dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp

_Gaga, wet mi mówił, że są tylko iniekcje dające efekt na kilka tygodni i trzeba powtarzać co chwile, bo inaczej zaraz efekt „spada” 🤔 znasz może nazwę takiego długo działającego?
Fokusowa, a sprawdzałaś? Ja daje niewielkie dawki iniekcji co 3/4 miesiące i bardzo dobrze się to sprawdza.
xxagaxx, nie sprawdzałam, bo mi wet powiedział, że to na dłuższa metę nie ma sensu, bo trzeba zastrzyk powtarzać stosunkowo często (na pewno nie co 3-4 miesiące). Popytam innych wetów.
Dziewczyny, a pamiętacie nazwę preparatu może? Gaga?
I czy macie doświadczenie jak z odczynami po tych iniekcjach, masakra czy w normie?
Totalnie nie znam nazwy. Lek wet dawał. Działało długo.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
02 kwietnia 2023 07:22
W skrajnych przypadkach zastrzyki + suple. Ja niezmiennie polecam Hestę. Mam na bieżąco u kilkunastu koni i wyniki super. Sprawdziła się też u staruszka z Cushingiem. Wyglądał, jak koń Apokalipsy, ale niedoborów nie miał.
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
02 kwietnia 2023 07:49
Fokusowa, ja z truowit dawałam więcej niż było na opakowaniu i konie super reagowały na to. Ogólnie bardzo lubię ich witaminy
Fokusowa, robie tak od lat i działa to bez problemu. Czasem mi i na 6 miesięcy zastrzyk starczy
xxagaxx, a robisz badanie - wychodzi niedobór, robisz zastrzyk i znowu badanie krwi?

Hermes dzięki, wysłałam maila do producenta z pytaniem o zwiększenie dawki, jestem ciekawa co odpowiedzą. Zamówiłam jedno opakowanie Hesty selen, ale jak można później dać więcej Trouwitu to wezmę, bo różnica w cenie znaczna.
Fokusowa, ja co 3/6 miesięcy robię pełną morfologie z biochemią i patrzę jak to wygląda. jak widzę że spada to właśnie co 3/4 miesiące daje zastrzyk i znowu akurat wypada nam sprawdzenie krwi.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 kwietnia 2023 16:59
Dziewczyny, ale z tym selenem to uważajcie. Nadmiar selenu jest bardzo toksyczny dla koni i tolerancja na jego ilość jest bardzo niewielka. Raczej się nie powinno przekraczać 1mg na dobę. Zatrucia selenem są bardzo ciężkie.
Ja od lat używam Hidrovit E+se i daje dobre efekty, daje 1ml na dobę przez 5 dni w tygodniu, do skończenia 100ml buteleczki na dwa konie, potem 2-3 miesiące przerwy i znowu podaję. Wyniki w normie mają zawsze.
A w sprawie cynku coś polecacie?
Czy to można w jednym posiłku w razie czego podać: egersmann horse vital plus jak zwykle+ suplement z Se + Zn?
lenalena, selen i cynk się wzajemnie znoszą, podawanie ich razem to strata kasy. Cynk rano, selen wieczorem.

zembria, ale jak uzupełnić niedobór tak małą dawką? Ja rozumiem, że potem stosowanie takiej dawki jest ok, bo daje selen na bieżąco, ale w przypadku niedoboru? W Trouwicie przy 2 ml na dawkę wychodzi 0,04 mg selenu. Dla porównania selen z Mebio w dziennej dawce daje selenu 3,5 mg. Selen Hesta daje 1,5 mg na dzień. Przy tym wszystkim ilość 0,04 mg no nijak nie może uzupełnić dużego niedoboru..
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 kwietnia 2023 19:32
Fokusowa, Zależy jak duży niedobór u ile jest w pozostałych paszach, które koń je na codzień. Przy dużym niedoborze, to jedak zastrzyki są najskuteczniejsze, a potem kontynuacja już suplementami. Dawka 0,04 to faktycznie placebo dla właściciela będzie. Ten 1 mg, o którym pisałam, to taka dawka podtrzymującą, do podawania długofalowo.
lenalena, Lepiej dawać osobno, jeżeli jest taka możliwość.
zembria, mi wychodzi z paszy treściwej ledwie 0,15 mg/dobę. Nie licząc suplementu z selenem. W objętościowej pojęcia nie mam, ale to Mazowieckie, więc gleby ubogie jeszcze bardziej w selen niż na Pomorzu. A niedobór - wynik 54,90 przy normie od 70, a zalecanych 100.

lenalena Hesta cynk, Tierlieb cynk w tabletkach. Może Podkowa coś ma.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 kwietnia 2023 19:49
Fokusowa, To mało ma w treściwym faktycznie, na objętościowe bym nie liczyła na większą zawartość. Wypróbuj spboe ten Hydrowit, tani jak barszcz i dobrze sie przyswaja.
Słuchajcie, a sprawdźcie sobie co jest antagonistą selenu i cynku i zobaczcie czy przypadkiem tego nie macie po korek albo nie dajecie w jednej dawce.

Inne rzeczy, które mnie zastanawiają to samo badanie. Jestem ciekawa czy to jest rzeczywiście miarodajne (ciekawa bo nie mam wiedzy, a nie , że zakładam, że jest inaczej) czy to jest tak jak np. w przypadku żelaza, że badanie z krwi niewiele daje informacji o realnych depozytach tego pierwiastka.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 kwietnia 2023 11:13
kotbury, Selen i cynk muszą być w odpowiednich proporcjach z meidzią i manganem. A co do badania, to lepsze do oznaczania mikroelementów jest badanie włosa, tylko ono pokazuje stan wstecz, najlepiej mieć oba i jeśli w obu jest coś nie halo to dopiero się martwić. Najfajniej to było by konia zmielić, zhomogenizować i wtedy oznaczyć 🤣
kotbury, też by mnie to zastanowiło, gdyby nie fakt, ze tych badań selenu mam x na przestrzeni lat, tego samego konia, i to pierwsze dwa badania, które wyszły poniżej normy (styczeń i teraz). Więc generalnie wcześniej było ok.


Dostałam odpowiedź od Trouwitu:
IMG_4998.jpeg IMG_4998.jpeg
O wow! Turowit urósł w moich oczach teraz w sumie🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 kwietnia 2023 12:01
kotbury, Ale nikt normalny nie poleci wyższego dawkowania potencjalnie toksycznego pierwiastka bez badań i konsultacji z wetem. Taki cynk np. możesz sobie przedawkować kilkukrotnie, a nawet kilkunastokrotnie w zasadzie bez żadnych konsekwencji zdrowotnych, a z selenem to już nawet kilka razy wyższa dawka, może być bardzo niebezpieczna i powodować silne zatrucia.
zembria, - cynk w nadmiarze też jest toksyczny 😉 także nie szalałabym z tym przedawkowaniem.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 kwietnia 2023 12:14
keirashara, Ale tolerancja jest znacznie, znacznie wyższa na nadmierne dawki, niż selenu. Z selenem naprawdę trzeba uważać. Z cynkiem doświadczalnie podawano bardzo wysokie dawki, nie pamiętam już jakie, ale organizm sobie z tym ładnie radził. Oczywiście absolutnie nie polecam sypania tego bez opamiętania 😉
zembria, ale, że w ogóle odpisali🙂 i nie ściemniali, tylko powiedzieli,że takie są regulacje.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
03 kwietnia 2023 12:30
kotbury, oni bardzo sprawnie odpisują, z resztą od lat ja akurat mam kontakt z nimi pod kątem kóz i na prawdę jest to bardzo rzetelna firma 😉 .
Fokusowa,
Ja miałam ostatnio przekroczony selen po podawaniu Trouwit e+selen więc działa a nie podawałam codziennie
ewelin_n, a z jakiego wyniku startowałaś i jaką masz dawkę selenu w reszcie treściwego?
Miałam selen bliżej dolnej granicy. W paszy mam selen 0,6 mg na kg, kobyła dostaje ok 1,5 kg dziennie plus 1 kg owsa.
Dziewczyny, jakiś fajny, ekonomiczny kompleks witamin dla rekreantow? Konie pracujące w szkółce, w rożnym wieku. Daje w płynie cynk i biotynę z agrovitala i witaminę C w proszku w większych zawahaniach pogodowych tj. na przykład teraz. Vitamax uzywalam z horseline kiedyś i spoko, ale może coś bardziej budżetowego się znajdzie?
marchewkowa, - mebio daily minerals? 20kg wychodzi fajnie pod względem ekonomii, a na kilka koni zejdzie w sensownym czasie 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się