Oficjalny strój na zawodach jeździeckich

Ktoś   Dum pugnas, victor es...
22 czerwca 2009 10:25
zainspirowana wpisem SamSama z wątku Hipodrom Sopot i okolice  😉 zakładam ten :

[quote=SamSam]...pomijam fakt,że etykieta wśród jeźdźców zanika - oglądają parkury bez długich butów,do dekoracji wjeżdżają bez fraka...czy tylko ja jestem takim estetą,że tylko mnie to razi?a przepisy ogólne?szkoda,że sędzia zezwala na takie zachowanie... [/quote]

czy tak jest we wszystkich województwach? czy tylko pomorskie jeździectwo zmienia standardy na gorsze?
w Owczarni na zawodach jedna z zawodniczek wyjechala do dekoracji klasy LL czy L (juz nie pamietam) w krotkich butach i skarpetkach w kolorowe paski  🙄 wstyd
W mazowieckim większość sędziów upomina. Jak ktoś wchodzi w podkolanówkach na parkur każą zejść ubrać stosowne buty i wrócić. Tak samo z frakami. Zawsze jest to mniej lub bardziej żartobliwy ton, ale zawsze oznacza to samo.
Myśle, że to dobrze bo wkońcu to elegancki sport, a kolorowe skarpetki napewno nie dodają elegancji.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 czerwca 2009 10:43
U mnie w regionie to się (raczej) nie zdarza. Wszyscy w strojach oficjalnych. Co prawda - niestety - nie królują na parkurach białe czapraki i ochraniacze, ale nie ma też przesady w drugą stronę. Wszystko ładne i estetyczne.
Wszędzie znajdą się wyjątki, więc i u nas bywają, ale sporadycznie.
Miło,że taki temat się pojawił...

z ostatnich obserwacji:
-palą podczas oglądania parkuru (młodzi adepci głównie)
- oglądają parkur nie ubrani stosownie
- jeden z panów (bardzo seniorski wiek) wjechał bez rajtroka do dekoracji...

nie będę czepiał się braku białych stójek u amazonek,powiewających ze spodni koszul,że o nie dopasowanych zapięciach kasku nie wspomnę....

za to sędzia ma prawo nałożyć karę finansową...może wtedy towarzystwo by się opamiętało 🙇
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 czerwca 2009 10:46
Tylko czy sędziom to przeszkadza, tu jest pytanie.

Palenie podczas oglądania parkuru? :/

U nas zdarza sie oglądać parkur niekoniecznie w pełnym stroju jeździeckim, ale to akurat mnie bardzo nie razi (gubi się wśród trenerów, którzy oglądają w innym niż jeździecki strój).
caroline   siwek złotogrzywek :)
22 czerwca 2009 10:47
a kolorowe skarpetki napewno nie dodają elegancji.

przy wyjeździe do dekoracji - to chyba nie jest odpowiednie "obuwie" jakie wymagane jest podczas zawodów (długie obuwie lub krótkie+sztylpy, prawda?)
wiec zawodnik nie jest nawet ubrany "zgodnie z regulaminem" - tak mi się wydaje...
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
22 czerwca 2009 10:56
i pomyślec,że mnie trener ściga,jak nie mam paska w bryczesach,w których są szlufki przewidujące pasek  😁


a na powaznie - palili podczas oglądania parkuru - miejscowa gwiazda zresztą 😵

o ile nie razi mnie gdy ktoś ogląda parkur w stroju innym niż konkursowy czy też ma np. inne buty (sama czuję się niezbyt konfortowo maszerując w oficerkach - one w końcu nie są do chodzenia  😉) ,ale już nie schowane w bryczesy koszule,gdy sędzia zwalnia z rajtroków są już koszmarne 👀
U mnie raczej takich elementów nie widziałam. Bez fraka do dekoracji ludzi widziałam, z koszulą powiewającą, zamiast wsadzoną do spodni.
No, jeszcze widziałam ludzi w takich zwykłych czapsach "treningowych" i gumowych oficerkach. 😉
U nas też się zdarza oglądać parkur bez przepisowego stroju, mnie tam nie razi oglądanie parkuru w innych butach czy sztybletach i podkolanówkach, ale do przejazdu i później dekoracji natomiast obowiązkowo sztylpy, te oficerkowe czy same oficerki.
Odnośnie palenia podczas oglądania parkuru.... no, cóż, sama reprezentuję palaczy 😁 może nie bardzo młodych, starych też nie i to mi niekoniecznie przeszkadza o ile osobnik palący nie zbliża się z petami do koni i nie przedstawia sobą obrazka pt "szpaner-luzak-niechluj co to wszystko wie" 😉
Z ciekawosci - a co jest nie tak z gumowymi oficerkami jesli sa czysciutkie i swiecace?🙂
Nie kazdego stac na skorzane oficerki, nie da sie ukryc, ze to duzy wydatek🙂
Bee.   przewodnicząca chaos serce ma przebite strzałą.
22 czerwca 2009 11:07
ja właściwie dużo w tym temacie nie mam do powiedzenia, ale zauważyłam nie raz właśnie takie - wyżej wymienione zachowania. Uważam, że powinnien wrócić do łask taki, na prawdę oficjalny strój jeździecki. Może się czepiam, ale według mnie konie też powinny chodzić na zawodach wyłącznie w białych czaprakach (ew z logo sponsora, a nie w zielonych, czerwonych).
Wiesz no, mnie się zawsze gumowe oficerki kojarzą tylko z pracą w gnoju😉 Fakt, nie każdego stać na skórzane oficerki, ale większość, z tego co widzę, stać na sztyblety i sztylpy oficerkowe. Chociaż,  z jednej strony masz rację - lepsze nawet te gumowe a czyste, niż skórzane, a uwalone. 😉
Bischa   TAFC Polska :)
22 czerwca 2009 11:13
Ale i tak nic i nikt nie przebije mistrza Piaseckiego , który ogląda parkur ( nie startując ) w krótkich ( bardzo krótkich ) spodenkach , klapkach tudzież chodakach i z gołym torsem . Jak znajdę zdjęcie , wrzucę . "Bo on tak ma" słyszę - a ja mówię "Przepisy i elegancja czego innego wymagają , choćby był prezydentem/bogiem czy kimkolwiek innym tego rodzaju " . Mnie to przeszkadza i razi na parkurze .
asds   Life goes on...
22 czerwca 2009 11:14
A ja mam też pytanie co do obuwia......Chodzi mi mianowicie o czapsy skórzane w stylu mysliwskim z brązową częścią u góry czapsa. Czy to prawda ze w tych czapsach prawidłowo powinni jeździc tylko Panowie, a Paniom pozostają standardowe całe czarne?
Gallien   Un poco di zucchero
22 czerwca 2009 11:15
Byłam wczoraj na zawodach w Katowicach, przyjechałam do domu tak zniesmaczona tym co tam zobaczyłam...
Zawodnicy prezentowali sie strasznie, brudne buty,bryczesy, konie jak by z "obory" wyszły,
było kilka par na których można było zawiesić oko za schludny wygląd siebie i konia.
Gdzie się podziała etykieta...?
faith też jestem zdania że nie ma różnicy czy to gumowe czy skórzane oficerki jeżeli są czyściutkie to aż miło patrzeć
Kiedys podczas MPJiMJ w Starogardzie Antek Tomaszewski podczas treningowego pokonywania parkuru w czwartek, zostal upomniany (chyba, a moze nawet kazano mu zjechac z parkuru? Nie pamietam...) przez sedziego za jazde w sztybletach i sztylpach, nie w oficerkach  😲
To juz chyba przesada, nie sadzicie? Na szczescie chyba byl to odosobniony przypadek.
caroline nie wiem za bardzo o co chodzi? ''odpowiednie obuwie'' w moim wpisie oznaczało właśnie oficerki lub sztylpy ze sztybletami.
przesada. i przesada jest dla mnie wymaganie bialych czaprakow i ochraniaczy. szczegolnie te drugie brudza sie mega blyskawicznie i wygladaja wstretnie.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
22 czerwca 2009 11:25
wolno w sztybletach i sztylpach,akurat skokowe przepisy definiują to jako "dopinane cholewy".

tu cytat z przepisów skokowych:
Artykuł 256. UBIÓR I UKŁON
1. Ubiór.
1.1. Zawodnicy zobowiazani sa do noszenia stroju, okreslonego w przepisach
ogólnych (Ubiór i Ukłon). Podczas startu, prezentacji, ceremonii
dekoracji, oraz otwarcia i zamkniecia zawodów, wszystkich zawodników
obowiazuje strój zgodnie z pkt. 1.5 i 1.6 niniejszego artykułu.
1.2. We pozostałych przypadkach, np. w czasie ogladania toru, strój
musi byc czysty i dobrze utrzymany. Zawsze obowiazkowe jest
noszenie wysokich butów do jazdy, koszuli i białego krawata oraz
przepisowych bryczesów.
1.3. Je'eli pada ulewny deszcz, komisja sedziowska mo'e zezwolic na
jazde w kurtkach przeciwdeszczowych.
1.4. Wszystkie osoby skaczace przez przeszkody maja obowiazek
noszenia twardego nakrycia głowy z trwałym przynajmniej
trzypunktowym mocowaniem, zapietego pod broda. Dotyczy to równie'
zawodników reprezentujacych wszelkie słu'by mundurowe.
Powy'sze jest zalecane wszystkim osobom pracujacym z koniem
na placu treningowym, rozpre'alni i gdziekolwiek na terenie zawodów.
Juniorzy i młodzicy (dzieci), bedacy na koniu zawsze musza miec
zało'ony kask ochronny.
Polski Zwiazek Jezdziecki zaleca noszenie kasku wszystkim osobom
znajdujacym sie na koniu bez wzgledu na wiek.
1.5. Cywilni zawodnicy i amazonki startuja w konkursach ubrani
w czerwony, czarny, zielony lub szary frak oraz białe lub jasno-be'owe
bryczesy. Koszula mo'e byc biała lub kolorowa, ale zawsze z białym
kołnierzykiem i białymi mankietami. Amazonki moga tak'e jezdzic
w bluzkach białych lub kolorowych z biała stójka i białymi mankietami.
Rekawy koszuli moga byc długie lub krótkie. Buty czarne lub czarne
z brazowymi wyłogami. Cholewy butów moga byc przypinane, ale
musza byc wykonane ze skóry licowej i obowiazkowo w kolorze butów.
Buty musza miec niski, płaski obcas.
Je'eli podczas upałów sedzia główny zezwoli na start bez fraków, to
zawodnicy moga startowac wyłacznie w koszulach z rekawami. Rekawy
moga byc długie lub krótkie. Zawodnicy noszacy koszule z długimi
rekawami nie moga ich podwijac.
1.6. Zawodnicy startujacy w strojach cywilnych, moga miec na kasku
logo swojego sponsora. Logo musi byc umieszczone pionowo, na
srodku kasku i nie mo'e byc dłu'sze ni' 25 cm i szersze ni' 5 cm.
Przepisy w skokach przez przeszkody. Wyd. 3.1. Ostatnia aktualizacja: 1 lutego 2008. 41
1.7 Członkowie wszelkich słu'b mundurowych, np. pracownicy
osrodków hodowlanych oraz harcerze moga startowac w
obowiazujacych strojach słu'bowych lub organizacyjnych.
1.8. Komisja sedziowska mo'e nie dopuscic do udziału w konkursie
nieodpowiednio ubranych zawodników.
deborah   koń by się uśmiał...
22 czerwca 2009 11:26
skoro niektórzy pala na koniu i nie widzą w tym nic złego to chyba żadne aj waj że inni pala podczas oglądania parkuru?

a odchodząc od ironi to tylko ignorancja sędziów powoduje takie a nie inne zachowania. jedna kara za drugą i wszystko by się zmieniło.

wiele rzeczy jest nie na miejscu i sędziowie zdają się tego nie zauważać..
zlaczowanie konia na rozprężalni podczas oficjalnych zawodów za to, ze zarzuca zadem bo mu się przekręcił ochraniacz też do dobrych obyczajów nie należy a jednak pozostało to bez echa ostatnio.

niech każdy zacznie naprawianie świata od siebie.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
22 czerwca 2009 11:31
co do czapraków i ochraniaczy - przepisy nic nie mówią na ten temat.

rozmawiamy o oficjalnych zawodach - czy są u was komisarze na rozprężalni?czy są żadkością?
caroline   siwek złotogrzywek :)
22 czerwca 2009 11:32
caroline nie wiem za bardzo o co chodzi? ''odpowiednie obuwie'' w moim wpisie oznaczało właśnie oficerki lub sztylpy ze sztybletami.

chodziło o wyjazd do dekoracji w skarpetkach, a nie w "odpowiednim obuwiu" (vide post Ktoś). cóz w tym niezrozumiałego...?

ale prosze bardzo - bardziej łopatologicznie: moim zdaniem sędzia ma prawo (albo i obowiązek) zwrócić uwagę/odesłac zawodnika, który do dekoracji wyjeżdza ubrany "niekompletnie", tj. bez własciwego obuwia.
i nie chodzi mi juz nawet TYLKO o estetykę (ponownie - vide cytowane przez Ktoś przepisy)
W westowych konkurencjach szybkościowych zawodnik dostał karę i to chyba dotkliwą.
http://www.adrenalinacup.pl/
Uchwała zarządu po prawej stronie.
to ja sie az boje przyznac ze jezdzilam zawody w sztybletach i sztylpach,ale nie z licowej skory...
W przepiasach jest określony kolor fraka (czerwony, czarny, zielony lub szary) nie ma nic o granatowych, czyli nie można? A przecież bardzo dużo osób startuje w granatowych. W przepisach jest tez ZALECENIE by osoba (dorosła) przebywajac na koniu miała kask a zauważyłam ze jest to bezwzglednie wymagane, oczywiście zgadzam sie z tym wymogiem ale czy to nie jest niezgodne z przepisami?
przesada. i przesada jest dla mnie wymaganie bialych czaprakow i ochraniaczy. szczegolnie te drugie brudza sie mega blyskawicznie i wygladaja wstretnie.

Gdzie są wymagane białe czapraki i ochraniacze?Pierwsze o tym słyszę.

Mi wiele razy zdarzyło się słyszeć jak sędziowie upominali zawodników,którzy oglądali parkur w nieprzepisowym stroju.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
22 czerwca 2009 11:56
W przepiasach jest określony kolor fraka (czerwony, czarny, zielony lub szary) nie ma nic o granatowych, czyli nie można? A przecież bardzo dużo osób startuje w granatowych. W przepisach jest tez ZALECENIE by osoba (dorosła) przebywajac na koniu miała kask a zauważyłam ze jest to bezwzglednie wymagane, oczywiście zgadzam sie z tym wymogiem ale czy to nie jest niezgodne z przepisami?


to cytat z przepisów ogólnych pzj:
2. Tradycyjne fraki mysliwskie, czarne, czerwone, zielone, granatowe i szare
z naszywkami nie sa rejestrowane
christine   zawodnikowanie reaktywacja. on the go.
22 czerwca 2009 11:58
tylko juniorzy do 18 roku życia mają obowiązek jeżdżenia konia w kasku. z egzekwowaniem jest różnie- na regionalnych zawsze, na ogólnopolskich. rzadziej. dużo osób startuje w brązowych- jest to niepisane, ale akceptowane powszechnie przez sędziów- dopóki jest to schludne (nie znam dokładnie przepisów fei ale tam te kolory są chyba dopuszczone). szczególnie wzory fraka muszą być zgłoszone do związku jeździeckiego, a związek musi wydać pozwolenie na jazdę w nich. teoretycznie parkur powinno się oglądać w pełnym stroju, ale akceptowane są kurtki sponsorskie. w mazowieckim lepiej wyjść oglądać parkur w "cywilu", bo tak można, ale już widziałam parę osób, które próbowały przejść parkur w skarpetkach i sędzia zawsze gonił po odpowiednie buty. ochraniacze i czapraki swoich przepisów nie mają, ale może to i dobrze? ja tam w skokach "na biało" nie lubię.

na rozprężalniach komisarze są, ale to też ludzie. tu pogadać, tam pogadać i koncentracja już trochę mniejsza.
guula   Miałam zamiar coś zmienić... Zmieniłam zamiar
22 czerwca 2009 12:04
Iskrzaczek, wydaje mi się, że upominają tylko za skoki bez kasku. Nie zauważyłam by "gonili" za brak kasku przy jeździe po płaskim.

I w moim województwie komisarze są nawet na towarzyskich, tak jak obserwuję.

A co do białych ochraniaczy, moim zdaniem w takich koń nie wygląda wcale bardziej elegancko i estetycznie niż w czarnych. I nie podobają mi sie  😀
Ja startuję w brązowym rajtroku w prążek i jeszcze nikt nie zwrócił mi uwagi.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się