ciąża, wyźrebienie, źrebak

<br>
Najśmieszniej widać to jak ma derkę na sobie i zamiast rysować się łopatka i biodro, to jest balonik z brzucha 😂 <br>
<br>

Nirv,

Moja w ostatnim miesiącu ciąży nie dopięła klapy pod brzuchem w derce siatkowej, była na rzepy więc bez szans...
Wymyśliłam że wygrodzę Baleronowi porodowy padok na łące i zamontuje kamerę na drzewie.
Uniknę ryzyka porodu w ścianę - żeby Balerona ruszyć trzeba by było całego zastępu strażaków 😉
Boks też będę mieć przygotowany - ona jednak nie przepada za siedzeniem w stajni.
9C3E7BFA-B32F-4DFF-8D38-BFB477B2A348.jpeg 9C3E7BFA-B32F-4DFF-8D38-BFB477B2A348.jpeg
Iskra de Baleron, super pomysł, łapie cały padok? Jaki masz model?
karolina_,
Mam coś co się nazywa Camspot 4.9 z firmy Overmax.
Podawany przez producenta zasięg podczerwieni to 50m 😉 Niech będzie 30m to na porodowy padok w zupełności wystarczy 😀
Ona ma szerokie pole widzenia, więc ustawiona w rogu widzi naprawdę bardzo dużo, dodatkowo można ustawić śledzenie ruchomego obiektu. W stajni z tego nie korzystam, teraz przetestuję ile to warte.
Iskra de Baleron, ja miałam jedno niedopilnowane wyzrebienie na padoku (pierwiastka mnie oszukala 😅😉 a za rok kryje kolejna pierwiastke więc chętnie podlapie temat jeśli u Ciebie się sprawdzi

Tak w ogóle, u mnie dwie do zbadania na ciążę i jedna jutro do zalania, proszę trzymać kciuki - za zeszły sezon należy mi się 3x od strzała🤣
karolina_ trzymam kciuki 🤞

Moja zalana 4 maja, też proszę o pozytywne myśli, bo w zeszłym roku nie chciała załapać 🙃 i jeszcze zapalenie jej się przyplątało...
monica-jka, lepiej zostawić klacz, a źrebaka wywieźć na wychów do prawdziwego stada. Według mnie kontakt z rówieśnikami w pierwszych latach życia to podstawa zdrowego wychowania.
19 dni do terminu, jest świeczka.
Dzisiaj przyjdzie kamera na padok 😀
EF81BCE8-519A-4AB0-BE6F-A5224E449698.png EF81BCE8-519A-4AB0-BE6F-A5224E449698.png
F7717BA4-7759-4B5F-8C04-8E8FE808FD61.jpeg F7717BA4-7759-4B5F-8C04-8E8FE808FD61.jpeg
Hej, dawno mnie tu nie było, ale dużo się dzieje. Źrebak dostał zołzy 🙁. Ktoś może też tak miał? Zmienia to jakoś jego przyszłość czy raczej przechoruje i tyle?
Iza_CEZ, Przerabiałam temat w ubiegłym roku. Wszystko zależy od przebiegu choroby. Moja przeszła to baardzo łagodnie, choć temat ciągną się ok 2m-cy. Najpier pojawiły się dwie gule wielkości orzechów włoskich pod ganaszami. Przez 2 tyg nic po za tym nie było. Ani temp, kaszlu 0. Później pokasływała po wyjściu na padok z rana, wariowała jak to źrebak i zdarzyło jej się pokasłać troszkę i tyle na cały dzień. Po tygodniu doszedł do kaszlu katar. Temp miała raz wieczorem 39, ale to tez zadna tragedia. Wet był srednio raz w tygodniu niby nie był za antybiotykiem ale żrebak ni zdrowy ni chory. W końcu dostała antybiotyk w zastrzykach i chyba jakiś steryd w syropie (podawałam sama). Po tyg gule się wchłonęły, gile znikły tylko kaszel lekki z rana pozostał. Wet po badaniu stiwrdził że jest już zdrowa. Tylko ten kaszel mnie martwił, kupiłam proszek z equvit tussi stop i po kuracji wszystko przeszło. Za chwilę kobyłka będzie miała swoje pierwsze urodziny zdrowa jak koń 🙂 po chorobie ani śladu. No ale u nas to był łagodny przebieg, wet mówił że ogólnie choroba może mieć bardzo ciężki przebieg, włącznie z płukaniem zatok w klinice. Pękające ropnie tez nie są za fajne. My mieliśmy to szczęście że się rozeszło po kościach. Jedyna strata to kilka stówek na weta 😉 no i nie pojechaliśmy na chempionat źrebiąt czego do dziś bardo żałuję.
Malina_M, wczoraj przyszły wyniki i nie są to zołzy, a dziwne bo wszystkie objawy na to wskazywały. Mamy bakteryjne zapalenie, niestety całe stado się pochorowało 🙁.
Cześć, mam pytanie czy mieliście przypadek, że ani kobyła ani źrebak w trakcie wychodzenia nie są sobą zainteresowani? 🤔
Dziś mieliśmy pierwszy spacer, źrebak zupełnie nie trzymał się kobyły, a kobyła zupełnie nie nawoływała ani nie skupiała się na źrebaki. 😕 Robi się duży problem przy wychodzeniu z nimi na padok 🙈 czy to jakoś z czasem minie ? Czy ten typ tak ma ?
Ps to moje początki i pierwsze w tym roku źrebaki :p wiec wszelkie rady i pomysły chętnie przyjmę 🙂
nikos no niektóre żrebaki musza od pierwsych dni wychodzić na kantarze. U nas w stajni kobyła mega pilnowala młodego na poczatku, a on miał ją gdzieś. 4 osoby były potrzebne żeby z nimi dotrzeć na hale 😀 Potem juz nawet kobyła się przestała przejmować.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
11 maja 2021 07:25
U mnie urodziła się klaczka 🙂

W piątek o 2.15 Dimer zrobiła nam niespodziankę.
Na Świat przyszła siwa klaczka po Dexcalibur ( Excalibur E.A. Od Dunka po Emigrant )
od Dimer ( Dalilah - Ensenator)
Witaj na świecie malutka 🙂 😍😘
Tak więc do stada dołączyła kolejna baba 🙂
received_835986310604303.jpeg received_835986310604303.jpeg
IMG_20210509_114306.jpg IMG_20210509_114306.jpg
U mnie znowu bez ciąży :/ Mam nadzieję, że już teraz pogoda lepsza to może się uda za drugim razem, bo jak nie to już chyba rzucę w cholerę tą hodowlę 😉
Jak poradzić sobie ze stratą źrebaczka ? Klacz urodziła dbała i na 3 dzień mały przegrał walkę o życie. Oczywiście wiem że ograniczenie karmienia zasuszenie ale co z resztą, jak pomóc klaczy 🙁
Poszukać sierotki.
Jak poradzić sobie ze stratą źrebaczka ? Klacz urodziła dbała i na 3 dzień mały przegrał walkę o życie. Oczywiście wiem że ograniczenie karmienia zasuszenie ale co z resztą, jak pomóc klaczy 🙁
enonae, wiadomo co się stało? Przykro mi 😕
<br>
<b>enonae,</b> wiadomo co się stało? Przykro mi 😕

Euphorycznie, Tak, pierwszy poród starsza klacz spora i silna ale wąska w drogach rodnych , poród nie należał do najkrótszych a siła parcia spowodowała że odbyt z kawałkiem jelita przy skurczu został wypchnięty i pęcherz uszkodzony, jelito za wskazówkami weta wsadziliśmy o pęcherzu nie wiedzieliśmy , wet był w ciągu 24 godzin i ponownie na następny dzień, poziom przeciwciał poniżej 400, wyglądało że się udało ale źrebak słabł miał biegunkę na 2 dobę dostał kolki zawieźlliśmy do kliniki otworzyli go i nic nie można było już więcej zrobić. Klacz już wie że źrebak odszedł, dostaje różne informacje jak postąpić teraz jedni że wrzucić ją na leki i przeczekać inni żeby zaźrebić ponownie że jak poczuje ciąże to wróci jej dobre samopoczucie, jedni że ma stać sama przez jakiś czas inni że ma wrócić do stada. To był nasz pierwszy stajenny źrebak i nikt nie ma w tych tematach za wielkiego doświadczenia. Przepraszam za brak ładu i składu ale jestem w totalnej rozsypce.
gajara18 gratulacje!

enonae przykro mi bardzo… może ogłoś kobyłę jako mamkę a jak się nie znajdzie sierotka to wtedy zasuszaj.

Dzisiaj w nocy Baleron miała bóle przepowiadające. Lada moment będzie się źrebić, jest stres.
Ja dziś powtarzam kobyłę nr 1 i zalewam kobyłę nr 2. Trzecia chyba nie planuje rozmnażania, bo nadal nie ma na pokładzie żadnego większego pęcherzyka;/
Ogarnia ktoś rejestrację źrebiąt w zagranicznych związkach (nasz wybrany ogier jest akurat niedostępny a drugi wybrany na szybko wczoraj patrzę teraz, że nie ma licencji PZHK)?
w aes zarejestrujesz wszystko 😉
kortina - dzięki, obadam 😉
Moja gwiazda wchłonęła zaroda i cała zabawa od nowa 🙁
borkowa.   silesian team
12 maja 2021 21:58
w tamtym tygodniu okazało się, że kobyła ma bliźniaki, więc jeden z zarodków został zniszczony 😅 dzisiaj robiliśmy kolejne usg i okazało się, że ten jeden zarodek nadal jest w środku i wygląda na to, że już zostanie na dłużej 😉 druga kobyła pojechała dziś do krycia, więc czeka nas trzymanie kciuków, żeby się udało 🙃
Siesiepy   Ponczek bez rączek
12 maja 2021 22:41
karolina_, uuu współczucie. Po jakim czasie od zajścia?
borkowa., czyli na razie przyjmujecie wersje z bliźniakami?
borkowa.   silesian team
12 maja 2021 22:50
Siesiepy nie, nie, od razu była decyzja o usunięciu jednego zarodka, ale wet ostrzegał, że po usunięciu jednego, drugi może obumrzeć czy wchłonąć się, ale na szczęście dziś po kontroli okazało się, że dalej tam jest i że jeden z krytycznych okresów ma za sobą
Siesiepy, 20 dzień, blisko cyst był niestety
Siesiepy   Ponczek bez rączek
13 maja 2021 00:46
borkowa., uff, bo kompletnie nie zrozumiałam. Myślałam że ten usunięty dalej się dzielnie trzyma. 😀
karolina_, kurcze szkoda. :/ Ale trzymam kciuki dalej! Za następny raz.
Siesiepy, dzięki. Tu akurat nie ma problemu spróbować jeszcze raz, te na które jest ciśnienie są w klinice 😅
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się