żel, żele, podkładka, podkładki, futerko pod siodło

Winderena mam comfort, mattes korekcyjny z futrem M DR. P. Kostrzewa sprawdzał nam siodło i powiedział, jedna wkładka korekcyjna do winderena i dwie do mattesa. Kurczę trochę gruby ten mattes teraz się wydaje z tymi wkładkami. Siodło mam trochę za szerokie i muszę przód w podkładce nadbudować
dairoxroxi, kurcze dziwne, spytaj czy nie miał na myśli odwrotnie?
No i do Winderena która wkładka?bo tam są 3 grubości przecież.
Perlica tez myśle, że powinno być na odwrót. Jutro przetestuje te kombinacje. Co do wkładki to dostałam taki lifehack żeby do zwykłej podkładki włożyć te filcowe wkładki chociażby od mattesa, otwierasz kieszonkę (zameczek jak do prania np) i wciskasz w dane miejsce. Leżą idealnie! 😉

Witam, szukam podkladki pod siodło dla konia przebudowanego zadem. Podkładka musi unieść przód siodła lecz pozostawić miejsce na łopatkę.  Siodło było w rekach dobrej saddelfiterki która na różne spodoby próbowała dopasować je ale koń ma na tyle trudną budowę, że musiałby mieć robione panele pod siebie.
Wypróbowane podkładki:
- QHP za miekka,siodło opadło jak bez podkładki tyle że łopadka miala łatwiej wsunąć się pod siodło,
- Kentaur z wkładką usztywniająca z przodu. Pianka dobrej gęstości, ta wkładka fajnie podtrzymywała łęk ale ogólnie za gruba,choć możliwe że tylko przez ta wkładke usztywniająca.
- Kentaur z wkladkami memory fajna grubość, ale siodło bardzo sprężynowało,
- żel z dziurkami bardzo ciasno dla łopatki,
- Acavallo memory z wyciagantmi wkladkami z pianki. Za miekka siodło sie zapadło dodatkowo sprężynowało.
Może podkładka korekcyjna Winderen? Ma kieszenie z przodu i z tyłu na 3 różne grubości wkładów. Można wziąć na tydzień do testów.
Radzynka, po taniości to możesz zrobić tak: kupić podkładkę wintec podnoszącą przód i ostrym nożem, np. od tapet wyciąć miejsce na ruch łopatek.
Potrzebuję grubej podkładki. Mocno grubej i puchatej (chętnie z memory). Koń mega schudł, dopiero co pasowane siodło trzeba podnieść sensownie do góry i odseparować od grzbietu. W grę wchodzi mattes z wkładkami albo...? Coś innego sensownego co nie zabije cenowo? Bo po leczeniu ostatnia rzecz na jaką mam kasę to sprzęt nowy...
epk, coś takiego miało horze (z memory) coś takiego było harry's horse.
Ale najtaniej chyba zrobić sobie. Np. kupić futro par force, piankę memory na allegro, filc, suwak do pościeli...
Albo samą piankę i kawałek alkantry + ew. kieszenie na filc. Jeśli jest jakikolwiek wzór to uszycie jest proste.
A bardzo na szybko to kupić piankę i poszewkę z alkantry. I już.
epk, nie wiem jaka granicą cenowa ale windereny używane korekcyjne da się kupić u nas w ogloszeniach za 600zl.
Le mieux tez ma korekcyjne podkładki i czapraki.
xxagaxx, winderen się nie nadaje, pozapadał się za łopatkami i fatalnie się na nim układa.

halo, Już myślałam o tym, żeby kupić piankę memory i doszyć do mattesa. Pytanie na ile ta pianka się ściska - w sensie nie wiem, pianka o grubości 3cm zjedzie do 1cm pod naciskiem?
epk, a nie możesz włożyć do mattesa korygujących podkładek?
Perlica, mam mattesa bez korekcji.
Ja do zwykłego winderena, nie korekcyjnego, dokładałam "wkładki" właśnie za łopatkami, bo faktycznie tam zawsze się najbardziej uklepuje (największy ciężar jednak spoczywa właśnie tam). Po prostu wrzucałam je do pokrowca, używałam zwykłych podkładek pod owijki, ale z jakimiś wyciętymi filcowymi na pewno też się sprawdzi.
freya, też o tym myślałam, ale mam winderena slim wiec to wszystko za mało. Nic, kombinuję dalej.
Oj, no to faktycznie pewnie będzie dużo za mało.. ja mam wersję comfort.
epk, http://sklepcwal.pl/pl/p/Podkladka-pod-siodlo-Lamicell-Memory-Form/539 Te są dość grube i nie spłaszczają się zbytnio.
https://konio-land.pl/podkladki-pod-siodla/1401-podkladka-pod-siodlo-zelowa-start.html A te można założyć na mattesa, bo pasują pomiędzy obszycia z futra. Ale to już jest mocno grube zestawienie 🙂
Czy jest opcja, by wyrównać dysproporcje konia podkładka, bez zawężania rozstawu? Aktualnie mamy pasujący rozstaw, jednak koń ma krzywe łopatki, przez co siodło ciągle leci na jedną stronę. Muszę zastosować korekcję na jedną stronę i teraz pytanie - Muszę mieć szersze siodło, czy jest coś co poradzi sobie z problemem?
Karolina a masz siodło na wełnie? Może rymarz może tak dopchać siodło żeby zniwelować asymetrię?
Karolina a masz siodło na wełnie? Może rymarz może tak dopchać siodło żeby zniwelować asymetrię?

Nie powinno się tego robić.

karolina są inne sposoby na wyprostowanie siodła w takich przypadkach. Pytanie, kiedy i dlaczego tak naprawdę siodło się krzywi, bo jakby nie patrzeć na łopatkach leżeć nie powinno. Jeśli tam trafia, bo się przesuwa do przodu, to w pierwszej kolejności trzeba rozwiązać ten problem. Kolejny krok to asymetryczne zapięcie przystuł.
Asymetryczna podkładka to naprawdę ostateczność.
Lillid czemu nie powinno?
Mysle, ze konsekwencja krzywych łopatek (jedno kopyto bardziej sztorcowe) jest dysproporcja mięśniowa. Chcąc usiąść na dwóch kościach kulszowych, musze mieć prawe  strzemię dziurkę krótsze.
Mimo to obciążana bardziej jest jedna czesc konia - ostatnio na jeździe spociła sie jedynie z jednej strony (nie ze troche) - od uszu do łopatek włącznie mokra była z prawej, z lewej sucha. Na drugi dzien wzielam na lonze, zeby sprawdzic, czy to nie jakaś neurologiczna sprawa, ale wtedy spociła sie rowno.
karolina_2906, Ma przekątowaną kończynę, co u sztorców bardzo popularne.
Miałam taką klacz, po zmianie kowala problem zniknął i z siodłem nie było problemu. Tzn, nie po pierwszym kuciu,ale po kilku.
Ech, temat kowala straaaaasznie trudny (ciężko coś zasugerować, a i mało kto w ogole dojeżdża ;/). Ale zakładając, że uda się coś ogarnąć - jak pomoc tymczasowo? Dodam jeszcze, ze mam przepukliny w lędźwiowym, więc jazda na krzywych strzemionach niesie przykre konsekwencje i codziennie wstaje z bólem :/
Lillid czemu nie powinno?

W dużym skrócie psujemy siodło w ten sposób. Skóra na mocniej wypchanym panelu rozciąga się bardziej i powrót do stanu wyjściowego po takiej operacji staje się niemożliwy.
Na coś takiego można sobie pozwolić u starszego konia po wypadku, kiedy mamy pewność, że lepiej nie będzie. W przeciwnym razie wpadamy w spiralę wiecznie krzywiącego się siodła.

karolina ciężko pomóc na odległość w takiej sytuacji, ale mogę coś podpowiedzieć.
lillid, ok wszystko jasne, dzięki za odpowiedź 🙂 raczej brałam pod uwagę, że koń się już nie wyprostuje. Znajoma sprzedała pasujące siodło na konia z którym je kupiła i nowe właśnie źle leżało. Próbowała Winderenem z opcją korekty, ale koń był tak krzywy, że podkładka ciągle jej wyjeżdżała. Ale każdy przypadek jest inny i to co nie działa dla jednego może działać dla drugiego.

Karolina, możesz zamówić winderena na tydzień testów i odesłać jeśli nie pomoże. W wersji korekcyjnej jest 6 kieszeni i chyba po 3 grubości wkładek do wkładania, więc pole do manewru jest.
Lilid jak moge się skontaktować? 🙂 jesli dobrze pamietam to chyba z Tobą kiedys sporo rozmawiałam na temat mojego wcześniejszego hb na whatsapp.
Taaak, to prawda. Wysyłam Ci pw.
Taaak, to prawda. Wysyłam Ci pw.


Kurczę nic nie doszło 🙁
Mi na krzywego po kontuzji konia doradzono (w siodle ujeżdżeniowym, z tylko dwiema przystułami) przeszyć przystuły, tak, zeby z jednej strony popręg dociskał bardziej tył siodła, jesli rozumiecie, co mam na myśli. Podobny efekt w siodle z większą ilością orzystuł można by uzyskać zapinając popręg asymetrycznie, o czym wspomniała lillid.
Hej hej, widzę, że mam podobny problem, z którym też sobie nie radze. Mam konia z 'krzywym' biodrem (koń równo chodzi na obie strony, nie ma to wpływu na ruch) jednak siodło ciągle zjeżdża mi na jedną stronę. Pracujemy tak aby na budować więcej mięśni z 'dziurawej' strony, ale to trwa a mnie już wszystko boli i przestaje czuć, że krzywo siedzę. Mamy siodło ujezdzeniowe Prestige Top Dressage, pod spodem podkładkę Mattes wypchaną z jednej strony i skrócone strzemię, problem jednak nie zniknął, siodło ciągle się przekręca, a mi jest niewygodnie (jeżdżę też inne konie, tam nie mam problemu z moim dosiadem). Myślałam o specjalnej podkładce na zamówienie, ale nawet nie wiem gdzie tego szukać, trochę czasu minie nim na budujemy mięśnie... 😕
Help  🙁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się