Otwarty Fundusz Emerytalny...?

opolanka   psychologiem przez przeszkody
16 grudnia 2008 06:50
Zaczęłam pracę zawodową. Czy powinnam się zapisac do OFE? jak to wogóle wygląda?
Szczegółów nie pamiętam ale masz jakiś tam określony czas na wybór funduszu. Po jego upływie wybór zostanie dokonany za Ciebie na podstawie losowania.. Przynajmniej tak było jak ja zaczynałam pracę.. 😉
Ja wybrałam CU.
Kami   kasztan z gwiazdką
16 grudnia 2008 08:27
Teoretycznie powinnaś go wybrać odrazu po rozpoczęciu pracy. Praktycznie - ja poszłam rok po i bez problemu zapisałam się do ING. Te losowania są co jakiś czas - ja miałam szczęście że w ciągu tego roku nie było żadnego  😁
opolanka   psychologiem przez przeszkody
16 grudnia 2008 11:00
Ale to nie ja bede płacić składki tylko ZUS, tak> ja wybieram ale mnie to w żaden sposób finansowo nie obciąża?

jaki fundusz polecacie? Dlaczego akurat ten wybralyscie?
Składki (te obowiązkowe) z tego co się orientują idą zamiast do ZUSu, do wybranego przez Ciebie funduszu właśnie..

Ps. Ja wybrałam CU bo rodzice mają u nich jakieś ubezpieczenia, no a znajomy jest jakimś tam dyrektorem 😉
Ale to nie ja bede płacić składki tylko ZUS, tak> ja wybieram ale mnie to w żaden sposób finansowo nie obciąża?

jaki fundusz polecacie? Dlaczego akurat ten wybralyscie?


Z tego, co obligatoryjnie wpłacasz do ZUS wydzielana jest część dla OFE - nie masz możliwości zrezygnować - nie będziesz też nic płacić "dodatkowo".

Fundusz możesz zmienić bezkosztowo po pewnym czasie - a który wybrać, to trudno zgadnąć, bo nawet tym najlepszym pieniądze pomnażają się wolno - a w ostatnim roku, to mimo wpłat, większości ubyło na kontach.

lostak   raagaguję tylko na Domi
16 grudnia 2008 15:50
busch   Mad god's blessing.
17 grudnia 2008 00:50
Zrobiłam sobie test czy mnie dotyczy losowanie- wyszło, że tak  😵
Jak to możliwe, skoro jestem niepełnoletnia, a pierwszą pracę na umowie o dzieło podjęłam w sierpniu tego roku? WTF?
opolanka   psychologiem przez przeszkody
17 grudnia 2008 10:58
Dzięki Lostak 😉

I wszystkim za informacje.

Chyba Commercial Union wybiorę. Chociaż nie wiem czy to ma jakies znaczenie 😉
lostak   raagaguję tylko na Domi
17 grudnia 2008 15:28
Zrobiłam sobie test czy mnie dotyczy losowanie- wyszło, że tak  😵
Jak to możliwe, skoro jestem niepełnoletnia, a pierwszą pracę na umowie o dzieło podjęłam w sierpniu tego roku? WTF?


oczywiscie.  mozliwe.  pelnoletnosc nie ma nic do tego, jesli zaczynasz prace, mozesz wybrac OFE, bo masz odprowadzane skladki.  jesli nie to cie wylosuja
czekam na kuriera z cu🙂 cala rodzina w cu🙂
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
18 grudnia 2008 14:47
ja tez miec od pol roku ten problem :-) ... i juz mnie scigaja  🏇 a ja .. jak nie wybralam, tak nie wybralam  🤔
opolanka   psychologiem przez przeszkody
20 grudnia 2008 19:27
Ja sie jeszcze zastanawiam, bo tak naprawdę to nie wiem, na co zwrócić uwagę przy wyborze OFE. Bo czy ma to jakies znaczenie, który to będzie OFE?

Zsastanawiam się między CU a ING ...
lostak   raagaguję tylko na Domi
21 grudnia 2008 16:18
opolanko, najwazniejszy jest poziom oplat na najblizsze 10 lat.  wybierz ten fundusz ktory ma najnizsze oplaty w dlugim terminie.  nie na poczatku, tylko na dluzej 🙂 bo to jest tak naprawde wazne. ile beda brac z twoich pieniedzy za zarzadzanie nimi.
busch   Mad god's blessing.
21 grudnia 2008 17:19
To jaki fundusz jest waszym zdanie najlepszy? I jak się do niego zapisuje?

LOL być niepełnoletnim i już musieć myśleć o swojej emeryturze  🤔wirek:
opolanka   psychologiem przez przeszkody
21 grudnia 2008 17:51
Bush - przez internet mozesz sie zapisac 😉 teraz to już stoją frontem do klienta, z domu wychodzić nie trzeba.

Dzieki Lostak za opdpowiedz, bo powiem szczerze, że dla mnie wszystkie te fundusze są takie same 🙁
Witam i pytam! 🙂
Powiedzcie prosze, jak to jest z tymi funduszami? W jakiej firmie najlepiej jest otworzyc takie "konto"? W ogole sie w tym nie orientuje, nie wiem czy ktores firmy sa bardziej korzystne, czy wszystkie to to samo? Jest sie nad czym zastanawiac, czy wybrac obojetnie jaka? ponoc zawsze mozna zmienic firme ale to chyba troche zachodu, wiec lepiej wybrac od razu co najlepsze... Jakie wy wybraliscie? Co sadzicie o ING?
pozdrawiam!
Ja wybierałam 1,5 roku temu. Wybrałam Nordeę. Mi tam w sumie było dosyć obojętne, bo mój fundusz jak narazie jest tak skromny, że różnica byłaby w sumie żadna 😉
Ale podobno na początku, właśnie przy małych kwotach dobra jest Nordea, przy wyższych warto prześć do jakiejś innej firmy (na śmierć teraz zapomniałam o której mi mówiono - znana, nazwa składa się z 3 liter-jakiś skrót... CHYBA PZU)
ushia   It's a kind o'magic
21 lutego 2009 11:06
poszukaj sobie w necie zestawien wynikow,stopy zwrotu, oplat za prowadzenie rachunku itp

opolanka   psychologiem przez przeszkody
21 lutego 2009 16:06
Nerechta, taki wątek juz istnieje, nawet o tej samej nazwie. Wątki scaliłam, a Ty następnym razem skorzystaj najpierw z wyszukiwarki.
dzieki  🙂


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się