Likiery ,nalewki ,alkohol domowym sposobem .

Macie jakieś fajne przepisy na likiery ,ja mogę podzielić się przepisem na limoncello . Jest przepyszna choć we Włoszech piłam ją ale robioną z limonek .

Przepis

12 cytryn o ładnych skórkach

1 l spirytusu

1 kg cukru

1 l wody

duży słój

Wykonanie:

12 dobrze umytych cytryn obieramy cienko ze skóry i zalewamy 1 litrem spirytusu. Duży słój z alkoholem odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na kilka tygodni. Gdy alkohol wytrawi i odbarwi skórki odcedzamy je ze spirytusu i wyrzucamy. Gotujemy syrop z litra wody i 1 kilograma cukru, studzimy syrop. Następnie łączymy oba składniki, wlewamy do butelek i odstawiamy do lodówki lub spiżarni do przegryzienia na miesiąc. Są tacy, którzy nie wytrzymują tak długo i degustują likier wcześniej. Ich zdaniem nadaje się do spożycia już po kilku dniach.

duunia   zawiści nożyczki i dosrywam z doskoku :)
30 grudnia 2011 20:43
ja znam kilka przepisów, ale jutro wrzucę bo teraz nie mam czasu  😀
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
30 grudnia 2011 22:11
ja robie cytrynowke, ech...palce liozac. teraz mama przywiozla mi na swieta butelke pigwowki (pilismy przed chwila, mniam!) i pyszna malinowke. jak ktos bedzie chcial przepisy to pytajcie 🙂 musialabym sie mamy spytac o pigwowke i malinowke.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
30 grudnia 2011 22:19
o ja... to będzie mój ulubiony wątek na tym forum  😜 😁
duunia   zawiści nożyczki i dosrywam z doskoku :)
30 grudnia 2011 22:48
no więc:

dużo miodu i dużo orzechów łączymy ze sobą, nieważne w jakich proporcjach ale dużo 😉
odstawiamy na 2 tyg do chłodnego
potem zalewamy spirytusem i zapominamy na pół roku

potem zlewamy i spijamy systematycznie to co sie zrobiło 😜

pomarańcze soczyste kroimy na plastry, przesmażamy z cukrem bez tłuszczu na patelni, potem dodajemy cynamon, skórkę cytrynową, goździki
zalewamy spirytusem i  zapominamy na pół roku
potem postępujemy jak wyzej

konfiture z czarnego bzu zalewamy spirytusem i czekamy kilka tygodni
potem uwazamy bo daje w czajnik
😉


jutro (dzisiaj, ale później 😁 ) wrzucę trochę przepisów na nalewki z owoców.
pyszności
Ja wyrabiam pigwowke  😀
Ilosc owocow pigwowca okolo 2kg moze byc mniej moze byc wiecej, wazne zeby byly dojzale i pieknie pachnialy. Umyc obrac czyli wywalic patyki mozna zostawic nasionka wtedy ma mocniejszy smak bardziej pestkowy  😉 pokroic w cwiartki.
Bierzem te owocki dodac cukier tak okolo 1kg w zaleznosci od ilosci owockow, maja sie ladnie obtoczyc cukrem. I zostawic na jakies 2 tygodnie przemieszac od czasu do czasu. po tych 2 tygodniach powinien byc taki syropek calkiem sporo syropku tak ze owoce bede plywac praktycznie. Wtedy zlewamy syropek i mieszamy ze spirytusem lub wodka i dodajemy troszke spirytusu, zaley jaki mocny ma byc trunek  😉
Potem do butelek zakrecic porzadnie i odstawic w bezpieczne miejsce na okolo rok. Pigwoweczka moze byc pita wczesniej ale po roku ma piekny bursztynowy kolor i jest pyyyyszna!!
Zdrowko  😉
lockmittel   Co nie zabije to dobrze zrobi mi.
31 grudnia 2011 10:53
Gienia-Pigwa, wrzucisz przepis na cytrynówkę? :kwiatek:
Zu   You`ll ride my rainbow in the sky
31 grudnia 2011 11:44
Nasza znajoma sprezentowała nam karmelówkę-ponoć tylko połączyła ze spirytusem, nie mniej jednak obłęd  😜
Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
31 grudnia 2011 13:30
u mnie tata robi różnorakie nalewki i wina 😉

hitem wigilii 3 lata temu była "ananasówka" mojej kuzynki która pomyliła proporcję i zamiast litra soku z ananasów i 1 szklanki spirytusu zrobiła na odwrót, a jak się potem na pasterce śpiewało 😉
Właśnie zrobiłam wynalazek  😁 
Nie mogłam dziś kupić mleka w puszcze więc kupiłam masę korówkowa  . Ubiłam 6 żółtek ,dodałam masę ,wlałam szklankę śmietany 30 % do tego ponad pół szklanki spirytusu .
Wyszło świetne ,właśnie kończe 2 lampę  😜 
monia- ależ to powinno poleżakować z dzień czy dwa 🙂
Ja piję własnie wiśnióweczkę cioci.
A moja teściowa robi aroniówkę mniam.
marysia550 poleżakuje w żołądku  😉  wyszło pyszne i po pół butelki mam dosyć .
likier czekoladowo-kawowy:

500ml mleka zagęszczonego
100ml spirytusu
pół szklanki cukru + 1 cukier wanilinowy
tabliczka gorzkiej czekolady
pół płytkiej łyżki kawy rozpuszczalnej

na małym ogniu podgrzewamy mleko, później dodajemy cukier, czekoladę w kawałkach i kawę, mieszamy mikserem na najniższych obrotach lub energicznie łyżką do uzyskania jednolitej cieczy, na samym końcu dodajemy spirytus i również mieszamy, jak najdłużej.
💘
Dworcika   Fantasmagoria
06 maja 2012 16:04
Odkopuję 🙂

Naszło mnie na zrobienie sobie kilku butelek różnych dobroci. Jakieś nowe pomysły?
Buszuję teraz na tej stronie, korzystał ktoś z niej? Jakieś sprawdzone przepisy tam są? Może korzystacie z czegoś podobnego? 🙂

O! Ratafię będę robić! Z tego przepisu  😎 Od czego zacząć? Jabłka maja tam sens? Może gruszki? Co teraz można kupić i ma to sensowny smak? 😉

Ale, że ratafie robi się długo, to muszę poszukać jeszcze czegoś takiego... na już. Myślę o cytrynówce, bo lubię.
Odkopuję  😉

Zmienię trochę temat ,ale rozchodzi mi się o nalewki które można stosować na różne choroby . A więc, za pół roku mam iść na operację , moja przyjaciółka miała o wiele większe problemy niż ja i przez pół roku piła nalewkę z aloesu , ostatnio była na kontroli i o dziwo wszystko znikło  😲  nawet lekarz był w szoku .

Znalazłam dziś nalewkę http://babuni-blog49.blog.onet.pl/Nalewka-tybetanska-nie-tylko-n,2,ID422347460,n  którą stosuje się raz na 5 lat .(ta jest nie dla mnie ,bo jestem niskociśnieniowcem )

Słyszał ktoś o jakiś innych nalewkach lub stosował i może się wypowiedzieć na ten temat .
[quote author=Gienia-Pigwa link=topic=79576.msg1242637#msg1242637 date=1325283083]
ja robie cytrynowke, ech...palce liozac. teraz mama przywiozla mi na swieta butelke pigwowki (pilismy przed chwila, mniam!) i pyszna malinowke. jak ktos bedzie chcial przepisy to pytajcie 🙂 musialabym sie mamy spytac o pigwowke i malinowke.
[/quote]

stare jak niewiem, ale może zajrzysz i wstawisz na malinówkę przepis?  💘

Moja babcia robi pyszny likier (czy tam jakiś inny alkohol), smakuje trochę jak kakao z wódką, ale cudeńko jest  😍
Ja mogę ze swojej strony polecić Czeremchówkę. Coś cudownego- niby niepozorne owoce, a w smaku nalewka wychodzi intensywna, czekoladowo-wiśniowa. Z tym, że to już ostatni dzwonek na obrywanie czeremchy.

Składniki:  
1 kg owoców
0,5 kg cukru
1 l spirytusu 50%


Mocno dojrzałe owoce czeremchy umyć, dodać cukier i zalać spirytusem. Macerować w ciemnym miejscu 4-6 tygodni. Po tym czasie przefiltrować i przelać do butelek.
Nie można nalewki przetrzymywać dłużej z owocami, ze względu na uwalnianie się kwasu pruskiego.
Powinna dojrzewać co najmniej  przez 3 miesiące.

A w szafce dojrzewają mi nalewki malinowa i śliwkowa. Za kilka dni biorę się za pigwę na zimę więc i z tego coś pewnie będzie zrobione.

Dlaczego tego wątku tak długo tu nie było? 😉 😁


Moja znajoma- obecnie już zawodowiec w dziedzinie nalewek, używa miodu zamiast cukru.
Robi nalewki praktycznie ze wszystkiego poza golonką chyba.
Zdumiały mnie nalewki z jabłek, truskawek, kwiatu dzikiego bzu.
Przedziwne.
W ogóle to śmiesznie opowiadała: zamieszkała na wsi w pobliży wschodniej granicy.
I zaraz sąsiedzi przyszli pytać ile spirytusu zamawia bo będą "importować" . Trochę zaskoczona powiedziała: 40 litrów.
A sąsiad: aaa.... to tylko na własne potrzeby .....  😂
Taniu z jabłek nalewka? Musi być pyszna 🙂
Ja chciałabym w tym roku cydr zrobić.
[quote author=Eyjafjallajökull link=topic=79576.msg1520744#msg1520744 date=1347431266]
Taniu z jabłek nalewka? Musi być pyszna 🙂
Ja chciałabym w tym roku cydr zrobić.
[/quote]
Nie próbowałam. Po opowieści znajomej i wyliczeniu co ma w piwnicy nie miałam odwagi przyjąć zaproszenia.  😉
Fajnie opowiadała o liściach mięty-jak się robią srebrne jak biżuteria. A nalewka zielona.  💘
p.s
masz cudowny awatar.
kobitki powiedzcie mi czy owoce róży i czarnego bzu już się zrywa? mam tego od groma dokoła stajni i w pracy,znalazłam przepisy i chciałabym co nieco zrobić🙂
aa co w ogóle polecicie na początek dla "tumana" kuchennego? bo ja w tej kwestii to mam dwie lewe ręce
Dziękuję, uwielbiam te ptaszydła  🙂
U mnie w domu miętka jest typową nalewką zdrowotną, na dolegający brzuch. Tak jak i orzechówka.
Z resztą malinówka, pigwówka, sosnówka czy rokitnik - wszystko to -tylko na zdrowie! 😉
Karla w zasadzie prawie wszystko, co masz teraz owocowego pod ręką nadaje się na nalewkę. Najprostsze są chyba maliny. Przesypuje się je cukrem i zalewa alkoholem. Im więcej malin tym nalewka jest intensywniejsza, cukier w zależności od uznania. Odstawić w ciemne miejsce, zlać nalewkę i pić zimą na poprawę humoru 🙂
no to w sobotę zaczynam działać🙂
Karla🙂-owoce czarnego bzu można już zrywać,owoce dzikiej róży czy tarniny po pierwszych przymrozkach.
na razie kupilam na esty maliny,no coz,byly dobre😀  wiem, ze moge kupic w sobote od tej samej babeczki, bez bede zrywac tez w sobote,z rozami tak jak radzisz jeszcze  poczekam, co poza cytrynami mozna wykorzystac z takich sklepowych owocow? pilam na zawodach nalewke z kiwi, ale nie znam przepisu.Poratujcie kochane laika🙂
Miałam robić ratafię w tym roku, ale przegapiłam moment.
Wiśniówka odpada, bo w domu już całe drzewo pozalewane, a Mamy w tym nie przegonię 😁
W przyszłym tygodniu może za imbirówkę się wezmę.
Dworcika ratafia, omajgad jedna z moich ulubionych nalewek 💘

Macie jakieś doświadczenia z cydrem? Nigdy nie robiłam, a zamierzam w tym roku. :kwiatek:
Eyjafjallajökull, a no właśnie... ale pomysł wpadł, a później było tyle różnych dupereli, że jak sobie przypomniałam, to było po ptokach. W przyszłym roku zrobię ;]
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się