Ogrody, działki- czyli prace pozadomowe

ovca   Per aspera donikąd
26 października 2014 16:52
wiecie co to za dziadostwo?



jeżyna strzępolistna- nic dziwnego że Cię pokłuła 😉 polecam rękawiczki do wszystkich prac w ogrodzie, szkoda rąk i paznokci.
haha 🙂 nie pisałam do Ciebie, bo nie chciałam ci już zawracać głowy :P

dziękuję. miałam rękawiczki, ale niewiele pomogły przy jeżynie  🙄
Jaśminowiec mi się rozrósł i muszę go przesadzić. Kiedy najlepiej to zrobić? Myślałam o jesieni albo bardzo wczesnej wiośnie. Problem w tym, że krzew nadal jest wesoło zielony (choć wszystko inne już opadło z liści) a w nocy śnieg spadł. Szarpać się z nim teraz czy poczekać do marca?
ovca   Per aspera donikąd
21 listopada 2014 17:50
abre jesień to najlepszy okres na przesadzanki starszych drzew i krzewów. Jeżeli przesadzisz wczesną wiosną po przymrozkach- może nie zakwitnąć w przyszłymr roku, no i szanse przyjęcia się zmniejszają.
On w tym roku też nie kwitł. Nie wiem w sumie dlaczego.
Czyli wytargać go z ziemi mimo zielonych liści czy czekać jeszcze trochę?
ovca, a nie jest już za późno na sadzenie krzewów/drzewek owocowych?
ovca   Per aspera donikąd
21 listopada 2014 19:00
Martuha we wtorek posadziliśmy 20 dużych (5 metrowych) drzew i jestem w stanie powiedzieć, że na 99% się przyjmą. Ani wcześniejszą jesienią, ani wiosną nie miałabym takiej pewności 🙂 z tym że w moim rejonie (wrocław) jest ciągle dość ciepło i to ostatni dzwonek- najlepsza pora na sadzenie starszych liściastych drzew/krzewów to właśnie tydzień-dwa przed pierwszymi przymrozkami.
W zimniejszych rejonach Polski (Podlasie?) jest już za późno.
Mówimy oczywiście o liściastych- iglaków nie przesadza się późną jesienią!
On w tym roku też nie kwitł. Nie wiem w sumie dlaczego.
Czyli wytargać go z ziemi mimo zielonych liści czy czekać jeszcze trochę?


jeśli chcesz to zrobić w tym roku- to teraz, mimo zielonych liści. Jeśli chcesz poczekać- to do wczesnej wiosny.

edit: a jeśli nie kwitł, może warto go przy okazji przesadzania odpowiednio przyciąć, odmłodzić? to nic trudnego, wystarczy sekator i para rękawic 🙂
ovca, problem w tym, że on jest młodziutki, ma nie więcej niż 3 lata - kupiłam go wiosną dwa lata temu jako 40 cm krzaczek w doniczce. W pierwszym roku kwitł trochę (pół krzewu w kwiatach), w kolejnym prawie wcale. Wiem, że miejsce mu nie służy ale nie wiem dlaczego. Jest osłonięte od wiatru, słoneczne. Ale blisko żywotników i lilaka, na pewno w przyszłym rok będzie mu tam za ciasno. Przesadzę więc w poniedziałek.
Mam do wyboru dwie ściany. Rósł przy północnej (zielona kropka na rysunku). Teraz mam do dyspozycji wschodnią ścianę (1) ale tam znowu będzie obok tui. Miejsce jest bardziej wilgotne. Za płotem las (kółka), więc od rana cień, a po południu patelnia. Oraz narożnik południowo-wschodni (2). Warunki podobne ale zamiast iglaków za towarzystwo miałby pęcherznicę kalinolistną i prawdopodobnie od przyszłego roku kalinę koralową. Jakoś krzewiasto mi się w tym miejscu robi 😉 Mogłabym go jeszcze przesadzić bliżej domu (w stronę prostokąta na dole) ale przyznam szczerze, że nie przepadam za jego zapachem. Ładnie wygląda ale wolę podziwiać go z daleka 😉 No i znowu wylądowałby między tujami.

U mnie pierwsze przymrozki były ze 2 tygodnie temu. Aktualnie temperatura oscyluje w granicach -3 w nocy i +3 w dzień.
ovca   Per aspera donikąd
21 listopada 2014 22:29
Abre nie doczytałam że jesteś ze wschodu-no tak, tam przymrozki są dużo wcześniej 😉 W takim razie poczekałabym do wiosny (wczesnej).
Jaśminowce lubią dużo słońca-najlepiej wybrać mu słoneczne niejsce, w cieniu może nie kwitnąć. Może przy żywotnikach-tujach jest nu za ciemno? Z Twoich opisów wybrałabym pn-wsch, ale nie znam terenu i ogrodu na tyle dobrze, żeby doradzić miejsce.
I kalina, i pęchęrznica i jaśminowiec ti duże i ekspansywne krzewy, warto o tym pamiętać i sadzic je w  rozsądnych odległościach, żebt uniknąć buszu i ptzesadzanek 😉
Przepraszam za literówki ale piszę z tel :kwiatek:
Dziewczyny _ zasadziliśmy sobie maliny w tym roku, owocowały w wrześniu- listopadzie. Nie wiem co to za odmiana. Jak to ciąć?
cholera zamówiłam pigwowce i śliwy ałycze i miałam nadzieję, że jeszcze w tym tyg posadzę, ale nie wysłali ich nawet jeszcze, a od przyszłego tygodnia już chyba będzie na minusie  🙄  co teraz?  🙁 chyba i tak nie mam wyjścia i muszę posadzić, prawda?
ovca   Per aspera donikąd
22 listopada 2014 09:03
Martuha możesz zadołować i posadzić dopiero na wiosnę. Śliwę bym zaryzykowała i posadziła, ale pigwowce są delikatne,
madmaddie   Życie to jednak strata jest
22 listopada 2014 21:24
dobra, bo siedzę i przy listopadzie planuję resztę roślin do mojego ogródka, większość to warzywa, ale chyba jeszcze posadzę coś ładnego.
ma znaczenie skąd zamawiam? zawsze się zamawiało z Florexpolu i wydaje mi się, że to spoko opcja i dobre nasiona. w oko wpadł mi jeszcze swiatkwiatow.pl, miał ktoś styczność? 👀
ovca, posadziłam wszystko, bo nie bardzo miałam gdzie zadołować. mam nadzieję, że chociaż kilka sztuk przetrwa.
to moje pierwsze własnoręcznie sadzone roślinki  🙂

czy mogę gdzieś kupić siatkę ogrodzeniową na metry? nie potrzebuję całej rolki.

Martuha, w marketach budowlanych metalowe, w ogrodniczych plastikową.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Roundup

Czy macie godne polecenia środki na zielony nalot na kostce brukowej...?
Sypałam solą, ale okazuje się, że potrzebuję czegoś mocniejszego.
profesjonalny karcher - zapomnij o roundupie, chyba ze chcesz wytruc wszystko co tam zyje w okolicy, skazic glebe itp itd 🙂
madmaddie   Życie to jednak strata jest
27 lutego 2015 20:05
stosujecie EM? ja rozmyślam i chyba spróbuję, chemii nie mam zamiaru używać
A ja w kolejnym wątku proszę o poradę, nie ogarniam ogarniania domu na wsi 😉 Widok zastany 😉 -  taras na podwyższeniu, wokół niego skalniak. Skalniak zarośnięty w piernik buszem z bluszczu, pomieszane różne trawy żywe i uschnięte i różne rodzaje czegoś, co wygląda jak gryszpan (krzaczek ze sztywnymi gałązkami i sztywnymi, zielonymi listkami, i druga podobna odmiana, tylko listki są większe i z białymi przebłyskami). Po prostu całe kamienie zarośnięte są jedną, grubą warstwą roślin. Nie mam pojęcia, co z tym zrobić, żeby wyglądało na zadbane. Jak z tego powycinać jakiekolwiek kształty? Najprościej chyba było by wyrwać całe cholerstwo i posadzić nowe - marzą mi się lawenda, wrzosy, małe kuliste krzaczki, te sprawy... ale kasy na nowe sadzonki brak i szkoda tych, co już są - zwłaszcza tych "gryszpanów". Są jakieś zasady przycinania skalniaków? Robi się dużo małych kupek, czy po prostu przycina się to od góry, żeby stworzyć powiedzmy 20cm wysokości "dywan"? Na razie to w ogóle kamieni spod nich nie widać...
Cebulki kwiatów sadzi się na jesień, tak?
A jak teraz zasadzę to wyrośnie coś na następną wiosnę?
ovca   Per aspera donikąd
27 marca 2015 15:57
udorka zależy jakie sadzonki 😉 http://blogwogrodzie.pl/2014/11/cebulowy-eksperyment/
A ja w kolejnym wątku proszę o poradę, nie ogarniam ogarniania domu na wsi 😉 Widok zastany 😉 -  taras na podwyższeniu, wokół niego skalniak. Skalniak zarośnięty w piernik buszem z bluszczu, pomieszane różne trawy żywe i uschnięte i różne rodzaje czegoś, co wygląda jak gryszpan (krzaczek ze sztywnymi gałązkami i sztywnymi, zielonymi listkami, i druga podobna odmiana, tylko listki są większe i z białymi przebłyskami). Po prostu całe kamienie zarośnięte są jedną, grubą warstwą roślin. Nie mam pojęcia, co z tym zrobić, żeby wyglądało na zadbane. Jak z tego powycinać jakiekolwiek kształty? Najprościej chyba było by wyrwać całe cholerstwo i posadzić nowe - marzą mi się lawenda, wrzosy, małe kuliste krzaczki, te sprawy... ale kasy na nowe sadzonki brak i szkoda tych, co już są - zwłaszcza tych "gryszpanów". Są jakieś zasady przycinania skalniaków? Robi się dużo małych kupek, czy po prostu przycina się to od góry, żeby stworzyć powiedzmy 20cm wysokości "dywan"? Na razie to w ogóle kamieni spod nich nie widać...

wrzucisz zdjęcie łatwiej będzie? co to jest gryszpan nie wiem..bukszpan? to z białymi to obstawiam, że trzmielina, ale bukszpan rośnie w górę. Jedno i drugie dobrze znosi przycinanie.
nika77, gryszpan to to samo, co bukszpan. Tak przynajmniej mowi google;-) Fotki wstawie jutro, bo dzis pisze z telefonu. . :kwiatek:
Dzięki za odpowiedź. Niestety zapomniałam nazwy 🙂 - dostałam od teściowej, która dostała od koleżanki.
E tam, zaryzykuję.
Czy ktoś spotkał się z trzecim liścieniem u roślin dwuliściennych? Mam bakłażana, jedna z kilkunastu siewek posiada trzy liścienie. Długo mu się przyglądałam i nie mam wątpliwości, że to liścienie. Liść prawdziwy dopiero wystaje ze środka. Oczywiście szukam informacji na ten temat, ale jedyne co znalazłam to kilka słów o tym, że to mutacja u psiankowatych- cud natury. Super mieć cud-cud natury na parapecie, ale poważnie mnie interesuje ten przypadek. Macie jakieś doświadczenie z czymś takim? Jak często coś takiego występuje?
Spytam jeszcze tutaj
Co za krzaki teraz kwitną na biało przy drogach i na remizach?
Coś oprócz tarniny?
ogurek, sama jestem ciekawa. Jeśli się nie dowiem tutaj, to jadę obcinać i z gałązką do ogrodniczego 😉
madmaddie   Życie to jednak strata jest
30 kwietnia 2015 19:43
pytanie za 100 punktów, czy wszystkie odmiany grochu są pnące? mam cukrowy, wykiełkował ładnie, rośnie, ale nie wiem czy potrzebuje podpór  👀
ogurek, sama jestem ciekawa. Jeśli się nie dowiem tutaj, to jadę obcinać i z gałązką do ogrodniczego 😉
czeremcha, głóg ?
Nie wsadzilam jeszcze mieczykow i dalii. Moge jeszcze?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się