Konie z zespołem Cushinga i insulinoopornością

Jasnowata, ale masz cushingowca czy po prostu "dziwnie chudego"?
Dziwnie chudego, coraz chudszego. Długa historia. Problem metaboliczny jest mocno prawdopodobna diagnoza. Czekam na badania.
Jasnowata, to wg.mnie tak:
1. Dokładamy witamin z grupy b - bo one są odpowiedzialne za apetyt i przyswajanie sporej części żelaza
2. Dokładamy dobrych lotnych kwasów tłuszczowych (odpowiednia ilość i proporcja omega 3 do omega 6), rozważamy czy nie potrzeba też jakiegoś pakietu aminokwasów (bo jak nie było B i żelaza dobrze przyswajanego to również aminokwasy się nie miały jak przyswajać).
3.Rozważamy czy nie włączyć sianokiszonki do diety. U nas mało popularne rozwiązanie ale jak koniowi nie działają jelita wydajnie, to dodatek sianokiszonki potrafi czynić cuda.
4. Można pomyśleć o probiotykach - bo trzeba wspomóc fabrykę trawienną.

Natomiast- nie znam waszej historii i nie wiem jaki problem metaboliczny więc równie dobrze, to co napisałam wyżej może go kompletnie nie dotyczyć.
Witajcie! Mój kochany koń niestety odszedł i został mi po nim Prascend. Jeśli ktoś byłby zainteresowany to odsprzedam w korzystnej cenie, posiadam 50szuk.
Jasnowata, mogę jutro podpytać weta, będzie badał mojego pod kątem Cushinga, więc zanim będą wyniki to zapytam o dietę.
Jasnowata, myślę, że wiele zależy od tego, co to jest za problem i co w związku z tym koń będzie mógł, a czego nie 🙂
Koskenkorva, spróbuj zwrócić.... jeśli kupowalaś u weta
777, niestety ściągałam zza granicy😔 dlatego może ktoś będzie w potrzebie to chętnie odsprzedam, może się uda, jak nie to wyrzucę, trudno. Ale jak mogłoby się nie zmarnować to zawsze lepiej😊
Koskenkorva, chyba na fb sa grupy o Cushigu, poszukaj, na pewno ktoś się znajdzie.
xxagaxx, bardzo dziękuję, już znalazlam!😊
Koskenkorva wysłałam wiadomosć na pw
Cześć, mam do odsprzedania Prascend, który niestety nie będzie już nam potrzebny 🙁 Proszę o info, gdyby ktoś był zainteresowany.
Dzięki za odpowiedzi. Kotbury, oprócz sianokiszonki, to akurat wszystko dostaje.
Ale niestety nie mamy cushinga, więc znikam z wątku 😔
blucha, dopiero zobaczyłam wiadomość, już odpisałam!😊
Cześć,
czy znacie sytuację, żeby u konia wystąpiły problemy skórne po wprowadzeniu pergolidu?
Od tygodnia kucka ok. 330 kg dostaje wprowadzającą dawkę czyli 1/4 tabletki.
Na szyi pojawił się jakiś wykwit. Może to grzybica niezwiązana z pergolidem. Ale dlaczego akurat teraz? Gdy do tej pory takich problemów nie miała.
Hej, mam konia z Cushingiem, po kilku ochwatach (odkąd dostaje leki na Cushinga jest stabilnie). Obecnie je siano + trochę trawy. Problem polega na tym, że niedługo przyjedzie do mnie nowy koń, który będzie jadł owies. Co mogę takiemu Cushingowemu koniowi dać do jedzenia żeby się nie denerwował że tamten nowy je a on nie? Jakąś sieczkę? Granulatów za bardzo nie chce jeść.
Dodam jeszcze że to koń w typie konika polskiego więc nie mogę z tym jedzeniem przedobrzyć bo ten koń tyje od patrzenia na jedzenie.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 maja 2024 15:53
Fatalita, Mogę polecić Nubę, Slimmer, lub sieczkę z dodatkami Hoof&Shine. Niski indeks glikemiczny, mało kalorii, a skoncentrowane jeśli chodzi o zawartość minerałów "kopytowych". Przy Slimmerze to już w ogóle. Sama go daję jednemu tyjącemu z powietrza i po roku karmienia wyłącznie tym ma wyniki idealne 👌
zembria, dziękuję 🙂
Fatalita, poświęć trochę czasu. Nie musi dostawać nic. Mam hucula który wygląda x2 (dostaje tylko 4 kostki egersmannowych witamin) . Obok duży dostaje normalnie śniadanie i kolację. Ten nic, stoi spokojnie. A wszystko widzi. Posiedź z nim w trakcie jedzenie, czyść, zajmij go czymś. Nauczy się, chwilę to trwa. Ale dla zdrowia warto. 🙂
BUCK   buttermilk buckskin
19 maja 2024 22:37
Fatalita kwestia nauczenia i konsekwencji. mojemu ja robię posiłek wieczorny i ja podaję i mój w ogóle nie kojarzy rozwożenia kolacji, gdzie inne ''szaleją'' ze swoją kolacją, zatem można nauczyć schematu i karmić jednego konia a drugiego nie - zakładając, że nie jest głodny bo swoje objętościowe ma
Dzień dobry. U mojej 24-letniej kobyłki badanie ACTH dało wynik graniczny. Jednocześnie ma wyraźne objawy kliniczne (sierść, niechęć do ruchu). Wet jeszcze nie zakwalifikował jej na dożywotnią kurację pergolidem ale chcę przestawić ją na karmę niskowęglowodanową i bogototłuszczową. Kobyłka jest dość wybredna smakowo - poradźcie proszę jaką karmę wprowadzić zamiast owsa (dostaje miarkę gniecionego rano/wieczór ale ostatnio nie wyjada) Dodam, że od lat - z uwagi na trzeszczki - koń jest przeze mnie użytkowany bardzo lekko, po prostu parę razy w tygodniu jedziemy do lasu na lekkiego stępokłusa. Kobyłka ostatnio trochę schudła (co nie znaczy, że jest chuda), poprzednio miała zaawansowaną "ciążę spożywczą".
mój ,też wybredny, jest na Brandonie Xl + Omega Fiber + jęczmień mikronizowany
blucha, A jak to podajesz ? Jakoś wszystko razem ?
to, jest o tyle fajne ze mozesz podawać jak tobie lub koniu pasuje 🙂 z tym że Omega fiber musi być na mokro, czasami wsypuje do wiaderka trochę brandona troche omegi i zalewam wodą,czasami kupka brandona, kupka jeczmienia i kupka Omegi (mokrej)
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się