Re-Voltowicze ZA granicą: pensjonaty, zwyczaje, niecodzienności...

ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
24 maja 2015 22:57
A właśnie a propo kopyt, bom ciekawa. Jak to w USA wygląda? Ludzie raczej kują, czy jest coś takiego jak naturalne struganie, skoro Parelli i jemu podobni są tam tak popularni?


W mojej stajni są konie niekute jak i kute na 4. Moją kobyłę struga syn pensjonariuszki, wyszkolony przez jakiegoś naturalnego strugacza z południa. Naturalnych szkół rozczyszczania jest całe mnóstwo, z tego co próbowałam się doczytać na internecie często są to szkoły dość różne od siebie. Mój pracuje wyłącznie pilnikiem i nożykiem, nie ma cęg np. Nie rusza w ogóle podeszwy. Natomiast na koniec strugania szlifował pilnikiem glazurę "żeby kopyto ładnie wyglądało" (tak robi zresztą każdy jeden kowal jakiego widziałam w stajni). Ostatnio mu powiedziałam żeby nie szlifował tej glazury, to w sumie się nawet ucieszył że mniej roboty i dodał że tak naprawdę to trochę te szlifowanie glazury jest bez sensu, ale niektórzy klienci uważają że tak jest ładnie.

Skutkiem tego notorycznego szlifowania glazury są kopyta których profil nie jest prosty patrząc na nogę z boku, a takie wklęśnięte w półksiężyc.

Kuty na 4 nogi jest np. staruszek 28letni który już od dłuższego czasu pod siodłem nie chodzi w ogóle. Też ma takie wklęśnięte kopyta. Nie wiem czemu go kują ale się nie dopytuję.

Rozczyszczanie kosztuje 60$, kucie na 4 250$.
U mnie identycznie - tylko pilnik i nozyk. Polerowanie za dodatkowa oplata. Ja nie poleruje i za zwykle rozczyszczanie place $30, u poprzedniego kowala $40.
a właściciele oszczedzają na kuciu i przedłużają terminy przekuć? 👀

bo u mnie niestety to NAGMINNE! zamiast co 6-8 tygodni ludzie przekuwają konie co np 3 miesiące! 🤔 w ramach oszczedności. i robią to zarówno rekreanci jak i sportowcy.
mnie wkurza, że jest taka duża rozbieżność cenowa. mój kowal bierze 550 dk (ok 300zł) za rozczyszczenie i kolo 900 dk (500zł?) za kucie na przód.
Inny kowal życzy sobie np 400dk za kucie na przód! Połowa ceny.
Ale konia mam "specjalnego" więc biorę tego, któremu ufam, jestem zadowolona i ma najlepsza opinie.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
25 maja 2015 14:22
a właściciele oszczedzają na kuciu i przedłużają terminy przekuć? 👀



raczej robią to terminowo.  Cóż z tego jak i tak większość tych kutych kopyt wygląda na potwornie zdeformowane.
U nas (Niemcy) jest też pewna niespotykana w Polsce rzecz, związana z kowalami. Otóż ci najlepsi nie jeżdżą właściwie do indywidualnych klientów. Jeśli- to z kilkoosobowym teamem i w systemie: do jednej stajni zjeżdżają tłumnie konie z okolicy. Indywidualnych klientów obsługują za to we własnych kuźniach, gdzie oczywiście też trzeba sobie konia dowieźć.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
26 maja 2015 19:45
No to rzeczywiście ciekawie w tych Niemczech. A cenowo jak tam?

delta   Truth begins in lies.
26 maja 2015 19:46
paa, dodaj jeszcze że zwykle ci kowale przyjeżdżają po 200-300km. Do nas (Monachium) przyjeżdżał kowal z Szwajcarii, a jak mieliśmy trójkę która musiała być kuta co 4 tygodnie to sami robiliśmy sobie wycieczkę 300 km z końmi - oczywiście Szwajcaria ma swoje własne prawa i wjazd z koniem jest b.trudny. 
No to rzeczywiście ciekawie w tych Niemczech. A cenowo jak tam?

Ela, różnie, jedyna cena jaką mam w tej chwili w głowie to 60 € za przód- jak jeszcze Roman żył.
Czesc, mieszka moze ktos w poblizu Augsburga i orientuje sie jak tam ze stajniami ujezdzeniowymi?
A czy jest tu ktoś kto obecnie trzyma konia w okolicach NYC czy CT w USA? Lub jakieś fajne miejsce mógłby polecić dla osoby już jeżdżącej?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
29 maja 2015 20:56
A czy jest tu ktoś kto obecnie trzyma konia w okolicach NYC czy CT w USA? Lub jakieś fajne miejsce mógłby polecić dla osoby już jeżdżącej?


Jest. Ja w NYC. Koło mojej stajni znajdującej się na Long Island (ok. 25 km od Queens) są 2 stajnie ze szkółkowymi końmi.


Napisz do mnie PM proszę.

[quote author=izabelczestram link=topic=823.msg2367028#msg2367028 date=1432914371]
A czy jest tu ktoś kto obecnie trzyma konia w okolicach NYC czy CT w USA? Lub jakieś fajne miejsce mógłby polecić dla osoby już jeżdżącej?


Jest. Ja w NYC. Koło mojej stajni znajdującej się na Long Island (ok. 25 km od Queens) są 2 stajnie ze szkółkowymi końmi.


[/quote]
vissenna   Turecki niewolnik
02 czerwca 2015 09:32
To może ja opowiem troszkę o koniach w Turcji.
Koni jest raczej mało, głównie można je zobaczyć ciągnące bryczki w miastach i w ośrodkach organizujących "konne safari" dla turystów.
Nie widziałam stajni,  więc nie wiem jak to wygląda, widziałam konie, które całą noc i w dzień stoją uwiązane na pastwiskach.
Są to raczej rosłe kuce, szlachetne w typie, chyba najbliżej im do koni arabskich i turkmeńskich.  Mają sporo wad budowy, niezbyt proste nogi, często z krowią postawą, czasem wąska klatka. Są bardzo spokojne, widziałam jak koło takiego stojącego zaprzęgu przejeżdża ryczący motocykl na jednym kole i nie zrobiło to na nich wrażenia.
Bardzo też zaskoczyła mnie dbałość o nie. Konie pracujące w bryczkach są czyste, mają zaplecione grzywy i ogony, te drugie często farbowane  😜 . Także traktuje się je dobrze, mieszkam blisko głównej ulicy miasta i postój dla bryczek mijam codziennie. Nigdy nie widziałam, by ktoś źle je traktował, woźnicy smarują im kopyta, głaszczą, poją, karmią i nawet z nimi gadają  😀 czasem jedyne co się rzuca w oczy to fakt, że są przychudawe, choć w tym klimacie ciężko chyba jest utrzymać konia pracującego w formie optymalnej.
Bischa   TAFC Polska :)
03 czerwca 2015 18:12
Uwiązane: tak jak krowy, na długim łańcuchu, czy jakoś inaczej?
vissenna   Turecki niewolnik
05 czerwca 2015 16:38
Bisha
Tak, konie są wiązane na łańcuchu. Ale dziś widziałam też konie luźno puszczone na nieogrodzone łąki...
Czy w UK spotkał się ktoś z podjęciem samemu decyzji o podkuciu konia prywatnego przez kowala i nawet nie zapytaniu właściciela czy mozna\chce\potrzeba jest taka?

😵 👿
Niemozliwe, sam bez proszenia? moze konia pomylil???
Decyzję podjęła instruktorka bo kon ma miękkie strzałki...;\ i kazała okuć na 4.

Ale dostała opr od właścicieli stajni dziś
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
13 czerwca 2015 13:27
Ciekawe czy ta instruktorka zapłaciła za to kucie 😲
vicke   Marzeniami żyłem jak król
14 czerwca 2015 15:13
Jest moze ktos z zachodniej czesci Norwegii? (hordaland)
Czy ktoś mógłby skrobnąć kilka słów o tym jak wygląda dzierżawa konia w Niemczech? Jak szukać przykładowych ogłoszeń (z językiem jeszcze kiepsko 😉 )
Czy ktoś mógłby skrobnąć kilka słów o tym jak wygląda dzierżawa konia w Niemczech? Jak szukać przykładowych ogłoszeń (z językiem jeszcze kiepsko 😉 )

Ty chcesz wydzierżawić od kogoś czy komuś?
Ja chciałabym dzierżawić od kogoś. Miałam kilkumiesięczną przerwę i kontuzję w międzyczasie i chcę się bezstresowo wdrożyć. Jazd rekreacyjnych nie strawię, poza tym ego mi nie pozwala więc uznałam że taka dzierżawa to najlepsze wyjście 🙂 Mam jeszcze 6 tygodni rehabilitacji więc chciałam się wstępnie zorientować w temacie.
Najlepiej żeby ten koń miał jakieś umiejętności, tak na poziomie naszej klasy N przynajmniej.
malinowaa   Życie zaplątane w końską grzywę...
29 czerwca 2015 21:22
Jestem obecnie w Londynie, czy jest tu jakiś sklep jeździecki, który możecie mi polecić, ew. taki, który jest dalej, ale do którego można dojechać pociągiem albo innym publicznym środkiem transportu? I może jakaś stajnia?
Ja podobnie, tylko że w Inwerness ( Szkocja )  :kwiatek:
Wilejka   nie. na wiele sposobów !
30 czerwca 2015 10:48
A ja wpadam z pytaniem nieco z czapy - czy orientuje się ktoś, czy aby zwiedzić Hiszpańską Szkołę Jazdy w Wiedniu trzeba kupić bilet wcześniej, czy można tego samego dnia?
Niestety z informacji, które znalazłam na stronie wynika, że w lipcu nie ma pokazów ani treningów (będę w Wiedniu 20-24.07), ale z chęcią zobaczyłabym sam ośrodek :-) Czy jest możliwość zwiedzenia stajni oraz czy znajdują się one na tym samym terenie?
rybka   Różowe okulary..
30 czerwca 2015 12:35
A ja wpadam z pytaniem nieco z czapy - czy orientuje się ktoś, czy aby zwiedzić Hiszpańską Szkołę Jazdy w Wiedniu trzeba kupić bilet wcześniej, czy można tego samego dnia?
Niestety z informacji, które znalazłam na stronie wynika, że w lipcu nie ma pokazów ani treningów (będę w Wiedniu 20-24.07), ale z chęcią zobaczyłabym sam ośrodek :-) Czy jest możliwość zwiedzenia stajni oraz czy znajdują się one na tym samym terenie?

Jeśli nie ma wakacji akurat to na treningi pokaz można kupić bilety rano, niestety zwykle ustawiając się w niezłej kolejce. Lepiej więc jest zakupić przez internet. Stajni nie można zwiedzać, ani ośrodka samemu (tez są biletowane i z przewodnikiem), można zwiedzić muzeum i tam są ekrany z kamerki, na których jest podgląd do stajni.
Konie z Hiszpańskiej Szkoły Jazdy kiedyś jeździły na występy po świecie . Nie wiem jak teraz i wtedy pokazów nie bylo w Wiedniu.
Czy ktoś mógłby skrobnąć kilka słów o tym jak wygląda dzierżawa konia w Niemczech? Jak szukać przykładowych ogłoszeń (z językiem jeszcze kiepsko 😉 )

Up! Może chociaż jakieś linki do najpopularniejszych stron z ogłoszeniami? 🙂  :kwiatek:
A ja wpadam z pytaniem nieco z czapy - czy orientuje się ktoś, czy aby zwiedzić Hiszpańską Szkołę Jazdy w Wiedniu trzeba kupić bilet wcześniej, czy można tego samego dnia?
Niestety z informacji, które znalazłam na stronie wynika, że w lipcu nie ma pokazów ani treningów (będę w Wiedniu 20-24.07), ale z chęcią zobaczyłabym sam ośrodek :-) Czy jest możliwość zwiedzenia stajni oraz czy znajdują się one na tym samym terenie?


Hej! Potwierdzam, ze bilet lepiej zakupic w necie, bo liczba zwiedzajacych HSJ w Wiedniu jest organiczona (a raczej- internetowo sie go rezerwuje i oplaca, a przed zwiedzaniem odbiera w kasie).
Ja bylam w sierpniu ubieglego roku, tez nie zalapalam sie na pokaz ani trening, bo akurat w tym dniu ich nie bylo, ale z przewodnikiem zwiedzalismy stajnie (z jej uroczymi mieszkancami), siodlarnie i oczywiscie znana ze zdjec piekna ujezdzalnie.
W sezonie treningowo-pokazowym mozna nabyc bilet laczony: trening + zwiedzanie stajni lub poranne zwiedzanie osrodka i wieczorny pokaz.
Acha, budynki stajni i ujezdzalni sa rozdzielone droga publiczna: konie przechodza nia codziennie na treningi/pokazy i na ten moment ruch jest blokowany.
W ogole polecam zwiedzanie tego wyjatkowego miejsca, od przewodnika mozna zaslyszec wiele ciekawostek.
Przy okazji: udanego pobytu w Wiedniu!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się