wysłodki buraczane

ushia, zaczynamy w tym sezonie jakieś starty w L, powoli wdrazam klacz w treningi. Problem polega na tym, ze koń podczas jazdy lub na lonzy jest ospały, leniwy?, mało energiczny. Weterynarz badał krew i wyszło tylko, ze klacz ma niedobór witaminy B1. Kopyta, kręgosłup, zęby - wszystko jest w porządku, z badań tylko wyszedł niedobór tej witaminy...
.

[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnmute.gif[/img] Całkowita edycja postu
W tym rzecz, ze ostro nie trenujemy. 😉 Zlana potem nie schodzi z placu, na razie w ogóle nie skaczemy, tylko 3 razy w tygodniu ja lonzuje i 3 razy w tygodniu zwykle treningi na drągach, oczywiscie na zmianę.
To w ogóle jej obetnij ten owies bo tyle nie potrzebuje przy takim lajcie : ) możesz jej wrzucić sieczkę żeby było bardziej urozmaicone ewentualnie i max 3kg owsa dziennie.. no i serio sprawdź czy się nie przebiałkowała bo ospały koń to jeden z objawów
Caira Goliłaś ją?
W tym problem, że to nie ja karmie konie tylko mój dziadek i to jest juz absolutne minimum jakie z nim wynegocjowałam.. Wiadomo, człowiek starszej daty, jemu nie da sie tego wytłumaczyć. 😉 Dlatego szukam innego sposobu, owsa nie da rady obciąć.
Dramka, nie goliłam jeszcze, zrobię to dopiero w kwietniu/maju jak sie cieplej zrobi, bo nie derkuje.
dea   primum non nocere
05 marca 2014 20:37
To już zupełnie nie w tym temacie, ale w temacie ospałości jak najbardziej - nie przesądzałabym, czy kopyta są OK. Niestety na weterynarii jest w tym temacie niewiele a czasem hm... wiedza dyskusyjna i nieco przeterminowana. Jeśli ktoś się dokształci niezależnie od studiów, to coś wie. Jesli nie, uważa często, że to normalne (albo wręcz pożądane), że koń chodzi z palca, a krótki wykrok i lądowanie na zgiętej kończynie to taki jego urok. Przyjrzyj się, czy motoryka ruchu jest poprawna. Jak już tego ospałego konia do ruchu "zmusisz", to się nie usztywnia? idzie luźno? Jakby co, zapraszam z tą dyskusją do innego wątku, może być np. kopytowy  🙂

...w każdym razie, jesli koń jest ospały przy dość lekkiej pracy i 5kg owsa, to nie szłabym w stronę zwiększania energetyczności żarcia, tylko znalezienia jego problemu, bo moim zdaniem jakiś ma. nie wszystko musi wyjść w badaniu krwi. Wiele rzeczy nie wychodzi.
dea, kowal, który obecnie robi mojej klaczy kopyta robi to.. Od zawsze. 😉 wcześniej takiego problemu nie miała, dlatego najmniej podejrzewam kopyta, ale oczywiscie zwrócę jutro uwagę na to, czy chodzi z palca.  Koń nie usztywnia sie, jedynie to jakby przód ma troche zablokowany ale taka jest juz od zrebaka. Kiedys sie tym zamartwialam i oglądało ja pare weterynarzy, ale mówili, ze nie bedzie jej to w przyszłości przeszkadzać i ze to nie jest ogromny powód do zmartwień u niej.

Ogólnie to problem wystąpił niedawno. W poprzednim sezonie normalnie trenowałam, startowałam na niej w zawodach i przeważnie była "do przodu".
dea   primum non nocere
05 marca 2014 20:58
To tym bardziej sugeruje, że ma jakiś problem w tej chwili, a nie po prostu potrzebuje więcej paszy. Moim zdaniem 🙂
Zablokowanie przodu to jest dokładnie to o czym pisalam, a to, co cytujesz jako zdanie weterynarzy, również wpisuje się idealnie w mój powyższy post 😉 No więc tak, to przeszkadza długoterminowo i może się odbić w postaci kontuzji, tak, to jest problem, nie, to nie jest normalne i tak, można to rozwiązać. Ale to naprawdę nie temat na ten wątek. Jeśli ufasz w 100% wypowiedziom tych wetów i kowala i nie chcesz nawet z faktami się zapoznać, to myślę, że trzeba temat skończyć, żeby tu OT nie robić, jeśli Cię interesuje i chciałabyś się upewnić, czy klaczy od strony kopyt naprawdę nie można już pomóc w żaden sposób (bo jest idealnie i "tak ma"😉 - to zapraszam do wątku kopytowego, ew. na priv serdecznie  :kwiatek: Tam mogę wyjaśnić obszerniej, na co zwrócić uwagę, żeby mieć pewność, że koń nie rusza się w sposób, który zafunduje mu jednak jakieś problemy - szczególnie, że ten zablokowany przód jest przy skokach dosyć obciążany.
dea, dziekuję za chęć pomocy, jest mi bardzo miło. :kwiatek: mam dwa filmiki, które jako tako pokazują, jak klacz chodzi i jak wyglada, moze coś wypatrzysz, zaraz wrzucę. 😉
Edit: nie wrzuce, nie umiem tego robić z iphona. Wysyłam PW i juz koniec offtopu. 😉
fakt koń powinien chodzić od piętki a zablokowany przód to z pewnością ruch od palca  😉 no i jeżeli w zeszłym roku tak żarła i była energetyczna a potem stała i żarła tyle samo tooooo..... wniosek sam się nasuwa
Maksymalna przerwę jaka miała to może z 1,5 tyg. Jak były takie mrozy. Tak to przynajmniej raz w tygodniu chodziła. Po za tym, cały czas ma zapewniony ruch, moje konie wychodzą na pastwisko na cały dzień. 😉
Jak mi ktoś powie, jak z iphona wstawić filmik to pokaże, jak kobyla chodzi i obecnie wyglada. 😉
Wtedy kiedy chodziła raz w tygodniu też dostawała 5kg owsa?
Nie zmienia to faktu, że jak na tą pracę jaką obecnie wykonuje to jest to stanowczo za duża dawka. Skoro jest na dodatek ospała, to absolutnie nie jest to normalne. Co to znaczy że dziadkowi nie da się przetlumaczyć? Chcecie doprowadzić kobyłe do ochwatu?

Różnie konie reagują na owies ale 5 kg to już bardzo dużo. Mój swego czasu jadł 6kg i wyslodki, ale pracował po 1,5 godziny nawet i schodził mokry. Do tego padok. Z natury jest raczej do pchania i przy takiej pracy była to optymalna dawka. Kiedy zaczął pracować mniej intensywnie, na padoku głównie stał, bo gruda to zaczął ostro szaleć nawet przy obsludze i trzeba było obciąć owies, żeby było znów optymalnie.
Niektórzy piszą, zeby zwiększyć ilośc owsa, inni zeby całkiem go obciąć.. Mi wet powiedział, żeby zostać przy tej ilości owsa i zapewnić jej odpowiednia ilośc ruchu + coś zeby uzupełnić te braki witaminy B.
Kaarina, z pewnością chce celowo ochwacic kobyłę.  🙄
Caira  spokojnie 😉 kazdy koń jest inny, mój też jest na dużej porcji owsa, posłuchaj weta i obserwuj konia

niecheć do ruchu może też wynikać z braku odpowiedniego umięśnienia i elastyczności, może chodzi też o brak impulsu u tego konia
spróbuj pracując na lonży wprowadzić ćwiczenia poszerzające wykrok, proś o wydłużenie kroku na jakiś sygnał i jak tylko kon poszerzy to pochwal i na chwilę pozwól trochę zwolnić
to powinno poprawić reakcję twojego konia 🙂
milkiwaj, bardzo dziekuje za rady, właśnie tak z nią ćwiczę. 🙂
Zamówiłam te witaminy i wysłodki. Wprowadze je stopniowo i bede obserwować konisko.
Niedobór witaminy B jest dość dziwny, z tego co pamiętam jest ona syntetyzowana przez konia i nie ma, poza stanami chorobowymi lub ekstremalnym wysiłkiem, potrzeby jej uzupełniać - koń "produkuje" ją sobie sam. Twój nie pracuje ciężko, więc może jest coś nie tak z układem pokarmowym/mikroflorą - duża ilość skrobi skutecznie ją zaburza.
zielona_stajnia, bardzo możliwe. Umówiłam się z weterynarzem na poniedziałek. Ustali nam odpowiednią dietę, i dokładnie obejrzy konisko, dlatego tez bardzo dziekuje wszystkim za rady. :kwiatek:
ale niedobór tylko jednej witaminy z grupy B byłby dziwny jeżeli zaburzona byłaby flora jelitowa, reszta z tej grupy byłaby blisko dolnej normy chociaż, suplementacja probiotykiem przez 2-3tygodnie wtedy powinna rozwiązać sprawę, można powtarzać co jakiś czas, teraz jest okres wymiany sierści więc nawet jest to wskazane

poza tym konie są w stanie wchłonąć ok 1/4 produkowanej w jelicie ślepym witamin B1, co nie starcza na dzienne zapotrzebowanie  :kwiatek:
witamina musi być dostarczana w paszy

jeżeli w sianie jest dużo paproci, co w Polsce chyba jest niemożliwe :P , to enzym tiaminaza może spowodować niedobór, ale to chyba bardziej w ramach ciekawostki
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
08 marca 2014 17:46
Mój koń,jak jeszcze nie był mój,dostawał 3,5 miarki (takiej pavo) owsa na odpas- trzy razy dziennie plus mesz,dwa razy dziennie siano do boksu..i był ledwo co do ruszenia,naprawdę ujechać to była sztuka..ogólnie było niefajnie,kopyta masakra dodam.
Teraz nie dostaje owsa w ogóle!I śmiga,że aż dziwnie się patrzy jak ktoś ją zna z tamtego okresu,mamy problemy z hamulcem pod siodłem 😉
a co dostaje? 🙂
A gdzie można kupić jakoś tanio wysłodki niemelasowe ?
🙂
Mam konia w typie " Tadka - niejadka"....
Co zrobić,aby go zachęcić do spożywania wysłodków ?
Same są FUJ ! 😉

Z góry dziękuję za odpowiedzi  :kwiatek:
oraz przepraszam jeśli ów pytanie się powtarza  :kwiatek:
Ja podaje z otrebami i owsem
Ktoś z Was podawał wysłodki buraczane z wytłokami jabłkowymi?
Elfik   Piękny rudy sens życia:)
09 kwietnia 2014 10:54
schitooooo ja mojemu niejadkowi podaje czasem z miodem jak nie chce jeść 🙂 ale jak bardzo dobrze wymieszam je z otrębami i owsem to też je🙂 ale czasem potrafi ślicznie powybierać żeby tylko wysłodków nie zjeść :P
elfik, dziękuję za pomocną radę dzisiaj dodam jej miodu,marchewki,jabłek i otrębów ...
oby mojej Waćpannie zasmakowało  🙇
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się