Nietypowe zwierzęta domowe.

Ostatnio przy mierzeniu wyszło 18cm. Jak sobie przypomnę jaki to był ogryzek, kiedy go przyniosłam 😍
ash   Sukces jest koloru blond....
03 sierpnia 2011 16:36
heheh ostatnie mistrz! ależ on słodki jest!
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
03 sierpnia 2011 16:38
Dworcika buźkę ma przeprzeprzesympatyczną. I takie rozumne szelmowskie spojrzenie. Fajny stworzonek.
Dworcika, ale zdajesz sobie sprawe z tego, ze on jest nieco... otyly? 😉 dwo mistrz- zapasla plaza 👍 😀
Ostatnio sporo czasu spędzamy nad dumaniem ile taki stworek rozumie, jak postrzega świat. No jak widzi, to się pewnie nie dowiem, ale z obserwacji wynika, że:
- słyszy i chyba lubi muzykę (tak sobie myślę po tym, jak zaobserwowaliśmy, że wysiaduje w najbliższym kanapie rogu akwarium, kiedy T. siada tam z gitarą)
- bardzo interesuje się tym, co dzieje się poza akwarium - jak dzieje się coś nietypowego, pojawia się więcej osób itp. to obowiązkowo urzęduje przy "frontowej" szybie i obserwuje. Tak samo robi, kiedy coś robimy w kuchni (mamy aneks, Emil go widzi przez boczną ścianę)
- kiedy siedzimy w pokoju dużo dłużej niż zwykle (wieczorem, kiedy zapalone jest światło) zaczyna wpatrywać się w żarówkę tak długo, aż ją zgasimy, chyba kojarzy fakty.
- zauważył, że termometr ma związek z chłodzeniem wody (zawsze przed włożeniem zamrożonych wkladów sprawdzam temp.), kiedy temperatura robi się zbyt wysoka siedzi obok niego, a kiedy zauważy któreś z nas zaczyna go napastować.

katija, staramy się z tym coś zrobić, ale łatwo nie jest.
Dworcika jest tak sympatyczny, że ustawiłam sobie, jego buźkę na tapetę i mi poprawia humor jak na niego patrzę  😜

Strasznie mnie dzięki twojemu zainteresowały axy, udało mi się nawet namówić na takiego mamę pokazując jej zdjęcia twojego, ale jak trochę poczytałam to zrezygnowałam. Przede wszystkim nie wyrobiłabym z chłodzeniem wody, po drugie nie mam na razie kasy na akwarium i inne potrzebne rzeczy, a po trzecie się brzydzę wszystkiego co jest trochę obślizgłe  😁 Tzn on mi się naprawdę podoba, pewnie bym się w niego wpatrywała, kochała, rozmawiała i karmiła, ale dotknąć bym już nie  mogła  🤔wirek: No i gdybym kupowała to na pewno z 2-3, żeby się nie czuł samotny bo podobno same są nieszczęsliwe.
Frania, cieszę się, że i Tobie poprawia humor jego uśmiech 😉
Fakt, są śliskie w dotyku, mają bardzo delikatną "nawierzchnię". Wkład finansowy jest dosyć odczuwalny, a bez chłodziarki jest masa roboty w czasie upałów. Dlatego też odkładam na chlodziarkę... Chciałam dokupić drugiego, nawet ostatnio była o tym mowa, ale zwyczajnie się boję. Emil jest już sporawy ( 😉 ) i zwyczajnie nie mam gwarancji na to, że zgodzi się z nowym. A obecnie nie jestem w stanie pozwolić sobie na kolejne akwarium, więc niestety - zostanie z rybkami. Druga sprawa, że opinie dotyczące ich potrzeby posiadania towarzystwa są sprzeczne.
PS. Nie potrzebują cielesnego kontaktu z człowiekiem, powinno się go wręcz ograniczać do minimum. Ich skóra jest bardzo delikatna, są wrażliwe i raczej nie powinno się przy nich zbyt wiele gmerać. Ja ograniczam się do karmienia, czasem go troche musnę po grzbiecie czy boku, czasem po prostu wkładam rękę do akwarium i pozwalam mu samemu zdecydować co z tym zrobi (zazwyczaj kończy się to próbą podszczypywania mnie, czasem łazi dookoła i ogląda, jak był młodszy właził w dłoń, teraz raczej mu się nie zdarza). Ale to rzadko i raczej po to, żeby zwyczajnie sie nie odzwyczaił - w razie generalnego sprzątania akwa itd. muszę go przelożyć do innego pojemnika, więc wskazane jest, żeby był do tego przyzwyczajony. Na szczęście Emil nic sobie nie robi z takich zabiegów 😉
Dworcika Emil jest świetny! 💘

Przy okazji szukałam rożnych informacji o axach i na jednej ze stron internetowych  znalazłam zdjęcia przeobrażonej formy aksolotli:

O wiele bardziej podoba mi się ta nieprzeobrażona wersja 😉

źródło zdjęć: http://www.caudata.org/forum/f46-beginner-newt-salamander-axolotl-help-topics/f48-axolotls-ambystoma-mexicanum/f57-axolotl-general-discussion-free-all/51411-metamorphed-axolotl-6.html
Kiedyś już widziałam te zdjęcia, ostatnio chciałam wstawić, ale nie mogłam znaleźć. Nie podobają mi się 😁 Jakieś takie... łyse za bardzo :P
Emil w wersji samolot mnie zmiażdżył xD
Frania, one nie sa oslizgle. raczej takie... jak nektarynka.
Dworcika, a co ile ty go karmisz? nie za czesto?
ja na pewno sobie sprawie albo axy albo waltle jeszcze raz. fajne sa zwierzaki 😀 troche doswiadczenia z nimi mam, ale kasy na wyposazenie na razie brak. a jest co wyposazac, bo mam akwarium 300l 😀
Nie są oślizgłe w sensie śluzowatym, ale mają bardzo cieniutką, delikatną i idealnie gładką skórkę.
katija, zmniejszam mu powoli częstotliwość. Wyrósł już z okresu, kiedy karmiony był codziennie i od jakiegoś czasu karmimy co 2-3 dni. Tyle, że chyba zbyt dlugo żarł dzień w dzień i stąd bebzunka ma.
Dworcika, no wlasnie, co dzien to za czesto 🙂 ale fajny taki wyzarty, kawal plaza 😀
katija, w czasie, kiedy rosną powinny jeść codziennie. No i żarł... tylko nam się zapomnialo, że wzrostowo już hamuje... :|
samolot wymiata!
Rozkoszniak z niego!
kolorwiatru   Pani władczyni imperatorka
04 sierpnia 2011 08:36
Dworcika Emil jest uroczy  😍 Chociaż osobiście bym miała obawy włożyć mu rękę od akwa w obawie, że mógłby pomylić mój palec z wypaśną "glizdą"  😜  BTW jest imiennikiem mojego taty, pokazałam my Twojego stworka i powiedziałam, że ma na imię tak jak on. Nie wiem dlaczego strzelił focha  😁
kolorwiatru, to nie jedyny Emil, który nie pała entuzjazmem do tego, że ma takiego imiennika 😁 Za to wszystkie znane mi Emilie są zadowolone :P
On nie gryzie mocno. Nie ma zębów tylko taką błonkę jak żółwie, z tym, że dużo delikatniejsze. Można się co najwyżej przestraszyć, jeśli pacnie mordką, ale to nawet nie jest jak uszczypnięcie.

Szkoda, że samolot jest rozmazany :[
efeemeryda   no fate but what we make.
04 sierpnia 2011 11:47
Bardzo mnie zainteresowałyście tym Emilem, cudo  😍
tylko nie wiem co mój Artuś na to (fretka), myślę, że akwarium by nie przeszło, prędzej terrarium, inaczej miałabym dwa w jednym, bo Artuś na pewno by je uznał za basen  😁
ale tak narzekacie na te koszta, mogłabyś Dworcika, w przybliżeniu i zaokrągleniu określić koszta? i wielkość tego akwarium ?
efeemeryda, można mieć akwarium z pokrywą. Ja obecnie daję sobie spokoj z powodu ciągłych zmian wkładów z lodem.
Koszta:
- akwarium (moje jest 5cm węższe niż zalecane) 80x40x40 (bez pokrywy płaciłam chyba 115zł, pokrywa na Allegro ok. 130zł z tego, co widzę, zestaw ok 200zł na Allegro)
- filtr (u mnie obecnie jest AquaEl FAN 3 plus i jeden mniejszy, ale nie pamiętam modelu, ten większy kosztuje ok 70-80zł), planuję z czasem zmienić na zewnętrzny)
- podstawa pod akwarium ok. 25-30zł (w zestawach są)
- chłodziarka calkiem różnie, najtaniej znalazłam za ok. 1300zł (jest sklep internetowy, który ściąga je bodajże prosto z Niemiec), ale zwykle to ok 1500-1700zł bywa
Do tego wyposażenie - u mnie: piasek (1,70zł/worek -> 6 worków obecnie), korzeń (ja płaciłam 50zł, ale dość okazjonalnie, normalnie ok 90-100zł), kamienie (za free 😎 ), rośliny (ja mam sztuczne :/ ok. 10-15zł/szt.)
Z żywieniem róóóżnie - robale to koszt. 30-60gr/szt., dżdżownice mam swoje. Jak mlody był mały to dostawał pokarm w żelu dla ryb - zależnie od sklepu. 1,25-2,00zł/szt.

No i ax. Ok. 20-30zł za jednego (obecnie żałuję, że jak go kupowalam, to nie zdecydowałam się na 2, ale się bałam jak to będzie).
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
04 sierpnia 2011 12:23
Czyli w sumie ta chłodziarka tylko daje popalić, bo jednorazowo to większy koszt, większy niż cała reszta razem wzięta.
A żywienie wychodzi całkiem rozsądnie.
No i właśnie o chłodziarkę się wszystko rozbija. My ciągniemy drugie lato bez, ale jestem przywiązana (tyle szczęścia, że mam na kogo liczyć), mam nadzieję, że za rok będzie już chlodziarka.

Oh... brzuch jest ewidentnie głodny 😁
Dworcika Emil made my day, serio serio! Samolocik! Ja jako Emilia jestem zachwycona 😁

a co się musi stać żeby ax się przeobraził?
Axolotla można rozwinąć do postaci dojrzałej, w pełni rozwiniętej, żyjącej na lądzie podając mu tyroksynę, ale nie jest to w zasadzie do niczego potrzebne.


😉
disco, trzeba mu dac zastrzyk z hormonem. robi sie z niego taka salamandra, tylko nie zolta 😉
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
04 sierpnia 2011 17:13
Szkoda tylko, że nie ma żywych roślin, bo według mnie za rzadko i za mało podmieniasz wody skoro w zbiorniku są sztuczne rośliny.
A to sztuczne rośliny rosną w zbyt rzadko podmienianej wodzie? 🤔
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
04 sierpnia 2011 20:49
Może zacznij w końcu czytać ze zrozumieniem ?
Skoro nie masz żywych roślin, które oczyszczają i filtrują wodę to powinnaś chociaż częściej wodę podmieniać. Pisałaś kiedyś w akwarystyce, ale według mnie to za mało i za rzadko.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
04 sierpnia 2011 20:59
JARA, Od kiedy rośliny filtrują syfy w akwarium? 🤔wirek:
Raczej powiedziałabym, że zatrzymują syf i pobierają mikroelementy z wody, ale żeby działały jak filtr? 😁
Raz w tyg., ok 10-15%. Czasem zdarzało się więcej, częściej, ale to latem, kiedy był w mniejszym akwa. Teraz nie ma takiej potrzeby.


I nadal nie ma potrzeby podmieniać wody częściej. Zwierzak czuje się dobrze, woda jest ok, więc nie będę gmerać mu w akwarium częściej niż jest to konieczne. W czasie dużych upałów wystarczy, że podmieniam co średnio 5 dni, kiedy temperatura spada - raz w tygodniu.
Dworcika, a zdradź, czy będziesz kiedyś Emi zamieniać w to pełzające na lądzie?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się