kącik porad prawnych

blucha, czyli przy obliczaniu zachowku zapis testamentowy nie ma znaczenia? 😵
tak, i na wystąpienie o zachowek jest 5 lat od otworzenia testamentu
blucha, dziękuję
Kurcze dlaczego tego o spadkach nie uczą w szkołach
Orientuje się ktoś czy do zasiłku chorobowego po ustaniu stosunku pracy (nie przedłużenie kończącej się umowy) zwolnienia od różnych lekarzy, z różnych przyczyn się sumują?
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
11 marca 2024 15:40
Kurcze dlaczego tego o spadkach nie uczą w szkołach
Sonika, gdyby w szkole uczyli wszystkiego, to dzieci by nie opuszczały jej murów do 18r.ż., jeśli nie dłużej 😂

Czy radca prawny pomoże ogarnąć ewentualny testament z przekazaniem mienia osobom trzecim?
Czy radca prawny pomoże ogarnąć ewentualny testament z przekazaniem mienia osobom trzecim?
Dementek, Tak. Zwykle tworzy wzór testamentu dla notariusza, później notariusz zawiera treść już przygotowanego testamentu we właściwym akcie. Tylko warto wybrać radcę prawnego, który faktycznie zajmuje się tego typu sprawami, tj. prawem spadkowym, często też rodzinnym.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
11 marca 2024 18:40
Dreamer113, - dzięki!
Czy ktoś się orientuje co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Warsztat 1 miał zregenerować/wymienić układ mechatroniki w automatycznej skrzyni biegów. Dał gwarancję 6 miesięcy. Po 3 miesiącach przy serwisie samochodu (warsztat 2) wykryto drobny wyciek oleju ze skrzyni (niewidoczny dopóki nie zdejmie się osłony pod silnikiem). Warsztat 1 przyjął samochód w ramach gwarancji, oddali, podjechałam do warsztatu 2 sprawdzić czy wszystko ok i wyciek dalej jest, a nawet jest większy niż był.

Czy mam prawo domagać się teraz zwrotu całości/części kosztów lub pokrycia kosztów naprawy dokonanej przez inny warsztat? Czy muszę znowu oddać do warsztatu 1 na naprawę i tak się bujać do śmierci?
Nie wiem czy dobry wątek.
Pracuje w firmie w której należy się urlop martyrologiczny, czyli 14 dni dodatkowego urlopu.
Należy się on po przepracowaniu roku, pracuje już rok i miesiąc.
Czy zmieniając pracę, rozwiązując umowę ten urlop mi przepada ?

Nie znalazłam info nigdzie na ten temat.
SzalonaBibi, chodzi o ustalenie okresu zasiłkowego? Bo pytanie jest mało precyzyjne, nie wiadomo o co chodzi
Post został usunięty przez autora
Mam pytanie, czy jest na to jakiś paragraf, mianowicie jak ktoś odchodzi z pracy, znajduje nową pracę, ale nie chce z jakiegoś powodu informować gdzie pracuje, a odszedł z nie ze swojej winy. Ktoś z poprzedniej pracy dowiaduje się i informuje innych, co może skutkować brużdżeniu mu w nowej pracy.
Google nic nie wypluwają i nie wiem nawet do kogo się zgłosić z takim pytaniem:
Droga prywatna (posiada nazwę i gmina ją odśnieża, to wszystko co robi gmina), na drodze mieszka kilkanaście rodzin, wszyscy mają udziały w drodze. Rodzina na samym początku wymyśla sobie, że zrobi wzmocnienie ażurami swojej działki przez co zwęża drogę do niewiele ponad 2m (z drugiej strony rzeka i skarpa więc słabo). W teorii mieszczą się z tymi ażurami w granicach swojej działki, ale przez ten pomysł zwęzili drogę do tego stopnia niebezpiecznie, że nie ma możliwości przejazdu w razie wypadku Straży Pożarnej.
Podobno wezwano Burmistrza, powiedział, że robi wszystko w granicach działki więc jej wolno.
Gdzie można by to jeszcze zgłosić z efektem? Ewidentnie jest naruszenie bezpieczeństwa, wolałabym jednak by nie musiało dojść do wypadku by się świat obudził...
Piaffallo, droga prywatna, czyli kogo? Każdego po kawałeczku? Ktoś ją wyznaczył w jakimś zakresie, kto i jakim?
To, że burmistrzowie są mistrzami "ucieczki" jakoś mnie nie dziwi 🙃
Droga prywatna, kazdy ma w niej udzialy kto ma dzialki wzdluz drogi, niestety droga wyznaczona z uzycia dzialek kazdego dookola, jedni przyjeli to na klate jak widac inni nie, nie wchodzilam w szczegoly wyznaczania, bo obstawiam ze jest to bardzo dawny temat. Chce jednak sprawe zalatwic i musze wiedziec gdzie zglosic. Wiem ze nikt nie pojdzie ze mna bo nie chca robic sobie wrogow, wiec musze celowac dobrze i konkretnie by rowniez jak juz ich miec to z wygraną sprawą
Piaffallo, Jeśli jest tak jak opisujesz, to zostaje Ci chyba jedynie pozew o ustanowienie służebności drogi koniecznej na działce sąsiadów (tak by powstała droga o szerokości wymaganej przepisami - w zależności od sytuacji jest to zazwyczaj od 3 do 5 m). Oczywiście można ustanowić taką służebność umownie. Sąsiadowi będzie się należało z tego tytułu wynagrodzenie.
edit: a jaką szerokość ma droga zgodnie z mapą w ewidencji gruntów/MPZP?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się