znikające zdjęcia i posty

margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
03 czerwca 2009 18:36
w ZNK zaczely znikac posty i zdjecia - raz sa raz ich nie ma. o co chodzi?


Ad. 2 "Znikające" zdjęcia


Już się kiedyś tłumaczyłam, ale proszę, uwierzcie - ja naprawdę nie mam interesu w tym, żeby coś nie działało. Na chwilę obecną nie mam innego wyjaśnienia, niż wina zewnętrznego serwera. Dlaczego nikt nie napisał nigdy, że nie widzi moich zdjęć? Nie dlatego, że wklejam je inaczej, albo mam farta - wstawiam zdjęcia z komputera, za który słono płacę, żeby niezawodnie działał. Kilka osób, które parają się bardziej profesjonalną fotografią, linkuje zdjęcia z własnych stron - i tu też nie ma problemu.

Zrobiłam dwa screeny z miejsc, gdzie pojawił się problem znikającego zdjęcia:

1.
Wspomniane powyżej niewidoczne zdjęcie, które później już się pojawiło. Jest przelinkowane ze strony sustainabledressage - to ciekawy serwis, który już od kilku lat leży odłogiem bez żadnej aktualizacji. Ushia wstawiła fotkę i dwie minuty później breakawayy odpisała posta, odnoszącego się do zdjęcia - czyli było widoczne. Serwis może mieć jak najbardziej limity transferu - 10, 20tu pierwszym osobom fotka się wyświetli, 21szej nie - bo np. limit transferu na godzinę został przekroczony. Pamiętajcie, że nie tylko na forum oglądamy to zdjęcie - ono jest dostępne w tym samym czasie na całym świecie. Za tą teorią przemawia fakt, że po jakimś czasie zdjęcie się pojawiło - ja nic nie zmieniłam ani na forum, ani w linku itd. Zdjęcia z zewnętrznego serwera nie mają tak naprawdę nic wspólnego z forum, nie przechodzą przez nie, nie są na forum ściągane. To jest jedna linijka tekstu, która komputerowi tłumaczy - zajrzyj na ten i ten serwer, tam jest zdjęcie. Zewnętrzny serwer! Z tego serwera fotka jest wyświetlana - nie z forum. To jak zaglądanie przez okno do czyjegoś mieszkania - ja (albo forum) otwieram to okno, ale nie mogę nic zrobić z faktem, że ktoś zasunął zasłonki, zgasił światło w pokoju i nic nie widać (albo nie zgasił, tylko elektrownia miała spadek napięcia i na 3 minuty siadł prąd), albo pani, która się przebierała, już sobie poszła 😉
Naprawdę, tak to działa. To jest dokładnie tak samo, jak wklejenie bezpośredniego adresu zdjęcia do przeglądarki, całkiem bez pominięcia forum. I tutaj to może też działać w ten sposób, że przy wyczerpanym limicie transferu u jednej osoby zdjęcie się nadal wyświetli (bo. np. będzie w pamięci cash danej grupy sieciowej, providera czy pokrewnych), a u drugiej już nie (bo nie zadziałało ani odwołania do serwera, ani do cashu).


2.
Podobna sytuacja - zdjęcia z fotosika. To jest darmowy serwer, tu też nie ma gwarancji, że dowolna ilość osób ma nielimitowany dostęp do fotki (czyli do ściągania danych, jakkolwiek niewielkiego rozmiaru). Znowu kilka minut później kpik komentuje zdjęcia (czyli są widoczne), fin już nie widzi, armara widzi, fantazja widzi, efka też widzi. Jeśli fin trafiła na chwilowe przyblokowanie transferu, dziurę w necie, jakikolwiek przymuł ze strony fotosika - to u niej ściągnęła się strona z brakiem fotek. I tak już przez chwilę zostanie, czasem brak zdjęć potrafi się na dłużej "zapisać" w pamięci kompa i fotki nie pojawią się od razu.
Ja często zaglądam w takie linki i wklejam bezpośredni link do fotosika - i tam nie widzę zdjęcia, w tej sytuacji naprawdę nie jestem w stanie nic zrobić.
Tak na marginesie - fotosik nie jest zbyt dobrym serwisem do zamieszczania zdjęć, ma bardzo często zwieszki. Dużo lepiej korzystać z Picasy Googla, Photobucket, najlepiej chyba Imagehack - sprawdzam linki "znikających" zdjęć i z imagehack jeszcze nie widziałam tego problemu.

3. punkt trzeci już bez linka - niedawno otrzymałam zgłoszenie, że zniknęły wklejone zdjęcia - powodem zniknięcia okazał się być niepoprawnie wklejony link. Po usunięciu linka i wstawieniu od nowa fotek przez użytkownika - zdjęcia się pojawiły.

I pytanie za 100 punktów - czy ktoś nie widzi zdjęć (screenów z forum) wstawionych przeze mnie powyżej?


-------------------------------
Ad. 3 Tagi / wyszukiwarka

abre, musiałabyś mi jakoś bardziej rozpisać szczegółowo, jak takie tagi miałyby działać. I gdzie się potem wyświetlać? Chodzi Ci o takie tagi jak np. na youtube do filmów? Teoretycznie można spróbować, ale jak sama zauważyłaś, użytkownicy nie przeszukują forum (normalna rzecz, ludzie nie korzystają z googla, nie czytają całych wątków - co chwilę mamy rozbrajający post w stylu nie chce mi się przeglądać 40tu stron, więc może podacie mi telefon do rymarza z ursusa). Na takich delikwentów nie ma mocnych. Owszem, można ułatwić im życie, ale prawdę mówiąc preferuję ułatwianie życia ludziom, którzy dorośli do tego, żeby im owo życie ułatwiać, a nie komuś, komu się nie chce korzystać z wyszukiwarki.
Chyba, że te tagi to ma być tylko ikonka istotne? Ale miałaby ona służyć jedynie autorowi posta? Bo jeśli przeszukiwanie miałoby się odbywać w ogóle podług istotnych / nieistotnych, to jeśli ktoś napisze sensowny post i nie zwróci uwagę na klikanie ikonki (tutaj pisują różni ludzie, nie wszyscy są internetowymi wyjadaczami) i post może być ignorowany przez wyszukiwarkę.

Przeszukiwanie aktualnego wątku niegłupie, chociaż nadal wymaga głównie... chęci przeszukiwania 🙁 Przecież X osób, które pytało o telefon do Ursusowego rymarza mogło i teraz przeszukać wątek...

Odnośnie cytatów i autocytatów Caroline to mogę napisać tyle: 👍 Jestem pod ogromnym wrażeniem biegłości w posługiwaniu się bazą danych forum i wyszukiwania odpowiednich informacji  :kwiatek: Stawiam dziewczynę za przykład i trochę tez utwierdzam się w przekonaniu, że nawet tak wnikliwe przeszukiwanie zasobów forum jest możliwe na chwilę obecną - oczywiście dla chcącego...

Zobaczę, czy coś z tych zmian udałoby się dodać w jakiś prosty sposób. Jeśli jednak w prosty się nie uda, to nic nie obiecuję - z jednej prozaicznej, ale dobitnej przyczyny. Wypadałoby mi zaktualizować forum do nowej wersji, ale to mi automatycznie zresetuje wszystkie ustawienia do domyślnego. Do standardowego forum było jednak wprowadzanych tyle zmian, rozszerzeń i dodatkowych opcji, że aktualizacja bazy i nie pominięcie potem żadnej ze zmian to robi się całkiem konkretnym projektem. A jednak te aktualizacje cyklicznie będą potrzebne i fakt dogrywania za każdym razem administracji, banowania, ikonek, tłumaczenia bebechów forum niekompatybilnych z pliterkami, ulubionych wątków, ustawień PW, autokorekt, ewentualnych tagów, wyszukiwarki bieżącego posta i innych bonusów jest lekko mrożący krew w żyłach. Mimo wszystko forum musi być też choć trochę admin-friendly 😉




O postach niestety nie jestem w stanie nic powiedzieć.
w ZNK zaczely znikac posty i zdjecia - raz sa raz ich nie ma. o co chodzi?


Margaritka - znikania postów nie zaobserwowałam. Nieciągłości dyskusji w wątku też nie.
W takich wypadkach muszę otrzymać link do konkretnego miejsca na stronie, albo printscreen, albo informację od autora - napisałam posta, odpowiedziały mi trzy osoby, a posta nie ma - o tutaj (i też link lub printscrren).
Ostatni usunięty celowo z tego wątku post był datowany na 16ty marca.

A jeśli chodzi o zdjęcia - pisałam już na ten temat. Mam jednak poczucie, że to moje wyjaśnienie chyba jeszcze nadal nie do końca sprawę wyjaśniło. Zatem kilka słów o hotlinkingu.

"Wstawiając zdjęcie z sieci" zawsze tak naprawdę wklejamy na forum link do zewnętrznego serwera. Każda, absolutnie każda fotka gdzieś jest fizycznie umieszczona - na dysku twardym komputera. Ten komputer jest podłączony do sieci. Każde wyświetlenie zdjęcia odbywa się przy pomocy owego komputera (serwera) i zabiera trochę przepustowości z jego podłączenia do sieci. Ten serwer musi ktoś utrzymywać i nie zawsze jest mu na rękę, żeby został zajęty transfer na wyświetlanie zdjęcia. Przykładowo - załóżmy, że jakiś geolog znalazł w sieci takie zdjęcie, na którym niezmiernie zainteresował go rodzaj podłoża:

Ów geolog wstawia zdjęcie na australijskim forum miłośników gleb. Fotkę nagle zaczyna oglądać kilkadziesiąt, albo i kilkaset osób. I teraz w zależności od rodzaju serwera, na którym jest umieszczony obrazek: A. po wyczerpaniu dozwolonej ilości transferu (przepustowości z łącza serwera) zdjęcie przestaje się wyświetlać,  lub B. zdjęcie wyświetla się cały czas, ale moja firma hostująca dolicza mi rachunek za dużo większe zużycie transferu serwera, B1. przy dużym ruchu na forum miłośników gleb nasze forum zaczyna spowalniać i ciągnąć się godzinami, B2. ponieważ moim priorytetem nie wsparcie interesujących się błotem internautów w Australii przycinam możliwość hotlinkingu (czyli właśnie zamieszczania aktywnych linków / implementowania danych ze zewnętrznego serwera na inną stronę).
Rezultat dla glebo-lubów na ich forum w obydwu przypadkach jest taki, że mają znikające zdjęcie.

OK, załóżmy, że taka sytuacja jest zrozumiała, ale dlaczego znika zdjęcie umieszczone na webowej galerii zdjęć, takiej jak fotosik albo googlowska Picasa?
W wątku ZNK rzeczywiście mamy do czynienia ze zdjęciem "pojawiam się i znikam" w poście kpika:
[url=http://www.re-volta.pl/forum/index.php/topic,37.8070.html#msg267466]http://www.re-volta.pl/forum/index.php/topic,37.8070.html#msg267466[/url]
Sprawa mnie zaciekawiła, bo zdjęcia są umieszczone właśnie na Picasie, a przecież taka liberalna strona nie powinna mieć nic przeciwko podlinkowywaniu zdjęć... No właśnie okazuje się, że nie taka liberalna i ma coś przeciwko:

[url=http://209.85.229.132/search?q=cache😀jsYwSTV3TsJ:[[a]]www.google.com/support/forum/p/Picasa/thread%3Ftid%3D08667e121dca6f04%26hl%3Den[[a]]+ggpht.com+hotlinking&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl]LINK do GOOGLE HELP / FAQU Picasy - dlaczego moje zdjęcia znikają, kiedy wklejam je na forach?[/url]

"Question: Why do my pictures keep dissapearing when I post to a forum thread? 🙁"

Odpowiedź pracownika Google: "we don't allow hotlinking in the way you're trying to use it."
Nie pozwalamy na hotlinking na forach.

Nie jestem w stanie zagwarantować działania wyświetlania zdjęć z serwera Google, kiedy sam Google nie akceptuje takiego działania i radośnie potwierdza znikanie zdjęć.
Teoretycznie da się to trochę obejść - tzn. dwie fotki kpika działają bez problemu, bo są skalowane. Trzecia nie jest i tu mamy problem z wyświetlaniem. Niestety nie da się w prosty sposób wytłumaczyć, jak zrobić, żeby fotka była skalowana - tzn. jeśli ktoś zna htmla i rozmiar zdjęcia, to wystarczy dopisanie dodatkowego katalogu w adresie, ale nadal jest to spore utrudnienie.
Dla Picasy to żaden interes, że na iluś tam forach pojawią się umieszczone na jej serwerze zdjęcia. Owszem, jeśli wkleisz link i użytkownik chcąc obejrzeć zdjęcia będzie musiał zajrzeć na stronę konkretnego albumu Picasy, to tak - można mu przynajmniej wyświetlić kilka reklam, inaczej interes się nie kalkuluje. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się tego po Googlu.  🤬

Czyli generalnie lepiej unikać Picasy, albo zaakceptować fakt, że będzie działać albo nie.

Sprawdziłam jeszcze fotosika i w FAQ mamy między innymi taki paragraf:
[url=http://www.fotosik.pl/pomoc/faq/transfery/#3]W jaki sposób naliczany jest limit transferu?[/url]
Streszczając w dwóch zdaniach - darmowe konto ma limit transferu. Oznacza to absolutny brak gwarancji na wyświetlanie się zdjęć.

Tak więc problemu znikających zdjęć nie powinno być w sytuacjach:
- kiedy hotlinkujemy fotki z płatnego, wykupionego przez siebie serwera bez limitu transferu,
- kiedy korzystamy ze strony Imageshack http://imageshack.us/ - w FAQ strony znajdziemy instrukcję hotlinkowania zdjęć na fora dyskusyjne, zatem jest to działanie dozwolone
- Photobucket też nie ma nic przeciwko http://photobucket.com/

dworcika i quantanamera  🙇 :kwiatek: 🙇
Bo już myślałam, że mi się w oczach mieni, albo mój komp(an) sfiksował.
Wyjasnienia quanty przeczytałam z zapartym tchem, tylko nadal mam wątpliwości.
Przez długi czas nie miałam żadnych kłopotów, chyba że coś w linku było skopane.
Np. zdjęcia efki obejrzałam dzięki Operze (a Firefox nie wyświetlał)  🙁). U mnie problem narasta  🙁
Pytanie: czy coś zmieniło się (na serwerach? w Firefoxie?) w ostatnich dniach? Może coś wiecie?
Co mogę zrobić (czy mogę), żeby moja przeglądarka nie pamiętała, że "nie zastała" zdjęcia?
Dworcika   Fantasmagoria
14 lipca 2009 12:06
o co chodzi???
Dzięki Wam wielkie dworcika i quantanamera !
pytanie czy na pewno wszystko przyswoiłam: czyli to czy zdjęcie pochodzące z serwera jak picassa będzie mi się wyświetlać to czysta loteria i ew. rozwiązaniem jest 'zapraszamy za kilka dni' ?

czy są już jakieś poszlaki w sprawie 'znikających' postów? kilka razy zdarzyło mi się, że w dyskusji padały odpowiedzi i nawiązania do postu, którego mój komputer ewidentnie nie widzi...
kilka razy zdarzyło mi się, że w dyskusji padały odpowiedzi i nawiązania do postu, którego mój komputer ewidentnie nie widzi...

Oo mi też, przekonywałam się, że to ja mam jakiś problem z oczami. Ale w takim razie chyba nie tylko ja.
Teraz przykładów nie pamiętam, ale następnym razem na pewno zapiszę 🙂


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się