4 czerwca

Rano słuchałam wywiadu z Panem Premierem.
Mówił,że to ważny i radosny dzień i powinniśmy świętować.
No to poleciłam flagę powiesić w pracy. Jest jedyna w okolicy. 😵
Pan Dozorca powiesił dopiero jak powiedziałam,że sam Premier kazał. 😂
Uroczystości jak narazie zamknięte na Wawelu.
Może ten dzień powinien być wolny od pracy ?
Poświętowałabym u konia troszkę.
A wczoraj,wędrując przez krakowskie ,eleganckie galerie handlowe -miałam taką refleksję,że to jest chyba najlepsza ilustracja słów "komunizm się skończył"
( akurat było tak,że babsko z Rosji mi buty wykupiło sprzed nosa  :wysmiewa🙂
Po 6 akurat niektórzy  🤔 goście dzisiejszej uroczystości przejeżdżali akurat pod moimi oknami - oczywiście, z pełną pompą, na sygnale - obudzili mnie 😉
Myślę, że chyba ten dzień powinien być wolny od pracy - na pewno więcej osób skłoniłoby się ku refleksji nad tym co było i co jest 😉

edit: widzieliście dzisiejsze logo naszej-klasy?  😎
widzialam logo- allegrowe nie lepsze 😵

juz mamy chyba najwiecej w europie dni wolnych od pracy, bez przesady 😉

dla mnie to tez szczegolny dzien, bo meza urodziny 👍
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
04 czerwca 2009 09:41
dzień szczególny, a jako że pracuję niedaleko stoczni: ulice pozamykane, tramwaje wstrzymane na dobę, do pracy dreptałam spory kawałek pieszo. Obok pączkarni.
I szlag trafił dietę przez te obchody  🤔
Alvika, a macie podniosły,radosny nastrój?
W Krakowie nie zauważyłam.
Chyba będzie się miasto radować -jak wyjadą i goście i demonstranci,którzy się gromadzą.
Kurczę- 22 lipca to obchodzono radośnie. 😂 😂
juz mamy chyba najwiecej w europie dni wolnych od pracy, bez przesady 😉


Polacy mają w ciągu roku 26 płatnych dni urlopowych oraz 10 dni świątecznych. Do wolnego od pracy trzeba jeszcze dodać wszystkie soboty oraz niedziele. Ostatecznie w rankingu „próżniactwa” zajmujemy 12 miejsce.

Za: http://studente.pl/artykuly/3326/Ile-mamy-wolnych-dni-w-roku/

c.d.:
Opublikowany przez szwedzki dziennik gospodarczy „Dagens Industri" ranking uwzględnia wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz 22 inne kraje świata. Z zestawienia wynika, że najwięcej wolnego od pracy czasu mają Finowie, którym przysługuje każdego roku ustawowe prawo do 30 dni urlopu (płatnego), 14 dni świątecznych oraz wszystkich sobót i niedziel wolnych.

Zaraz za Finami uplasowali się Francuzi, którzy od liderów klasyfikacji mają w ciągu roku o 4 dni świąteczne mniej. Kolejne miejsca zajęły: Izrael, Litwa i Maroko.

Najmniej wolnego w Unii Europejskiej mają Holendrzy, Rumuni i Brytyjczycy. Wszystkie trzy nacje mają zaledwie 28 dni wolnych w roku (plus weekendy) i liczba ta uwzględnia zarówno urlop, jak i święta państwowe.

Najbardziej zapracowani ze wszystkich narodów uwzględnionych w rankingu są natomiast Filipińczycy i Tajlandczycy (19 dni wolnych od pracy w roku).


Jakaś stara tabelka z GW (przepraszam za źródło):
http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,73343,2476906.html

Liderami nie jesteśmy.


Ja też pamiętałam taki ranking.
Nasze święta są w większości kościelne ?
Chyba tylko 1,3 maja,15 sierpnia i 11 listopada są świecko państwowe.
A idzie ktoś dzisiaj na ten duży koncert na część "solidarności" na Placu Teatralnym w Warszawie?
http://www.estrada.com.pl/4czerwca/

Ja idę, o ile nie będzie lać.
15 sierpnia-nie!
Też kościelne.
W ogóle 15 też Madonna ma koncert - chwyt niezły  😎
Ja też pamiętałam taki ranking.
Nasze święta są w większości kościelne ?
Chyba tylko 1,3 maja,15 sierpnia i 11 listopada są świecko państwowe.


Święta w Europie czy państwach związanych kulturowo z Europą co do zasady są w większości kościelne, poczynając od niedzieli, np. u naszych zachodnich sąsiadów:


    * Nowy Rok, 1 stycznia
    * Trzech Króli, 6 stycznia (tylko w Bawarii i Badenii-Wirtembergii)
    * Wielki Piątek
    * Poniedziałek Wielkanocny
    * 1 Maja
    * Wniebowstąpienie
    * Zielone Świątki
    * Boże Ciało (tylko w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Hesji, Nadrenii-Palatynacie, Północnej Nadrenii-Westfalii i Saarze)
    * Wniebowzięcie NMP, 15 sierpnia (tylko w Bawarii i Saarze)
    * Dzień Zjednoczenia Niemiec, 3 października
    * Wszystkich Świętych, 1 listopada (tylko w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Palatynacie, północnej Nadrenii-Westfalii i Saarze)
    * Dzień Modlitwy i Narodowej Skruchy, różne środy listopada (modlitwa nie jest czynnością państwową)
    * Boże Narodzenie, 25–26 XII
To ja czeskie wkleję:
Święta państwowe
Święto Niepodległości (1 stycznia)
Święto powstania niezależnej Republiki Czeskiej po rozdzieleniu Czechosłowacji 1 stycznia 1993 roku.

Dzień Zwycięstwa (8 maja)
Święto upamiętniające wyzwolenie ówczesnej Czechosłowacji przez wojska aliantów w maju 1945 roku.

Święto Apostołów Słowiańskich Cyryla i Metodego (5 lipca)
Postacie świętych Cyryla i Metodego wiążące się z krzewieniem wiary chrześcijańskiej na terenie dzisiejszych Czech oraz pierwszym pismem słowiańskim – tzw. cyrylicą (863 n. e.).

Święto Mistrza Jana Husa (6 lipca)
Święto upamiętniające męczeńską śmierć przez spalenie na stosie Jana Husa (6 lipca 1415 roku), przywódcy religijnego, zwolennika reformacji oraz rektora Uniwersytetu Karola.

Święto Państwowości Czeskiej (28 września)
Dzień upamiętniający śmierć czeskiego księcia Wacława, zamordowanego przez własnego brata dnia 28 września 935 roku. Wacław krótko po śmierci ogłoszony został świętym. To święto patrona narodowego, symbolu państwa czeskiego i tożsamości narodowej.

Święto Republiki Czechosłowackiej (28 października)
Dzień założenia niepodległego państwa Czechów i Słowaków w 1918 roku – największe czeskie święto państwowe.

Dzień Walki o Wolność i Demokrację (17 listopada)
Święto upamiętniające walki studentów z lat 1939 oraz 1989 z nazistowskim i komunistycznym reżimem.

Pozostałe święta
Nowy Rok (1 stycznia)
Poniedziałek Wielkanocny (marzec-kwiecień, święto ruchome)
Święto Pracy (1 maja)
Wigilia (24 grudnia)
Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia)
Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia)
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
04 czerwca 2009 12:27
Kto w gdańskim konsulacie starał się o załatwienie wizy związanej z wyjazdem do ChRL, to dopiero może zdziwić się w kwestii ilości państwowych dni wolnych od pracy w innych krajach.
(ale biorąc pod uwagę fakt, że tam dzień pracy na jednej zmianie nie kończy się po 8h, można to jakoś przełknąć)
Zuziasta   Zakupoholik na odwyku...
04 czerwca 2009 14:23
A nawiązując do koncertów.
Wybiera się ktoś do Stoczni Gdańskiej?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
04 czerwca 2009 14:27
Zuziasta, ja. Choć jestem mega chora.

Zuziasta   Zakupoholik na odwyku...
04 czerwca 2009 14:32
Strzyga, jaki sektor? 🙂
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
04 czerwca 2009 14:34
Nie wiem, nie mam biletu. Kumpela kupowała i dostane dopiero jak ją spotkam. Ale jak zauważysz, że ktoś się drze i robi rozróbę, to na pewno będę ja ;]
Jakby dziś było wolne, to by się kolejny długi weekend zrobił 😉 Z jednej strony popieram pamiętanie o pozytywnych świętach (dla równowagi dla całej polskiej martyrologii), z drugiej - czy potrzeba niepracować, żeby świętować? Może lepiej pracować patriotycznie? 😉

A tak całkiem serio - dla mnie 4 czerwca ma smak słodko-gorzki.
Bo to też rocznica Tiananmen...
[']
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
04 czerwca 2009 14:39
Jakby było wolne, to 99% osób zrobiłaby sobie grilla i nawet nie wiedziała co to za "święto", natomiast brakuje mi właśnie trochę pompy w organizacji. Powinna być masa koncertów, pokazy filmów, festyny, te sprawy. Bo tak... jest trochę ubogo.
Zuziasta   Zakupoholik na odwyku...
04 czerwca 2009 14:43
Strzyga,
Takich co się drą i robią rozróbę jest więcej :P
(mi na vipach nie wypada)
😁
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
04 czerwca 2009 14:48
Ale ja się drę tak głośno, że nie idzie mnie przeoczyć  😀iabeł:
Zuziasta   Zakupoholik na odwyku...
04 czerwca 2009 15:05
Jak Cię w tłumie zobaczę top zaczepię na pewno  😁
co dla mnie ten dzien oznacza? ze zablokowali pol miasta, zablokuja jeszcze drugie pol, a ja w najgorsze korki musze nach sopot sie udac. coz..
no i koncert bedzie, na ktory nawet nie wiem czy ide hehe niespecjalnie mi zalezy, ale jakby sie ktos ze znajomych wybieral to sie pewnie zabiore..


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się