KARUZELA - ZA i PRZECIW

U nas golone miały w zeszłym roku lycre na klacie, żeby się nie obtarły. Blondyn ma derkę przystosowaną do karuzeli, czyli z wycięciami na bokach klaty.
Podbijam pytanie o koszt użytkowania karuzeli. Przede wszystkim pod kątem zużycia prądu.
Znalazlam też firmę oferującą podłączenie elektryzatora http://www.karuzela.ppp.pl/?elektryzator-do-karuzeli,25
Mieliście do czynienia z takim rozwiązaniem?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
04 grudnia 2012 06:19
Przydatna sprawa, bo nie wszystkie konie chcą same kratki za tyłkiem respektować. A kratki pod prądem to już zupełnie inna rozmowa 😉
Ascaia- ja mam karuzelę tej firmy, na 5 koni, z elektryzatorem. Super sprawa, zwłaszcza jak hucułki wyczają, ze jak oprą pupcie o kraty to karuzela znaaaaacznie zwalnia i można nie pracować 😉 A wtedy włączam im elektryzator i nie ma przeproś🙂2-3 razy dostaną po nosie jak się pchają lub po tyłku jak się ociągają i wystarcza-potem już nie trzeba właściwie używać. Co do zużycia prądu to jakoś specjalnie nie odczuliśmy na rachunku. Ale za to jakie oszczędności w czasie. Teraz mam partię ogierków po kastracji. Chodzą już 2 tygodnie codziennie po godzinie i super się wygoiły. Nawet nie chcę myśleć ile czasu zajęłoby nam lonżowanie każdego z nich codziennie...Polecam.
@g@, potrzebuję konkretu dla naszego dyrektora. U nas karuzela jest (konstrukcja), brakuje do niej układu sterowniczego. I może nawet byłabym gotowa go stajni zafundować, ale występuje opór w postaci "ale ile ja będą płacić za używanie takiej karuzeli". Byłabyś w stanie okreslić ile może kosztować godzina pracy?
Wszystko zależy od mocy silnika który napędza karuzelę. W uproszczonym rozumowaniu: silnik 1kW, kilowatogodzina kosztuje chyba ok 50 gr. Więc koszt godziny pracy to około 50 gr. Jeżeli silnik ma mniejszą moc , to koszta są mniejsze.
U nas własnie zadaszyliśmy karuzelę i wiem jaki to koszt 🙂. Zadaszenia znaczy.
Jeśli to nie problem to możesz napisać jaki? Robiła Wam jakaś firma czy własnymi siłami?
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
04 grudnia 2012 22:08
u nas jeśli idą na stępa przed/po treningu to w polarówkach, a jeśli po prostu żeby się poruszały to raczej w tych, w których stoją.
Prąd w karuzeli jest świetną sprawą, zwłaszcza przy ogierach.

A i polecam jak najwyższe ogrodzenie wewnątrz karuzeli!
[quote author=D+A link=topic=7572.msg1604596#msg1604596 date=1354651723]
Jeśli to nie problem to możesz napisać jaki? Robiła Wam jakaś firma czy własnymi siłami?
[/quote]

Przy dużym udziale własnym, zamknęło się w 10 tys PLN z wymianą podłoża.
Jak wyszło - mogę wstawić fotki 🙂
[quote author=D+A link=topic=7572.msg1604596#msg1604596 date=1354651723]
Jeśli to nie problem to możesz napisać jaki? Robiła Wam jakaś firma czy własnymi siłami?


Przy dużym udziale własnym, zamknęło się w 10 tys PLN z wymianą podłoża.
Jak wyszło - mogę wstawić fotki 🙂
[/quote]
Ja bardzo poproszę, jeśli można o fotki ;-) zadaszenia.  :kwiatek:
O bardzo proszę🙂Jakie podłoże zrobiliście?
U nas się właśnie buduje karuzela, właściciele stajni ściągnęli mechanizm z boksami z Holandii, podobno dużo taniej niż w De. Nigdy nie miałam okazji korzystać z takiego cuda, na razie opłakuje kryty lonżownik, który został przerobiony na maszynę. Mam nadzieję, że w zamian drugi lonżownik otrzyma w prezencie gwiazdkowym dach  😁
Amarotsa, jak docenisz zalety karuzeli, to przestaniesz oplakiwac lonzownik 😉
Ascaia-moc całkowita układu w zależności od wielkości karuzeli wynosi 0,75 kW lub 1,1 kW. Zatem tak jak napisał rider- przemnóż sobie przez cenę energii u Was. Nie są to jakieś powalające wydatki w skali roku.
Ile maksymalnie czasu w ciągu dnia koń może chodzić w karuzeli? Tak żeby jego zdrowie psychiczne nie ucierpiało?
Pewnie zalezy od temperamentu konia, zazwyczaj chodza 40 min do godziny i maja sie dobrze.  😉
Arimona No moja chodzi 1 h dziennie ale zastanawiam się co jakbym chciała ją puszczać dwa razy dziennie, bo obecnie nie wychodzi na padok.
A kierunki zmienia karuzela?
Wydaje mi sie ze lepiej jak dwa razy na karuzele pojdzie, niz ma w boksie stac.
Jakis kompromis musisz znalesc, bo karuzela tez obciaza mocno nogi, moze 40 + 40 min?
Sivens, spokojnie moze isc 2 razy. zwlaszcza jak nie wychodzi, bedzie sie cieszyc, ze chociaz do karuzeli idzie.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
11 grudnia 2012 06:08
Znam konia, który w czasie rehabilitacji chodził 3 razy dziennie i jego psyche na tym nie ucierpiała.
Arimona Karuzela zmienia kierunki, ale jeszcze nie próbowałam automatycznego programu i nie wiem co ile.  Póki co sama biegam i zmieniam 🙂
po co? skoro ma chodzic 2x to raz pusc ja na prawo, raz na lewo, i bedzie po rowno 😉
Zmiana kierukow co 15-20 min jest zdrowsza dla nog, niestety nie zawsze sie da.
Na lonzy tez lepiej czesciej zmieniac.
[quote author=rider1 link=topic=7572.msg1604837#msg1604837 date=1354683891]
[quote author=D+A link=topic=7572.msg1604596#msg1604596 date=1354651723]
Jeśli to nie problem to możesz napisać jaki? Robiła Wam jakaś firma czy własnymi siłami?


Przy dużym udziale własnym, zamknęło się w 10 tys PLN z wymianą podłoża.
Jak wyszło - mogę wstawić fotki 🙂
[/quote]
Ja bardzo poproszę, jeśli można o fotki ;-) zadaszenia.  :kwiatek:
[/quote]

Link do zdjęcia

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=496893067021785&set=o.230679670352791&type=1
Na ile skuteczny jest dach nad samą ścieżką?Śnieg i deszcz nie zacina do środka?
Wszystko zależy od miejsca , w którym stoi karuzela. U nas jest ona oslłonieta praktycznie ze wszystkich stron i narazie problemu nie widzę. W "odwodzie" mam naciągnięcie na ścianę siatki zabezpieczającej przed zawiewaniem, ale to się okaże.
D+A, w Wyrębie też jest taki dach i nie było nigdy tematu błoto/zamarzła.
Burza, a jakie jest podłoże?
Amarotsa, jak docenisz zalety karuzeli, to przestaniesz oplakiwac lonzownik 😉


Wracam po czasie zameldować, że doceniam zalety karuzeli. Fajnie jest wrzucić konia na spacerek przed treningiem, jednak porządne rozstępowanie to fundament. Teraz opłakuje 35 euro podwyżki za pensjonat z powodu karuzeli...
Mam pytanie do osób, które nie mają krytej karuzeli. Jak radzicie sobie z podłożem?Sypiecie czymś na zimę?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się