Ogrody, działki- czyli prace pozadomowe

nie pomysł chodzi juz za mną całe wieki
przez mgłę pamiętam opowiesc mojej dawnej znajomej ze kąpała się w takiej, a pod spodem ognisko było
u jakis artystów

a teraz mam gdzie więc marzenie wrociło
kąpała się w takiej, a pod spodem ognisko było
u jakis artystów

w którymś filmie Kondratiuka była taka kąpiel  🙂
a ja w zeszłym roku wywaliłam na złom taką przedwojenną wannę ocynkowaną jak z linku Bogdan - dwa lata stała na padoku jako poidło i niestety utleniła się, przerdzewiała i nadawała się tylko do wyrzucenia..
Wychodzi na to, że ta pogoda - to przez nas  😀iabeł: Bo żeśmy porządny basen nabyli  🤔 - więc pewnie będzie czekał do przyszłego roku  👿
Czekam na gościa, który bramę nową ma wstawić - już któryś dzień nie może dojechać  👿
hej ogrodnicy!
mam dosyc nietypowa prosbe- moze ktos z was wie, jak sie nazywaja te kwiaty? straszny ignorant ze mnie, wiem, ale nawet nie wiem jak szukac po necie ich nazw 🤔wirek: dostalam akurat bardzo podobne donice i podoba mi sie aranzacja lacznie z kwiatami.

1:



2:


czy miałyście kiedyś problem z kunami/łasicami na działce? otóż u mnie na strychu w domku letniskowym się rozpanoszyły, zostawiają kupy na tarasie i na strychu no i jednak jak dla mnie nie jest miłe spotkanie oko w oko z groźnym czymś  😁

czy używał ktoś 'odstraszaczy' elektrycznych? podziałały faktycznie?
A ja od wiosny będe walczyć z takimi "krzaczkami". Chyba najprościej jakiś sprzęt ciężki będzie użyć  🙄
kochani, pomózcie prosze - cos zaatakowalo mi roslinke, wie ktos coz to za cholerstwo i jak sie go pozbyc?


Bera czekac az spadna liscie no i zestaw maczeta plus piła łańcuchowa

owocki cały czas mikre ale liście rosną jak oszalałe!
Odkryłam wczoraj ze mamy z 10 śliwek takich cienkich ktore sensownie trzeba będzie przyciąć no i w przyszłym roku trzeba prysnąc gruszke bo parchate gruszki

aaaa i znalazłam strasznie duzo miechunki rozdętej!
A kasztan prawie łysy🙁
zen1 wygląda mi na jakąś odmianę barwną Difenbachi (bardzo trująca roślinka), a 2 to Pachira.
Hiacynta na wszelkie paskudztwa polecam preparat  ABC przeciwko szkodnikom na roślinach doniczkowych AL, stosowałam kilka razy 100% skuteczny  😁
kasjopea, dziekuje dobra kobieto!!!! :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
trujaka nie chce, jeszcze mi dziecko nadgryzie, wiec pomysle nad czyms podobnym, ale nie trujacym. jeszcze raz bardzo dziekuje!
Sznurka a co potem z karpami? Nie wyobrażam sobie tego kopać, bo takich chaszczy mam koło 3000m. Głównie dzikie śliwki, mirabelki, ulęgałki i inne niezidentyfikowane przeze mnie krzaczory. Chcę zostawić tylko 2 piękne lipy, które mają koło 50 lat. Myślałam o podcince, żeby było jak do tego dojść i zamówieniu takiego ciągnika z chwytakiem, co wyrwie razem z karpą.

bera7, chyba ze

Czy ma ktoś doświadczenia w przycinaniu magnolii?

Przez lato dostała ponad metrowe przyrosty i zasłania okno.

Nie wiem, jak zniesie taki zabieg i kiedy można go wykonać  ?

I druga sprawa.

Czy jest ktoś doświadczony w uprawie storczyków w mieszkaniu?
:kwiatek:
A co chcesz wiedzieć o storczykach w mieszkaniu, może będę wiedziała?
w sumie z nimi to nic trudnego. przesadzasz jak korzenie wylaza z doniczki, podlewasz raz na tydzien albo rzadziej i nie za dużo , a jak przekwitną to ścinasz badyle, bo w nastepnym sezonie wyrosną nowe. moje mają się dobrze trzeci rok 🙂
Mam kilka storczyków Phalaenopsis , najbardziej popularnych o grubych liściach i pojedynczej łodydze.
Kupiłam książeczkę , ale nie wyczytałam, że trzeba ścinać łodygę.
Jeden z nich na łodydze  ma 3 boczne i kwitnie nieprzerwanie od maja .
Na dodatek widzę, że wypuścił z boku czwarty pęd z pąkami.

Natomiast mam problem z jednym Cymbidium , który ma cienkie, wiotkie liście i pseudobulwy.
Nie kwitnie mi już od dwóch lat.
Wyczytałam, że to roślina zimnolubna, więc przez lato stał na tarasie i miał już zimne noce.
Teraz dni coraz krótsze więc wypada chyba doświetlić miejsce gdzie stoją.
Bo część mam w dosyć ciemnym miejscu.
Doświetlacie ?

Jeśli tak to jak długo?
nie doswietlamy, nie nawozimy
mamy delikwetna kwitnącego nawet po 9 miesiecy
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
08 września 2009 12:29
guli, najlepiej storczyków nie podlewać,tylko zrobić im prysznic. normalnie pod zimną wodę na mały natrysk z 5-10 minut po kwiatuszkach i łodydze, ostawić na pół godzinki,m odlać wodę z doniczki i postawić. My nie przycinamy mówiąc szczerze. Doświetlać też nie doświetlamy, a niestety w domu mamy bardzo ciemno ze względu na sąsiada, który ma ogromne świerki, które zabierają cały dostęp światła  😤

Mój parapetowy ogródek:


I mięta, z której jestem dumna. Ma ze 2 tygodnie. najpierw wyrwałam ją z ziemi, do wody, jak się pojawiły korzenie, to do doniczki. Żyje i ma się dobrze, pomimo, że jej do zielonej herbaty i drinków ciągle listki obrywam.



Czy ma ktoś doświadczenia w przycinaniu magnolii?


Guli, magnolie tego nie lubią. Jeśli nie musisz, nie tnij.
Musi bo Jej ciemno. Ja bym chlastała w zimie i rany zaopatrzyła pastą stosowną . Do kupienia w ogrodniczym sklepie , choćby na dziale w jakims obi itp.
ale nie wyczytałam, że trzeba ścinać łodygę.



jak przekwitnie i straci kwiaty to wtedy lodyge mozna sciac, sposrod lisci wychodza wtedy nowe. Dobra rada starszej cioci. nie zaszkodzila a pomogla dla udowodnienia aktualne foto.
Rzeczywiście kwitnie pięknie 😀

To ja już jednego obcięłam.

I tez pokażę kilka 🙂

Kwitnący od maja  kąt, który doświetlam jednak.
W środku Cymbidium, który nie chce kwitnać
i te które podobają mi się najbardziej, choć zdjęcie nie ukazuje ich piękna
i jeszcze Debdrobium  zimnolubny w otoczeniu ciekawych papryczek

Zresztą mam też bzika na punkcie ziół, których mam całkiem sporo , a jeszcze więcej przeróżnych papryk ostrych , Tabasco, Chilii i nieznanych, rosnących do góry , w bok , różnych kolorów , a w nich rzadkość bo Piri, która jest najostrzejszą z papryk  i maleńkich rozmiarów 😀

Magnolii nie bardzo chcę ciąć, bo ma piękne kwiaty , ale nie spodziewałam się, że urośnie rozmiarów bardzo rozłożystego drzewka.
Inne są raczej krzakami.
bo pokrój  zalezy od tego jaką  magnolie sie posadzi, teraz juz po ptokach, ja bym ją kształtowała wg własnej potrzeby
a ja przygotowuję poletko do uprawy lnu i konopii na wiosnę;]
Przepraszam za ilość  😡















Jakie przepiękne wrzosy 😀
I na dodatek z kaniami 😵

Patrzę na profil- widzę Warszawa 😲

A miejsce urokliwe , bo i sosny 😀
U mnie wrzosy nie chcą rosnąć 🙁

Thaya

Po jakim czasie po obcięciu pędu storczyka wyrasta nowy?

Bo już obcięłam trzeciego.


Magnolię zostawiłam , bo kwitnie pięknie , a zimą liście opadną, więc światła będzie dosyć.
Wytnę za to sumaki, które mnożą się w tempie zastraszającym 😀iabeł:
Fakt, że sadzi  się drzewka , krzewy małe  bez wyobraźni, jakie będą po kilku latach 😡
Dzięki  🙂 I tak nie wyglądają jak powinny, gdyz nie było nas na działce w zeszłym roku, przez co nie zostały podcięte i przykryte na zimę. Ale dały radę. No i też nie są 'najmłodsze" - mają ok  7 lat (część mniej, część więcej).
A i to nie jest Warszawa  😉 To są okolice Łącka  🤣

Edit: kanii też nie ma  🙁 Kilka nam w nocy grzybiarze wycięli, resztę my zjadłyśmy  😉

Thaya

Po jakim czasie po obcięciu pędu storczyka wyrasta nowy?

Bo już obcięłam trzeciego.


z tego samego miejsca nie odrasta wyrośnie nowy spomiędzy liści. ja czekałam jakiś miesiąc
Dzięki  🙂 I tak nie wyglądają jak powinny, gdyz nie było nas na działce w zeszłym roku, przez co nie zostały podcięte i przykryte na zimę. Ale dały radę. No i też nie są 'najmłodsze" - mają ok  7 lat (część mniej, część więcej).
Piszesz o wrzosach? Nie miałam ich co prawda nigdy w ogrodzie, ale nie wpadłabym na to, żeby je okrywać  😲 To jakaś specjalna odmiana? Bo w moich podwarszawskich okolicach "dzikich" wrzosów są całe pola i nic ich nie wzrusza. Nawet srogie zimy (-37 nocą też). To zdecydowanie nie delikatesiki.

BTW bardzo ładne te wasze wielokolorwce 🙂 Fajnie takie plamy po całości, jesienno-pogodne.



Ja mam teraz bardzo ogólną zagwozdkę laicko ogrodniczą. Co właściwie powinnam robić w ogrodzie jesienią. Poza grabieniem liści 😉
Wytnę za to sumaki, które mnożą się w tempie zastraszającym


No to powodzenia. Wycięłam jednego, mam sumakowy las. Nie nadążam z ich usuwaniem 🙁 Ma ktoś jakiś sposób na usunięcie ich całkowicie? 
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się