hacele - jakie i kiedy

darolga   L'amore è cieco
17 grudnia 2009 20:34
Klami - ślicznie dziękuję  :kwiatek: :kwiatek:

(widia zwiększa żywotność, więcej roli nie ma).
Odpowiedź po co jest widia 😉
Klami dzięki  :kwiatek: pewnie się w nie zaopatrzę
darolga, Fantazja, prosze. 😉

A na glebszy snieg polecam takie: http://www.dlakonia.pl/sklep/page/product/product/2605
Słyszałam, że jak jest bardzo ślisko wkręca się krótsze wewnątrz a dłuższe na zewnątrz. Co o tym myślicie? Ja nie potrafię tego zrozumieć czemu to miałoby zwiększyć przyczepność...


Nie tyle zwiększa przyczepność co bezpieczeństwo... Bo gdyby tak dużym nadepnął sobie na koronkę...  🙄
szukam jakiś małych haceli, na śnieg

myślicie że moglabym konia na stałe zostawić w hacelach  🤔 słyszałam kiedyś ze ktoś tak robił

chcę, żeby miała na padoku (jest kuta na wkładkę pełną+sylikon, zmniejsza to chyba przyczepność niż normalne kucie  :?🙂 a nie ma jej kto codziennie rano wkręcać. Mimo, że chodzi z innymi końmi jest spokojna, nie kopie itp.
Koń nawet kuty sam sobie zawsze poradzi nawet na śliskim... moja też kuta a bez jeźdźca zawsze chodzi bez haceli... za duże ryzyko urazu jej bądź innych koni (zawsze istnieje)...
a na treningi wkręcasz?
korsik
Mnie kowal ostatnio powiedział ze mam wkrecic i zostawić. Tyle ze brał pod uwage to że mam bardzo rozważnego i spokojnego konia. I to ze na padok chodzi sam.
Hacele sa małe. Tylko na przody.

Z innymi końmi bym sie bała.
Jak jeżdżę na ujeżdżalni zewnętrznej to nie, ale w teren zawsze - nawet latem bo ma ciężki teren - jak jest gruda to i na ujeżdżalni ją podkręcam 🙂
A ja znam jedna stara zasade. Jesli jest zima (znaczy sie snieg itp.) to kon kuty nie wychodzi bez haceli poza budynek.
W koncu ma cztery idealne lyzwy, w ktorych nie ma w ogole czucia.
No i druga rzecz. Kon nie moze byc w hacelach caly czas, mam tu na mysli pozostawianie haceli w stajni. Pomijajac juz ryzyko urazu o sam hacel to sciegna i stawy dostaja niezle po glowie. Przeciez na betonie bedzie stal "na palcach" z zaburzona rownowaga i wypchnietymi w przod stawami.
Klami
Tyle ze ja mam dosysc grubo ścielone. Kon nie stoi na twardym, a tym samym jego nogi nie pracuja inaczej w hacelach. Tak rzynajmniej mysle... i tak mówił kowal.
Nie robi jak jest scielone. Tak na prawde przeciez kon "zaglebia" noge w ta slome i stoi na tym co sie ugniecie. Zreszta widac to nawet na plytkim piachu.
Plus wiem to tez od doktora, bo jedna dziewczyna trzymala w krotkich hacelach (bo jej sie wkrecac i wykrecac nie chcialo). Odbyla, jakby to ujac,  powazna rozmowe na ten temat.
czyli co mam zrobić?
koń musi być kuty i musi wychodzić na padok, nie ma kto codziennie rano wkręcach haceli a wieczorem wykręcać
Moim zdaniem neich an padok wychodzi bez haceli, w stajni też nie zostawiać go w hacelach - zakładaj je tylko na jazy
ok, zawsze chodziła na padok bez, ale nie była kuta na sylikon,ale nie szlaleje, żadko kiedy biaga na padoku więc mam nadzieję że nic się nie stanie
Gillian   four letter word
19 grudnia 2009 20:42
w życiu bym nie zostawiła konia z jakimikolwiek hacelami, aczkolwiek wiem, że niektórzy tak robią i w sumie nie narzekają. Ale po co kusic los.
asior   -nothing but eventing-
18 lutego 2011 08:40
Odkopuje stary temat.

Czy ktos z was uzywal klucza Twister Eskadrona?
W tym sezonie jezdzac na zawody za granice zauwazylam, ze wiekszosc luzakow ma jakies super-ekstra-wypasione klucze do haceli, z ktorych hacele nie wypadaja i wkrecanie/wykrecanie zajmuje pare sekund. Trudno wytlumaczyc dzialanie tamtych kluczy, ale obracalo sie nimi dookola pare razy i gotowe 😉

Zastanawia mnie, czy na takiej samej zasadzie dziala Twister?

http://www.okser.pl/eskadron-zestaw-do-haceli-twister-p-3897.html
asior, tylko z tego co zrozumialam z opisu wynika, ze nie wszystkie hacele wkrecisz tym kluczem.
To wygląda na zwykłą "grzechotkę", jakich pełno w zestawach kluczy. Odrobinę głębszą, żeby wyższe hacele się zmieściły.
Okazuje się, że jest też taki prawie "zwykły" płaski klucz, z jednej strony oczkowy, w tym oczku jest taki plastik. I ten plastik działa jak "grzechotka",  gdy w jedną stronę uchwycisz - wkręca, przekręcisz klucz w drugą stronę - wykręca. Brzmi do haceli idealnie  💃
asior   -nothing but eventing-
20 lutego 2011 00:58
halo, taki klucz dostane w kazdym lepszym sklepie z narzedziami? czy musi byc jakis full wypas?
Powinny być. One są oczywiście sześciokątne, ale kwadrat haceli powinien się dobrze oprzeć (w środku jest taka... gwiazdka z bardzo twardego plastiku)
Odświeżam, czy ktoś się jeszcze wypowie na temat?
Co na lód, co na błoto, śliską trawę?
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
05 stycznia 2015 17:56
Chcę kupić hacele:
http://shop.bober.com.pl/product_info.php?products_id=7570
oraz
http://shop.bober.com.pl/product_info.php?products_id=7496

I mam pytanie: czy będą pasować do podków ze standardowymi otworami?
Dementek, to pytanie do Twojego kowala
Nikt z nas nie wie jak Ci nagwintował podkowy
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
06 stycznia 2015 16:39
Powiedział, że standardowo nagwintowane...
No i weź tu kup hacele, a potrzebne są ,,na wczoraj".
Dementek, tak standardowo gwint 3/8. Czyli te pierwsze chyba nie (one są w ogóle do grubszych podków), drugie tak.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
06 stycznia 2015 18:41
Mam podkowy z podkładkami ortopedycznymi. Już złożyłam zamówienie i mam nadzieję, że będą pasować...
Czy takie małe hacele, standardowe, tego typu: https://amigo-konie.pl/32-mustad-hacele-ice3-1-sztuka.html są wystarczające na trawiasty parkur? Czy lepsze są większe (dłuższe i szersze) tego typu: https://www.kraemer.de/Pferdebedarf-Pferdezubehoer/Beinschutz-Hufschutz/Hufbeschlag-Stollen/Stollen-Pferd-Hufeisenstollen/Stollenkoffer-Set

Problem mam taki, że kowal zrobił gwinty w podkowach na te mniejsze hacele i nie wiem czy będą ok czy muszę kombinować i ściągać kowala na cito przed zawodami żeby powiększyć otwory 🙁
Macie jakiś patent na ochronę brzucha, okolicy mostka, bliżej przednich nóg przed hacelami w trakcie skoków? Mam popręg z fartuchem, ale zauważyłam drobne skaleczenia z obszarze przed popręgiem i podejrzewam właśnie że winowajcą są hacele.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się