Badanie krwi - analiza wyników

Dostalam wyniki krwi, wszystko w normie tylko fosfor i potas lekko zawyżony. Schodzę z otrab pszennych, ryżowych, makuchu lnianego aby zejść z fosforu a z potasem to nie wiem. Sól i tak dostaje do żarcia, dawać więcej? Muszę zmierzyć ile dostaje g, bo już nie pamiętam. Lizawka nawet liże. Ogólnie mało pije. Jak dla mnie to az za mało.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
27 września 2022 09:21
siwaaa, Na poprzedniej stronie masz info dotyczące potasu w wynikach, zerknij tam.
zembria, dzieki, wpisałam w szukajke to znalazłam info o soli tylko. Fakt próbka była pobrana w pt 16 a data na wynikach jest 22. To może i przekłamane są.
Szukałam i wynalazlam (może się komuś przyda), że hiperkalemie leczy się kwaśnym weglanem sodu. Jest to jeden z 4 składników agrosody ( plus: tlenek magnezu, naturalne glinkokrzemiany, suszone algi morskie). Akurat mam gdzieś cała paczkę, od dziś zacznę stosować.
Jak interpretować wyniki insuliny? Krew pobrana pod kątem insuliny i ACTH, więc odpowiednio przygotowana. ACTH wyszło ładnie, a insulina 6,09 z normą 8,00-19,00. Czekam na tel od weta, ale już bym chciała wiedzieć 😅
Post pod postem, ale nie zdążyłam edytować. Insulina u koni im niższa tym lepsza, więc jest wszystko ok.
Jaka jest teraz cena full badania krwi?
J0anna, ja płaciłam ostatnio 200 za morfologię biochemię, cynk, miedź, selen. Okolice Warszawy.
J0anna, . Jeśli dobrze pamiętam to badanie przesiewowe plus morfologia, nerki, wątroba, cynk, miedź selen 280zl. Zach-pom.
Łódzkie też podobna cena.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 października 2022 08:13
J0anna, 230zł jakoś na wiosnę płaciłam. Myślę, że musisz liczyć między 200 a 300.
Czy ktoś na forum badał włos s laboratorium petsdiag? Dostałam wyniki i są mówiąc krótko dosc ciekawe... ale w sumie nic nie wiem o tym laboratorium i chętnie się dowiem czy ktoś ma jakieś doświadczenie
Hej! Mój koń jest po badaniu morfologia, biochemia i pierwiastki - załączam. Macie doświadczenia z podobnymi wynikami, jakieś przemyślenia związane z suplementacją celem poprawienia parametrów? Oczywiście nie oczekuję medycznej analizy 🙂
2.png 2.png
1.png 1.png
Aletra, poczekaj aż wynik będzie kompletny, bo brak wyniku selenu, a on najczęściej jes w niedoborze na polskich glebach
Perlica, Zdecydowanie. Cynk nisko. Jak selen też będzie słaby, to kupię suplement łączący oba te pierwiastki.
Aletra, cynk i selen nie powinny być podawane razem.
Fokusowa, a to ciekawe? A czemu? Skoro w ogólnych suplach są razem?
Perlica, - w ogólnych suplach zawsze masz miks wszystkiego, nawet antagonistycznych pierwiastków, bo one są opracowane nie pod uzupełnienie konkretnych niedoborów, a podanie dziennej dawki, wyrównanie. Tam są też synergie i ogólny bilans tak, żeby miało to ręce i nogi.
Jak jednak suplementujesz celowo, to podawanie jednocześnie dwóch pierwiastków antagonistycznych to średni pomysł, bo wchłanialność będzie mega słaba. W takim wypadku lepiej podać już cynk do śniadania, a selen do kolacji, żeby miały szanse się dobrze wchłonąć.
Perlica, dokładnie jak keirashara napisała. Cynk i selen są antagonistyczne do siebie i będą sobie nawzajem ograniczać wchłanianie. Bodajże Facella mi o tym napisała w którymś wątku.
To ciekawe. Dobrze wiedzieć Dziewczęta 🙂 Dziękuję👍
Dziewczyny, a możecie na to podać jakieś wskazania? Bo nie tylko w mieszance supli jest cynk z selenem, ale produkują nawet dedykowane mieszanki, bo tego często brakuje u nas.
Przykład: https://hayloft.pl/produkt/equipur-zink-forte-cynk-i-selen
Dla mnie to niezmiernie ważne, bo to robi różnicę przy obsłudze, staram się jak tylko możliwe kupować mieszanki a nie pojedyncze suple. Z jednej strony chciałabym ułatwić stajennym niełatwą i tak obsługę emeryta z drugiej strony nie chciałabym wyrzucać kasy w błoto.
Zawsze wiedziałam, że cynk ma powiązania z miedzią żelazem i manganem. Ale z selenem też???
Rude dwie, Wrzucam Ci co jednak nie Facella a ElMadziarra mi napisała. Selenu nie ma sensu łączyć z cynkiem, bo się nawzajem zakłócają. Mnie niezmiernie bawią suple ludzkie selen plus cynk.

Cynk dobrze przyswaja się w towarzystwie Wit A i przy posiłku białkowym. Można też łączyć z magnezem i z Wit. B6.

Selen można łączyć z miedzią, wapniem, żelazem.

Fokusowa nigdzie nie znalazłam, że się nie zakłócają - formy aminokwasowe. Są one ogólnie lepiej przyswajalne, więc może mimo wzajemnego zakłócania, to się w jakimś procencie przyswoją.
Nie wiem. Ja się trzymam zasady - jeśli trzeba suplementować cynk i selen, to cynk rano np. z witaminami gr B, magnezem, a wtedy selen na wieczór z A+E. No i ponoć selen też źle się przyswaja w obecności siarki, więc gdy muszę suplementować MSM, to też nie łączę z selenem.
Stosuje to i u siebie i u koni.
Rude dwie, - Google i hasło synergizm/antagonizm pierwiastków, wyskoczy milion artykułów i opracowań. To nie jest jakaś wiedza tajemna 😉
Ja akurat pracuję w przemyśle farmaceutycznym i o takich tematach czasem słucham z konieczności 😜
Fokusowa, keirashara, dzięki. Trochę mnie załamałyście. Oby to było kobyle na zdrowie.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 grudnia 2022 12:59
Dziewczyny, to wszystko w dużej mierze zależy od ilości. Mając dużą przewagę np. cynku, nadmiar spory w stosunku do zapotrzebowania, to on "wypchnie" ten selen, ale jak mamy ilości odpowiednie i wzajemną proporcję zachowaną, to nie będą się wypierały wzajemnie. Chyba Gołąb to fajnie, obrazowo tłumaczył na zasadzie kul jak w totku, że mamy 90 kul niebieskich i 10 czerwonych, losując 10 mamy nie wielką szansę na wylosowanie czerwonych, mając proporcję 60 do 40 już łatwiej o wylosowanie odpowiedniej ilości takich i takich. Tylko to tak na prawdę "na prostaka" tłumaczenie, ale mi się bardzo spodobało.
Doszły finalne wyniki, selen o dziwno bardzo poprawnie w środku normy. Wiec tylko cynkiem muszę podziałać, polecono mi Hesta Plus Zinc. Poza rym na co dzień od jakiegoś już czasu suplementujemy się Gemuse Krauter Mineralien – witaminami. Jak widzę, poza cynkiem fajnie wpływają na mojego konia.
Słuchajcie, mam zagadkę. Otóż mój koń ma w wynikach kosmicznie wysoki cynk, a nigdy nie był nim suplementowany. No dooooobra, z 3 lata temu dostawał biotynę z miedzią i cynkiem od podkowy, ale wtedy wyniki były ok.
Nie jest to środowiskowe, bo pozostałe konie w stajni mają niedobory.
Od prawie dwóch lat jadł siano, owies i trochę balancera czy raczej witamin w muesli, bo dawkowanie dla chomika (Semper Min), plus pół miarki suchego meszu. W suplach tylko collagen, MSM i wit C. Także z żarcia też nie bardzo.
Ma ktoś pomysł skąd on tego nazbierał, jeszcze do tego poziomu?
Gratis mamy jeszcze bogate życie wewnętrzne i rozjazd w morfo 🙈

Czekam jeszcze na wynik selenu i będę się konsultować z dietetykiem, ale może ktoś się spotkał z takim przypadkiem. Wet był w szoku jak usłyszał, że nie suplementuje 😅
Jest szansa, że to przez te robale? To mój jedyny pomysł.
Czy są gdzieś cenniki badań w labach wet? Czy to jakaś super tajna sprawa i nie można znaleźć takich informacji?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
29 czerwca 2023 21:14
Fokusowa, raczej nie ma cen udostępnianych, poza tym często każdy ma inna marżę
Czy ktoś się spotkał z niskimi płytkami krwi u konia? Mój koń już w drugim badaniu ma niskie płytki. Po pierwszym wet zalecił podawanie witamin z grupy B ale to niewiele pomogło i znowu wynik poniżej normy (na weta czekamy).
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się