Badanie krwi - analiza wyników

Zmian tak naprawdę nie było w niczym. Ani w żywieniu, ani w sposobie treningu. Nic kompletnie się nie zmieniło tak naprawdę. Teraz jest sezon pastwiskowy, trawa bujna, to jedyna zmiana w żywieniu.
Koń był chory i był leczony, dieta również się zmieniła.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 lipca 2021 13:36
Meise, No nie, pewnie, że to żadna zmiana 😅 Ze koń teraz 80-90% dawki którą zjada to coś zupełnie innego niż kilka miesięcy temu 🤣
Czyli co, trawing mógł spowodować, że przednie kopyta nie rosną?

Bo ja już trochę durnieje. Nie sądziłam, że to może mieć realny wpływ. Wiem, że małe, grube kucyki potrafią się zochwacić na bujnej trawie. Ale mój koń to nie jest mały, gruby kucyk, tylko koń który był w treningu/regularnie pracował 5-6x w tyg. Chce się dokształcić, chętnie poczytam o tym cukrze, trawie i kopytach 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 lipca 2021 13:42
Na początek przeczytaj sobie Meyera i Coenenea, przystępnie i prosto napisana, taka podstawa. I tak, to ma ogromne znaczenie, nie tylko dla kucy.
A jakby ktoś kiedyś chciał to odradzam robienie badań krwi w hippovet. Co prawda mają mi powtórzyć po wystąpieniu tej hemolizy (z łaską i tylko dlatego że się upomniałam), ale sami przyznali, że nie potrafią przewieźć próbek tak aby im się nic nie stało...
charlieeee, czekaj… ze jak? Nie potrafią przewieźć próbek? To po co badania w ofercie?
Klami tez się zastanawiam, ale napisali ze to nie jest ich błąd, ze się zdarza. Jak nie ich to czyj? Ja krwi nie transportowałam. Owszem zdarzyć się może, ale po co badali krew z hemoliza to ja nie wiem… mega słaba była ich odpowiedz, ja na te 220zl muszę trochę popracować, nie leży na ziemi i chciałbym mieć dobrze przeprowadzone badanie za to 😐
No nam hipovet nie chiał pobrać nawet próbek... Bo nie mają jak przewieźć. Nie rozumiem po co proponują taką opcje.
anetakajper   Dolata i spółka
01 sierpnia 2021 08:39
Dostałam wyniki swojej siwej. Ma wysoko mocznik, reszta wyników ładnie na zielono, a miedż, magnez, potas, selen jak od linijki na środeczku 🙂 W porównaniu do wałacha pije dużo wody, ale też bardzo dużo liże soli *(jedna sól 2,5 kg starcza średnio na 3-4 miesiące) Elektrolity raz na jakiś czas daje, ale teraz mam z overa w proszku i nawet tego nie ruszy 😒
Co mogę zrobić żeby te nerki lepiej funkcjonowały?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 sierpnia 2021 10:27
anetakajper, Nadmiar białka przeciąża nerki, może sprawdź to. Konie ogólnie mają niskie potrzeby białkowe (wyjątek to konie hodowlane i rosnące, no i potem stare), najczęściej w dawce mamy za dużo białka w stosunku do zapotrzebowania. Zwróć uwagę też, czy nie macie go za dużo o niewłaściwym składzie aminokwasowym. Wtedy właśnie często organizm zaczyna sobie nie radzić z usuwaniem nadmiaru. A nie przyswoi więcej, no bo jak.
anetakajper   Dolata i spółka
01 sierpnia 2021 13:12
To klacz hodowlana ma żrebaka. Waży ponad 800 kg dostaje 1,5kg owsa, 1kg (10,5 białka) musli i 0,5 balancera (7,5 białka) na dzień. Na pastwisku jest bardzo dużo koniczyny białej i czerwonej. Ze względu na pogodę czasami pasie się cały dzień, a czasem 3 godz 😒 Siano ma bardzo dobrej jakości. Czy jest możliwe że przy takiej dawce coś przekraczam.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 sierpnia 2021 07:46
anetakajper, No jest możliwe, bo koniczyny (i wszystkie motylkowate) zawierają sporo białka. To nie musi być przyczyna za wysokiego mocznika, ale może więc dobrze by było to sprawdzić.
anetakajper   Dolata i spółka
02 sierpnia 2021 08:48
Na pewno zabiorę sól i będę dorzucać elektrolity. Za ok 2 tyg. powtórzę badania.
W tamtym roku mocznik był wyżej, ale na zielono....za to nie było trawy bo była susza. Teraz dosłownie w niej toną, a koniczyna biała potrafi być do pół łydki.

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 października 2021 12:04
Przeniosę sie tu z wątku żółtodziobowego. Mam pierwsze wyniki badania moczu, badanie paskowe. Na wyniki badania ogólnego i rozmazu zaczekam pewnie do wieczora. Czy ktoś może mi coś na ich temat powiedzieć? Czy na taki wynik może mieć wpływ RAO i wrzody, aktualnie w trakcie leczenia omeprazole + sukralfat?
Badanie w "ludzkim" laboratorium, probka 14h od pobrania.
received_233846082093343.jpeg received_233846082093343.jpeg
zembria, chyba białko w moczu obecne....jeśli białko to NIT?
Perlica, NIT to chyba azotyny? A PRO to pewnie białko.
zembria oprócz tego to chyba pH trochę wysokie?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 października 2021 15:25
Tak, NIT to azotyny, PRO to białka.
Według norm to pH 9 jest ok, choć źrodła podają różnie 8,5, a czasem 9.
Ketony i urobolinogen są obecne, ale chyba niskie, choć nie znam się na skali końskiej. Pewnie nie istotne.
Azotyny świadczą o infekcji bakteryjnej.
Więc to chyba jest odpowiedź częstego sikania i nie sikania do końca? bo to typowe objawy zakażania ukłądu moczowego.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 października 2021 19:20
Mam wyniki badania ogólnego. Patrząc na normy z "praktyki klinicznej" to jednynie niepokoi mnie ta bilirubina 🙄
Screenshot_20211001-191802_Drive.jpg Screenshot_20211001-191802_Drive.jpg
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
01 października 2021 19:43
zembria, może zrób badania krwi? Biochemie z morfologią?
Do tego są bakterie i leukocyty, może dorobić do tego posiew?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 października 2021 19:55
Pati2012, pojemnik niejałowy miałam, do tego o ile wiem, to żeby zrobić posiew z sensem u konia to trzebaby go zacewnikować i pobrać mocz z pęcherza prosto. Bakterie mnie tutaj akurat nie martwią. Zastanawiam się nad tą bilirubiną, czy taki wynik "1+" to już jest coś nie halo, czy jeszcze nie.
Cześć, mogę prosić o analizę wyników 11 letniego kucyka - mieszanka Arabka z Felinskim. Koń w lekkim treningu sportowym na bezbożowym egersmanie - padokowany, łąka 14h dziennie.
Od razu napisze ze z wynikami miałem dziwna sprawę bo próbka pobrana 13 października i do dzisiaj nie mogłem doczekać i doprosić się o wynik
Dzisiaj dostałem bez słowa z lakonicznym stwierdzeniem ze potas się nie podoba a reszta ok.
Niestety nie podoba mi reszta wyników chociaż się nie znam. Badania zrobione profilaktycznie, klacz nie wykazuje żadnych objawów, w dobrej formie, je, nie meczy się itp
Dziękuje 😌
89DC2801-3E66-4893-B01F-5CD09DD9C94D.jpeg 89DC2801-3E66-4893-B01F-5CD09DD9C94D.jpeg
BUCK   buttermilk buckskin
24 października 2021 21:14
ja tez miałam potas powyżej skali. równoważy się to to podając wapń, co przy podwyższonym fosforze tez się przyda. polecam DOLFOS CALVET 🙂
GrzegorzM, a czy było ostatnio szczepienie lub odrobaczenie? To by mogło wpływać częściowo na zawyżone wyniki wątrobowe. U nas tak było i pomógł czas i podawanie oleju z ostropestu.
Czy ktoś by chciał zerknąć na wyniki? 9,5 letni wałach wlkp, po operacji wyciągnięcia odłamku ze stawu skokowego.

Co oznacza tak niska glukoza?? Koń ściągnięty do badania z padoku, przed kolacją, podczas badania zrobił tylko chwilę ruchu na lonży i pod siodłem (łącznie z 10 minut), potem było USG i na sam koniec pobierana krew.
Zrzut ekranu 2021-11-10 o 11.22.20.png Zrzut ekranu 2021-11-10 o 11.22.20.png
Zrzut ekranu 2021-11-10 o 11.22.31.png Zrzut ekranu 2021-11-10 o 11.22.31.png
Zrzut ekranu 2021-11-10 o 11.22.43.png Zrzut ekranu 2021-11-10 o 11.22.43.png
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
10 listopada 2021 11:30
Fokusowa, myślę, że nie ma się co przejmować, możliwe, że próbka została po długim czasie zbadana
Fokusowa, tak jak mówi Pati, wynik glukozy może być zafałszowany przez zbyt długi czas od pobrania do badania. Miałam kiedyś to samo i tak mi wet powiedział.
Dziewczyny, a jak z resztą tych wyników? Skoro krew była zbadana na tyle późno, że glukoza jest niemiarodajna to czy w ogóle jest sens brać resztę pod uwagę?? (wet był u nas wieczorem 28.10, a na wynikach data badania to 29.10)
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
10 listopada 2021 22:18
Fokusowa, wszystko ok, nie ma się czym martwić 😉 poza tym nie interpretuje się samych wyników, bez badania klinicznego/wywiadu/znajomości stanu zdrowia konia
A lekarz nie omawiał wam wyników?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się