ciąża, wyźrebienie, źrebak

galopada_, jakie piękne wielkie oczy ma!! 😍
To kto teraz w kolejce ? 😁
Moja ma dopiero na koniec maja więc się jeszcze poturla ,a druga na koniec lipca także sobie jeszcze poczekam to chociaż na cudze popatrzę 😅
U nas termin niby 26.04 ale cisza jak makiem zasiał 🙄
kasia2107rafal, ja też z ostatnim (po Toto Jr), 2 dni po terminie
U mnie jedna kobyła termin na 19.04 i póki co cisza .0245627520171E+34;
Moja Esme dopiero początek czerwca, czekam dosyć niecierpliwie 😉
Mój był przenoszony 25 dni. Urodzony 17 kwietnia. A kobyła tak poważniej cycki zaczęła robić 15, świeczki postawiła 16.
Wieczorem jak wychodziłam jeszcze ze stajni to sprawdzałam to dupsko dość twarde było a srom nie jakiś "pulchny"
IMG_20230422_131324_compress91.jpg IMG_20230422_131324_compress91.jpg
IMG_20230427_193927_compress44.jpg IMG_20230427_193927_compress44.jpg
O kurczaki ,widzę że coś dużo kobył przenosi ,co nie napawa mnie nadzieją na wyźrebienie w/ przed terminem ... A wyźrebienie w czerwcu skłania mnie do krycia na 9 ,a nie lubię tych pierwszych rui po porodowych 🙄

dzikadermi matko 😦 zgłupiała bym po tylu dniach 😱 ale piękne karuski masz .
kasia2107rafal, u mnie jeden 10 dni przed terminem, reszta przenoszona, tydzień i 10 dni, ostatnia też może do tygodnia dociagnac. Ta co się wyzrebila w zeszłym tygodniu zaklepala sobie skutecznie inseminację na 30tke, ale ta wcześniejszą robi dziwne rzeczy i nadal nie miała porządnej rui poporodowej po źrebaku z 15 kwietnia. Najwyżej pójdzie do roboty i na handel, chociaż szkoda by było bo celowo sciagalam te linie do hodowli
dzikadermi jakbyś nabłyszczaczem spryskała 🙂
blucha, prawie pływały 🤦
U mnie 1 : 0 na razie. Czarna źrebna (kocham tego konia, bo nasienie było na prawdę słabe). Za tydzień młoda do badania.... 🙄
tajnaa, graty!

U mnie cisza, nuda. Konie na łące.

Esme ma pierwsze zwiastuny nadchodzącego porodu, pomalutku zaczyna robić wymię.
Mamy jeszcze miesiąc.

Cookie w poniedziałek do badania, trzymajcie kciuki żeby znowu nie zrobiła numeru 😉
tajnaa, gratulacje. U mnie stan nadal wynosi 1: 0, nie odpaliła mi się jedna klacz w ogóle po porodzie, na jajnikach jest zima i pada śnieg. Kombinujemy jak ja odpalic. Dwie następne w kolejce poszlalaly przy porodzie i nie było opcji inseminowac w rui poporodowej, więc dopiero na 30tke, która tez pewnie trochę podgonimy, żeby terminy przesunąć maksymalnie na początek kwietnia. Niestety w maju już są bitwy o nasienie tych bardziej chodliwych ogierów, zamawiałam w zeszłym tygodniu Bondsa to z wyprzedzeniem parę dni, dostałam też jedna porcję a stacje znam i wiem że jak mogą to wysyłają dwie. 2 lata temu Jamesona jak zamawiałam w maju to też mówili, że nie ma, ale ktoś zrezygnował i oddzwonili że wyślą.

A miałam taki piękny plan, przodowniczka pracy na 30tke, resztą na 9tke i wszystkie przesuwamy na marzec... Kobyły zrobiły po swojemu jak zawsze
Cześć. Przychodzę z pytaniem, może ktoś akurat miał podobną sytuację i wypowie się jak to wygląda w praktyce. Otóż planuje w tym roku zaźrebić swoją klacz, która jest APH (zarówno certyfikat jak i paszport PZHK). Ale jeśli nie znajdę odpowiedniego qh lub ph nie ukrywam, że rozważam krycie ogierem SP (źrebak ma być dla mnie, nie na sprzedaż potem, a jeżdżę klasycznie, więc nie zależy mi na westernowym koniu). Tylko jak to wygląda w nowych przepisach ARiMR. Czy źrebak dostanie pochodzenie i rasę SP? Jestem zielona, a po ostatnich rewelacjach (klacz siostry mimo otrzymania certyfikatu z AQHA z pełnym pochodzeniem dostała polski paszport NN...) to już sama nie wiem co myśleć.
ontaria, NN

Pzhk nigdy nie miał prawa wpisywać ras typu fryz, haflinger, aqha itp. To była niezła samowola.

Pzhk to pzhk i powinien prowadzić tylko polskie księgi.
Zagraniczne związki wreszcie ukróciły ten proceder i w ich rozumieniu pseudohodowlę.
ontaria, Wszelkiego rodzaju certyfikaty są i były bez znaczenia. Potomek tej klaczy otrzyma paszport bez prawa wpisu do ksiąg, gdyż taki mix nie spełnia wymogów żadnej z prowadzonych w Polsce ksiąg stadnych.
Hm, czyli zostanie jedynie wybór z ograniczonej puli ogierów AQH i chociaż certyfikat, a polski paszport wtedy bez znaczenia. No to ładnie zrobili, nie powiem 🙄. Dziękuję!
ontaria, opisz w AES 😉
Lullaby, AES honoruje tylko rasy zrzeszone w WBFSH , nie jestem pewien quatery się załapią.
Mam takie pytanko do bardziej doświadczonych 😉 czy wasze klacze mają podobną dlugosc ciąży co roku? Czy to jednak zależy? A jeśli nie, to wahania są duże? 2 tyg, mniej?? Czy to wszystko zależy od osobnika?
kortina, raczej podobna, chyba ze stoja pod swiatlami ze wzgledu na niezrebne kolezanki, naswietlanie skraca ciaze. Mam tylko jedna klacz, ktora duze zrebaki przenasza, a mniejsze rodzi w terminie. Ale to jest bardzo bardzo dziwna kobyla pod katem rozrodu tez w paru innych kwestiach.
Czyli jeśli mojej ostatnia ciąża trwała 351 dni to raczej nie nastawiać się jeszcze na rozwiązanie? Dzisiaj dzień 331 😉
IMG_0620.jpeg IMG_0620.jpeg
IMG_0618.jpeg IMG_0618.jpeg
Czyli jeśli mojej ostatnia ciąża trwała 351 dni to raczej nie nastawiać się jeszcze na rozwiązanie? Dzisiaj dzień 331 😉
IMG_0620.jpeg IMG_0620.jpeg
IMG_0618.jpeg IMG_0618.jpeg
kortina, nie, no nie tak podobna 😉 bardziej ze jedna klacz rodzi od 2 do tygodnia przed terminem, inna w terminie +/- tydzien, itp. Na to czy to dzis to niestety odpowie Ci tylko pomiar pH i/lub wapnia. Na to czy niedlugo - patrz czy strzyki sie rozchodza od siebie, czy ogon sie robi luzny, na kolor, przejrzystosc i lepkosc mleka (nawet warto na dutce rzucic okiem 2 razy w tygodniu jak sa takie gwiazdy co zrebak doi jak chce, ale czlowiek juz nie)
Jasne, rozumiem😉
A gdzieś w Polsce można dostać taki zestaw do badania wapnia?
kortina, kup test twardosci wody na allegro, taki w miare porzadny. One sie opieraja na stezeniu wapnia i magnezu, nie jest to oczywiscie jakosc laboratoryjna, ale stezenie wapnia przed porodem rosnie tak mocno, ze tam gdzie tydzien-dwa przed wpadalo 3 krople testu do zmiany koloru, a 5 dni przed wpadalo dwadziescia, to dzien przed przestalam liczyc po 70. Tylko no to musisz mierzyc codziennie raczej, bo interesuje Cie kiedy jest gwaltowny wzrost, czyli interesuje Cie trajektoria tego bardziej niz sama wartosc (jak przy pH). Ja się przerzuciłam na paski pH w tym roku bo są mniej upierdliwe, tylko podtykasz pod wymię i nic nie rozcienczasz. Tylko muszę zamówić takie trochę inne, co 0.1-0.2, jak się uda dostać, a nie oglądać takie co 0.5 pod każdym możliwym kątem oświetlenia
Dzięki, właśnie o tym czytałam i wydaje się to super, tylko nie znalazłam nic polskiego

A jeszcze jedna kwestia, moja druga zrebna klacz to kucka, miała źrebaka kiedyś wg bazy pzhk, teraz zrebna na czerwiec i za cholerę nie da się dotknąć do wymienia.. czy jest szansa ze przejdzie jej i będzie karmiła źrebaka a tylko na człowieka tak reaguje? Czy to może być problematyczna kwestia?? Moje pozostałe klacze nie maja żadnego problemu i wydaje mi się ze ona przed ciąża tez nie miała, a przynajmniej nie aż tak
kortina, moja przodowniczka pracy, najlepsza kobyla, co rok prorok jak w zegarku, do tego super źrebaki, daje się doić mi tylko na dutce tak ogólnie. Mam jakieś pół godziny po porodzie podczas oksytocynowej miłości do wszystkiego na zdojenie siary do zamrozenia bez dutki, potem już miłość obejmuje tylko źrebię i nawet jak ja doje z jednej strony a źrebak z drugiej to pierze w bok jak krowa jedną nogą. Ta z mojej strony. A matka jest super i źrebaki karmi bez problemu. One głupie nie są te kobyły hodowlane 😉
Super, uspokoiłaś mnie trochę, mam nadzieje że w mojej tez się opiekuńcza matka obudzi po porodzie🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się