczy 😉

doprecyzowując - jeżeli cele klubu sportowego wykraczają poza cele związane ze sportem i turystyką to również wymagany jest KRS.
Tak oczywiście ktoś, masz 10000% racji i bardzo słusznie to podkreśliłaś i podzieliłaś 🙂 Ja tylko dowyjasniłam, bo siedzącym przy mnie laik zrozumiał Cię właśnie zupełnie inaczej niż ja 🙂
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
20 maja 2011 07:54
prawo sportowe to mój konik 😉 coraz bardziej poważnie o tym myślę 😀
Do tego, co ktoś napisała o rejestracji w starostwie dodam tylko:
1. PESEL na listach obecności zawsze, absolutnie, obowiązkowo, koniecznie!
2. łatwiej jest od razu na zebraniu załozycielskim wybrać zarząd i upoważnić go do rejestracji , wtedy nie trzeba robic drugiego zebrania i mniej papierów wychodzi
3. ostrożeni ze statutem, dobrze jest miec wzór ale trzeba dokładnie sobie go przemyśleć, zwłaszcza cele, formy działania, dobrze jest wpisać, że stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą no i w rozdziale dotyczącym majątku stowarzyszenia warto uwzględnić mozliwie wiele form, by potem mozna było to robić. Dobrym przykładem są zbiórki publiczne, które trzeba mieć w statucie, by je robić. Warto się nad statutem pochylić.

sprawdzone wzory dokumentów do rejestracji stowarzyszenia w KRS są też tutaj http://poradnik.ngo.pl/x/340252

Na dobrą sprawę i w starostwie i w KRS procedura wygląda bardzo podobnie.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
20 maja 2011 08:22
Cejloniara, widzę,że na klub sportowy patrzymy obie pod róznym kątem 😉 ja patrzę stricte,z punktu widzenia zawodnika...ty z punktu NGO 😉
ale oczywiście,masz rację 🙂
No tak patrzę ponieważ znam dwa kluby sportowe, które patrzą na siebie również jako NGO i dzięki temu robią więcej fajnych rzeczy 🙂
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
20 maja 2011 08:58
no niestety,większość klubów jeździeckich w Polsce ma nadal podejśćie,jak najmniej się narobić,a spełnić warunki konieczne,do reprezentowania na zawodach sportowych...a KLub Sportowy to tyle możlwiości,tym bardziej teraz,przy dotacjach unijnych...ehh,Polska 😉
To może ja coś powiem o rejestracji stowarzyszenia w KRS. Właśnie taką procedurę zakończyłem z naszym stowarzyszeniem, więc mogę się podzielić doświadczeniami. 😉

1. Zalety rejestracji w KRS: osobowość prawna, możliwość przyjmowania darowizn od firm, które mogą to wrzucić w koszty, możliwość uzyskania statusu OPP (org. pożytku publicznego) oraz możliwość otwarcia działalności gospodarczej.

2. Wymagane formalności: Najpierw trzeba zebrać 15 osób do komitetu założycielskiego, zwołać zebranie, sporządzić protokół, spisać uchwały i uchwalić statut. Szczegóły i wzory dokumentów można znaleść na stronie www.ngo.pl

Następnie w KRS składamy powyższe dokumenty + wniosek KRS-W20, KRS-WK dla każdego z organów stowarzyszenia, oraz KRS-WF - dla komitetu założycielskiego, jeśli chcemy rozpocząć działalność gosp. możemy również złożyć wniosek o nadanie numeru REGON. Po przejściu procedury w KRS (czekamy ok 3 miesiące i poprawiamy ew. błędy) dostajemy numer KRS.

Z oryginałem decyzji z KRS idziemy do GUSu po REGON (o ile nie złożyliśmy wniosku w KRS), zakładamy konto w banku i ostatecznie idziemy do skarbówki po NIP.

I to tylko tyle 😉

Aha, jeszcze trzeba mieć siedzibę stowarzyszenia, ale wystarczy, że nieodpłatnie użyczy mieszkania któryś z członków.

Jeśli chodzi o klub sportowy, to zdaje się trzeba to wpisać do statutu stowarzyszenia i w wnioskach przy przedmiocie działalności.

W razie pytań jestem do dyspozycji 😉

PS: I wbrew obawą niektórych nie trzeba mieć do tego prawnika, każdy może to wszystko załatwić samemu. Koszty założenia stow. w przypadku nie prowadzenia działalności gosp wynoszą 0zł 😉
Dziękuję Wam bardzo bardzo 🙂 Jesteście Wielcy  :kwiatek:
[quote author=Ktoś link=topic=56262.msg1015718#msg1015718 date=1305878302]
no niestety,większość klubów jeździeckich w Polsce ma nadal podejśćie,jak najmniej się narobić,a spełnić warunki konieczne,do reprezentowania na zawodach sportowych...a KLub Sportowy to tyle możlwiości,tym bardziej teraz,przy dotacjach unijnych...ehh,Polska 😉
[/quote]

Mogłabyś to rozwinąć ?  :kwiatek:
Mam pytania dotyczące funkcjonowania stowarzyszenia, klubu itp form, w przypadku jeździectwa. I nie chodzi o klub sportowy.
Wiem że na zasadzie stowarzyszenia działa wiele stajni i osrodków jeździckich, chciałabym zgłebic nieco zasady.
Dla przykładu, jest hodowla w której nic sie nie dzieje, są konie ujeżdzone a własciciel wyraza chęc stworzenia tam jakiegos klubu, który mógłby funkcjonowac jako szkółka itp.
Nikt nie ma zamiaru zakladac na te okazje działalnosci gosp, ale stowarzyszenie nawet zwykłe daje chyba jakies formalne podsawy do działania, powiedzmy też ze nikt nie chce czerpac z tego zysków, ale stworzyc jakies fajne miejsce w którym bedzie sie działo cos ciekawego i przy okazji zarobi na siebie.

I tu zaczynają sie schody, no bo stowarzyszenie zwykle nie moze prowadzic działalnosci gosp. więc nie moze swiadczyc usług i pobierac opłat, jak zatem moze pobierac oplaty za jazdy tak by stanowily one np skladke członkowską....
co sądzicie?

julia, to nie jest duży problem założyć stowarzyszenie (15 osób, statut) i zarejestrować w KRS. Jeśli przychody pójdą na działalność statutową, to rozliczanie niekłopotliwe.
Tak, to tez wiem, mysłałam jednak o mniej kłopotliwym stowarzyszeniu zwykłym, i nad tym się zastanawiam, jak to powiązać, można zrobic składkę w wysokosci karnetu?.....Stowarzyszenie rejestrowane otrzymuje osobowość prawną, więc jest jakby to nazwac bardziej oficjalne, członkowie (osoby z którymi rozmawiano juz na ten temat) nie wiadomo jakie cuda wymyslają, o nie któych to nawet lepiej nie pisać na forum....
Zbyt duzo ludzi ktorzy chca miec zbyt duzo do powiedzenia, to jest kolejny problem, a przy zwykłym tylko 3 osoby muszą zostać wysłuchane.Datego pytam o to zwykłe.
julia, a może załóż fundację? Te 1,5 tys. (bodaj) można uzbierać, a zarządzanie fundacją imo prostsze. W stowarzyszeniu zwykłym kwestie finansowe mogą być nie do przejścia.
halo A czy stowarzyszenie rejestrowane w krs nie rozlicza się w zasadzie tak samo, jak fundacja?

julia co do składek poczytaj to: http://poradnik.ngo.pl/x/474010

Na stowarzyszeniach zwykłych się nie znam, ale może coś doradzę w kwestii rejestrowanych...

Jeśli chodzi o stowarzyszenie rejestrowane, to osoby jeżdżące mogą opłacać jazdy np. w formie darowizn 😉
Ogółem jeśli chodzi o takie stowarzyszenia, to mogą one osiągać dochód. Np. organizując zawody skokowe w tym roku firmą, które sponsorowały nagrody wystawiałem rachunek za usługę reklamową. Był to dochód stowarzyszenia, który pod warunkiem nie noszenia znamion działalności gosp. nie podlega opodatkowaniu, jeżeli przeznaczony zostanie na cele statutowe (a tym przypadku 100% kasy poszło na nagrody, czyli organizację imprez sportowych, co mamy wpisane w statucie).

Jeśli chodzi o te znamiona działalności gosp., to według przepisów Ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku działalność gosp. jest to "zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły".

Natomiast, co urząd skarbowy uzna za ciągłe i zorganizowane już nie jest rzeczą tak do końca pewną 😉 Najlepiej doradzić się doświadczonego księgowego od organizacji pozarządowych.

Zastanawiam się, jak wygląda stowarzyszenie (np. w formie klubu sportowego), które użytkuje konie w celu statutowym, doskonalenia umiejętności jeździeckich? Czyli posiada własne, lub na podstawie umowy dzierżawy użytkuje konie prywatne i prowadzi na nich jazdy.
Czy wtedy jeśli jazdy nie są prowadzone zarobkowo (tzn pobierana jest opłata tylko "po kosztach"😉, czy może to być prowadzone bez działalności gosp.? 😉

Ale ponad wszystkim radzę pogadać z dobrym księgowym :]
a no właśnie, jeżeli ja założe stowarzyszenie to muszę wydzierżawić swoje konie temu stowarzyszeniowi i pobierać opłatę za dzierżawę?
A co jak stowarzyszenie nie będzie miało kasy na opłatę?

Co do księgowego to trochę cięzko znaleśc takiego co się na tych org. zna.



Nie jestem pewien, czy jako członek stowarzyszenia możesz mu odpłatnie wydzierżawiać konia.
Na pewno nie możesz być zatrudniona przez stowarzyszenie do którego należysz, ani nie możesz odpłatnie świadczyć mu usług.
Dlatego raczej wydaje mi się, że powinno być to nieodpłatne użyczenie.
Tzn użyczenie w zamian za utrzymanie, bo wtedy Stowarzyszenie pokrywa 100% kosztów utrzymania konia i sprzętu, jeśli również go udostępniasz.

Tak mi się wydaje. 😉

Co do księgowego to wiem, też szukam niedrogiego. Ale zawsze możesz iść do jakiegoś biura rachunkowego, oni na pewno więcej Ci doradzą 😉
Polecam też tę książkę http://www.pwe.com.pl/rachunkowosc/rachunkowosc_fundacji,p978264966 osoba nie mająca wiele wspólnego z księgowością może wiele się z niej dowiedzieć 🙂
kudłaty_durnowaty, rozliczanie jest podobne, ale zarządzanie ludźmi może być łatwiejsze.
Dla Julia to może najlepszy byłby faktycznie UKS - wymieniony w tym wątku.
tak tylko UKS to juz klub sportowy, a w przypadku jeździectwa nowa ustawa o sporcie przewiduje ze może go założyc lub prowadzić go tylko minimum instruktor sportu, o ile dobrze pamiętam.
Poza tym przypadek o jakim pisze nie ma nic wspolnego ze sportem...
Z tym użyczeniem koni bezpłatnie to też by było ok, tyle że wg polskiego prawa podatkowego nie ma nic za darmo, a jeśli jest to musi byc traktowane jako darowizna...
podoba mi się natomiast pobieranie opłat w zamian za jazdy jako darowizna na rzecz stowarzyszenia, szkoda tylko że to dotyczy stowarzyszenia rejestrowanego...
Wydaje mi sie, ze takie stowazyszenie z wpisem w krs, może byc bardziej sprawdzane , kontrolowane itp, a to co chcemy zrobic to troche bardziej zabawa i jakoś mnie przeraża to pilnowanie wszytskich terminów itp.

Bo wyczytałam ze stowarzyszenie zwykłe nie musi skladac CIT-u
julia, stowarzyszenie rejestrowe też nie musi, jeśli nie prowadzi działalności, z której ma przychody nieprzeznaczone na działalność statutową, tzn. dopóki pozostaje non-profit.
Potrzeba statutu (można wziąć coś na wzór), 15 osób z danymi osobowymi (tu jest potrzebny notariusz - do potwierdzenia danych i podpisów), zebrania założycielskiego: zatwierdzenie statutu i wybory władz (najprościej: 3 osoby w zarządzie + komisja rewizyjna), potem zgłoszenie do starostwa, wypełnienie formularzy do KRS, potem REGON i zgłoszenie do US (bez problemu składa się "zerowe" zeznania) - w 3 miesiące da się wyrobić ze wszystkim. Możliwość oficjalnego przyjmowania darowizn - bezcenna.
to ze przy rejestrowym stow. nie trzeba skladac CIT-u pierwsze słysze, do tej pory wszędzie czytałam ze trzeba, no to faktycznie trzeba by juz w US pytac, tylko oni teraz nie udzielaja info w okienku tylko trzeba oficjalne i niestety płatne zapytanie wysyłac.....
O notariuszu tez nie wyczytałam, no a to kolejny dodatkowy koszt.


Nadal nie wiem co z końmi, czy innym majątkiem nie zbędnym do realizacji celów statutowych.
Co do CITu, to z tego artykułu (http://ksiegowosc.infor.pl/poradniki/503,2831,Roczne-rozliczenie-CIT.html) wynika, że Stow. zwykłe też muszą go wypełniać... CIT 8/0 (zwolnione z podatku) jeśli nie przekroczy się progu, a dochody pójdą na cele statutowe, lub CIT8 dla dochodów opodatkowanych. :]

A co do notariusza, to nie jest potrzebny na żadnym etapie zakładania stowarzyszenia rejestrowanego. Mówię ze 100% pewnością, bo sam w tym roku rejestrowałem stowarzyszenie.
ja też gdzies wyczytałam ze jednak przy zwykłym powinno sie skladac co wynika z ogólnej ustawie o podatkach, natomiast znów jest sprzecznym, rozliczanie sie od dochodów opodatkowanych skoro stowarzyszenie zwykłe nie moze zarabiac, wiec nie moze mu zostac dochód który nie wiem jak uzyskaL skoro moze sie utrzymywac tylko ze skłądek członkowskich...
No to składa CIT zerowy.
Tak samo, jak my - stowarzyszenie rejestrowane. Nie mając działalności gosp. uzyskaliśmy przychód ze składek i za świadczenie sporadycznie usług. Ponieważ przychód z usług wydany został na cele statutowe i nie przekroczył progu nie podlega opodatkowaniu. Tak więc za obecny rok nie będziemy mieć do płacenia podatku.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się