Kącik WEGE :-)

Wędzone tofu z sosem teriyaki  😍  to jest najlepsze połączenie ever, do tego makaron ryżowy i chińska mieszanka, obiad na dwa dni  😁

To z dynią i szpinakiem też robiłam, przepyszne! Ale że nie zawsze chce mi się tyle rzeczy przygotowywać, to robię bieda wersję  😁
jestemzlasu, twarożek z nerkowców, tofu z czosnkiem niedźwiedzim i siup na świeży chlebek. mniam!
Wczoraj pierwszy raz w życiu jadłam tempeh. Dlaczego nikt mi wcześniej tego nie pokazał??? To jest pyszne 🙂 Zupełnie nie rozumiem dlaczego jest tak mało popularny.

little_girl  oo jeszcze nie miałam okazji, jak go przyrządziłaś ? On jest podobny w smaku do tofu ?

Btw - seleryba. Przymierzam się do zrobienia, dobre toto ?
Tempeh jest naj, naj!

Wersja nie wiem, czy zdrowa, ale pyszna: w plasterki, na patelnię na oliwie (albo do pieca naoliwione), przesmażyć z obu stron, posolić, popieprzyć, na koniec chlapnąć sosem sojowym (będzie pryskanie). I podawać, spokojnie można i mięsożercom, nie będą narzekać. Można włożyć w kanapki.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
11 marca 2020 13:37
Chyba dam mu druga szansę, bo mi nie podszedł😀

U mnie dziś za sprawą wczorajszej rozmowy taki obiad:
[Img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/89075541_2764110503658604_5182946982674563072_n.jpg?_nc_cat=108&_nc_sid=0be424&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ohc=aYEsLds90zkAX8dwgZR&_nc_ht=scontent-frt3-1.xx&_nc_tp=14&oh=c15e6a67c1cfe5a11551cf83cea85cd3&oe=5E95585C[/img]
Z pasta z ciecierzycy z suszonymi pomidorami, najlepszą!

PS. nie zjadłam wszystkich oczywiście  🤣
kolebka w ramach odpoczynku od gotowania, zamówiłam sobie catering na 3 dni (dni testowe 🙂, jak prawdziwa Grażyna biznesu) Dzięki niemu wczoraj odkryłam kalarepę, jakie to jest pyszne warzywo! Zupełnie się nie spodziewałam i sama z siebie pewnie nigdy bym nie kupiła.
Tempeh miałam w sałatce na zimno, upieczony w jakiejś marynacie. Miał pikantny smak i wyraźną strukturę. IMO tofu i tempeh są zupełnie różne. Teraz muszę tylko upolować gdzieś i spróbuję sama coś przyrządzić. Nie znalazłam zbyt wiele przepisów, ale na pewno chciałabym spróbować smażony jak napisała Teodora i jako dodatek do spaghetti (granulat sojowy nie robił szału).

Dziś z kolei miałam seitan i nie dałam rady go zjeść, za bardzo przypominał mi smakiem i strukturą mięso  🤔
tempeh dla mnie jest ohydny! 🙂
Btw - seleryba. Przymierzam się do zrobienia, dobre toto ?


Zależy czy lubisz ryby 😁 Robiłam selerybę na Boże Narodzenie. Ja nie byłam w stanie zjeść, bo nigdy ryb nie lubiłam, a to bardzo rybą smakowało i pachniało, natomiast rybożercy się dosłownie nią zajadali 🍴
Nie mam piekarnika. Jak zrobić bez pieczenia jakieś ciasteczka ( kulki odpadają!) lub ciasto oprócz sernika na zimno( serniki gotowane na bazie budyniu albo galaretki tłukę od tygodni). Mam ciecierzycę zielona i czerwona, fasolę, kaszkę manną, płatki owsiane, miód, cukier, jajka, orzechy, makę. Czy jak ugotuje i zmiksuje ciecierzycę, doslodzę, zmiksuję, dodam roztopione masło, zrobię małe kuleczki, porozduszam je, schlodzę, to wyjdą ciasteczka? To ma być coś, co chrupie, a nie masa typu trufel.
Gillian   four letter word
22 marca 2020 08:13
Blok czekoladowy!
busch   Mad god's blessing.
22 marca 2020 10:35
kenna, jeśli jesteś wegetarianką, a nie weganką, to może tiramisu?

Dziewczyny, ale do bloku potrzeba mleko w proszku i herbatniki, do tiramisu biszkopty przynajmniej i nie wiem, jakąś śmietankę, czy coś? A tego nie mam. Z tych rzeczy które wymieniłam wyzej, bez pieczenia. Jesteśmy praktycznie na kwarantannie, nie chcemy jechać po 2 duperele do sklepu, a ciasteczka by się zjadło... Wege jest mój partner, ale nie vegan.
kenna Mysle i mysle, co by tu bez pieczenia i do tego chrupkiego...Bo chrupkosc mozna uzyskac wlasnie pieczeniem.. Mam zachowany taki przepis, ktorego jeszcze nie wyprobowalam: http://veganbanda.pl/recipe/sernik-z-manny-w-5-minut/  ale nie wiem, co powiesz na konsystencje?

Ciecierzyca/fasola w deserach daje raczej konsystencje typu trufel. Mozna zrobic chrupiaca wersje, ale raczej z maki z ciecierzycy i raczej wlasnie pieczone/smazone.

Z platkow owsianych, miodu i orzechow mozna byloby cos ukrecic, ale znowu brakuje opcji pieczenie.... 🙁
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
22 marca 2020 18:35
kenna, a ciasto z mikrofalówki?
kenna Mysle i mysle, co by tu bez pieczenia i do tego chrupkiego...Bo chrupkosc mozna uzyskac wlasnie pieczeniem.. Mam zachowany taki przepis, ktorego jeszcze nie wyprobowalam: http://veganbanda.pl/recipe/sernik-z-manny-w-5-minut/  ale nie wiem, co powiesz na konsystencje?

Ciecierzyca/fasola w deserach daje raczej konsystencje typu trufel. Mozna zrobic chrupiaca wersje, ale raczej z maki z ciecierzycy i raczej wlasnie pieczone/smazone.

Z platkow owsianych, miodu i orzechow mozna byloby cos ukrecic, ale znowu brakuje opcji pieczenie.... 🙁
Pandurska, o takiego sernika jeszcze nie robilam. To po prostu zwykła kaszka manna na kwaśnym mleku, Aleksandra może fajnie smakować z dodatkami i na zimno.
Strzyga, nawet nie podejrzewałam, że da się coś sensownego i jadalnego zrobić w mikrofali, ale zaraz zgłębię temat.
Dzięki!

edit: Strzyga, bardzo dziękuję za podrzucenie pomysłu mikrofali - robiłam i wczoraj i dziś coś a'la murzynek i bardzo moim smakowało (dla mnie to "nie to samo", co pieczony i jakoś nie jestem jego fanką).
madmaddie   Życie to jednak strata jest
06 kwietnia 2020 11:44
czy ktoś pasteryzował domowe mleko roślinne? Sojowe konkretnie. Chciałabym się przerzucić na domową produkcję, ale to też trochę zachodu i robienie małej ilości co trzy dni trochę mija się z celem. Zastanawiam się, jak przedłużyć mu życie  🤔
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
08 kwietnia 2020 12:36
kenna, ono jest trochę gumowate, a robi się je 10 minut :P
madmaddie, a może zamiast pasteryzacja to mrożenie?
Zrobiłam vegan pierożki! Z tofu i warzywami. Wyszły super, chociaż tak pięknie ich nie ulepiłam jak w oryginale z którego brałam inspiracje 🙂 teraz będzie w kolejce tofu w sosie barbecue.


Kupiłam grzyby shitake, świeże i suszone. Jeszcze nie jestem pewna co z nich zrobić, macie jakieś inspiracje?
Chankonabe!!!
madmaddie   Życie to jednak strata jest
13 kwietnia 2020 13:56
madmaddie, a może zamiast pasteryzacja to mrożenie?

a to nie będzie ohydne po rozmrożeniu? Spróbuję, choć w sumie mam zawalony zamrażalnik.
Pomysły na ciecierzycę na obiad ? Jakieś klopsiki może... ? Macie coś sprawdzonego na ciepło  :kwiatek: ?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
14 kwietnia 2020 12:21
kolebka, najprościej i pysznie: podsmażyć cebulkę, dodać ulubione przyprawy (wędzoną paprykę, czubrycę, trochę ostrego sosu, co tam sobie zamarzysz), dosypać warzyw - takie jakie masz, lub lubisz, mi tu wybitnie pasują albo zielone, albo papryka i starta marchewka, ale może być co lubisz, dorzucasz cieciorkę i dajesz się temu wysmażyć do pożądanego stopnia. Ja lubię mocniej. Można posypać ulubionymi ziarnami. Albo zjadasz całość, albo dodajesz do tego trochę brązowego ryżu, zależy jak tam Ci wypada kaloryka (z brązowym ryżem lepszy aminogram posiłku, ale ja zjadam tak po prostu, bez dodatków, bo to spore objętościowo).
Jak masz więcej czasu:
http://www.mniumniu.com/2015/02/ciecierzyca-z-marchewka-i-cynamonem-w.html

edit: a po klopsiki, to zajrzyj do ErVegan, powinien coś mieć 😀
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
14 kwietnia 2020 13:05
Ja lubię ciecierzyce z batatem w sosie curry. A i często ją dodaje do sałatek do pracy.
busch   Mad god's blessing.
14 kwietnia 2020 18:05
Ja właśnie dziś miałam na obiad ciecierzycę z batatem w sosie curry wg tego przepisu: https://www.kwestiasmaku.com/przepis/curry-indyjskie-z-dynia-ciecierzyca-i-szpinakiem tylko że zamiast dyni były batat, fantastycznie się podmienia (jest od dyni też lepszy pod tym względem że nie ma takiej niesamowitej góóóry żarcia, chociaż nadal jest to posiłek dla jednej osoby na 3-4 razy). Nie miałam też szpinaku i pomidorków, więc było bez tego. Super mi się to curry komponuje z ryżem, więc tak właśnie jadłam - curry przygotowane wg przepisu wylewam na osobno ugotowany ryż i jest pysznie.
kolebka chana masala  😍
busch  robiłam to curry, jest przepyszne!

Dzięki laski za inspiracje, to jedzonko od madmaddie brzmi dobrze  😜  finalnie stanęło na pulpecikach z ciecierzycy i kaszy jaglanej z sosem pomidorowym  😍
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się