Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

Ktoś już się gdzieś tutaj zachwycał sieczkami dengie i wynalazłam taką http://www.animavet.pl/dengie-alfa-a-oil-20-kg.html.
Czy z typowo kondycjonujących jest coś lepszego w tej cenie? :kwiatek:
ej_anka, skąd masz pewność, że nie dostaje więcej? Jesteś przy 3 karmieniach? Może być i tak, że TERAZ dostaje dokładnie to co zaordynowałaś, co nie znaczy, że wcześniej nie dostawał nie wiedzieć ile. Obym była przewrażliwiona, i super jeśli się zmieniło. Świadectwo własnych oczu pochodzi sprzed roku +, a mentalność pracowników utrwalała się przez dziesięciolecia. Z tym, że jeśli twój koń dostaje/dostawał Więcej (bo o mniej nie ma mowy  😀iabeł🙂 - nie ma opcji, żebyś się o tym dowiedziała. Nikt się nie przyzna, że ma "dobre serce". Przed nikim.
"Przerabiałam" pensjonariuszy szacownego przybytku, którzy kombinowali i próbowali się połapać w jadłospisie konia, zupełnie nieświadomi obfitości jego diety. Przekonani, że jest jak stanowczo zalecili. I jakoś nadal nie widzę wśród "osób odpowiedzialnych" takiej, która byłaby w stanie kontrolować sytuację. Bo jak? Kto jest codziennie przy wszystkich karmieniach?
W tej stajni nie honor, żeby koń wyglądał marnie. I - dziwnym trafem, te zdane na decyzje obsługi - wyglądają kwitnąco. Ale może się zdarzyć, że gdy właściciel zaordynuje plus raz paszy kondycyjnej dodatkowo, to koń dostanie dwa razy tyle, ile powinien. Że dostanie 6-7 kg owsa PLUS pasza. Czyli to co przygotowałaś + kask czy dwa (na karmienie) "żeby mu smutno nie było, bo taaaki chudy". Nie mówię, że zawsze. Chodzi mi o to, że trudno się połapać ILE koń NAPRAWDĘ dostaje/dostawał. Jeśli teraz jesteś pewna, że dostaje co przyszykujesz i nic więcej, i tak nie masz danych do porównania. Możesz się opierać tylko na tym, co teraz.
Piszę to, bo ludzie na forum radzą ci w dobrej wierze, nieświadomi "okoliczności przyrody".
Sieczka Dengie Alfa A Molasses Free z miętą i kozieradką też działa kondycyjnie.
ej_anka ja stopniowo zamieniałam całkowicie owies na jęczmień. Fakt, że mój ogólnie je duże ilości różnych rzeczy, bo to typ, który musi dostać wiadro solidnego żarcia, i pracuje lekko z racji wieku to te 1,5 kg są wystarczające. Sądzę, że możesz powoli wprowadzać i zamienić wstępnie na taką samą ilość jak dajesz owsa. Potem obserwuj jak koń wygląda i się zachowuje i w razie potrzeby zwiększ lub zmniejsz dawkę.
A próbowałaś karmić wysłodkami? Wielu koniom pomagają przytyć i też po nich czacha nie dymi. I ja bym jeszcze olej dołożyła, to jest wolno uwalniana energia, a też na masę dobre.
ladydill, testowałaś? :kwiatek:
timianowa, jakoś przeraża mnie zalewanie ale w sumie jest tylko jeden max dwa dni w tygodniu, że mnie nie ma i musiałabym kogoś prosić. Muszę to jakoś rozegrać, żeby było w miare ekonomicznie i z głową.
To, czym dysponuję na pewno to pasza sereen i mesz i nieszczęsny owies (ale zdecydowanie chude 2kg dziennie).
I tu się zaczyna dylemat 😁
Do tego dołożyć lepiej sieczkę, olej, wysłodki...? Byłoby łatwiej, gdybym dysponowała większą gotówką no ale...
No i jęczmień - tego spróbuję na pewno tylko jak zbilansować poprawnie taką dietę?
Ja daję molasses free kondycyjnie między innymi i się sprawdza. Różnica jeśli chodzi o wpływ na kondycję między nią a Alfa A Oil to zawartość oleju, który i tak daje osobno. Daj sieczkę z lucerny i zwykły olej z biedrony 😉
equi.dream, po oporze? Zwykłą sieczkę z lucerny i jaki ten olej? 🙂
Olej rzepakowy, zwykły 🙂 Dając do 100 ml dziennie nie musisz dodatkowo suplementować, także przy chęci ograniczenia kosztów lepiej trzymać się tej ilości 🙂 I porządna sieczka z lucerny ( zbierana i suszona jeszcze młoda, a nie po kwitnieniu).
Z sieczką bez melasy radzę uważać. Mój sieczko żerny Waldemar na tą się wypiął i zostałam z otwartym workiem. Skrupulatnie wygrzebywał owies i granulat  😉
equi.dream, chyba spróbuję . Jak na razie wszystko pod górę 🙁
tulipan, o kurcze aż tak? Mój w sumie wszystkożerny do tej pory, ale kasa wywalona w błoto mi się nie uśmiecha.
No i nadal nie wiem, na ile ten mój sposób żywienia jest zbilansowany...
Rozmawiałam też dziś z wetem - polecił mi do każdego posiłku dodawać siemię lniane. Ale jak ile i dlaczego tak się nie dowiedziałam - ten typ tak ma. No i kręcił nosem na jęczmień. Niby żaden to specjalista żywieniowy, ale ja mam skłonności do nadmiernego analizowania.
Dzisiaj na lonży miałam zrobić zdjęcia, ale się rozmyśliłam ostatecznie. Bardzo się przejmuję tym co się dzieje, nie chcę niczego przegapić i jestem już tym stanem wyczerpana...

edit: W piątek weterynarz obejrzy i zrobi zęby - ja dziś macałam i chyba wymacałam ostrości 👀
W odchodach owies w śladowych ilościach, ale chwytam się wszystkiego.
Wcześniej jadł jabłkową, a teraz żółtą (Original) i zjada wszystko elegancko, więc przypuszczam, że coś mu tam nie smakowało  😉 A skusiłam się bo była w promocji  😎
nostril   be your own kind of beautiful
18 maja 2014 15:11
hej dziewczyny 🙂 ja mam obecnie problem z moim koniem żeby przytył. Generalnie jak nie pracuje to robi się okrąglutka kuleczka a jak tylko wrócimy do pracy to brzuch obwisły i żebra wystają. Generalnie jest to trakenka 6 letnia. Na początku dodawałam zioła (algi, kozieradka, len) od podkowy na przytycie z granulatem, następnie dodałam do granulatu jeszcze musli- efektu nie było. Potem pokombinowałam z dodatkiem sieczki od podkowy owocowej. Worek prawie skarmiony, efekt znikomy.Przestałam dawać musli , kupiłam granulat spillers condition i zwiększyłam jego udział w dawce. Jedyna poprawa to lekko mniej wystające żebra, bardziej zaokrąglony zadek i szyjka szersza. Obecnie kończę podawać zioła i chwilowo robię od nich przerwę. Podstawę dawki stanowić będzie od poniedziałku  granulat Bayiles/Sukces, sieczka http://www.opti-shop.pl/pl/p/Alfa-A-Oil-20-kg/198 ,biotyna i len, który po powrocie do pracy zastąpimy olejem lnianym. Czy ktoś ma jeszcze pomysł co mogę podać klaczce na przytycie? Zależy mi żeby nie było owsa ani pasz pobudzających.
Czy na pewno z tym koniem i Twoją pracą z nim wszystko ok? Jeśli koń od pracy ma wiszący brzuch coś jest nie tak 😉
nostril a siana ma do oporu? Na ile dawek dziennie ma podzielone  treściwe?

nostril   be your own kind of beautiful
18 maja 2014 17:26
siano do oporu, obecnie wypuszczana na łąkę , treściwe na dwie dawki: rano i wieczór. Odrobaczana 3 razy w roku w tym zimą mocniejszym preparatem.
Hej, chciałam zapytać co sądzicie o moim nowym jadłospisie dla wałacha około 700kg , w lekkim / średnim treningu, chodzi pod siodłem 6 razy w tygodniu, oprócz tego od 8 do 14 na trawę.
Na śniadanie i na kolację póki co je po 3 miarki owsa gniecionego i po 1 miarce słonecznika. Kupiłam właśnie otręby ryżowe w granulacie Maxi Rice (bo pszennymi które są w stajni do dyspozycji każdego pensjonariusza pogardził i uznał że jego delikatne podniebienie nie lubi otrębów pszennych w proszku  😀 ). Z opisu wynika że mam podawać około 500g na dzień. Oprócz tego raz w tygodniu miarka meszu z Sukcesu i 2 razy w tygodniu siemię lniane - odnośnie którego mam pytanie - jak i kiedy polecacie je zrobić, jako że do konia jeżdżę zawsze zaraz po szkole. Lepiej ugotować rano, wlać do słoika i nosić cały dzień, czy w stajni zalać wrzątkiem, przykryć i odstawić na jakiś czas? ale wtedy nie robi się taki fajny glut  : 🙄 .
Polecacie podawać coś jeszcze? może olej? czy lepiej nie przesadzać? :P kiedyś dostawał wysłodki, ale prawie mu je wciskałam do gardła bo tak mu nie smakowały, więc trzeba mieć na uwadze że wybrzydza  🏇
Cel: chcę żeby koń troszkę przytył i zrobił się okrągły, oprócz tego żeby poprawiła się sierść i oczywiście miło by było żeby miało pozytywny wpływ na mięśnie  🤣
nie lubi otrębów pszennych w proszku 

Koń oczywiście dostawał je na mokro? A nie jak piszesz "w proszku" ?  😲

Co do siemienia, jeśli całe zmielisz to wystarczy potem w stajni tylko zalać wrzątkiem i zrobi się fajny glut po takim zabiegu tylko  🙂
A do siana ma dostęp cały czas? Jeśli chcesz konia trochę zaokrąglić wprowadź dodatkowy, trzeci posiłek, może być też olej (jest bardzo dużo o olejach na forum) i siano do oporu.

kajaa, podstawowe pytanie które zadaje się każdemu w tym wątku: ile to jest miarka?
tak, oczywiście że zalane otręby w proszku. Miarka około 2 litry. A jaki olej najlepiej? lniany, ryżowy czy jaki ? 🙂
Jest o tym calutki wątek, polecam zajrzeć 🙂😉
Atea, za malo :-) . Ponizej 100 ml dziennie szkoda sie babrac :-) .



BASZNIA Zwiększyłam dawkę i kupy nam się zluzowały 🙁 Więc wracam do trzech łyżek  😂 Ale wyglądają coraz lepiej.
BASZNIA   mleczna i deserowa
27 maja 2014 12:36
No i najwazniejsze :-) .
kajaa każdy olej ma trochę inne właściwości 😉 Jak chcesz na mięśnie to bardzo polecam ryżowy Officinalis. Dodałabym sieczkę z lucerny do tego co tam napisałaś, bo dużo tego owsa, a dodatku włókna wcale.
Ja mam pytanie trochę z innej beczki, nie wiedziałam gdzie się zgłosić. Mamy ogiera arabskiego, stoi z wałachem na niedużym wybiegu prawie cały dzień. Mamy ogromny problem z utuczeniem go, ponieważ koń cały dzień chodzi tam i z powrotem, w dodatku jest niejadkiem, cały czas szukamy czegoś odpowiedniego, ale najpierw chce sie skupić na tym chodzeniu. Czy któraś z was miała podobny problem i mogłaby się podzielić jak sobie z tym poradziła i czy w ogóle da się cos z tym zrobić ?
Czy ma podawane siano na padok?
tereska tak, oczywiście, sianokiszkonkę, podjada ją w przerwach od spacerów
BASZNIA   mleczna i deserowa
29 maja 2014 12:17
leluu, nie da sie 😉
Mam xxoo, walacha, ale bardzo sie ogierzy, siano non stop, teraz na trawie, chyba z 10 miesiecy u mnie i wlasciwie kicha.
Do tego ma COPD i teraz pogorszenie, takze ten....Ciezko bedzie 🙂. Chyba zeby zamknac i ladowac, ladowac, ladowac...
BASZNIA tak podejrzewałam, dzięki
Zwracam się do was z ogromną prośbą. Dzierżawię od kilku miesiący kuca prymitywnego. Kuc ma 13 lat, chodzi pod siodłem 3 razy w tygodniu. Jakaś rekreacyjna jazda, małe podskoki. Stoi tylko na trawie i na witaminach hipovit co drugi dzień. Kucor (w zimie wyglądał ładnie, miał brzuszek ale nie duży) gdy wiosną tylko wyszedł na trawe powiększyl mu sie brzuch i to dużo. Nie wiem już co robić, częściej nie bardzo mam jak go ruszać, dopiero na wakacje zacznie chodzić częściej. Możę jakiś sposób prowadzenia treningu pomoże mu zrzucić trochę wagę?
BASZNIA   mleczna i deserowa
04 czerwca 2014 17:08
Kaganiec na pychol :-)
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się