Dziwne, nietypowe kiełzna - czemu służą i jakie mają działanie?

kolorwiatru   Pani władczyni imperatorka
02 czerwca 2011 11:09
Natknęłam się na podejrzanie wyglądające wędzidła, kiełzna na bank sprawiające koniom ból. Spotkał się ktoś z takimi? Może się ktoś wypowiedzieć w jakim celu są stosowane? Z tego co zdążyłam się zorientować to pierwsze używane jest często w Iniach. Według mnie na większości z nich nawet dinozaur prowadzony by płakał...  :/





To jest jeden z Tijera Charro, model "nożyczki". W opisie: "...jest absolutnie idealne dla tych, którzy chcą szkolić swoje konie do jazdy, skoków,  reiningu itp. Brak ograniczeń do tego. ..."

Nożyczki, a raczej nóż to się w kieszeni otwiera  🤦



Zastanawiam się ile żelastwa pomieścić może koński pysk... Najwyraźniej dużo...




Również inne bliżej nieokreślone narzędzia tortur...




A tu rysunek średniowiecznego kiełzna używanego również w hiszpańskiej epoce kolonialnej i XXw.



Oto istniejący kawałek z hiszpańskiej epoki kolonialnej




Narazie na tyle. Później mogę wkleić kolejne...






















Już kiedyś chyba ten link wklejałam, ale powtórzę:
Link o SPADE
kolorwiatru   Pani władczyni imperatorka
02 czerwca 2011 11:23
Świetny artykuł, jednak trzeba wziąć pod uwagę tak jak w artykule zaznaczono konie muszą być odpowiednio przygotowane do przyjecia tego typu kiełzna. Pisze również, że ta sztuka zanika a trenuje się konie na szybciora. Powstaje wieć pytanie: Skoro takie produkty są dostępne w sprzedaży to może je nabyć zwariowana kuniareczka, która twierdzi że jej koffany koniś jest strasznym potworem i w nijaki sposób nie może sobie z nim dać rady. W tedy takie kiełzno staje się narzędziem tortur. I to niewyobrażalnych.
Gagulec   Mistrz lokalny
02 czerwca 2011 11:34
😵

Pierwsze, czwarte... co to w ogóle jest Oo
Reszta też jakaś dziwna... Przeraża mnie to...
Poczułam się jak na wystawie związanej z przyrządami do tortur... bo dokładnie tak to wygląda...
pierwsze zdecydowanie mnie przeraża 😲 .
Cassie   Kanalia niepospolita :)
02 czerwca 2011 16:58
pierwsze, drugie i czwarte jakiś horror... a reszta wydaje mi się ze ma jakieś zastosowanie tak jak to z artykułu, który podlinkowała Tania tylko trzeba znać ich zastosowanie i umieć ich używać.
boże niektóre są przerażające  🤔
christine   zawodnikowanie reaktywacja. on the go.
02 czerwca 2011 17:07
cholera szykuje sie ulubiony watek. wedzidla to moj absolutny fetysz 🤔wirek:

pierwsze masakra  😲 i 4 tez nie wyglada sympatycznie aczkolwiek trzebaby pomacac i zobaczyc czy ostre.

drugie- szczerze takiego nie mialam w reku, ale jezdzilam na podwojnym wedzidle. akurat u mnie to byla korekta konia mocno idacego, bardzo delikatnego w pysku, ktory z tej delikatnosci w ramach buntu potrafil wyjac machnieciem lba jezdzca z siodla i zdalo egzamin. uzywane bylo jakies 2 tygodnie, wiec smiem twierdzic ze potrojne bedzie dobre paradoksalnie dla konia delikatnego ale idacego- zeby rozlozyc nacisk

3,4,5,10 i 11 to wedzidla dla super wyszkolonych westowych koni jak juz Tania zalinkowala. z czego podobnego do 11- tandemu uzywam na parkury z tym, ze ma w pysku zwylke podwojne lamane wedzidlo a nie lancuch i bardzo je sobie chwale. z tym, ze nie polecam jak ktos nie ufa rece. 😁 swoja droga chcialabym wsiasc na takiego konia zrobionego do spade

kon polo ma cyganke i czarna wodze w pysku nie ma /podejrzewam/ niespodzianki bo to by bylo nieregulaminowe, ale pan i tak widac ma cieezkie lapsko

7 i 8 zwykly mikmar 😉

9 i 10 kiedys bym chciala dorwac, ale czuje ze 3 pary wodzy by mnie przerosly koordynacyjnie  😁
christine, a opisz mikmar- to ciekawe kielzno jest, a i sposobow wypiecia kilka.
9 i 10 co to jest i co robi? 😲
christine   zawodnikowanie reaktywacja. on the go.
02 czerwca 2011 17:33
9 i 10 mi wyglada na jakis egzotyczny munsztuk. wedzidelko tez ma delkatna dzwignie, a glowna czanka ma dwa poziomy wpiecia wodzy. chcialabym je dostac w swoje lapy i z bliska zbadac 😜 to moze byc calkiem ciekawe wedzidlo dla dobrze wyszkolonego konia.

mikmat trzeba dostac w lapki, zeby najlepiej opisac co z czym i gdzie. ale sama idea jest taka, ze jest z bardzo lekkiego, miekkiego stopu i jest bardzo stabilne w pysku + ta rolka do zabawy. ma sznureczek przechodzacy przez nos do ktorego podpina sie wodze ( ja bym to porownala do lancuszka na nos w kantarach dla ogierow ) cos a la hak z tym, ze dziala calkiem mocno ze wzgledu na swoja mala grubosc. mozna go w ogole nie uzyc jak komus nie pasuje. mozna do wedzidlowego kolka podpiac i do munsztukowego, mozna do munsztukowego i do sznureczka, mozna do zwyklego i sznureczka. daje wiele mozliwosci, ale wbrew pozorom jest chetnie przez konie noszone i bardzo precyzyjne. troche chaos ale mam nadzieje, ze rozjasnilam 🙂 najczesciej jest uzywane do zwyklego kolka + sznureczka- dlatego, ze ta kombinacja oddzialuje i jak zwykle wedzidlo i jak hak + sznureczek ciagnie czanke
Gagulec   Mistrz lokalny
02 czerwca 2011 20:35
Dla mnie ten od polo ma krew w kąciku pyszczka...
Albo mam omamy...  🙄
ChingisChan   Always a step ahead! :)
02 czerwca 2011 20:53
Sama użytkuję wędzidło z łyżką dla mojego konia, i już ono dla mnie jest rozbudowane, a co dopiero te tu. 😲
Gagulec chyba się nie mylisz...
kolorwiatru   Pani władczyni imperatorka
02 czerwca 2011 21:00
Gagulec ma ma, to nie są omamy...
ja się na obozie jeździeckim spotkałam z bardzo podobnym do 4, tylko było grubsze.. Było ono stosowane na klacz z mocnym pyskiem, ale nie robiło jej krzywdy. Nie było ono tak ostre jak się wydawało. Wydaję się na zdjęciu, że jest ono jakby kręcone tak jak tamto na obozie.  😉
Minosia to wędzidło na zdjęciu nr.4 nie jest kręcone tylko gwintowane, jest to cholernie ostre wędzidło, mogące zrobić dużą krzywdę (jak zresztą każde ostre wędzidło). To tak jakby dwie długie i cienkie śruby złączyć razem i wsadzić koniowi do pyska...

Na rysunku poniżej masz  narysowane jak wygląda krawędź wędzidła kręconego (na górze) a jak "gwintowanego" (na dole).
Rysunek chyba mówi sam za siebie co do łagodności danego wędzidła.
to ja chyba ślepa zaczynam być  😵
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
03 czerwca 2011 09:57
Oglądam zdjęcia, ojciec wchodzi do pokoju, bo coś chciał i pyta się co to jest. To ja mu mówię co i jak. Zabiło mnie skwitowanie tematu:
''A jest na to jakiś inny sposób by tym sterować? Chyba nie!''

Czasami odechciewa się wszelkiego tłumaczenia innym, że to co robi jest niewłaściwe. 😵
Minosia - na zdjęciach poniżej masz w powiększeniu jedno i drugie wędzidło, teraz powinno być lepiej widoczne, sorry za jakość pierwszego, ale nie mam czasu teraz bawić się w lepszą obróbkę zdjęcia.
teraz widzę dużo różnice  🤔
vissenna   Turecki niewolnik
03 czerwca 2011 10:34
Ja kiedyś na wsi głębokiej widziałam konia w wozie stojącego przed lokalnym GS-em (a właściwie pozostałością po nim), podeszlam i aż mnie zmroziło, koń miał w pysku łańcuch rowerowy/motorowy. Pogratulować patentu...  😤
Pomysły są różne na wędzidła ... (a ja się zastanawiałam czy zwykłe, pojedynczo łamane wędzidło nie jest za ostre dla kobyły ...)

Poniższe zdjęcie znalezione kiedyś w necie.

kolorwiatru   Pani władczyni imperatorka
03 czerwca 2011 14:36
Ja znalazłam jeszcze inny gwint...



Cassie   Kanalia niepospolita :)
03 czerwca 2011 15:45
kolorwiatru auć  😤
noen   A story of a fighter of our human race
03 czerwca 2011 16:07
jak tak można  👿
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
03 czerwca 2011 16:22
Również znalazłam kilka dziwnych...



Co to w ogóle jest? 🤔wirek:








Tej konstrukcji już w ogóle nie rozumiem:

dla mnie munsztuk to już narzędzie tortur..ale to co na zdjęciach to już przegięcie...nie wyobrażam sobie co te konie mogą czuć. Ale w zasadzie jak kogos nie stać na kiełzno zawsze może kupić dłuższą srube i doczepić sznurek, bo to mi przypominają niektóre...
noen   A story of a fighter of our human race
03 czerwca 2011 16:31
bardzo ciekawe 😲

konie po przejściach...

[img]http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTTdrN-vdROAMWP7Xn3H-vSXfWYFzap4lMj8nqxZ9LamZP2UMRU&t=1[/img]
nie takie ostre, ale jednak nie przyjemne dla oka i pyska konia
[img]https://www.nrsworld.com/istarimages/mp/894!REI-925361_d.jpg[/img]
co to jest, to nei wiem...

zdjęcie Dominiki Frej, z koniem z łańcuchem rowerowym.....
[img][[a]]http://moje-gniezno.pl/obraz/pokaz/skaryszew%20[[a]](2).jpg[/img]

edit:




a tak zrobiłabym ludziom, używającym tych wędzideł 😵

a na miejscu konia tak:
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
03 czerwca 2011 16:43
noen, Akurat to pierwsze zdjęcie z głośnej sprawy z koniem. Nie pamiętam dokładnie o co chodziło, ale głownie poszło o fantazję ludzi, którzy zawiązali sznur (?) za język i tak chcieli wprowadzić konia do przyczepy. Niestety skończyło się wyrwaniem połowy języka. Kiedyś był wątek o tym na rv. Może uda mi się znaleźć kiedyś to wstawię.

PS. A to 'ludzkie' to do zabawy dla dorosłych zwaną 'pony play'... 😵
Kastorkowa   Szałas na hałas
03 czerwca 2011 16:43
te wędzidła naprawdę są straszne
noen   A story of a fighter of our human race
03 czerwca 2011 16:44
Notarialna, masakra..... 😵
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się