Dla Hodowców, klacze, źrebaki, ogiery trochę inaczej.

Witam wszystkich hodowców i nie tylko!

Wiem, że podobne wątki są już na forum, ale w sumie nie ma jednego konkretnego zbioru informacji a także sugestii hodowców dotyczących poszczególnych ogierów a w szczególności klaczy. Chodzi mi o nasze doświadczenia czyli jaki ogier pasuje lub nie pasuje na jaką klacz, co poprawił u waszych źrebaków a czego nie. Chciałabym aby ten watek wyglądał w taki sposób jak go zacznę a mianowicie:

Rozpoczynamy od ogiera, zdjęcie wymiary i ewentualnie link do innych informacji jeżeli posiadamy, następnie opis klaczy, ile ma wzrostu, ile ma w nadpęciu jakie ma wady lub zalety w miarę możliwości zdjęcie i wstawiamy zdjęcie źrebaka z pełnym pochodzeniem, najlepiej link do rodowodu i opisem co dany ogier poprawił naszym zdaniem w potomku lub czego nie poprawił i czy na taka klacz pasuje czy nie pasuje. Na koniec wasze sugestie hodowlane, także zaczynam:

Ogier
Corde Star, wymiary 165/21,5


Klacz New Ratina
wzrost 168, nadpęcie 21. Klacz poprawna, dobrze ruszająca się jednak zbyt rozwarty staw skokowy, moim zdaniem zbyt krótka szyja. Zdjecie na szybko postaram sie zmienic później na zootechniczne.


Potomek
Non Quared W
rodowód http://www.allbreedpedigree.com/non+quared



ogierek moim zdaniem w bardzo dobrym typie, poprawny staw skokowy, zwarta budowa, ładna sylwetka. Wysoko osadzona mocna szyja. Ogier poprawił słabsze elementy budowy klaczy dodatkowo poprawił także ruch, źrebak rusza się lepiej od matki, bardziej z kolana.

Moje sugestie, dla przykładu zeszłoroczny źrebak po Chellano's boy( zdjęcia niestety nie mam w tej chwili) skacze bardzo dobrze, rusza się super ale ogier był zbyt szlachetny jak na tą klacz dlatego zrebak wyszedł za bardzo wyszlachetniony, w tej chwili roczny ale pistolet 😉. Corde Star moim zdaniem pasuje na klacze niezbyt mocne na pewno poprawia budowę ale na bardzo szlachetne kobyły może być zbyt delikatny. Jeżeli same matki dobrze się ruszają na pewno poprawia także ruch na bardziej skokowy. Z mojego przykładu poprawił także staw skokowy i ogólną sylwetkę.

Mam nadzieję na waszą współpracę

Pozdrawiam


[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Zbyt duże zdjęcia w każdym poście w tym wątku. Niestety, ostrzeżenie na 7 dni.
busch   Mad god's blessing.
04 lipca 2009 23:40
krolinio- bardzo fajny temat, mam nadzieję, że się rozwinie  🙂

Nie chciałabym się mądrować ale ten ogier też nie wygląda, jakby miał przesadnie dobrze zbudowany zad. Jak na moje krzywe oko, to również ma nieco zbyt rozwarty staw skokowy, ponadto nie podoba mi się ścięty zad, sprawiający wrażenie gwałtownie się kończącego i trochę słabe związanie Podsumowując- ja bym tego ogiera nie użyła do poprawy zadu ale, jak widać, źle bym postąpiła  😉
dziękuje za wsparcie właśnie też mam nadzieję, że się rozwinie nawet jeżeli miałabym być jedyną osoba, która będzie ten wątek podtrzymywać, jestem zdeterminowana 🙂

co do wyżej opisanego połączenia, jeżeli mam być zupełnie szczera hodowla to czasem przypadki, a przede wszystkim lata doświadczenia i co najważniejsze matki,matki i jeszcze raz matki, ja nie mam jeszcze takiego wprawnego oka ale zależało mi na Cor de la Bryere bo wiem, że dobrze jak jest blisko ale nie za blisko. Źrebak mnie zaskoczył bo na prawdę wyszedł bardzo poprawny i jak na razie jest to trzeci  źrebak i najlepszy od tej klaczy.

Co do podtrzymywania wątku kolejna seria 🙂

Ogier Ulco KWPN, wymiary 166/22


Klacz Gina, wymiary 163/20
klacz jest trochę za mała, jej wadą są źle wyrastające  kopyta chociaż prawdopodobnie jest to kwestia zaniedbania poprzedniego właściciela oraz linia zadu, moim zdaniem ładna góra, szyja i głowa. Na zdjęciu jest chuda więc może pewne kwestie są mniej lub bardziej widoczne. Ogólnie ruch przeciętny, ale rewelacyjny baskil podczas skoku i duża odwaga. Z moich obserwacji klacz daje źrebaki w dziadków.


Potomek Giselle
jeżeli chodzi o budowę jestem bardzo zadowolona z tego połączenia, klaczka ma bardzo mocny prawidłowy zad, szlachetniejszą i dłuższą szyję niż matka, jest może ciut za długa jak na moje oko, ale ma rewelacyjny ruch.




Moje sugestie co do Ulco, jak na razie ten ogier zdecydowanie na duży plus, chociaż wiadomo, że dużo zależy od matki, mamy po nim jeszcze dwa źrebaki ale ogier to dosłownie kopia ojca a klaczka Ulco w wydaniu żeńskim, ponieważ matka daje wszystkie źrebaki w ogiera. Ulco na pewno poprawia sylwetkę. Jeżeli ktoś ma jakieś swoje sugestie i chciałby się podzielić zapraszam!!
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
05 lipca 2009 10:26
Zauważyłam,że często na forum pojawiają się pytania dotyczące jakichs ogierów,a tutaj rozumiem ,że można bedzie takie pytania zadawac?
Chociaż dla zachęty jeszcze jeden potomek Ulco, ogiera nie będę już powtarzać.

Klacz Newada, wymiary 175/21,5

Klacz jest rewelacyjna, doskonały ruch we wszystkich chodach, bardzo ładna sylwetka, długa szlachetna szyja, mocne duże kopyta, jej wadą jest postawa tylnych nóg, może mieć to związek z ich długością i zbyt rzadkim korygowaniem. klacz rozchodzi się z tyłu.


Potomek Nankin, na zdjęciu 2 lata

Jak dla mnie ogierek zapowiada się bardzo dobrze, ma krótszą pęcinę niż matka i przez to nie ma problemu z postawą, chody trochę mniej obszerne, nie będzie aż tak wysoki jak matka z czego się cieszę, a ogólna sylwetka bardzo zadowalająca. Ulco znowu na plus





incognito jasne, że można zadawać ale wolałabym raczej pytanie dotyczące ogierów, które w wątku się pojawiają lub prośbę do kogoś kto ma potomka o wstawienie zdjęć i swoich opinii a następnie zadawanie pytań, w przeciwnym razie zrobi się totalny bałagan.
Pursat   Абсолют чистой крови
05 lipca 2009 10:59
Zmniejsz zdjęcia, bo są za duże.
Mogę dać coś angloarabskiego 🙂

Ojciec:
og. Banita (Arcus [xx] x Łowicz x Szafir [xx]) 167-195-21, bonit. 80 [14-5-14-6-6-7-14-14]


Matka:
kl. Dara (Fez [oo] x Dukat x Campetot) 157-185-19, bonit. 78 [13-4-14-7-6-7-14-13]


Synek:
og. Debiut, ur. 27.02.2007r., wzrost 158cm (jako równo 2-latek, teraz pewnie więcej)


Ogierek z bardzo krótką kłodą, prościutki na nóżkach (tylne nogi, mam wrażenie, za proste - nie wiem, jak to dokładnie nazwać), w fajnym typie. Świetny charakter - czuły, szybko się uczy. W ruchu - obszerny w stępie, bez zachwytu w kłusie i galopie (płaski, ale szybki, w kłusie bardzo długi, ale "nisko nad ziemią", galop podobnie). Niesamowicie odważny i skoczny - skacze praktycznie wszystko, co stanie mu na drodze (z ogrodzeniami na pierwszym miejscu). Do człowieka przyjazny. Zdjęcie trochę przekłamuje - w rzeczywistości nie jest tak głęboki w klacie (raczej to nie jest in plus, ale jak ma być prawda, to jest prawda) - bardziej długonożny. Fajna, długa szyja, może trochę prosta (folblucia), wg mnie dobrze osadzona. Debiut ogólnie jest dosyć delikatny, w mało męskim typie. Matka wszystkim źrebakom daje bardzo krótkie kłody i dobry spód (nogi i kopyta), ruchem jej źrebaki silnie idą w ojca.
iza90 moglas oszczedzic nam widoku tak wspanialego konia jak Banita,w taki stanie jak na zdjeciu.Bardzo prosze o zmienienie zdjecia,jako ze mam szczegolny sentyment dla tego ogiera.Przynajniej na takie:

Mam takze nadzieje,ze nie jest to jego aktualne zdjecie,i ze nie wyglada tak w tej chwili.
To zdjęcie sprzed trzech lat z Lisek. Jak dla mnie wygląda jak normalny koń intensywnie użytkowany w sporcie, nie był wtedy w kondycji hodowlanej.
Dziekuje bardzo za zmiane zdjecia 🙂
Możemy kontynuować temat? Według mnie warto, bo można z tego wynieść cenne wskazówki.
Ja tez jestem za 😉
Wracając do młodzieży po ogierze ULCO, czy ktoś jeszcze miał lub ma i może powiedzieć coś więcej?
Wzrost , charakter? ...
Temat się dubluje, forma reklamy oraz "pochwalę się swoim koniem". Zdjęcia załączone nic nie mówią, Ocenę na podstawie potomstwa dokonuje sie przez bezpośrednie porównanie większej grupy jednowiekowego potomstwa.
Nie odmawiam prawa do wątku - to sprawa moderatorów. Mogło to być wszystko w "reproduktorach".
Na marginesie dotychczas zamieszczone informacje o ogierach i ich potomstwie to chyba jednak... antyreklama.
co do antyreklamy to zgadzam się, ale wątek ogólnie fajny, mógłby się ciekawie rozwinąć gdyby zawierał sporo zdjęć, a mniej opisu nie doświadczonych hodowców 😉


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się