dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp

O Zuzu- rzeczywiście. W tej tabeli też jest błąd - są przecinki, których nie powinno być.

Ja mam tabele dla sklepów i przedstawicieli i tam jest poprawnie.

Co do tlenków czy siarczanów - no da się wyliczyć co do miligrama. ale trzeba mieć dane.
Jedni dietetycy uwzględnią, inni nie.
To jest naprawdę spora różnica np. zawartość 6780 mg (dla siarczanu żelaza), a realnie 1333 mg dla czystego żelaza.

Nadal uważam, że twoja ma więcej błędu niż wartości, którymi można by się posłużyć- właśnie ze względu na to co powyżej.

Jeśli nie otrzymasz od producentów odpowiedzi to powinnaś w takim razie dla wszystkich producentów podać wartości dla podanych związków a nie dla jednych czysta ilość pierwiastka a dla inną np. tlenku. I wtedy to będą duże zmiany w tej tabeli.

-Alvika-   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
13 listopada 2023 19:01
Jeżu kolczasty, czyli nie tylko ja robię tabelki że składami... Jestem normalna!
Albo jest nas - nienormalnych - więcej niż myślałam 😎

Ale ja po wydziale chemicznym PG, to zboczenie po latach studiów.
PS. Wyliczenie konkretnych pierwiastków z masy cząsteczkowej też nic nie da, bo nikt nie da info o czystości czy standaryzacji. Ale byłam bardzo, BARDZO blisko wrzucenie witamin na nasz chromatograf cieczowy 🙃
Ja powiem coś bardzo przykrego...
Wielu producentów nie wietak na 100% ile czego ma w swoich suplach bo tego nie bada. Bo kupuje substraty gotowe, właśnie tlenki i siarczany itd.

Suple to jeszcze bardziej zakręcony temat niż paszunie.
kotbury, czyli mówisz że moja zabawa jest w sumie bez sensu… bez danych od producentów których zapewne nie dostane. Mam w tej tabelce też kila pasz i balancerów, nawet jeśli zebranie tych danych jest totalnie nieużyteczne to i tak zestawienie jest ciekawe chociażby ze względu na dokładność składów jakie podaje każdy producent

potraktuję to zestawienie raczej w kategoriach ćwiczenia i zaspokajania ciekawości niż faktyczne źródło wiedzy, niemniej ciekawość mnie zżera jak by to wyszło na poprawnych danych

-Alvika-, ja jestem analitykiem i w życiu i z zawodu 😅 nie powiem Ci że to normalne, ale znam więcej takich osób 😉

edit. A z drugiej strony… Jak ludzie sami się biorą za układanie diet swoich koni właśnie bez takich tabelek - rozumiem uzupełniać niedobory czy robić korektę na podstawie badań, ale jak obliczyć dawkę „podstawową” nie mając dostępu do podstawowych tabel zapotrzebowania w momencie gdy karmimy różnymi paszami a nie pełnoporcjowo jednym rodzajem paszy. Może wymyślam, ale jakoś nie mogę się pogodzić z dawkowaniem „pół miarki owsa, pół musli/granulatu 3x dziennie i miarka witamiek i meszyk co dwa dni”
Co polecanie na wsparcie watroby po antybioketrapii i innych lekach ?
Czy ktoś stosował może EQUIPOWER Stoffwechselkrauter Liquid ?
kotbury, czyli mówisz że moja zabawa jest w sumie bez sensu… bez danych od producentów których zapewne nie dostane.

mówię, że żeby ją udostępniać trzeba nad nią jeszcze sporo popracować. A producentów zawsze warto pocisnąć. I warto podać te same wartości jeśli są dostępne - czyli jeśli u jednego mamy tylko np. tlenki (formy różne, a nie podaną zawartość czystego pierwiastka) to podajmy dla innych tak samo ( z zaznaczeniem w tabeli, że to jest zawartość tlenku a nie pierwiastka). Ludzie nie będą czytali naszych dyskusji, tylko będą patrzyli w tabelkę.

-Alvika-, ja jestem analitykiem i w życiu i z zawodu 😅 nie powiem Ci że to normalne, ale znam więcej takich osób 😉
ja też mam analitycznego pierdolca i sama robiłam takie tabele i zawsze niestety brakowało jakiegoś elementu właśnie.

edit. A z drugiej strony… Jak ludzie sami się biorą za układanie diet swoich koni właśnie bez takich tabelek - rozumiem uzupełniać niedobory czy robić korektę na podstawie badań, ale jak obliczyć dawkę „podstawową” nie mając dostępu do podstawowych tabel zapotrzebowania w momencie gdy karmimy różnymi paszami a nie pełnoporcjowo jednym rodzajem paszy. Może wymyślam, ale jakoś nie mogę się pogodzić z dawkowaniem „pół miarki owsa, pół musli/granulatu 3x dziennie i miarka witamiek i meszyk co dwa dni”

Zuzu., uważam, że nie da się zaplanować diety co do miligrama... Owies, i siano i już się nie zgadzają wyliczenia.
Ba, twierdze, że nie ma potrzeby. Trzeba wiedzieć co z czym i dlaczego i umieć ocenić jakość (związki i nośniki) danego suplementu.

... dlatego do szału mnie doprowadza "sieczkoza". Właśnie mi ostatnio na insta mignęła kolejna współpraca dwóch influencerek. "Jeżdżąca" z "naturalizującą" dietetyczką.
Oczywiście ochy i achy, podziękowania do wszechświata i czym karmię moje konie. I leci na pierwszy rzut "Oczywiście sieczka jako podstawa". Nosz k. mać! To nie jest ani pierwszy wybór (nie powinien być), ani oczywistość ani podstawa jeśli koń dostaje tyle siana ile trzeba.
Wiesz ja nie chce planować co do miligrama, chodzi mi o nie popełnienie jakiś kluczowych błędów właśnie przez takie podejście jak piszesz „sieczka to podstawa” czy „coś tam jest obowiązkowym suplem” no i w efekcie mamy konia który dostaje zawrotne ilości jednego pierwiastka a innego nie dostaje w ogóle albo go wypłukuje tym pierwszym. No i ta wiedza co z czym, nośniki itd to nie jest coś co przeczytasz na pierwszym lepszym blogu/instagramie, ale za to przeczytasz że sieczka to remedium na zdowy brzuszek 🙄

Oczywiście, że się nie da wyliczyć jak aptece, jeszcze by się okazało że najlepiej karmić fasolką po bretońsku bo w tabelce mi wyszło że ma najlepsze makro i stosunek Ca:P 😜

Co do dziwnych teorii - ostatnio wyświetliła mi się pani która twierdziła że jak z nosa lecą gile przy jedzeniu zupy pomidorowej to znaczy że ma się toksyny w organiźmie…
Tulula,
Ja polecam audevard ekyrenal, świetnie się sprawdził.Tego co podałaś nie znam więc się nie wypowiem.
savil dzięki. Wiem, że z tej firmy są dobre preparaty i po namyśle ten właśnie zamówiłam. Chociaż ostatnio mój koń oprócz dołączania do kolejnych grup na re volcie funduje mi dodatkowe nadprogramowe atrakcje i się zastanawiałam nad czymś tańszym ...
BUCK   buttermilk buckskin
14 listopada 2023 09:28
Tulula rehabilitacja wątroby to ziarno ostropestu, skuteczne bardzo, tanie bardzo 🙂 mój 850kg dostawał 3 łyżki dziennie namoczonego ziarna

edit: świetnie robi dodatek kozieradki
BUCK, rehabilitacja wątroby to również "zimna stajnia" w nocy (a nie pozamykane) i rozsądne lub wcale derkowanie. U ludzi łatwiej- wystarczy pomorsować. Odcięcie krwi z kończyn dla 'ratowania organów wewnetrznych' robi taki przypływ wszystkiego do wątroby i jej boost, że żadne suple tak nie regenerują.

Jak wątroba słabo działa to ostropest to nie zawsze za dobre rozwiązanie. Tam jest sporo rzeczy, które wątroba musi zmetabolizować.
Żeby wątroba się podniosła to paradoskalnie musi mieć jak najmnej przeszkadzane dodatkami (które musi metabolizować). Więc dietka "samo sianko" i zadbanie o dostarczenie cynku i miedzi w odpowiednich formach i proporcjach, jest często bardzo dobrym sposobem na pomoc wątrobie.
14 listopada 2023 11:01
kotbury 🌷 dzięki
kotbury to koń "wrzodwy" więc dostaje różne rzeczy plus ostatnio cynk i selen (niedobory) plus kuracja na stawy. W badaniach krwi miesiąc temu wyniki wątrobowe ok ale ostatnio wskutek wypadku weszło dużo różnych leków plus sedacja i wet zalecił wspomóc.
To wogóle warto dawać ostropest ?
Wcześniej podawałam przy szczepieniach/ odrobaczaniu.
Tulula, ja w rozpisce od dietetyczki dla konia wrzodowego z rao dostałam m.in. 100 g mielonego ostropestu plamistego dziennie.
Tulula, to sobie zawsze trzeba przekalkulować czy koń dostaje tyle różnych rzeczy, że dodatkowa pomoże czy zaszkodzi.

Sam ostropest to trochę goryczek - i one zawsze działają żółciopędnie i zmagają skurcze. Do tego kwas linolowy, oleinowy,plamitynowy, sterole roślinnie i vit.E.

... czyli jak koń ma za słabe siano, albo za słabo siano metabolizuje i ma za mało dobrych tłuszczy w diecie to owszem, ostropest może być pomocny... Jednak dawki "2-5 łyżeczek".. to będzie takie palcebo w moim mniemaniu.

Nie wiem już w którym wątku i gdzie, ktoś polecał probiotyk przed jazda na zbyt duża ilość kup.
Powiem wam ze działa! Mój sracz nadworny odkąd podaję probiotyk robi jedna kupę na początku.
Zakladam ze jak przyjdą większe emocje to może i pojawi się więcej ale na razu efekt jest super. Z 3 przeszliśmy na 1.

poprawiłam słownikową przeróbkę 😉
martrix
Melduję, że po 2 opakowaniach magnezu + b12 z Hippolyta poziom magnezu we krwi wzrósł z 0,610 na 0,770. Czyli zmiana o 0,16. Koleżanki koń na magnezie z Cortaflexu zmiana o 0,02 w tym samym czasie.
Przychodze z pytaniem o Bentonit. Moj kon ma obecnie kilka innych supli zaleconych, ktorych wiem zeby nie dodawac do meszu wiec chce mu zrobic osobny mini posilek.

Czy mozna z bentonitem dawac inne suple? W tym przypadku to chelat miedzi i witamina d3
Mi w rozpisce kazali akurat to dawać osobno
Dzień dobry. Czy ma ktos do polecenie artykuły gdzie mogę poczytać sobie o różnych suplementach/ziołach? Kiedy można podawać jakieś suple razem, kiedy osobno. Coś więcej o ich działaniu itp? Z góry dziękuję.
Czy ktoś ma większe doświadczenie w podawaniu CBD albo przynajmniej wiedzę teoretyczną: czy jeśli moja klacz dostaje hormony na wyciszenie rui (progesteron, bo kolkowała przy każdej rui), to czy mogę równocześnie z nimi podawać CBD (na nerwy i nogi, klacz z kontuzją) czy to nie ma sensu? Albo jakoś zaszkodzę?

Czy CBD wpływa jakoś na progesteron? A może CBD pomogłoby na same bóle rujowe i hormony nie byłyby potrzebne?

Pisałam do trzech doradców od suplementów końskich, ale żaden mi nie odpisał do tej pory, chyba też się głowią 😁
Mam podawać koniowi krwawnik ale dawkowanie jest bardzo mało 2-3g, nie mam tak czułej wagi ile to jest na łyżki ?
espérer, a nie 20-30? Choć ja w ogóle widzę dawkowanie krwawnika na dużego konia od 50g
espérer, wychodzi na to, że jedna łyżka stołowa to 2g.
IMG_9603.jpeg IMG_9603.jpeg
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
19 listopada 2023 11:40
Wie ktoś może dlaczego ze sklepów zniknął Baileys Outshine High Oil?
lusia722, nie o high oil akurat, ale odnośnie paszy baileysa - znajoma zamawia i mówi, ze jest problem z dostawą od producenta, ale chwilowy.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
19 listopada 2023 13:11
Fokusowa, dziękuję za odpowiedź, widzę że inne produkty są dostępne u nas, a właśnie ten na którym mi zależy nie.
Jak w końcu przekonałam kucyka, że go to nie zabije i zaczął jako taki przemycony w meszu jeść i chciałam wziąć duży worek to już nie było...
poczekamy
21 listopada 2023 08:48
lusia722 jak będzie źle z dostawą, to zerknij na: https://www.fitmin.pl/p/fitmin-horse-extrudovany-len-15-kg jak do tej pory wszystkie konie wcinają nawet z ręki

Czy mozna z bentonitem dawac inne suple? W tym przypadku to chelat miedzi i witamina d3

Lepiej nie.
Bentonit pochłonie suple. Do tego Vit d jest rozpuszczalna w tłuszczach. Daj ją do paszy i okraś żarcie olejem.
Remson,

Czy CBD wpływa jakoś na progesteron? A może CBD pomogłoby na same bóle rujowe i hormony nie byłyby potrzebne?

Pisałam do trzech doradców od suplementów końskich, ale żaden mi nie odpisał do tej pory, chyba też się głowią 😁

Lanzelet, wpływa. w CBD z tego co pamiętam chodzi o związki (dwa), które wpakowują się w receptory (min serotoniny i kilku innych), przez co mają wpływ na hormony. Jaki dokładnie to trudno powiedzieć- bez analizy przypadku konkretnego.
Paradoksalnie najwięcej powiedzą ci producenci lamp do hodowli konopi, bo żeby produkować dobre konopie (z odpowiednią zawartością potem CBD) to głównie chodzi o falę świetlną. I oni mają muuuultum badań na ten temat.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się