wysłodki buraczane

Gaga opisała to bardzo trafnie, jedynie wkradł się mały błąd w nazewnictwie, wysłodki są produkowane w cukrowniach nie cukierniach.
Producenci pasz korzystają przecież z różnych produktów ubocznych, np makuch lniany to produkt uboczny po tłoczeniu oleju, wytłoki z jabłek, łuska słonecznika, otręby (różne).
Czagarnot, hihihi tak to jest, jak zadziała słownik w telefonie 🙂 😁
W cukierniach produkuje się pączki, nie wysłodki 😂
Dla niejadków polecam wysłodki z St. Hippolyt. Mój je wciąga jak szalony 😉 Ale to bardziej pasza na bazie wysłodków bo zawiera lucernę i otręby owsiane. Za to zbilansowana i szybko rozmięka. Zalewam letnią wodą i po 40 minutach są gotowe do podania.
poleci ktoś wysłodki już zbilansowane , coś oprócz St. Hippolita? :kwiatek:

ktoś może używał z Nuby? https://www.nubaequi.pl/pl/dodatki-zywieniowe/96-wyslodki-dla-koni-nuba-speedy-beet-mix.html
tulipan mówisz o tych winter/summer? tez rozważam je wlasnie...
Tak, mój zwykłych nie zje, tylko te wciąga  🙂
Magia ma bardzo fajne zbilansowane, też w wersji Winter.
tulipan mogę podpytać ile podajesz? one tez tak puchna jak normalne? 🙂
Moon   #kulistyzajebisty
19 grudnia 2017 10:20
faith, potwierdzam - Kulek wypiął się na ten przykład na wysłodki Baileysa, ostatnio na otręby Nuby, a Hippolytowe wysłodki wciąga nosem, jak widzi że bełtam w wiaderku to wychodzi z drzwiami boksu, chrumka i aż się ślini  😁
I też plus, że są zbilansowane i u mnie - wydajne. Dostaje 0,5 hippolytowej miarki dziennie, z czego "się robi" całkiem sporo dobrego papu 😉
faith ja podaję 400g na podwieczorek. Zalewam około 1,5l letniej wody. Puchnął szybko i ładnie się rozpadają  🙂 No i mogę w nich przemycić wszystko, nawet bardzo gorzkie suple  😉
Super, bardzo dziekuje dziewczyny 🙂
ktoś może używał z Nuby? https://www.nubaequi.pl/pl/dodatki-zywieniowe/96-wyslodki-dla-koni-nuba-speedy-beet-mix.html


mój koń sprawia wrażenie zadowolonego 😉 dla mnie też na plus bo bardzo szybko są gotowe do podania
też podaję wysłodki St. Hippolyt smakują i widzę efekty. Mają bardzo urozmaicony i zbilansowny skład.

ktoś może używał z Nuby? https://www.nubaequi.pl/pl/dodatki-zywieniowe/96-wyslodki-dla-koni-nuba-speedy-beet-mix.html


Ja dostałam kiedyś raz czy dwa próbkę. Bardzo fajny produkt, szybko się namacza, ładnie pachnie, lekko śluzowate, koń zjadł ze smakiem. Myślę, że fajna propozycja dla niejadka, do przemycania czegoś. Chyba sama o nich pomyślę, bo mój koń w sumie owsa czy innego zboża na oczy nie widuje  i obowiązkowo dostaje "coś" żeby mieć w żłobie coś na ząb i do wymieszania witamin/oleju.
Ja jestem bardzo zadowolona z tych wysłodków z Pro-Linen beet quick bo jak zaleje ciepla8 wodą to 15 min i gotowe a koń je uwielbia 😀
Ja kupiłam te Hippolytowe Winter, faktycznie sa swietne, robia się szybciutko i kon chętnie je 🙂
Szybkie pytanko,czy zrobione dziś rano wysłodki mogę dać jutro rano? (Zapominalska dziś nie wzięła) 😵
Jak będą w chłodnym to tak - ja od jesieni przygotowuję porcję na cały dzień (tj. 3 karmienia) wieczorem dnia poprzedniego, zarówno same wysłodki jak i mieszanki dla poszczególnych koni i nie zdarzyło mi się żeby coś się zepsuło. Latem to inna bajka.
Szybkie pytanko,czy zrobione dziś rano wysłodki mogę dać jutro rano? (Zapominalska dziś nie wzięła) 😵



Ja zalalam wczoraj wieczorem na dzisiejsza kolacje i znalazlam lody wyslodkowe w paszarni ;-) wiec zależy jak cieplo masz
Leżały w domu w kuchni,nie mam za gorąco w domu bym powiedziała przeciętnie  😀
Jaka jest maksymalna dawka wysłodków  niemelasowanych i otrębów?
Koń folblut ,19 lat,spadł na wadze
Chciałabym ppdawać od 3 do 5 posiłków
Jaka jest maksymalna dawka wysłodków  niemelasowanych i otrębów?


Wg tabel:
Wysłodki suszone niemelasowane - dawka dzienna w zależności od pracy koniom: 1-2 kg, klaczom 1 kg - 1,5 kg. Źrebiętom 0,2-0,6 kg
Otręby pszenne - 1,0 - 1,5 kg dla koni, 1,5 - 2,5 kg dla klaczy
Wysłodki mocno nabierają objętości, więc więcej niż 0,5kg suchych na posiłek może być za dużo (ważymy suche, ale podajemy oczywiście namoczone 😉 ). Zależy od konia, folbluty są z tych "drobniejszych" koni, więc więcej niż 0,5kg na porcję bym nie dała. Mój Małopolski perszeron 170 w kłębie, z grubej kości, łeb rozmiar 4 to spokojnie wciągnie więcej 😉 Ale tuczyć go nie trzeba, więc nie sprawdzałam ile zmieści :P Pamiętaj, że wysłodki mogą powodować zakwaszenie, więc warto dodawać lucernę. Na podtuczenie warto podawać ze 3x w tygodniu mesz z siemienia z otrębami i płatkami zbożowymi.

Ostatnio przyjrzałam się składom gotowych meszy (meszów?) i wiele z nich ma wysłodki w składzie :/ 100zł za worek meszu z wysłodkami i oszczędność firma ma :/ Trochę lecą w kulki. Wysłodki w detalu to jakieś 80-90 zł za 100kg, siemię droższe.
mtc czemu wysłodki mogą powodować zakwaszenie? Jako takie zawierają dużo więcej wapnia niż fosforu, tak samo jak lucerna. Słyszę o tym już któryś raz od ludzi, tylko nijak nie mogę ogarnąć mechanizmu zakwaszania.
zielona_stajnia, dużo czytałam o wysłodkach dla koni, ciężko znaleźć naukowe publikacje o żywieniu nimi koni, ale informacje o tym, że zwiększają kwasowość spotykałam, niestety bez wyjaśnienia mechanizmu. Np w ostatnim akapicie:
http://www.pdmpromocja.pl/jnbt/portal/artykul/73,jak-zdrowo-zywic---wyslodki-kontra-owies.html

Chętnie poznałabym mechanizm, lucernę podaję i tak jako źródło białka i witamin oraz dobry składnik diety dla wrzodowców zmniejszający kwasowość żołądka.

Edytuję każdy post, gdyż piszę na komórce i przy dodawaniu nowego posta mam małe pole tekstowe a jak go edytuję to już większe... Mogę wtedy wydłużyć monolog :P
No właśnie to jest jedyna publikacja, która mówi o działaniu zakwaszającym, dla mnie lekko niewiarygodna. Czemu? Owies nie zawiera 50-60% cukrów prostych - nie wiem skąd oni te dane wzięli. Na zakwaszenie przewodu pokarmowego mają zwykle wpływ pasze węglowodanowe i wysokobiałkowe, a wysłodki nie są ani jednym, ani drugim. Nie chcę się sprzeczać, bo po co - jak będę miała wolną chwilę poszukam w źródłach obcojęzycznych, bo na polskich stronach faktycznie pustka. Jedyne co wiem i teoretycznie i praktycznie to w celu zapobiegania kwasicy żwacza bydłu podaje się wysłodki jako źródło włókna i wapnia, ale bydło to nie koń, więc nie koniecznie musi działać to tak samo.
edit. Na szybko jedynie znalazłam zalecenia do stosowania wysłodków jako paszy dla koni wrzodowych, więc niejako wyklucza to zakwaszenie, ale nie są to jakoś specjalnie naukowe czy super wiarygodne źródła (jak dla mnie przynajmniej 😉) - wieczorem pogrzebię więcej.
zielona_stajnia bardzo chętnie skorzystam jak coś znajdziesz. Sama nie ustaje w poszukiwaniach 😉 Na forum volty znalazłam link z konferencji żywienia koni wrzodowych, niestety nieaktywny :/ Przynajmniej wiem, że jako słowo kluczowe warto używać wrzodów żołądka (gastic ulcers), żywienie koni z wrzodami ma głównie na celu zmniejszenie zakwaszenia, więc liczę że tam znajdę informacje.

Druga kwestia to kamienie nerkowe: nadmiar wapnia może się przyczynić, kolejny temat zbyt duża ilość wapnia nawet zbilansowana utrudnia wchłanianie. W takim razie czy ja, jako mieszkaniec lubelszczyzny z wodą twardą bardzo, nie powinnam uważać z wysłodkami?

Offtop: w jakim programie na Androidzie re-volta dobrze działa? Na chrome okienko z tekstem nagle mi rośnie i zasłania przycisk Wyslij wiadomość, więc piszę posty na raty :/
Z tymi kamieniami Ci nie pomogę - wiem tylko, ze u ludzi jest to podważane - znaczy picie twardej/wysokomineralizowanej wody a kamica.
Z Androidem nie pomogę, jestem człowiek pierwotny, nie posiadam smartfona  😁
Temat kamieni pojawił się jak mija seniorka kolkowała. Okoliczny "krowi" wet wezwany (dojazd poniżej 30min i podanie rozkurczowych był dla mnie ważniejszy niż oczekiwanie w piątek po 22 na "mojego" weta aż oddzwoni itp). Wet stwierdził jako przyczynę bólu zatrzymanie moczu, spowodowane jego zdaniem piciem zimnej wody. Kroplówki z kofeiną, glukozą i rozkurczowymi pomogły. Konsultowałam też telefonicznie z koleżanką stażystka wet i zasugerowała faktycznie, że mógł to być piasek w pęcherzu, może nadmiar Ca z paszy? Kroplówki pomogły, więc ja jedynie analizowałam sprawę, aby zapobiec nawrotom. Stąd też drażę temat 🙂
Prawdopodobnie problemem było jednak zatkanie okrężnicy, wiadomo, że wtedy cała woda odprowadzana jest do jelit, więc koń nie sika. Kolka (pierwsza od 15lat!) pojawiła się po 4 dniowym szlabanie boksowym (podbity drugi koń, but na kopycie, a papużki nierozłączki chciały roznieść boks albo płot wybiegu jak seniorka wyszła a siwy kulawy został w stajni, więc w rezultacie szlaban tyczył obojga). Zwykle konie kilka godzin staly na dworze, woda na wybiegu stala, jedynie rozbijalam lód i nigdy nie było problemu, więc teoria z zimną wodą upadła. Jak pogoda się ogarnie i nie będzie bagna pod stajnią wezwę mojego weta na przegląd konia i m.in. zweryfikuje kwestie nadmiaru Ca w diecie.

Ogólnie mogę podsumować 8 miesięcy podawania wyslodkow. Wcześniej konie na owsie. Teraz owsa dosłownie minimum (0,5l dziennie na konia podzielone na 2 posiłki), podstawa to wysłodki, otręby do zbilansowania Ca i P, na tyle co owies nie zbilansuje, lucerna (po garści) , wytłoki aroniowe, drożdże paszowe, zioła. Najważniejsze jest to, że paszę treściwą konie jedzą dłużej, przy okazji przemycam cenną zimą wodę (konie mniej piją), przemycam drożdże paszowe (w owsie Seniorka wyczuwała i nie jadła). Kolejna zaleta to przechowywanie: worki z wysłodkami stoją w stodole przy sianie. Wystarczy im suche miejsce. Myszy ich nie tykają! Worki z owsem czy otrębami szatkują a wysłodki bezpieczne, czyste. Poza tym są strasznie ciężkie. Worek 50kg jest mały, zajmuje niewiele miejsca, nie wymaga skrzyni. Konie są spokojniejsze, kopyta mają twardsze, ale przyczyną może być też codzienne, wielogodzinne padokowanie. Ogólnie jestem na tak 😉 Badania krwi za jakiś czas jeszcze zweryfikują temat nadmiaru Ca.
[quote author=Karina7 link=topic=64.msg2764758#msg2764758 date=1520589104]
Jaka jest maksymalna dawka wysłodków  niemelasowanych i otrębów?


Wg tabel:
Wysłodki suszone niemelasowane - dawka dzienna w zależności od pracy koniom: 1-2 kg, klaczom 1 kg - 1,5 kg. Źrebiętom 0,2-0,6 kg
Otręby pszenne - 1,0 - 1,5 kg dla koni, 1,5 - 2,5 kg dla klaczy
[/quote]

Wg jakich tabel?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się