STUDIA PODYPLOMOWE DAJĄCE KWALIFIKACJE ROLNICZE

Z góry przepraszam wszystkich za otwarcie nowego pozornie nie związanego z końskim tematem wątku.

Mój problem jest następujący. NA działce rolnej z możliwością zabudowy (niecałe 1,5 ha) można wybudować dom pod warunkiem posiadania uprawnień rolniczych. Pytałam już w ARMiR w jaki sposób mogę zrobić te uprawnienia stosunkowo szybko. Okazało się, że szkół rolniczych nie można już kończyć eksternistycznie 😲.
Zostają mi tylko studia podyplomowe, w których programie znajduje się co najmniej 1 z przedmiotów:
1) ekonomika rolnictwa
2)organizacja lub technologia  produkcji rolniczej
3) marketing artykułów rolnych
4) rachunkowość rolnicza
6) agrobiznes

Myślałam o Hodowli i użytkowaniu koni we Wrocławiu.

Czy któryś  z Re-voltowiczów kończył studia podyplomowe takie lub dające uprawnienia.
Bardzo proszę o wszelkie sugestie.
Co to za działka, że MUSISZ mieć wykształcenie rolnicze?
Ogólnie nie rolnicy (bez wykształcenia) mogą się budować na działkach rolnych.
Hija, nierolnik może się wybudować na działce rolniczej jak ją przekształci na budowlaną. Rolnik na rolnej działce moze postawić siedlisko, czyli dom lub zabudowania gospodarcze.
Generalnie haniaho, mając działkę rolną powyżej 1ha z mocy ustawy jesteś rolnikiem.
Ale pewnie tobie chodzi o jakieś dotacje unijne???
Kammi   Największe bogactwo to robienie tego, co kochasz
09 grudnia 2011 10:22
A nie szybciej by było zrobić kurs....🙂

np. http://www.pszczelawola.edu.pl/index.php/Kursy-pszczelarskie.html (temat kursu wybrałam przykładowo 😉 )

"(...) Po zakończeniu kursu słuchacze składają przed państwową Komisją Egzaminacyjną egzamin i uzyskują świadectwo z tytułem zawodowym pszczelarz lub mistrz pszczelarz. (...)"

przewagą jest to, że kurs trwa trzy dni + egzamin 🙂

no chyba, że zależy ci na studiach....
Są też technika zaoczne np. szkoła rolnicza w Krzyżowicach takie coś robiła.
haniaho, szczerze mowiac dziwne te wymagania. masz to napisane w warunkach zabudowy?

ja by zalozyc siedlisko na ziemi rolniczej nie musialam miec nic, oprocz odpowiedniej ilosci ziemi (obecnie na terenie naszej gminy jest to 1ha).

kiedys byl taki przepis, ktory przy transakcji kupna sprzedazy, gdzie strona kupujaca byl nie-rolnik, dawal prawo pierwokupu ARiMR, podobno nadal funkcjonuje, ale od 3ha. Z innymi utrudnieniami dla nie-rolnikow sie nie spotkalam.
Ale tą działkę obejmuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Na warunki zabudowy nie da się?
Dzięki za odpowiedzi 🙂.

Zainteresuję się tymi kursami.

Zainteresowałam się i tylko ten kurs pszczelarski nie ma wymagań dotyczących stażu pracy w zawodzie. Na pewno się z nimi skontaktuje.

Orientowałam się w gminie i starostwie powiatowym. Te wymogi co do budowy wynikają z prawa lokalnego. W gminie Gorzyce woj. śląskie są jakieś zaporowe wymagania dotyczące bycia rolnikiem, ubezpieczenia w KRUS i zameldowania na jej terenie. Jednym słowem same przeszkody przed tym, kto chce zostać rolnikiem 🙄.
Część działki ma zostać przekształcona w budowlaną, ale nie w ciągu najbliższych kilku lat.
Ten obszar objęty jest studium.

edit: dopisanie treści, tak aby nie tworzyć posta pod postem
Bronze   "Born to chase and flee.."
09 grudnia 2011 21:10
Witam.

Mam pytanie do forumowiczów - słyszałam o możliwości wzięcia prewencyjnego kredytu na zakup ziemi rolnej/gospodarstwa w Banku Spółdzielczym. Ten kredyt miałby polegac na tym,że jako ROLNIK płaciłabym mniejsze odsetki niz przy tradycyjnym kredycie. Mój znajomy kiedys wspominał o takiej możliwości - ale zaznaczył,że musze mieć wykształcenie rolnicze ( tj. skończyć studia podyplomowe w tym kierunku - chyba,że płaciłabym KRUS x-lat a to nie wchodziło w rachybę :-(.
Czy w takim razie - posiadanie papierka ukończonego kursu pszczelarza jest tożsame z "byciem"rolnikiem ? Czy ktoś brał kiedyś tego typu kredyt na zakup gospodarstwa/siedliska ?
z góry dziękuję za odpowiedż.
To tak ważny życiowo temat, że aż trzeba go wyróżnić spośród innych CAPSLOCKIEM?  🙄
Poza tym myślę, że spokojnie można go podłączyć po temat "o wyborze studiów" lub "studiach".
Ja robilam na Politechnice bioenergetyka i rozwoj obszarow wiejskich.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
10 grudnia 2011 20:04
Witam.

Mam pytanie do forumowiczów - słyszałam o możliwości wzięcia prewencyjnego kredytu na zakup ziemi rolnej/gospodarstwa w Banku Spółdzielczym. Ten kredyt miałby polegac na tym,że jako ROLNIK płaciłabym mniejsze odsetki niz przy tradycyjnym kredycie. Mój znajomy kiedys wspominał o takiej możliwości - ale zaznaczył,że musze mieć wykształcenie rolnicze ( tj. skończyć studia podyplomowe w tym kierunku - chyba,że płaciłabym KRUS x-lat a to nie wchodziło w rachybę :-(.
Czy w takim razie - posiadanie papierka ukończonego kursu pszczelarza jest tożsame z "byciem"rolnikiem ? Czy ktoś brał kiedyś tego typu kredyt na zakup gospodarstwa/siedliska ?
z góry dziękuję za odpowiedż.


Preferencyjnego uściślając.
Tak, właśnie kończę spłacać kredyt Młody Rolnik.
Wykształcenie rolnicze jest konieczne.
Szczegóły masz gdzieś na stronie ARiMR.
Czy jakaś dobra duszyczka się orientuje czy ukończenie studiów podyplomowych "Naukowe Podstawy Treningu Koni" na Wrocławskim UP daje mi uprawnienia rolnika wg ARiMR?
http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/zdjecia_strony/544/r-17102007.pdf strona 9 rozporządzenia to lista zawodów uznawanych za rolnicze.
Opcji na studia masz duzo, zależy czego oczekujesz. Ja wybrłam wskz i studiuję szczesliwie od ponad pol roku rolnictwo. Po skończonych studiach razem z męzem planujemy kupic trochę ziemi pod uprawe, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Złota łopata 🤣🤣🤣
😀 Zaprawdę należy się raczej platynowa !

Natomiast w kwestii formalnej najprostsze jest zaliczenie dowolnego kursu online dającego honorowane w urzędach kwalifikacje w zawodzie rolnika (RL.03). Do tego wypełnia się tzw, dzienniczek praktyk, pod którym "za flaszkę" musi podpisać się jakiś faktyczny właściciel oficjalnego gospodarstwa rolnego, egzamin teoretyczno-praktyczny, którego nie sposób nie zdać - i już można oficjalnie chwalić się zawodem.


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się