Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

Taki z marketu, to najlepiej lava albo jakikolwiek z drzew iglastych.
Dorcysia dzieki  :kwiatek: czy taki bedzie dobry http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/materialy-opalowe-i-paliwa/ekogroszek/pellet-z-drewna-duraterm.html ? tylko chyba nie jest okreslone ze z drzew iglastych
Jeśli jest biało zółty a nie szary to powinien być z iglastych. Najlepiej kupić worek i zrobić próbę polewając wodą. Iglasty powinien spuchnąć mocno a z liściastego zrobi się papka.
Kiedyś wysłali mi zamiast LAVY inny, był ciemny, ale okazało się, że ze świerka i był całkiem w porządku, mimo obaw. Ale jak nie ma opisu, to faktycznie bezpieczniej wybierać po barwie 🙂
dzieki  :kwiatek: wybieram sie w sobote po taki http://olx.pl/oferta/pellet-drzewny-100-CID628-IDb2eI7.html#e33d3ef333
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
06 września 2016 12:26
na co przestawić konia w boksie angielskim na zimę? w tej chwili stoi na pellecie słomianym, ale zimą będę miała problem z polewaniem, no i jak z zamarzaniem wilgotnego pelletu przy dużych mrozach? czy ktoś z forumowiczów trzymał konia w boksie angielskim na pellecie?
Stoję właśnie przed wyzwaniem zamówienia palety ściółki na zimę i zastanawiam się czy zamiast pelletu wziąć trociny, albo torf.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
06 września 2016 14:02
U nas stajnia ma zimą zakładaną plandekę przy wyjściu więc temperaturę trzyma (przy dużych mrozach gorzej), podłoże nam nie zamarzło, ale więcej zużywaliśmy ściółki. Konie stoją na pellecie ze słomy.
Spróbujcie torf wysoki.
Moje stoją na trotach. Z torfem też niestety różnie bywa, bo też potrafi pylić.....
Torf podobno zamarza, ale ja nie testowałam zimą, bo po lecie zrezygnowałam z tej ściółki.
W zasadzie każda ściółka zamarza idąc tym tropem. Z torfem jest tak, że może się zdarzyć sfałszowany, czasem z niewiedzy. Torf wysoki jest brązowy, nie brudzi rąk, powinien być chociaż częściowo włóknisty. Ale jeśli był pozyskany przez frezowanie, to może nie być włóknisty. Wszystko inne nie jest torfem wysokim, a tylko taki nadaje się na ściółkę i ma właściwości aseptyczne oraz higroskopijne- do 10 krotności swojej. objętości.
Pracowałam w ośrodku gdzie konie stały w stajni angielskiej na trocinach. Nigdy nie zamarzły. Oczywiście codziennie sprzątane("bobki" zamarzały na kamień, trociny były nadal normalne).
Czasami by utrzymać znośną temperaturę by nie zamarzała woda w poidłach automatycznych to były wieszane koce filcowe na drzwi. Ale chyba od 5 lat nie było takiego mrozu by trzeba było tak dogrzewać 🙂
Nie wiem czy mam pisać tu , jak ktos zna bardziej "popularny" to prosze o przeniesienie  🤣

Czy ktos zna firmę która robi "podloze " w boksach? Chodzi mi najpierw o wyrównanie betonu i pozniej wypełnienie czymś miękkim ( maty, "guma" , " materac"😉 Oraz obłożenie go (ściany ) guma .
Wyrównanie betonu to raczej robota dla firmy budowlanej. Wątpię żeby ktoś chciał posadzkę frezować, raczej zrobią wylewkę samopoziomującą. Posadzka podniesienie ok co najmniej 5 cm. Maty do boksu sobie wygooogluj używając hasła maty do gospodarczych lub granulat z opon samochodowych.
i dobrze, że podałaś że od Obiegłego. Bo teraz porównywałam ceny i brałam je pod uwagę a widocznie są kiepskie.


My właśnie teraz je kupiliśmy i są naprawdę fantastyczne, nic nie pylą nawet przy rozrzucaniu, ładnie pachną etc, ale koń chyba za bardzo brudas bo schodzi dużo worków, szukam jakiegoś tańszego rozwiązania ale po pobieznym przejrzeniu kilku stron wychodzi na to ze wszystko jest złe :P

widzę ze najlepszy pellet z firmy lava - a jak zimą się sprawdza? jeżeli mówicie że trzeba zwilżać to nie zamarza zimą?
Livia   ...z innego świata
29 września 2016 16:12
Cookies, spróbuj też spytać we "własnej przydomowej stajni" - może tam ci ktoś wskaże firmę / osobę 🙂
Cookies, spróbuj też spytać we "własnej przydomowej stajni" - może tam ci ktoś wskaże firmę / osobę 🙂

Jasne  😉
Drabcio: rozważ użycie torfu wysokiego, na tą cechę, że pochłania mocz w ilości dziesięciokrotnej własnej objętości. Ponadto jest aseptyczne, a po wyrzuceni z boksem jest poszukiwanym nawozem.

Cookies12: sprawdziłem mat jest bardzo duży wybór, jest też wersja ekonomiczna: można wykorzystać taśmy transmisyjne z taśmiciągów - bogata oferta na Allegro- mają tą zaletę poza ceną, że są niezniszczalne.
Dzieki zaraz poszukam 😉
nie wiem czy to dobry temat, ale spróbuje. Chce odkazić boks swojego konia i kupiłam Dezosan Wigor którym będe dezynfekowała podłogę i chciałam też umyć ściany i deski i kupiłam do tego http://www.hodowlany.pl/i131_DSC_1000_NATUSAN__preparat_myjacy_o_dzialaniu_przeciwbakteryjnym_1000g.html  i teraz nie wiem czy mogę tym umyć ściany w tym boksie, żeby nic się mu nie stało  😕 co sądzicie? Jak wezmę małe stężenie to powinno być ok ?  🤔 🤔 🤔
Nadaje się, a następny raz kup Virkon S. Wtedy vet powiatowy też będzie zadowolony.
Dzięki za odpowiedź  :kwiatek:
na co przestawić konia w boksie angielskim na zimę? w tej chwili stoi na pellecie słomianym, ale zimą będę miała problem z polewaniem, no i jak z zamarzaniem wilgotnego pelletu przy dużych mrozach? czy ktoś z forumowiczów trzymał konia w boksie angielskim na pellecie?
Stoję właśnie przed wyzwaniem zamówienia palety ściółki na zimę i zastanawiam się czy zamiast pelletu wziąć trociny, albo torf.


Mój z zeszłym roku stał na pellecie słomianym. Co prawda nie w boksie angielskim, ale w stajni poniżej poziomu gleby z 1-1,5 m (w sensie że jak wchodzisz to nie jest na równi tylko schodzisz w dół). Wszystkie rury pozamarzały tak, że nieraz musieli przynosić wodę z domu, bo w stajni nie było szans, ale pellet nie zamarzł. Nawet wymieniałam go i polewałam kiedy był mróz i nie było problemu.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
30 września 2016 11:28
Sivens dzięki, na razie zostaje na pellecie. Zmieniam tylko z equi straw na inną firmę, bo ostatnia dostawa tak mi się potwornie kurzyła, że jak koń wszedł do boksu to robiło się szaro.
Na razie znalazłam czysty opałowy z drzew iglastych, od lokalnego producenta, będę testować. A jak zamarznie to sypnę końskich trocin, żeby nie bawić się w moczenie i tez powinno zdać egzamin, przy obecnych ciepłych zimach.
Rudzik : jak może się kurzyć mokry pelet?
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
06 października 2016 07:30
melechowicz, no właśnie ten pellet nie jest mokry. Nawet nie powinien, bo staje się wówczas pożywką dla grzybów i pleśni. Powinien być wilgotny. Po zalaniu go taką ilością wody jak zalecił producent, pellet błyskawicznie wysycha.
Zdaje się, że ideą jest, żeby się pelet rozpadał pod znaczeniu. Ogólnie produkcja peletu polega zlepieniu odpadów, w tym kurzu. Znając technologię i używane surowce nie użyłbym tego rodzaju ściółki. Wiele lepszy jest torf lub wiór że stolarni. Oczywiście żadne cuda nie zastąpią słomy.
melehowicz, zz tym się kompletnie nie zgodzę
Trzymałam konie 15 lat na trocinach i byłam super zadowolona z łatwości sprzątania, braku zapachu amoniaku i czystości koni. Siana dostawały skolko ugodno, zatem nie było kłopotów żołądkowych. Od 3 lat konie mam na słomie (pensjonat) i jest syf totalny - w znaczeniu zapach brrr. Ciuchy mam przesiąknięte pomimo, że sprzątam codziennie. Bleee
Zdecydowanie wolę trociny i tylko dlatego konie stoją na słomie, że to jeden z niewielu minusów tego pensjonatu. Plusów spooro więcej.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
06 października 2016 08:25
melechowicz, ale ja nie używam zwykłego pelletu opałowego tylko słomiany, z przeznaczeniem specjalnie dla koni alergicznych, z certyfikatami i innymi pierdołami, które przekonały mnie, że to najlepsza ściółka dla konia-alergika. Postępuję z tym pelletem również ściśle z zaleceniami producenta. Na całą paletę pierwsze worki były w porządku, rozpadały się na wióry, natomiast te z samego dołu dostarczonej partii pylą jakby faktycznie materiałem wyjściowym były zmioty z podłogi.
 
Wcześniej używałam peletu z trocin sosonowych, ale bez certyfikatów i słówka "Equi" w nazwie, z tym że w składzie 100% drewna. Również nie pylił tak jak ten dedykowany koniom alergicznym.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się