Pastwisko,padok

Ośrodek Doradztwa Rolniczego , fachowiec łąkarz doradzi jaki gatunek na jaką glebę, uwzgledniając przeznaczenie czas wypasu i wiele innych czynników. korzystałam z 15 lat temu i sama byłam w szoku o jakie szczegóły wypytywał
Jaki polecicie najtańszy elektryzator na baterie do pastucha? Nie musi być super trwały, ani super mocny, wystarczy, że tylko sobie będzie stał  😁
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
30 lipca 2018 23:48
Może ten?
Chyba mam z tej firmy już dwa lata.
Ja tez polecam Redyka, mam dwa, z czego jeden chodzi juz od dziesięciu lat 😉
Przebrnęłam przez cały wątek...
Z mieszanek głównie pojawiały się DSV.

Pytanie techniczne:
jak pisałam pole było cały czas uprawiane - teraz był rzepak.
Zbadam Ph i mikroelementy, uzupełnię co potrzeba.
Po skoszeniu zostało przejechane talerzówką z wałem - teraz jest wmieszane płytko w ziemię rżysko.
Czy muszę to orać przed sianiem? Czy wystarczy że powtórzę zabieg?

Mój laicki plan jest taki - zostawić jak jest na 2 tygodnie, spryskać co wyrośnie, po wypaleniu talerzówka z wałem lub kultywator z wałem. Siać, wałować. Czekać do wiosny.
anetakajper   Dolata i spółka
01 sierpnia 2018 08:03
Na pewno bym nie pryskała -szkoda kasy. Jak ruszysz ziemię kultywatorem to i tak chwasty i samosiewy zaczną odrastać.
Lepiej skultywatorować, posiać, poczekać jak trawa urośnie .....popryskać fernandem 😉 Chwasty wyginą, a trawa zostanie 😉
anetakajper
dziękuję  :kwiatek:
Brzmi logicznie.

Jest szansa na uniknięcie orki?
Łudzę się że bez niej konie będą mogły w czerwcu - lipcu pójść na trawę.
anetakajper   Dolata i spółka
01 sierpnia 2018 08:26
Oczywiście że nie oraj. Tylko talerzówka, albo kultywator, chyba że macie siewnik do bezpośredniego siewu w ściernisko to jeszcze lepiej  🙂  Chwasty i samosiewy kochają jak rusza się ziemię.
Ja to mam tylko traktorek kosiarkę  🤣
Będę najmować do robót polowych - zobaczymy co w okolicy mają 😉
Siewnik do bezpośredniego siewu słabo widzę.

W mojej okolicy nie ma pastwisk, tylko pola uprawne i albo mali rolnicy z małym prostym sprzętem, albo olbrzymie z wielkich gospodarstw.
Zobaczymy kogo uda się nająć 🙂
Tylko pytanie czy w glebie są aż tak duże zasoby wilgoci? Miałam siać 3 ha trawy z lucerną - na razie nie ruszam, bo wysianie to byłoby jak wyrzucenie kasy w błoto. U nas, oprócz dwóch dni ulew nie padało w zasadzie od połowy maja, siew czegokolwiek mija się z celem.
Czekam na deszcze.
Siać będę w pierwszej połowie września.
Jakie mieszanki traw polecacie? I czy ktos z Was mieszal trawe z lucerna? W jakich proporcjach?
Kupiłam już gotową mieszankę z lucerną, ale szczerze powiedziawszy... wszystko wybiło oprócz niej. Być może, a raczej bardzo prawdopodobne, miałam złą ziemię (zbyt kwaśna pewnie).
Czyli jesli dotad roslo zboze to lepiej posypac wapnem przed zasianiem trawy?
anetakajper   Dolata i spółka
30 sierpnia 2018 09:14
Zbadać Ph gleby 😉
karolina_ - zależy jakie zboże - pszenica potrzebuje ph podobnego do lucerny, a owies rośnie na kwaśnej 😉 Przedplon nie stanowi o zasobach gleby. Lucerna bardzo dobrze się miewa na stanowiskach suchych - za suchych dla koniczyny czerwonej, gliniastych - na piachu nie urośnie specjalnie. My lucernę wapnujemy co roku niewielką dawką kredy granulowanej. Jeśli chodzi o ilość wysiewu to zależy co chcesz z tym zrobić - osobiście sieję 10 kg kupkówki plus 10 kg lucerny na hektar, tyle, że lucerny o tej porze roku się nie sieje - najpóźniej do połowy lipca o ile jest stosowna wilgotność, najlepszy jest siew wiosenny - w naszym przypadku kwietniowy. Na pastwisko się nie nadaje, na zakwaszonej ziemi również nie urośnie, bądź urośnie słabiutka i zginie.
Rosla pszenica. Czemu lucerna nie nadaje sie na pastwisko?
anetakajper   Dolata i spółka
31 sierpnia 2018 06:43
Lucerna i koniczyna czerwoną nie cierpi deptania. Konie ją zadepczą i góra po 2-3 latach nie będzie ich wcale na pastwisku.
Dokładnie tak jak pisze anetakajper - jest owszem kilka odmian lucerny do wypasania, ale wypasy muszą być krótkie - najlepiej kilkudniowe, co przy wypasie kwaterowym bydła się sprawdza, ale przy koniach niekoniecznie i dodatkowo przy wypasie spada trwałość lucernika do 2-3 lat. Ogólnie lucernę uprawia się maks 5 lat na danym polu. Tu kilka notek o uprawie lucerny i możliwości wypasu:
http://www.modr.mazowsze.pl/porady-dla-rolnikow/produkcja-zwierzeca/419-lucerna-na-pastwiskach
http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/pastewne/lucerna-na-lata,4431.html
https://www.agriland.pl/pl,shop-55,39,TAB.1.html
Mam posianą lucernę "od chłopa" i lucernę Perfecta - fakt ta druga szybciej odbija daje nieco więcej masy zielonej, ale jeśli gleba nie jest właściwie przygotowana, zwłaszcza w temacie odczynu i odchwaszczenia to wychodzi lipa.
edit. Lucerna oprócz deptania nie lubi nawet częstego przygniatania kołami maszyn 😉 - my robimy głównie sianokiszonkę, więc przejazdy są zminimalizowane do maksimum.
Ja kombinuje typowo na pastwisko, nie pod siano czy kiszonke. Sa jakies gotowe mieszanki do polecenia?
anetakajper   Dolata i spółka
31 sierpnia 2018 08:11
Tak żeby Twój portfel nie cierpiał (cena kwalifikatu powala) : https://www.olx.pl/oferta/nasiona-traw-rajgras-zycica-kostrzewa-koniczyna-mieszanka-traw-CID757-IDaWB8z.html . Mają gotowe mieszanki za 7,50 kg. Możesz sobie dobrać lucerny 😉
Dzieki 🙂
Czy  da się czymś wybić (opryskać) nawłoć kanadyjską i rdest z łąki? Nie niszcząc trawy.
Nie pastwisko a padok zimowy. Na jednym z zimowych wybiegów mamy paskudne błoto - gliniaste, lepkie, schnące całe wieki. Dostałam propozycję wzięcia za darmo dużej ilości zmielonego drewna i zastanawiam się czy wysypanie czegoś takiego na błoto sytuację by poprawiło czy pogorszyło? Wydaje się, że dużo gorzej być nie może, ale nie umiem przewidzieć jak to będzie wyglądać jak drewno zbutwieje i wymiesza się z błotem?
Ja po 3 latach walki z gliniastym błotem zawołałam koparkowego wykorytowałam ze 30 cm i nasypałam morskiego piachu. Konie przeszczęśliwe.
Ramirezowa   Ania i Urania !
25 lutego 2019 09:31
Ja po 3 latach walki z gliniastym błotem zawołałam koparkowego wykorytowałam ze 30 cm i nasypałam morskiego piachu. Konie przeszczęśliwe.


brzmi super, a jak to się ma po deszczach? Czy jeszcze nie było okazji zaobserować? Morski piasek to taki plażowy?  🤔wirek:
Jeszcze takich wielkich deszczy nie było, ale on się podobnie jak kwarc zachowuje. Robi się twardo.
Mam pastisko na 2 klasie gleby 1,5ha na 4 konie podzielone na 3 kwatery. Bardzo rzadko u nas pada. Wysiewałam trawę od zera, 2 czy 3 lata się toto wzmacniało, później weszły konie.
I tak od 5 lat konie chodzą, o pastwisko za bardzo nie dbam. Zrobiło się ubite i ta trawa też juz słabsza. Koniom wystarcza nawet górką, ale widać, że można by o ten teren bardziej zadbać.

Co zrobić? Poradźcie coś proszę totalnemu laikowi w temacie.  :kwiatek:
Piszecie o badaniu gleby - jak to wygląda? ja zbieram próbki i gdzieś zawożę czy kogoś wołam?
Jak ziemię "wzruszyć" by to takie ubite nie było. Sąsiad talerzówkę odradził,  że zmasakruje teren. Lekką bronką kiedyś wjechaliśmy, ale tylko podrapała nieco od góry.


anetakajper   Dolata i spółka
27 lutego 2019 08:09
minerwa

Próbkę gleby pobierasz sama https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/uprawa/jak-prawidlowo-pobrac-probe-gleby-do-badania/
Wiezisz ją tu : http://www.oschr.org/Cennik_OSCHR_Wroclaw
Pamiętaj musisz zawieść próbkę ziemi w ciągu 3-4 godzin inaczej próby muszą siedzieć w lodówce 🙂
Na II klasie gleby gdzie chodzą i srają konie nie spodziewałabym się jakiś większych niedoborów. Jedynie wapno jak nie wapnowałaś przez te 5 lat.  Wapno w granulacie typu wapmag, kreda itd.

Nie spulchnisz ziemi w trawie. Jedynie możesz bronować ciężkimi bronami żeby tą trawę napowietrzyć.
Dzięki!
Nie wapnowaliśmy, a są miejsca bardziej zakupkane, więc może warto choć tam.
Te próbki to z jednego miejsca, czy warto wziąć np jedną ze środka a drugą właśnie z tych toaletowych miejsc? Tzn doczytałam że próbek z 15 Ale czy warto osobno zawieźć też próbkę złożoną z kilku miejsc zakupkanych, bo tam parametry na pewno są całkiem inne jak na tych czystych. Czy nie przejmować się, toalety walne potraktowac a zbadać tylko czyste pastwiska?
A jak z koszeniem? Są miejsca mniej chętnie wyjadane, dokaszać to? Jak często?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się