Aborcja - dyskusja

_Gaga, a co to jest panstwo swieckie?
_Gaga, a co to jest panstwo swieckie?



KONSTYTUCJA
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 2 kwietnia 1997 r.

PREAMBUŁA

W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny,

odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie,

my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,

zarówno wierzący w Boga

będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna,

jak i nie podzielający tej wiary,

a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł,

równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski,

wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach,

nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej,

zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku,

złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie,

świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkiej,

pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane,

pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność,

w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem,

ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej

jako prawa podstawowe dla państwa

oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.

Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali,

wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka,

jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi,

a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.

_Gaga, a co to jest panstwo swieckie?

Dokładnie to, co przytoczyła Tania. Konstytucja nie narzuca nikomu religii i poglądów - ani lekarzom ani ich pacjentom... Prawo polskie nie zabrania mi pracy w niedzielę ani wcinania mięsa w czasie postu - jeśli komuś zabrania tego wiara - OK jego sprawa... Niech sobie lekarze działają zgodnie z własnym sumieniem, ale niech nie wpływa to negatywnie na ich pacjentów. Jesli ma wpłynąć - niech przekażą pacjenta komuś, komu sumienie nie zabrania takich, czy innych działań...
Państwo świeckie nie jest państwem ludzi bez wyznania - jest państwem w którym każda religia (czy jej brak) jest tolerowana - o ile nie krzywdzi innych (vide sekty).
Niestety u nas nie ma ideału świeckiego państwa, bo często religię miesza się do polityki - jak w przypadku aborcji właśnie 🙁
Dalej nie wiem co to jest wg was panstwo swieckie. Dla mnie to haslo, ktore sluzy do dyskryminowania osob religijnych. Mam na mysli to, ze jezeli ateista powie, ze jest przecwinikiem aborcji, to nie mozna go tluc po glowie panstwem swieckim, jego poglady sa bowiem swieckie, a jezeli powie to katolik to juz mozna bo jego poglady sa religijne.

bo żyjemy w okropnych, zidiociałych czasach. In vitro jest drogie, kobieta wiedziała że ma dziecko z felerem, a na produkcję następnego już nie bedzie pieniędzy... no chyba że gadzinowska gazeta dla Polaków dobrze zapłaci za "skandal" z katolem w tle. Chazana wkręcić było bardzo łatwo tekstem: "mam zdeformowane dziecko, pan mi pomoże profesorze", a jak już termin minął wystaczyło "zmienić zdanie" i profesor ugotowany, a skandal gotowy.

Mozna tez liczyc na odszkodowanie tutaj czy w Strasburgu. Z tym, ze juz 2 lata temu zlozono interpelacje do Ministra Zdrowia, z pytaniem, ktore szpitale wykonuja terminacje ciazy i okazalo sie, ze nie wie tego nawet ministerstwo wiec trudno byloby udowodnic wine Chazanowi. Natomiast zawsze mozna udowodnic wine panstwu w Strasburgu bo wina panstwa jest niezaprzeczalna. Co do ugotowania profesora to moze nie byc permanentne, moze np wystartowac w najblizszych wyborach.
Zgodzę się, że Polskę trudno nazwać państwem świeckim (odnoszę się do konstytucji). Polska podobnie jak Stany Zjednoczone na papierze nie jest państwem wyznaniowym, jednak praktyka jak widać jest inna. Tą niekonsekwencję widać wszędzie, począwszy choćby od świąt państwowych, które bez mszy, błogosławieństwa lub obecności duchownych się nie odbywają.

Prawdopodobnie z tej niekonsekwencji pomiędzy zapisami konstytucji, a rzeczywistością wynika cala dyskusja o klauzuli sumienia.

Trudno znaleźć argumenty usprawiedliwiające skazywanie dziecka na cierpienie i śmierć.
Trudno znaleźć argumenty usprawiedliwiające skazywanie dziecka na cierpienie i śmierć.
ale to w kontekście jego wyabortowania, urodzenia, czy poczęcia "w szkle", bo trudno zrozumieć?
PS czy w polskim Sejmie zasiada choćby jeden katolicki duchowny?... no bo nie rozumiem tego bólu dupy u wyznawców ateizmu 😲
czy w polskim Sejmie zasiada choćby jeden katolicki duchowny?... no bo nie rozumiem tego bólu dupy u wyznawców ateizmu 😲

Prawdopodobnie nie, ale dla czego - jak już napisano - każde święto państwowe rozpoczyna się od katolickiej mszy? Dlaczego religia katolicka jest przedmiotem nauczania i nawet był pomysł o zdawaniu z niej matury 🤔 Polska nie jest ani świecka ani tolerancyjna niestety, ale ja się łudzę, że z czasem chociaż trochę będzie...

Dalej nie wiem co to jest wg was panstwo swieckie. Dla mnie to haslo, ktore sluzy do dyskryminowania osob religijnych. Mam na mysli to, ze jezeli ateista powie, ze jest przecwinikiem aborcji, to nie mozna go tluc po glowie panstwem swieckim, jego poglady sa bowiem swieckie, a jezeli powie to katolik to juz mozna bo jego poglady sa religijne.

Państwo świeckie nie miesza żadnej religii (nie wiem czy katolicy wiedzą, że istnieją też inne poza ich własną) - z polityką, oraz władzą. W Polsce wychodzi to średnio... ale oj tam - nie ma też dramatu jak w niektórych krajach muzułmańskich... Nie uważam, że hasło "państo świeckie" dyskryminuje osoby religijne, ba - uważam, że dyskryminuje się nie - Katolików... Mnie próbowano zmusić do chodzenia na religię w szkole wiele lat temu. Próbowano zmusić do rekolekcji i innych obrzędów obcych mi i niepotrzebnych. Niejednokrotnie słyszałam przykre komentarze, bo nie przychodziłam na mszę z okazji rozpoczęcia roku czy cokolwiek w tym stylu... to jest tolerancja? To jest "umiłowanie bliźniego" przez Katolika? z całym szacunkiem ale jako innowierca zawsze czułam i czuję się dyskryminowana...


przepraszam za off...
ale to w kontekście jego wyabortowania, urodzenia, czy poczęcia "w szkle", bo trudno zrozumieć?
Nie rozumiem tego w kontekście urodzenia. Świadome skazywanie na tak ogromny ból... pomijam wspomniane przez Was insynuacje dot. "ustawienia" całej akcji.
PS czy w polskim Sejmie zasiada choćby jeden katolicki duchowny?... no bo nie rozumiem tego bólu dupy u wyznawców ateizmu 😲

Czy wyłącznie duchowni w parlamencie świadczą o mieszaniu kościoła z państwem? Po co nam zapisy konstytucyjne mówiące, że nie ma kościoła państwowego skoro w instytucjach publicznych np. sejm, szkoła wszędzie wiszą symbole religijne? Z drugiej strony powstaje pytanie czy w ogóle rozdzielenie państwa od kościoła jest możliwe, skoro obie instytucje działają na tym samy terytorium i obejmują jedno społeczeństwo? Wystarczy przeczytać preambułę polskiej konstytucji by znaleźć odwołania do boga i religii chrześcijańskiej. Reasumując - żyjemy jednak w państwie wyznaniowym, czy nam się to podoba czy nie, takie rzeczy jak klauzula sumienia i wchodzenie kościoła z butami do naszego życia prywatnego miało miejsce i będzie miało. Oczywiście coraz większej liczbie osób się to nie podoba, rezygnują świadomie ze ślubów kościelnych, chrztów, nie uczeszczają do kościoła, jednak mimo wszystko to kropla w morzu.
_Gaga teraz jest jeszcze lepiej... Miałam okazje być niedawno na zakończeniu roku w szkole podstawowej, które rozpoczynało sie... Maszą... A inscenizacją był ołtaż i białe aniołki... Także... Takie oto mamy państwo świeckie...
A możliwość wyboru to mit bo religia specjalnie jest miedzy innymi lekcjami bo jak była na początku czy na końcu to chodziło kilka osób wiec szybciutko to zmienili... Oczywiście w większości szkół zastępczej etyki brak;-)
to wszystko to jedno wielkie zakłamanie.
Czy jestem wierząca? Sam nie wiem mam wiele watpliowosci ale to inny temat. Dlaczego pisze ,że to wszystko to zakłamanie. A idzie babcia do kościoła, jest tam prawie codzien z rózancem a pozniej "obsmaruje " wszystkich dookoła a z nie jednej dziewczyny "ladacznicę zrobi" dalej rodzinka co tydzien na mszy, komunie przyjmują , mamusia po mszy wypytuje dzieci co było w kosciele i niech no któreś nie zna tematu kazania księdza.A dzieci , jedno ma już 3 dzieci , sama nie wie z kim i dalej zyje bez slubu z facetem. Dalej następna rodzinka co tydzien w kosciele a na codzien" tatuska" zajmuje się..złodziejstwem i nic nie robieniem. I można by takch katolików wymieniac i wymieniac. Na codzien dranie, złodzieje ale  w niedziele super katolicy , co tydzien nawróceni.Nie jedna baba  ze wsi w czasie komuny się skrobała a dzis kurcze nagle świetsza od papieża. Denerwuje mnie to zakłamanie , to troszkę przypomina filmy o mafiach , gdzie "papa" na mszy się modlił , na tacę dawał a w trakcie mszy na ucho podwładnemu kazał cała rodzinę wroga usunąc.
Fazadziękuję. Muszę zmienić wiarę bo jak sie okazuję jestem zakłamanym draniem, złodziejem, obgaduję i dręczę otoczenie. Dobrze że mi to uświadomiłaś do sama bym w życiu na to nie wpadła.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
09 lipca 2014 10:36
Chazan ma być odwołany


Prezydent Warszawy podjęła decyzję na podstawie raportu przygotowanego przez pracowników miejskiego biura Zdrowia. Na 43 stronach znalazły się m.in. opinie ekspertów. Ostatnia z nich, przygotowana przez lekarza perinatologa, wpłynęła do ratusza wczoraj. Specjalista stwierdził że w przy tak zaawansowanych wadach płodu, niektóre badania przeprowadzone w szpitalu były zbędne, a wydłużyły okres, aż do momentu gdy aborcja była prawnie zakazana.



To może być powód, że kobieta nie zgłosiła się w inne miejsce
Majowa, uderz w stol...? 😀
Przeciez Faza nie wymienila Cie z imienia (nicka).
Majowa, ależ ja mam podobne zdanie o ludziach, których opisuje Faza
Co nie znaczy, że widzę w ten sposób wszystkich Katolików na świecie  🤔wirek:
Majowa, uderz w stol...? 😀
Przeciez Faza nie wymienila Cie z imienia (nicka).

jeśli się generalizuje to chyba nie powinno dziwić, że poczułam się wywołana do tablicy.
[quote author=_Gaga link=topic=60588.msg2135881#msg2135881 date=1404898847]

Co nie znaczy, że widzę w ten sposób wszystkich Katolików na świecie  🤔wirek:
[/quote]

nie wszystkich napewno nie ale dziwi mnie ,ze w naszym kraju jest podobno ponad 80% katolików. 80% , to tak szczerze ja w to nie wierzę. Bo widzę wielu takich zakłamanych katolików a tych prawdziwych , wierzących, nie narzucających się , nie na pokaz to moze jest ze 20%. Jakby było nas 80% wierzących to sorki ale nie byłoby tylu złodziei, morderców, gwałcicieli itp itd
Ja cały czas mówię/piszę o zjawisku pt. "polski katolik". Mam w domu, tzn, już nie w domu, tylko u kochanki doskonały przykład.
Są to ludzie ziejący jadem i nienawiścią.
Takie mamy obserwacje niestety.
pokemon dziwne zjawisko, prawda? Przecież reliegia uczy miłości , tolerancji itp.
Faza, 80 % - mi się wydawało że popnad 90% i tak podają różnie źródła w necie...

ale zagalopowałyśmy się nie w tę stronę... 😉

W moich oczach religia chrześcijańska jako taka nie specjalnie uczy miłości i tolerancji. Przykładem są wyprawy krzyżowe krwawo "nawracające" innowierców, palenie czarownic, "nawracanie" dzikich z obu Ameryk etc... Przykładem jest podejscie wielu katolików do innowierców: czyli "kto nie jest z nami ten jest przeciwko nam" co oczywiscie jest wierutną bzdurą.
Nie Gaga to nie religia uczy nienawiści i braku tolerancji. To dzieło kościoła. 10 przykazań Bożych jest calkiem okey min "nie zabijaj" nie kradnij" " kochaj blizniego swego jak siebie samego" itp itd.
Masz rację, to Kościół tworzył (i nadal tworzy) politykę niestety
Ale z drugiej strony nawet dziś z instytucją Kościoła jest słabo. Afera za aferą... a duchowni powinni być przykładem dla wiernych... no i są w pewnym sensie 😉
Nie chciałam się wtrącać do Waszej dyskusji bo uważam, że jest trochę bez sensu. Wtrąciłam się dlatego, że wreszcie ktoś poruszył główny problem tkwiący w całej tej sprawie. Ten wspaniały lekarz tak przedłużał wszystkie badania, zwodził tą kobietę aż właśnie minął czas, kiedy można było zabieg dokonać. Działał świadomie wiedząc o stanie płodu i nie w pełni informując matkę. I o to w tym chodzi. To dlatego ta kobieta nie poszła gdzie indziej. Na pewno nie chciała wywołać tego wszystkiego w imię rozgłosu.
A dyskusja jest troszkę bez sensu bo żadna ze stron nie przekona drugiej.
Nagą prawdę o całej tej sytuacji każdy świadomy człowiek widzi a szczególnie pracownicy służby zdrowia. Lekarze od klauzuli sumienia zmienają zdanie we własnych gabinetach, nasz kraj ma najmniejszy przyrost naturalny w Europie przy najmniejszej ilości kobiet stosującej antykoncepcję, wycieczki na Słowację do Czech i Niemiec trwają a w Londynie po tym, jak zwiększyła sie polska emigracja musiano powiększyć oddział wykonujący zabiegi bo tyle Polek tam z tego korzysta. To są fakty.
Tracą kobiety biedne, niezaradne. Zarabiaja lekarze, podziemie i pokątni handlarze tabletkami z internetu
mnie osobiście bardzo dziwi tak duży wpływ kościoła na politykę i ogólnie na państwo. Ba na codzienne nasze życie i decyzje.
Przykład zakłamania o mój własny przykład. Nie mam slubu kościelnego tylko cywilny. Wiec dla koscioła zyję w grzechu. Miałam z tego tytułu problemy np z chrztem dziecka. Moja sasiadka ze wsi, choć zyje bez zadnego ślubu problemu nie ma...bo nie ma zadnego ślubu i przestała juz grzeszyć. Jakis absurd.
Bo po chrzcie znalazła sobie nowego faceta i grzesyz sobie dalej ale..to ja jestem ta zyjąca w grzechu , bez sakramentu. Nie mogę nawet przystąpić do komunii a jakiś łajdak, złodziej się wyspowiada odmów ileś tam Zdrowasiek i wszystko gra.
Nie , nie powiedziałabym nigdy ,że jestem niewierzącą. Coś się we mnie tli, w cos chcę wierzyc ale kosciól i nauki kościola i to wtrącanie się w czyjeś zycie poprostu mnie mocno wkurza.

Ależ berula ta rozmowa ma sens, bo pokazuje własnie cale to zakłamanie. Nagle kaluzule sumienia (szczególnie u lekarzy którzy wczesniej dokonywali tysięcy aborcji) , zakaz aborcji (chyba jestesmy jedynym krajem Europejskim o takim surowym zakazie) itp. To wszystko moim zdaniem jest stekiem kłamstw. Sma piszesz o wycieczkach aborcyjnych , sama wiec widzisz jak to działa. Te kliniki w Austrii, Szwajarii w niemczech zatrudniają wręcz polskich medyków, nie ma barier jeżykowych i wszystko da sie załatwic i jak się okazuje zgodznie z prawem. Tylko trzeba miec kasę. Choc i to mnie zdziwiło ,że wcale nie taką znów dużą , taniej niż w prywatnych , pokątnyh gabinetach w Polsce.
Faza ale myślisz, że fakty kogoś przekonają? Większość zostawiła dyskusje i robią swoje pozostawiając obrońców życia w swoim świecie różowych jednorożców. Dyskusja na ten temat wzbudza tylko wzajemną agresję. A Ci, którzy tego nie widzą tzn. smutnych faktów....no cóż.
Ja jestem tak stara, że pamiętam wiele często niepotrzebnych rzeczy. I pamiętam, jak ów lekarz, ikona moralności wypowiadał sie z "miłością bliźniego"na temat homoseksualizmu. Był wtedy krajowym konsultantem i prędko to stanowisko stracił.
A ja zastanawiam się.... jakim cżłowiekiem trzeba byc, żeby zatajać wyniki i fakty przed matką? Patrzeć w oczy i kłamać? Pracuję w zawodzie ponad 20 lat, wiele widziałam ale to.... To jest rozumiem miłość bliźniego oczywiście w imie wyższej idei
Berula i ja mam swoje lata. W zasadzie można spokojnie powiedziec , a co mnie aborcja, mnie to już nie dotyczy. Ano nie dotyczy ale tak jak Ty pamietam "tych" dzisiejszych  "świetych" z przed lat i wiem ,że nigdy tą "świetością" nie grzeszyli.
Zakłamanie, no własnie dlatego nikogo nic nie obchodzi bo kłocic się nie warto a pigułke "po" i tak kupic można , aborcje wykonac też. Wiec po co i o co chodzi? Nie poradzą sobie tylko ludzie mniej wykształceni , biedniejsi. Reszta i tak da sobie radę!
i słusznie.
Natomiast jedynie nie rozumiem kary dla szpitala. Szpital ma zpałcic 70.000zł. A przecięż spzital ma pieniądze nasze ,publiczne. To profesor powinien zapłacic z własnej kieszeni, to jego decyzja.
Natomiast jedynie nie rozumiem kary dla szpitala. Szpital ma zpałcic 70.000zł. A przecięż spzital ma pieniądze nasze ,publiczne. To profesor powinien zapłacic z własnej kieszeni, to jego decyzja.

Amen.
Teraz szpital powinien wystąpić do sądu o ustalenie (i w konsekwencji odzyskanie kasy) czy Chazan działał jako osoba prywatna podejmując decyzję i kierując się swoimi poglądami, czy reprezentował szpital.

Nie Gaga to nie religia uczy nienawiści i braku tolerancji. To dzieło kościoła. 10 przykazań Bożych jest calkiem okey min "nie zabijaj" nie kradnij" " kochaj blizniego swego jak siebie samego" itp itd.

Zawsze mnie zastanawiało 10 pb, po co formułować coś co jest oczywiste?

Profesor stał się męczennikiem, HGW bohaterką- everybody happy.  🤔
Ja bym chętnie poczytała o odwołaniu dyrektorów zadłużających szpitale. I źle nimi zarządzających. Ale to inna bajka. OT
i słusznie.
Natomiast jedynie nie rozumiem kary dla szpitala. Szpital ma zpałcic 70.000zł. A przecięż spzital ma pieniądze nasze ,publiczne. To profesor powinien zapłacic z własnej kieszeni, to jego decyzja.


Dokładnie tak. Jeżeli podjął decyzję kierując się własnym sumieniem, to z własnych pieniędzy powinien ponieść konsekwencje tej decyzji.
Nie wiem, z jakiej puli szpital miałby zapłacić 70.000 zł, ale niedopuszczalna jest dla mnie sytuacja, że szpital zapłaci karę za prywatną decyzję profesora, a ileś osób będzie musiało dłużej czekać na zabieg, operację, badanie, bo szpitalowi wcześniej skończą się pieniądze na ich finansowanie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się