NACHRAPNIKI - typy, zastosowania, różnice, spostrzeżenia ...

Gillian   four letter word
17 marca 2011 19:51
dziurwa do góry. Pasek popycha wędzidło do góry, muszę go dopiąć mocniej, koń oburzony. No i klops.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
caroline   siwek złotogrzywek :)
17 marca 2011 23:02
kon górą 😉 jak pisałam - jeśli tamto zapięcie mu bardziej pasowało - to znaczy, ze było lepsze 😉
przyszłam wyrazić moje ubolewanie nad wiedzą sprzedawców w końskich sklepach...

dziś odwiedziłam jeden z podwarszawskich w poszukiwaniu hanowera
był jeden, jakości koszmar, rozmiar - za duży - pytam więc czy ma ten nachrapnik cob

dowiedziałam się, że nie ma takiej opcji, że ten jest ostatni z czeluści magazynowych i nie będzie, bo to PRZEŻYTEK
już się takich nie używa, kiedyś były modne w szkółkach, ale to już przeminęło, wyszły z użycia i może mi zaproponować meksykana... 🤔 🤔 😵 😵

jakoś to niewybrednie skomentowałam pod nosem i zdruzgotana wyszłam...
ash   Sukces jest koloru blond....
13 czerwca 2011 08:21
Mam problem i po cichu liczę na jakieś rady...bo nie wiem co robić!

Kary chodzi w nachrapniku meksykańskim, jest zapięty wedle zasady two fingers.
Od dłuższego czasu koń otwiera pysk i przy próbach skrócenia wodzy zgrzyta zębami.
Na luźnych wodzach jest ok, gdy zaczynam wymagać znowu zgrzyta!
Dodam tylko, że potrafi również zgrzytać gdy pracuje na lonży - pracuje na czambonie.

Zęby miał robione miesiąc temu, plecy zdrowe w 100%. Byłam przekonana, że to zgrzytanie jest spowodowane bólem pleców, ale jednak nie!
Wędzidło podwójnie łamane, najpierw z miedzianym łącznikiem teraz zmienione na podwójnie łamane plastikowe. Problem jest nadal.

Wet przy kontroli pleców stwierdził, że zdarzają się takie osobniki zgrzytające, ale nie chce mi się wierzyć, że to tak się nagle pojawia i już zostaje.
Wczoraj znajoma poradziła mi zmianę nachrapnika na angielski i wędzidło z zabawką.
Liczę na wasze pomysły i rady. Może ktoś się spotkał z podobnym przypadkiem!
kujka   new better life mode: on
13 czerwca 2011 09:13
ash, tez znam kobyle ktora zgrzytala po prostu jak sie wkurzyla/spiela. rozluzniona i pogodzona z robota zgrzytac przestawala.
ash, spróbuj założyć bardzo grube, stabilne wędzidło. Możliwe, że jest "nadmiar" miejsca w pysku. To dotyczy też nachrapnika - przejściowo warto koniowi pokazać "właściwą drogę" - zaproponować "jedynie słuszne" ułożenie.
ash   Sukces jest koloru blond....
13 czerwca 2011 10:15
halo, jaki nachrapnik proponujesz? wędzidło gumowe?
Czy gumowe "wypali" - nie wiadomo - zależy od konkretnej "konfiguracji" w pysku i co takm koń lubi, ale spróbować - warto.
Nachrapnik - jeśli koń nie "zakłada dźwigni" żuchwą - to angielski ze skośnikiem. Meksykański właśnie zachęca (najczęściej) do "operowania żuchwą", sprzyja "uruchomieniu" pyska, owszem, utrudnia owo "założenie dźwigni" - ale przy zgrzytach i nadmiernym bawieniu się wędzidłem rezygnowałabym z meksykańskiego. Może być, że "szwed" będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli przypuszczenie o "przestrzeni" w pysku się potwierdzi. Spróbuj obejrzeć pysk konia wewnątrz (bezpiecznie!), sprawdź, czy przypadkiem koń nie ma wysoko wysklepionego podniebienia. Jeśli do tego szczęka jest wąska (a wysoko wysklepiona) - z doboerm wędzidła może być problem. Koniecznie spróbuj smakowego lub "słodkiego" - trzeba zachęcić do "ciamkania". "Zabawka" - raczej nie.
Uwzględnij, że może nie być dobrego rozwiązania constans, że sytuacja może się zmieniać nawet co 2 tyg. Coś, co miesiąc temu było nie do przyjęcia - znowu może stać się najlepszym rozwiązaniem.
Zakładam, oczywiście, że to nie jest opór konia w reakcji na "złą" rękę 🙂
ash   Sukces jest koloru blond....
13 czerwca 2011 10:58
Zakładam, oczywiście, że to nie jest opór konia w reakcji na "złą" rękę 🙂


nie sądę, bo koń zgrzyta również na lonży.

dzięki halo za wszystkie sugestie!
Będę próbować!
vissenna   Turecki niewolnik
23 czerwca 2011 13:52
Potrzebuję pomocy.

Wiecie może gdzie kupić pleciony na okrągło nachrapnik? Taki jak nachrapnik od hackamore tylko do normalnego ogłowia wędzidłowego?
Pomocy!  👀

Może an Marek z Ursusa dałby radę stworzyć coś takiego?
vissenna, a nie chodzi ci o cos takiego troche jak bosal?
vissenna   Turecki niewolnik
23 czerwca 2011 22:13
[b]katija[/b] dokładnie o coś takiego. Przejrzałam stos katalogów i nic nie ma...  🙁 A jednak na parkurach czasem się je widuje  👀
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
23 czerwca 2011 22:37
Te nachrapniki są zrobione ze sznurka i są one przeważnie stosowane w westcie więc w takich katalogach szukaj. Tu masz takowy na ten przykład: http://www.kinghorse.pl/index.php?body=towary&id_kat=1.47.134&id_tow=1593
U nas meksykaniec to jest złoty środek na złe dni. 🙂
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
02 sierpnia 2011 14:06
Mój koń żując wędzidło lekko otwiera pysk memłając je i jest to dość mocno widoczne,nachrapnik mam zwykły bez skośnika,czy należałoby go założyć żeby koń tego pyska nie otwierał jednak?Nie bedzie mu tu w zabawie tym wędzidłem przeszkadzało?
Nie mam bladego pojęcia, gdzie zapytać (ogłowia, nachrapniki, rewia mody etc.): miał ktoś z was do czynienia z nachrapnikiem hanowerskim firmy HKM? Jak on wygląda jakościowo/rozmiarowo? Z góry mówię, że nie chcę zamawiać u rymarza.
zen, Nie wiem jak on wygląda rozmiarowo i jakościowo, ale jeśli jest zrobiony z tych samych skór co ogłowia HKM to taki bezszal. Na skórach się nie znam, więc nie powiem czy to mielonka czy w ogóle jakakolwiek skóra, ale zwyczajnie wyglądająca, lekko sztywnawa. Do takiego daw maga temu daleko.

incognito, Chcesz mu pysk zasznurować, żeby nie otwierał? 😉
Koń żujący ma mieć "wolny pysk", raczej bym w tym nic złego nie widziała. Przesadne otwieranie pyska, przesadne "toczenie piany", przekładanie języka i tego typu atrakcje świadczące o nieakceptacji wędzidła to co innego.
Dzięki. Ehh, no nic, może w jakimś stacjonarnym w Warszawie będzie jakiś egzemplarz do obmacania..

edit: znalazłam kiefferowy nachrapnik w Mustangu 😅
kupiłam niedawno nachrapnik hanowerski, ale nie podoba mi się jak leży... wydaje mi się, że część nosowa jest troche za długa, przez co kółka od nachrapnika i od wędzidła haczą o siebie 🤔 poza tym pasek potyliczny nachrapnika jest za krótki, bo zapinam na ostatnią dziurkę... na szybko zrobiłąm zdjęcia poglądowe
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
09 października 2011 14:55
[b]katija[/b] dokładnie o coś takiego. Przejrzałam stos katalogów i nic nie ma...  🙁 A jednak na parkurach czasem się je widuje  👀

to nachrapniki sznurkowe np. Equipe takie robi
http://www.lamri.pl/equipe/equipe-nachrapnik-sznurkowy-2.html
hugolina009, zobacz na górę tej strony, podobny problem. Zostawiłam jak jest i gra gitara.
gillian czyli słuchać konia i jeśli mu nie będzie przeszkadzać, że kółka sie stykają to sie nie martwić?
hugolina009, Ja bym jeszcze próbowała zapiąć nachrapnik wyżej i wydłużyć część "pod brodą". Może to coś da.
aha...rozumiem🙂 ok spróbuje, ale to dopiero w środe :/ dzieki :kwiatek:
klapcio89   Walczący z cieniem...
16 października 2011 18:43
Pomóżcie, co to za nachrapnik? Jak się nazywa?? 🙂  :kwiatek:
klapcio89, ja się z tym spotkałam, ale we Włoszech, nie pamiętam jak się nazywa (znałam tylko włoską nazwę), jest silny w działaniu, tyle pamietam
to nie jest rodzaj nachrapnika, tylko rodzaj oglowia a mianowicie oglowie RAMBO... na temat ostrosci wypowiadac sie nie bede bo to zalezy jak zapiete jest oglowie.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
16 października 2011 22:14
Używam tego ogłowia na jednego konia, nie widzę czemu miałoby być jakieś specjalnie ostre. W każdym razie w wypadku tego konkretnego konia sprawdza się wybornie.
klapcio89   Walczący z cieniem...
17 października 2011 09:02
Wielkie dzięki dziewczyny  :kwiatek:

A czy nie wiecie gdzie w PL mogę takie kupić  🤣
Mozna zamówic...chyba anwet na allegro teraz jest
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się