Koń wiozący turystów padł z przemęczenia

Smutne i przykre i niestety to codzienność wakacyjna..Dlatego ja nigdy, będąc gdzieś na wyjazdach wakacyjnych czy to w kraju czy za granicą nie korzystam z tego typu "atrakcji", żadnych przejażdżek, wycieczek itp bo zdaję sobie sprawę jak te wszystkie konie dostają w czasie wakacji w d....
No niestety tak to wygląda w górach.... chociaż to nie tylko domena górali, bo jak byłam w Turcji, to konie ciągnące bryczki były koszmarni wychudzone i bardzo zaniedbane...
To jest biznes i akurat w takich sytuacjach koń znaczy bardzo niewiele, dopóki nie stanie się taki 'wypadek'.
Co tu więcej pisać.... żal zwierząt, które niczym nie zasłuzyły sobie na taki los...
A może powinni zabronić takiej typu "atrakcji" Ciekawe ile  dziennie kursów robi tam taki koń .
Mój brat wrócił właśnie niedawno z Turcji i właśnie też wspominał że zwierzęta wyglądał i traktowane były masakrycznie.
Wielbłądy na siłę zmuszane ( poprzez szarpanie za pysk) do tego żeby sie położyły po ukończonym kursie, albo osły dosiadane przez grubasów.
dempsey   fiat voluntas Tua
26 lipca 2009 00:19
okladal lejcami  🤔 😤
jak u Dostojewskiego conajmniej... XIX w.
Tylko koni żal... a film należałoby zaprezentować niektórym osobom spośród nas, które oburzyły się na ograniczenia czasu pracy dorożek. Dokładnie z takiego powodu. Na wrocławskim rynku też kiedyś koń padł z wycieńczenia, bo cały dzień stał bez wody na okropnym upale. Ehhh, że też ludzie nie mają sumienia
[url=http://wiadomosci.onet.pl/2681,2015079,morskie_oko_kon_wiozl_zbyt_wielu_turystow__padl_z_wycienczenia_goral_na_to_ino_sie_przegrzol,wydarzenie_lokalne.html]

"Ino się przegrzoł"  😵 masakra, ja bym tego górala w upał bez wody do roboty w pole wygnała  👿
eremitka, skroc link, cala strone rozjechal 🤔
Pomijając fakt, że zaniedbał tego konia i doprowadził do takiego stanu, to na pewno było mu głupio przy tych wszystkich ludziach wkoło, to też musiał coś powiedzieć. A że głupie to było to inna sprawa.
Nie bronię go, ale w takiej sytuacji, gdzie jeszcze całe mnóstwo laików zadaje pytania i usiłuje radzić, to pewnie każdy z nas podobnie by próbował załagiodzić sytuację, żeby nie być w centrum zainteresowania w takiej chwili.
eremitka, skroc link, cala strone rozjechal 🤔

Nie potrafię  😡
Calathea   Czarny Książę
26 lipca 2009 08:06
Wpisz [url=...tu link..."" tu podpisujesz link np.: klik [/url""






"" oznacza nawias kwadratowy - nie chciałam wpisać, aby mi nie wyskoczył jakiś KLIK właśnie 😉
Wpisz [url=...tu link..."" tu podpisujesz link np.: klik [/url""


Calathea 🙇 :kwiatek:

Racja mogło być mu głupio, to nie tłumaczy faktu, że zamęczył zwierzaka. Postronni ludzie widzieli, że coś z koniem jest nie tak, a on nie widział? Kasa go zaślepiła  🙁

Jakby takie coś miało miejsce w Stanach to już by toczyło się postępowanie karne, ale w Polsce można nawet konia zagłodzić i wychudzić tak żeby padł na oczach ludzi i tak nikt nic z tym nie robi...
wlasnie i dlatego u nas takie rzeczy dzieja sie i dziac sie beda. bo sprawcy sa bezkarni  🤔
A wiecie co w tym wszystkim najgorsze jest? Ze w Australii kolesiowi już dawno by te konie zabrali. A u nas nic... TOZ przyjdzie i nie stwierdzi uchybień.
Wkurza mnie to. Że nic sie nie da zrobić, ze ludzie bezkarnie mecza zwierzęta...

Ja już sie nauczyłam, że nie reaguje na takie rzeczy po prostu. Kiedys sie bardzo przejmowałam, starałam sie działać, pomagać... teraz juz nie.  Staram sie zapominać o takich rzeczach. Wychodze z założenia że wszystkich nie uratuje, że sama moge byc fair , ale nic wiecej nie zrobie.

Żal tego konika...
I chyba właśnie z powodu tych koni w górach, nigdy nie byłam nad morskim okiem,a zakopane omijam z daleka.
niska szkodliwość społeczna czynu.. tylko na początku zamęcza się zwierzęta, potem ludzi.. 😤
Ada   harder. better. faster. stronger.
26 lipca 2009 09:42
Piękny kasztanek [']

A tak ogólnie to wegług mnie takie atrakcje powinny być zakazane.
Żyjemy w XXI w. i naprawdę czas można sobie wypełnić innymi atrakcjami.
Zawsze gdy jestem w górach nie mogę patrzeć na konie w bryczkach stojące cały dzień w upale.
Tak być NIE powinno.
Calathea   Czarny Książę
26 lipca 2009 10:02
Wiecie co... ja rozumiem bryczki... ludzie nie związani z jeździectwem mają frajdę jak się kawałek przejadą bryczką, ale moim zdaniem to powinno być jakoś unormowane... np.: godziny pracy takiego konia...
Ludzie mają ustalone do 48h pracy tygodniowo (patrząc na jeden etat), a koń co? pracuje ile się jego właścicielowi umai?
Calathea Zgadzam sie z Tobą , a po drugie trasa którą idą te konie jest ciągle po górkę 😫
Ada   harder. better. faster. stronger.
26 lipca 2009 10:11
A w drugą stronę w dół, raz muszą to cholerstwo ciągnąć pod górę a w drugą stronę pcha je w dół.
A w drugą stronę w dół, raz muszą to cholerstwo ciągnąć pod górę a w drugą stronę pcha je w dół.


O ile dobrze pamiętam, to jest 8 km.
I spora różnica wysokości , a powietrze , im wyżej tym bardziej ubogie w tlen..

To wszystko potęguje wysiłek 🙁
I ładują maksymalnie ludzi - do 20 osób.

Ale.. można przecież nie korzystać .
Lotnaa   I'm lovin it! :)
27 lipca 2009 08:12
Ale.. można przecież nie korzystać .


guli, czy to że garstka koniarzy nie będzie korzystać zmieni postać rzeczy?  🙄
Tu trzeba jakiś uregulowań prawnych które faktycznie byłyby egzekwowane, a nie pozostawałyby tylko martwym przepisem na papierze.

Tu trzeba jakiś uregulowań prawnych które faktycznie byłyby egzekwowane, a nie pozostawałyby tylko martwym przepisem na papierze.


No tak- przepis najważniejszy 🤔

Jak tyle innych , które nie są egzekwowane , bo ludzie nie widzą nic złego w takim postępowaniu. 🙄

Uświadomienie  ludziom, co oznacza praca koni w takich warunkach, byłaby dużo skuteczniejsze.
I to uświadomienie nie tylko koniarzy.

Tylko ekonomia jest w stanie zmusić górali do postępowania z końmi- nic innego.

Albo takie kary, które stosował Dżingis CHan w swojej potężnej armii - tylko konnej.
Człowiek nie miał prawa zjeść, dopóki nie nakarmił konia,
A każdy jeździec miał ze sobą 3-5 koni- nic dziwnego, bo Mongłowie jechali nawet kilka dni , spali w siodłach - i zmieniali konie.

Za uderzenie konia batem w głowę była jedna kara- śmierć żołnierza, który dopuścił się tego.

"została przekroczona liczba turystów, którzy mogą wsiadać na wóz"  - nie tylko woźnica zawinił.
Za tanie są te przejażdżki.
W parku w Świerklańcu tylko elita jeździ  😎
Ja ostatnio jak byłam w górach zaczepił nas jeden góral bo brakowało mu ludzi na bryczkę więc zaproponował nam przejażdżkę .Pożałował tego bo go tak zjechałam za konie że resztę turystów zeszło z bryczki.

Konie były w opłakanym stanie nie to że brudne ,nogi jak balony i na podkowach śruby dospawane . 🤔wirek: widać było że ledwo co stoją a słońce dawało i to nie źle .

Takie rzeczy nie dzieją się tylko w górach w tamtym roku w gospodarstwie agroturystycznym klacz padła pod właścicielką w terenie (klacz miała około 30)
🤔wirek:  

Kiedyś byliśmy nad jeziorem 2 tyg. i nocowaliśmy w szkółce jeździeckiej koni było tam dosyć dużo a każdy chodził tam z 5 godzin dziennie  🤔

Wcześniej jeździłam też u innych ale szkoda mi się koni robiło i zawsze to bardzo mocno przeżywałam ,więc mąż kupił mi własnego konia na urodzinki  😅  potem następnego my przygarneli i następnego i teraz mam parę koni i jestem szczęśliwa że chociaż moje konie mogą biegać po łąkach .Mąż mi pomaga finansowo w utrzymaniu koni teraz nawet zaoferował się kupić derki siatkowe co pociągnie go troszkę po kieszeni ale dla koni poświęcamy się i jesteśmy szczęśliwi . 😅
"została przekroczona liczba turystów, którzy mogą wsiadać na wóz"  - nie tylko woźnica zawinił.
Za tanie są te przejażdżki.



A niby kto zawinił ?? 😲

To woźnica ustala ilu ludzi zabierze - nikt inny 🙄

Nawet specjalnie czekają, aż więcej ludzi uzbiera się, bo z 10-cioma nie opłaca mu się jechać.
Chyba nigdy nie widziałaś  jak to wygląda.
Upychają ludzi jak śledzie .

Lotnaa   I'm lovin it! :)
27 lipca 2009 09:23
[quote author=Lotnaa link=topic=7975.msg305402#msg305402 date=1248678743]

Tu trzeba jakiś uregulowań prawnych które faktycznie byłyby egzekwowane, a nie pozostawałyby tylko martwym przepisem na papierze.


No tak- przepis najważniejszy 🤔

Jak tyle innych , które nie są egzekwowane , bo ludzie nie widzą nic złego w takim postępowaniu. 🙄

[/quote]

Niech żyje czytanie ze zrozumieniem.
Niech żyje czytanie ze zrozumieniem- a jakże 😎

Znasz sposób na ożywienie martwych przepisów? 🤔


Może ożywić je mogą tylko reakcje klientów korzystających  z takich usług.

Bo przewaznie przyglądają się milcząco, lub  biernie , ale uczestniczą.
Bo przecież nikt  z turystów  nie reagował jak koń okazywał oznaki przemęczenia :/
"Upychają ludzi jak śledzie"
Jakby taki ludź rozum miał, to by nie wsiadał, nie dał się upchać,tak czy nie?
Ludzie którzy sie upchali na tym wozie - uważam ich za współwinnych!!!!! 😤 "Bo przecież nikt  z turystów  nie reagował jak koń okazywał oznaki przemęczenia"
a skąd laicy mają wiedzieć że koń wykazuje oznaki przemeczenia?
Na miejscu powinni być specjalisci - lekarz weterynarii, czy zootechnicy którzy mogliby na bieżąco monitorowac stan koni, policja/straż miejska mogące odsylać górali do domu/ dawać im mandaty. I tak długo i do bólu aż zrozumieją.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się