Pastwisko,padok

Nic nie robiłam, chciałabym nawieźć jeszcze. Było ściernisko- porozdeptywane przez konie.
anetakajper   Dolata i spółka
02 marca 2015 10:23
Na takie coś gdzie chodziły konie to wsiejesz, ale czym 😉 brona nie pomoże, poliże ziemię, a ziemia i tak będzie twarda i nieprzepuszczalna, do tego będzie nierówna . Nie chcesz orać to weż rusz kultywatorem z bronami lub wałkiem (żeby zaoszczędzić przejazd). Po tym wystarczy zasiać i wywałować dobrze 😉.
No to w ogóle wróżenie z fusów. Jeśli na pole stosowano ŚOR zwalczajace również niektóre gatunki traw, to szczerze nie mam pojęcia jak zadziałać 🙁 Pole najciężej przerabia się w pastwisko. Ja bym w takiej sytuacji głęboko przeorała ze słomą, pozostawiła na ten sezon jako łąkę, dopiero w 2 połowie przyszłego myślałabym o pastwisku... Zrobyłabym też badania: przede wszystkim odczyn (czy konieczne wapnowanie) i zawartość NPK... i na tej podstawie dosiewała, nawoziła, etc...
To Twoje pole? Wiesz co tam było wcześniej uprawiane przy jakim płodozmianie?

anetakajper na ścierniskach nie zawsze chce rosnąć trawa niestety 🙁
Dziękuję. Niestety dzierżawione od gminy, mam nadzieje, że kiedyś uda mi się to kupić. Szkoda, tak mi się marzył dodatkowy kawałek trawy na ten sezon.. Może teraz dosieję trawy po bronowaniu tylko, bez nadziei na super wzrost i za kilka miesięcy konie chociaż trochę połażą, a potem, tak jak mówisz, orka, bronowanie i porządny siew we wrześniu, o ile nie będzie takiej suszy jak ostatnio.. Siane były zboża: żyto/ pszenica/ jęczmień. Po żniwach ładnie rosło trochę trawy nawet- okiem laika.  Niestety w kwestii ŚOR nie wiem co było stosowane.
anetakajper   Dolata i spółka
02 marca 2015 10:59
Nigdy nie miałam takiego problemu 😉 Na 6 klasie 3 pokosy zbieramy.

Przerabialiśmy takie pola i trawa naprawdę piękna. Tyle, że 1 roku mieliśmy siano z domieszką żyta i tyle. Dodam, że nawet nie odchwaszczaliśmy niczym tego pola .
W tym roku planujemy jeszcze 1,5 ha założyć trawy i nigdy się nie zastanawiałam nad tym, że coś mi może nie wyrosnąć  😉

Gorzej mamy z nieużytku przerobić na trawy :/ 2-3 lata trawa, a na 4 rok las pokrzywy i ostu! pomimo koszenia trawa zaginęła a wyrósł taki chwast! W tym roku od nowa siejemy :/
lenalena, dorzuć w trawę za miesiąć trochę saletry - tylko po saletrze masz karencję na wypuszczanie koni min 6 tygodni
Sądzę, że ruszy Ci chociaz trochę darń.

anetakajper łąka a pastwisko to jednak spora różnica
Na łące konie nie niszczą nowej darni. Jak pole często pryskane przeciw chwastom to i nie każdy gatunek traw wyrośnie
Fakt faktem, ze warto wsiać w trawę zboże - ja na suchej częsci wsiewałam owies.
anetakajper   Dolata i spółka
02 marca 2015 11:26
Po tej trawie też chodzą konie 🙂
Wcześniej pastwiska są koszone na trawę/siano, a dopiero pod koniec sierpnia konie idą na pastwiska. Niestety moje konie nie znoszą owadów  🙄
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
02 marca 2015 11:35
lenalena - jak już koniecznie chcesz wsiać coś to zamiast bron, pożycz od jakiegoś rolnika talerzówkę, ona robi takie rowki, w to wsiewasz a potem wałem trzeba przejechać żeby nasionka się zakryły darnią. Brony Ci nie ruszą ścierniska ni huhu i nasiona będą leżały na wierzchu (z czego część wywieje, cześć zgnije a resztą zajmą się ptaki.
TRATATA, w to rozumiem trzeba wsiać siewnikiem takim podłączanym do ciągnika, tak?
anetakajper   Dolata i spółka
02 marca 2015 12:09
Talerzówka - po tym się nie da od razu siać - no chyba, że ma się sprzęt to i nawet po orce można 😉
lenalena Posprzątaj stodołę, pozamiataj, nasionka z resztkami siana do wora i idż z tym na pole wysiej ręcznie jak potrafisz, następnie albo zabronuj, albo jak ktoś ma to wałem pojeździj. Najprościej i najtaniej i jeszcze ci wyjdzie trawa 😉
😉
przez znajomego u ludzi którzy część traw sami uprawiają, mają różne gatunki i pod zamówienie mogą skomponować mieszankę, ale to wlkp
można poszukać takich ludzi na targowiskach


albo w sklepach rolniczych

raczej już gotowe mieszanki, poza tym mi wychodziło taniej
witam ponownie jakie polecacie mieszanki traw na padok i z kąd, myśle o http://www.gazon.pl/pl/mieszanka_kp_7_pastwiskowa_dla_koni.html co o tym myślicie dziękuje za pomoc
dwa razy tańsze kupisz w http://hbp.pl/_old/trawy_pastewne.html, lub w PNOS  Ożarów Mazowiecki
dziekuje za podpowiedz napisałem do nich czekam na odpowiedz, jak by ktoś miał inne propozycje to poproszę
witam ponownie dostałem odpowiedz to sie podziele.
Centrala nasienna Sieradz 13,50zł/kg

Mieszanka łąkowo-pastwiskowa  ŁPS
ŻYCICA TRWAŁA 4N 15%, ŻYCICA TRWAŁA 2N 10%, ŻYCICA WIELOKWIATOWA 8%,ŻYCICA WESTERWOLDZKA 8%,KOSTRZEWA ŁĄKOWA 15%
KOSTRZEWA CZERWONA 15%,KUPKÓWKA POSPOLITA 8%, WIECHLINA ŁĄKOWA 5%,TYMOTKA ŁĄKOWA 6%,KONICZYNA BIAŁĄ 5%,KONICZYNA ŁĄKOWA 5%

FN GRANUM WODZIERADY 15,35zł/kg
PASTWISKOWA DLA KONI KP-7
tymotka łakowa 10%,wiechlina łakowa 15%, kostrzewa czerwona 20%, kostrzewa trzcinowa 20%, kupkówka pospolita 5%,życica trwała 2N 25%,koniczyna biała 5%

DSV Polska Sp. z o.o. 18,40zł/kg
country 2117

Małopolska hodowla roślin HBP 15,10zł/kg
MIESZANKA PASTWISKOWA Z ZIOŁAMI DLA KONI ZM13
Kostrzewa łąkowa – 20%, Kostrzewa czerwona – 10%, Życica trwała – 15%, Życica wielokwiatowa – 10%,
Tymotka łąkowa – 10%, Mietlica biaława – 5%, Wiechlina łąkowa – 10%, Koniczyna biała – 15%, Zioła – 5%


MAM PROŚBĘ KTÓRĄ Z TYCH MIESZANEK WYBRAĆ 
3 lata temu robiłam pastwisko od zera, posiałam mieszankę pastwiskową ,,dla koni" i teraz mam problem z koniczyną  🤔
W tym roku chcę powiększyć pastwisko i już na pewno nie wezmę żadnej mieszanki z koniczyną. Zastanawiałam się nad taką [url=http://www.gazon.pl/pl/mieszanka_kp_10_pastwiskowa_bez_motylkowatych.html#close]http://www.gazon.pl/pl/mieszanka_kp_10_pastwiskowa_bez_motylkowatych.html#close[/url]
Czy taki skład będzie ok? :
Tymotka łąkowa 10%
Kostrzewa czerwona 15%
Kostrzewa trzcinowa 20%
Życica trwała 4N śr. późna  20%
Życica trwała 2N 20%
Życica westerwoldzka 4N 5%
Życica wielokwiatowa 4N 10%
Może jakiś gatunek dodatkowo dosiać? (Znalazłam mieszankę dla koni, gdzie jest sama życica wielokwiatowa, więc może to dorzucić?) Doradzi ktoś coś?  :kwiatek:
Ciekawa jestem, jaki jest skład? Nie podają 😉

http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/dla-hodowcow-koni/horse-master-2.htm

Rzepka, na ich sklepie już podają http://www.e-trawa.pl/trawa-dla-koni/9-mieszanka-pastewna-dla-koni-bg-10-milkway-horse-master-15kg.html  😉
100% życicy wielokwiatowej
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 kwietnia 2015 20:03
Mam pytanko, możecie polecić jakąś mieszankę traw pastwiskowych, która wyrośnie na piaszczystej glebie? Wg. geologa co nam odwierty robił piaski gliniaste tam mamy, sosny rosną jak szalone więc kwaśna gleba raczej. Jesienią sypnęliśmy nawozu wieloskładnikowego z wapnem.
Jeszcze jedno, czy jest sens siać coś pod sosnami bezpośrednio? Tzn. urośnie tam trawa jakaś? Planujemy wygrabić ściółkę i piach odsłonić, sosny przerzedziliśmy i ogoliliśmy z dolnych gałęzi, żeby światło wpuścić (sosny takie 5-8m wysokie póki co) no i mamy dylemat czy jest sens tam nasiona kupować. Próbował ktoś takiego siewu?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
13 kwietnia 2015 20:23
zembria,
może spróbuj na jakimś niedużym kawałku wysiać mieszankę na suche
stanowiska i zobaczyć, czy coś Ci tam wyrośnie.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 kwietnia 2015 22:01
Tam generalnie niewiele miejsca jest pod sosnami, jakieś 0,3ha będzie więc to całe to nieduże stanowisko 😉 Jakieś sprawdzone mieszanki "suche" możesz polecić? Bardziej mi chodzi o to czy jest w ogóle sens grabić tą ściółkę (tego naprawdę potężne ilości są), czy zostawić w cholerę i niech sobie konie tam łażą.
zembria, jak nie wytniecie to i tak znow zasypie - tam odpusc dokladne grabienie..koniom jak sie tam chowaja przed robalami to rybka czy trawa czy nie 😉

http://rolmarket.pl/pol_m_Trawy-nasiona-traw_Trawy-pastewne-437.html
polecam, jeszcze nei wzeszla, ale wygląda b. dobrze - pelna, bez sieczki, plew luznych i śmieci
szybko przyslali.
mam do czerwca pare % rabatu na hasło (za poprzednie zamówienie) - moge uzyczyc 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 kwietnia 2015 22:24
horse_art Dzięki : To się tam rozejrzę i odezwę do Ciebie jutro  :kwiatek:
Katharina   "Be patient and trust in the process"
17 kwietnia 2015 12:40
Hej  🙂

Piszę z wielką prośbą. Mamy konia w pensjonacie, który notorycznie wyskakuje z padoku. Musimy sobie ogarnąć wysoki padok. Istnieje możliwość wygrodzenia 500 m^. Co proponujecie? Które słupki najlepiej kupić? Te z włókna szklanego będą w porządku?  Od razu napiszę, że koń jest niezłym kombinatorem jednak zależy nam żeby spędzał czas na świeżym powietrzu.  Mam nadzieję, że coś doradzicie  :kwiatek:
anetakajper   Dolata i spółka
17 kwietnia 2015 12:46
Lepszym i trwalszym ogrodzeniem
http://www.pergole.ogrodowe.com.pl/slupki-kantowki-legary-krokwie-wiezba/189-szpic-metalowy-wbijany-podstawa-slupka.html
Szpic + długi  krawędziak + pastuch na wysokość jaką chcesz
Wg mnie najtańsza opcja:
Słupki betonowe (nie gniją i nie wymagają malowania:

http://allegro.pl/slupki-betonowe-ogrodzeniowe-szpalerowe-producent-i5246580253.html

do tego pastuch

A propos traw: kupowałam mieszanki z DSV - droższe ale bdb. Polecam telefon do doradcy z DSV wybierze odpowiednią (nie musi być napisane że to dla koni).
Kupowałam tez mieszanki z HBC i były wyjątkowo nietrafione. Koniczynę niestety trzeba potraktować jakimś środkiem na dwuliścienne bo u mnie też zagłusza trawę a konie nie chcą brać jej do pyska
Katharina   "Be patient and trust in the process"
17 kwietnia 2015 13:31
Tak tylko, że my potrzebujemy mobilnego rozwiązania, bo nie wiadomo ile tam posiedzimy, a nie chcemy inwestować w nie swoją stajnię... Jakieś inne rozwiązania?  😉
Słupki betonowe wykopujesz i zabierasz ze sobą
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
17 kwietnia 2015 14:19
Litości z tymi betonowymi, jak to się już zakopie to potem tylko koparką wyrwiesz. Na stałe ogrodzenie tak ale na "tymczas" gra nie warta świeczki

Katharina koń tylko górą ucieka (jaką wysokość macie teraz) czy bierze ogrodzenia na klatę? jeśli paliki plastikowe nie wchodzą w grę to najlepszą opcją będą te kantówki co wstawiła anetakajper + słupek drewniany np. łata budowlana, czasem w tartakach można za niewielkie pieniądze kupić takie... jak to się mówi - z drugiego sortu. Równie dobrze można sam słupek zaostrzyć i zwyczajnie w ziemię wbić młotkiem.
anetakajper, w obi o połowę niższe ceny 🙂

a mobilne to rozwiązanie jak najbardziej. my właśnie przenieśliśmy ogrodzenia. u nas kotwa + 2 deski + 3 warstwy drutu.

lepiej sprawdzają się te 9 x 9 cm - na zdjęciu słupki 7 x 7

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się