ciąża, wyźrebienie, źrebak

K2arola który to wątek? Chętnie poczytam.  :kwiatek: przejrzałam dwie strony "jakie pasze...?" i nie wiem, czy mam się tam bardziej zagłębiać, czy szukać innego?
Zaraz "odsadzamy" mojego chrześniaka i chciałabym zweryfikować swoją wiedzę 😉
Edit:
Ok, znalazłam, ale tam też zbyt wielu informacji nie ma. Trzeba jednak wyrysować tabelki i pokombinować samemu 😉
Mój dzieciak 30stego skończy 7 miesięcy, tym samym kobyła prawie w 7 miesiącu ciąży. Jak ten czas leci!!!!!  😵
Mamuśka zasuszona. W sumie bez większych problemów, ale i tak póki mały się nie sprzeda będzie chodził z wałachem. Kobyła niby go odgania, ale lepiej dmuchać na zimne.
Z Wujkiem dobrze się dogadują, jedzą razem siano z jednej siatki na padoku, rżą jeden za drugim. Mamuty te moje konie.
Wrzucam dzisiejsze fotki 🙂








zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
27 listopada 2017 17:55
No a mój grubas małymi krokami  wchodzi w 9 miesiąc.
fotka z 7/8 🙂
Strasznie cieszę się ze dojdzie nam nowy członek rodziny 🙂
Kobyłka zrobiła się przekochana, mamlasta i taki przytulas. Daje się masować po brzuchu, obsługiwać.
Jeny ale ten czas leci 😎 😉
zabeczka17, o ja, nawet nie wiedziałam, że Twoja baba źrebna 🙂
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
28 listopada 2017 08:32
Mało kto wiedział 🙂 bałam sie zapeszyć.
Ale za to mamuśka radzi sobie calkiem dobrze 🙂
Witam! Jestem świeżakiem w tym wszystkim, moja klacz (kuc 135cm) jest źrebna- teraz zaczyna 6 miesiąc (w zasadzie w połowie grudnia będzie 6miesiąc). Czy uważacie, że zawody towarzyskie(podwórkowe) w skokach przez przeszkody 60 i 70cm za tydzień są jeszcze ok?  👀
Czy dodajecie jakieś dodatkowe witaminy/owoce/warzywa?  💃
Pozdrawiam!  🏇
chyba na skoki już bym nie jechała...
Jesli obowiazuja takie przepisy jak na normalnych zawodach to nie juz mozesz startowac bo mozna pierwsze 4 miesoace, chyba ze cos sie zmienilo w przepisach ostatnio?
Czy podawanie echinacei dla klaczy w 8 miesiącu ciąży jest zabronione?
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
27 grudnia 2017 20:21
https://dobry-kon.pl/eggersmann-naturalny-olej-osetowy-mariendistel-ol-24h.html

Czy mleczko osetowe można podawac klaczy w  ciąży? Ew. w trakcie karmienia?
Dorwałam tanio na promocji litr i zastanawiam sie kiedy najlepiej podać.
Klacz źrebi się w lutym
mnie jak zwykle wcina  🙂    byłam tu  gdzieś przed porodem mojej kozicy,  a więc ozrebiła się, jest klaczka wszystko git. chociaz ostatnio jest jakaś słaba, i praktycznie od samego porodu w jednym cycuszku ma wode (zrebak)    🙁  wet mówi zeby sie nie przejmowac ale on taki duzy jest kurde,      na dniach dam zdjęcia małej komety 🙂  a teraz wpadam z szybkim pytaniem bo nie moge znalezc w lupce,  a kolezanka mi strasznie panikuje, otóż jej kucka  (95cm)    zapady się jej boki, kiedy się zapadają? ile przez porodem ??  bo nie wie czy ma być już czujna.,  kupiła klaczke i facet nawet nie wiedział w którym mies jest ,
Karla158 - boki zapadają się około 7-10 dnia przed porodem. Tak przynajmniej zaobserwowalam u swoich klaczy...
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
10 stycznia 2018 19:00
Melduję ze u mnie został już ok. miesiąc do porodu.
Stajnia przygotowana, słoma siano, ba nawet bale siana załatwiliśmy do stodoły tz. miejsca gdzie przebywają konie w dzień i w nocy.
Martwie się tylko o kucyka czy rozdzielać parę przed samym porodem. Niby sie nie lubią ale wyją za sobą, a kucyk to starszy pan i nie chce aby mu sie stala krzywda 🙁
Witajcie!
Jestem tu nowa i przeszukałam forum na temat mojego problemu lecz nie znalazłam odpowiedzi jednoznaczniej w jakiej ja jestem teraz sytuacji.

Otóż sprawa ma sie tak..
8.01,18r urodził się źrebak
10.01.18r  z rana źrebak padł (kulawka)
12.01.18r zobaczyłam ze klacz (12l, km) ma zapalenie połowy wymienia (twarde i gorące) - brak gorączki, apetyt normalny, normalne pobieranie wody, zachowanie jak zawsze

I teraz.. ludzie mówią ze na zapalenie wymienia najlepszy ruch ale.. teraz przecież duży ruch po wyźrebieniu jest nie wskazany...
Wiec ma mieć ruch czy nie?
NO i drugie jesszcze.. Jak z pokrmem, po wyźrebieniu pasza musi być jak najbardziej bogata , ale z drugiej strony przy zasuszaniu właśnie lepiej nie dawać nic innego oprócz siana i wody.

Już sama głupieje .. nigdy nie miałąm takich problemów przy konaich a miałam Belgijskie ;/

Ps. jutro jade po leki bo nie sądziłam ze tak to sie potoczy i nie bylam na to przygotowana.
Miałam klacz, która poroniła w wysokiej ciąży. Tez był problem z wymionami. Pomogło całkowite obcięcie paszy treściwej i ruch na lonży dwa, trzy razy dziennie po 15 minut stępo-kłusem.
A jeśli chodzi o siodło to kiedy w takim wypadku, bo po wyźrebieniu planowałam ogólnie wsiąść około 3miesiąca.
to ja szybciej wsiadam nawet na te klacze które normalnie chowają źrebaki, oczywiście o ile jest klacz i źrebię zdrowe. Ruch to najlepsze co może spotkac i klac zi źrebaka, również wymuszony. Oczywiście z rozsądkiem, trzeba patrzeć żeby nie przeciążyć. 3 miesięczne źrebole to już u nas w tereny ganiają :-)
A jak uważasz kiedy można by było myśleć o siodle?
Teraz chodze z nia na spacery + chodzi przy przydomowym pastwisku.

I dodam że ogólnie jeżdżę tylko w tereny po około 2 h/2-3x w tyg po lesie i nigdy mi nawet się nie poci, bo kocham poprostu jeździć niekiedy kłus i trochę galopu.
koffam 08.01 się urodził, a Ty już jeździsz.

A tak z innej strony. Co może oznaczać bardzo ruchliwy źrebak. Cały brzuch skakał, a kobyła z głową w dole. Coś niepokojącego? Zaraz zadzwonie do wetki się upewnić.
pytanie było kiedy moge jeździć..

jeśli chodzi o cyt."ogólnie jeżdżę.." chodziło mi w znaczeniu ogólnym.. no nie wiem już jak to ująć.. hmm.. jeśli klaz nie ma żadnych ograniczen to tak jeżdze (jeśli nie jest zaźrebiona/chora itp).
Bo ogólnie nie zaźrebiałam jej od 4 lat a to to była "wpadka" , bo nie sądziłam ze szetlandda rade na klacz 140cm
Jeśli źrebak padł obetnij jej pasze jak przy zasuszeniu(woda normalnie) , z jazdą poczekaj jeszcze z 2-3 tygodnie . Przy zapaleniu wymienia zalecany jest ruch , więc zostaje lonza i spacery ( bez szału bo poród był niedawno, więc dużo stępa przede wszystkim )
Myślę, że temat na czasie i może rozjaśnić pewne sprawy wielu osobom, bo czas zaźrebiania klaczy zbliża się wielkimi krokami 🙂 Czy jakaś dobra dusza przybliży temat inseminacji mrożonką ?
1. Zamawiając mrożone nasienie, przychodzi jedna dawka mrożonego nasienia ? (tzn wystarczająca na 1 razowe zainseminowanie klaczy klaczy) '
2. Co w ogóle sądzicie o mrożonkach, dają radę 😉 ?
2. Co się dzieję w sytuacji jak klacz nie załapie ? Czy wtedy ponownie płacimy taką samą cenę za nasienie ? Czy do skutku wysyłają, a my płacimy np tylko za pobranie i koszt wysyłki ?
3. I ostatnie pytanie, mając klacz  PKSP (polski paszport) możemy ją zainseminować ogierem z zagranicznych stacji ogierów? Co wtedy z paszportem źrebaka? możemy spokojnie go opisać jako PKSP i ubiegać się o polski paszport, czy przebiega to w jakiś inny, zagmatwany sposób?? czy są z tym jakieś problemy ? Może trochę głupie pytanie, ale to mnie zastanawia.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc 🙂!
A i co sądzicie o ofercie Cichoń Stallion ? ktoś skorzysta ? 🙂
A co sądzisz o tym, aby cofnąć się z 50 stron i poświęcić godzinkę aby poczytac? 😉
Czyli temat poruszony ok. Poczytam 🙂
Temat paszportowy już rozjaśniony: http://pzhk.pl/hodowla/rejestr-ogierow/ogiery-uznane/
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
14 stycznia 2018 13:39
Klacz, 6 m-c ciąży. Weterynarz stwierdza, że klacz trochę zapasiona (siano praktycznie do woli, brak innych pasz, nie licząc resztek traw z pastwiska). Jest sens dokarmiać taką klacz do końca ciąży, czy tylko dawać jakiś preparat min-wit?
2. Co się dzieję w sytuacji jak klacz nie załapie ? Czy wtedy ponownie płacimy taką samą cenę za nasienie ? Czy do skutku wysyłają, a my płacimy np tylko za pobranie i koszt wysyłki ?


To zalezy od wlascicela ogiera. Czasem placisz za kazda dawkę, czasem w cenie sa 2-3.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
14 stycznia 2018 15:48
totutotam, niektórzy hodowcy oferują za dopłatą stanówkę z ubezpieczeniem (gwarancja żywego źrebaka). Jeżeli klacz nie zaskoczy dostaje się następną dawkę nasienia a płaci tylko za wysyłkę i pobranie.
Nanie biegunach spotkalas sie z tym przy mrozonce? Bo ja tylko przy świeżym i wlasnie zastanawialam sie czy gwarancja zazrebienia/zywego zrebaka daja na mrożone
vissenna   Turecki niewolnik
14 stycznia 2018 18:28
Każda stacja ogierów ma inne zasady na kupno mrożonki i ewentualne następne. Poczytaj w regulaminie wysyłki danej stacji z której chcesz kupić nasienie. Nikt Ci z powietrza tego nie powie.
karolina_, LFG dość często u ogierów arabskich, bez względu na formę nasienia. Dochodzą opłaty za pobranie, słomki, świadectwa wet, przesyłkę itp ale już bez stud fee. ZAWSZE trzeba przed podpisaniem i zapłaceniem przeczytać/uzgodnić warunki za co dokładnie się płaci.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się